جغرافیای استرالیا

استرالیا یا اقیانوسیه با ۶/۷ میلیون کیلومتر مربع مساحت، کوچک‌ترین قاره جهان به حساب می‌آید. استرالیا سرزمینی تقریباً هموار است. ناحیه غربی آن را فلات غربی استرالیا و شرق آن را رشته کوههای جداکننده تشکیل می‌دهد و بین این دو، سرزمین پست و همواری قرار گرفته که بیشتر آن خشک و خالی از سکنه‌است. بلندترین نقطه آن قله‌ای در کوهستان برفی است که ۲۲۲۸ متر ارتفاع دارد و پست ترین نقطه آن ۱۵- متر است که دردریاچه اِیر قرار دارد.

مردم‌شناسی

جمعیت استرالیا به سرشماری حدود 24.000.000 نفرمی باشد. و با تراکم نسبی ۶/۲ نفر در هر کیلومتر مربع، یکی از پایین‌ترین ارقام میزان تراکم در جهان را دارا می‌باشد. کرانه جنوب شرق این کشور تراکم جمعیتی بیشتری نسبت به سایر نقاط دارد. یک سوم جمعیت کشور در ایالت نیو ساوت ولز و یک چهارم دیگر در ایالت ویکتوریا به سر می‌برند.

Australia Population - جمعیت استرالیا

ادیان و مذاهب

با آغاز مهاجرت به این سرزمین فرقه‌های گوناگون مسیحیت، در آنجا به فعالیت پرداختند. در استرالیا دین از حکومت جدا بوده و طبق قانون، دین و مذهب آزاد بوده و هر کس می‌تواند آئینهای ویژه دینی خود را آزادانه پیگیری کند.

زبان و خط

زبان رسمی کشور زبان انگلیسی با گویش استرالیایی است که برخی از واژه‌های بومیان نیز در آن وارد شده‌است. اختلافات بسیار نامحسوسی در لهجه مناطق گوناگون وجود دارد. زبان‌های دیگر مانند ایتالیایی و چینی نیز در بین مهاجران بسیار رایج است.

اقتصاد

استرالیا کشوری توسعه یافته با اقتصاد متکی بر بازرگانی و کشاورزی است. به گزارش اکونومیست در سال ۲۰۰۸ در میان قابل زندگی‌ترین شهرهای جهان ، ملبورن دوم، پرت چهارم، آدلاید هفتم و سیدنی نهم اعلام گردید. محصولات اصلی آن نیشکر، پنبه، غلات و گوشت است. این کشور معادن فراوانی دارد.

سیاست و حکومت

شخص اجرایی اول در این قاره نخست وزیر است که طی فرآیند همه پرسی انتخاب می‌شود و دولت را تشکیل می‌دهد.

در استرالیا، مردم ابتدا نمایندگان مجلس را انتخاب می‌کنند. رئیس حزبی که بیشترین نفرات انتخاب شده را در مجلس داشته باشد به‌عنوان نخست وزیر مسئول تشکیل کابینه دولت می‌شود. دولت آن از سه زیرشاخه تشکیل می‌شود:قانون گذاری، اجرایی و قضایی.

احزاب عمده استرالیا عبارت‌اند از:

  • حزب لیبرال
  • حزب کارگر
  • حزب سبز

در این کشور هیچ اجباری برای خدمت وظیفه عمومی وجود نداشته و افراد برای عضویت و خدمت در ارتش مثل سایر شغل‌ها حقوق دریافت می‌کنند.

Australia's States

ایالت‌ها و شهرها

استرالیا از شش ایالت و دو سرزمین یا قلمرو (territory) تشکیل شده‌است. که عبارت‌اند از:

1. سرزمین پایتخت استرالیا (ACT) با مرکزیت Canberra    

ACT

2.نیو ساوت ولز(NSW) یا ولز جنوبی جدید با مرکزیت Sydney

    NSW

3.ایالت ویکتوریا(VIC) با مرکزیت Melbourne   

VIC

4.تاسمانی(TAS) که جزیره‌ای است در جنوب شرقی با مرکزیت Hobart

TAS

5.کوئینزلند(QLD) با مرکزیت Brisbane    

QLD

6.استرالیای جنوبی(SA) با مرکزیت Adelaide  

SA

7.قلمرو سرزمین شمالی(NT) با مرکزیت Darwin   

NT

8.استرالیای غربی(WA) با مرکزیت Perth  

WA

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *