ساختار نظام آموزشی استرالیا و نیوزیلند

ساختارنظام آموزشی استرالیا و نیوزیلند

 

ساختار نظام آموزشی - تحصیلات قبل از دانشگاه

الف.تحصيلات‌ قبل از‌ دانشگاه‌

آموزش و پرورش استرالیا مشابه سیستم آموزشی انگلستان است.اگر چه سیستم آموزشی نسبتاً ساده است اما کیفیت آموزشی در سطوح بالا می باشد. سال تحصیلی در استرالیا از ماه ژانویه تا دسامبرمی باشد و تعطیلات تابستانی 7-6 هفته  از اول December تا بیست و هشتم February می باشد.

 در تمامی‌ مدارس‌ استراليا آموزش‌ شامل‌ سه‌ مرحله‌ كودكستان‌ (Preschool) ، ابتدايي‌ (Primary) و دبيرستان (Secondary)  است.

  • كودكستان‌ (Preschool)

 طول‌ دوره‌ كودكستان‌ معمولاً‌ يك‌ سال‌ است‌ و از پنج‌ سالگي‌ آغاز می ‌شود.

  • ابتدايي‌ (Primary)

در ايالت‌ها و قلمروهای‌ استراليا طول‌ دوران‌ ابتدايی‌ و دبيرستان‌ متفاوت‌ است.  به‌ طوركلی‌ دوران‌ ابتدايی‌ در بعضی از ایالت ها مانند NSW شش‌ سال‌ (سال‌ اول‌ تا ششم) و در بعضی ایالتهای دیگر مانند WA هفت‌ سال‌ (سال‌ اول‌ تا هفتم) است‌ و دانش‌آموزان‌ بين‌ سنين‌ شش‌ تا هفت‌ سالگی‌ در مدارس‌ ابتدايی‌ پذيرفته‌ می ‌شوند.

  • دبيرستان (Secondary)

دوران‌ دبيرستان‌ شش‌ سال (سال‌ هفتم‌ تا دوازدهم) يا پنج‌ سال‌ (سال‌ هشتم‌ تا دوازدهم) به‌ طول‌ می ‌انجامد.  در بعضی‌ ايالت‌ها يا قلمروهای‌ استراليا نظير قلمرو پايتختی‌ استراليا يا ايالت‌ تاسمانيا دوران‌ دبيرستان‌ چهار سال‌ (سال‌ هفتم‌ تا دهم) است‌ و دانش‌آموزان‌ برای‌ ادامه‌ تحصيل،‌ سال‌ يازدهم‌ و دوازدهم‌ را در كالج‌ می ‌گذرانند. تحصيل‌ در استراليا تا پانزده‌ سالگی‌ يا تا تكميل‌ سال‌ دهم‌ اجباری‌ است‌ اما گذراندن دو سال آخر متوسطه اختیاری می باشد .

مدارس‌ خصوصی‌ در كنار مدارس‌ دولتی‌ نقش‌ مهمی‌ در آموزش‌ دانش‌آموزان‌ استراليايی‌ به‌ عهده‌ دارند. مدارس‌ مختلط‌ است‌ و تنها يك‌‌ سوم‌ از مدارس‌ غيردولتی‌ اين‌ گونه‌ نيست.

در صورت‌ اتمام‌ موفقيت‌آميز سال‌ دوازدهم‌ دبيرستان‌ يا كالج، دانش‌آموزان‌ گواهينامه‌ دانش‌ آموختگی‌ سال‌ دوازدهم ‌Year 12 Certificate  يا گواهی‌ ورود به‌ دوره آموزش‌ عالی (Tertiary Entrance Statement)   دريافت‌ می ‌كنند.

به طور کلی مدارس در استرالیا به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می‌شوند.و به استثنای تعدادی محدود، کلیه مدارس در استرالیا مختلط می‌باشند. معمولاً سال‌های نهم تا دوازدهم تحصیلی دوره‌ی دبیرستان نامیده می‌شود. دانش آموزان معمولاً در سنین 16 تا 18 سالگی از دبیرستان فارغ‌التحصیل می‌شوند. نام مدرک دریافتی دانش آموزان معادل مدرک دیپلم در ایران می‌باشد. در صورتی که دانش آموز تمایل ورود به دانشگاه‌های آموزش عالی را داشته باشد می بایستی دوره‌ی پیش دانشگاهی را نیز بگذراند.

دانش آموزان دبیرستانی از تسهیلات و شرایط مدرن و جدید بهره می گیرند و به آنان رشته های مختلفی مثل بازرگانی، اقتصاد، فلزکاری، و… آموزش داده می شود. دروس در دوره دبیرستان به دو دسته اجباری و اختیاری تقسیم بندی می‌شود. در بیشتر رشته ها دانش آموزان سال اول می بایستی تمام واحدهای موجد را علیرغم سلیقه های شخصی انتخاب نمایند تا به آنها در توسعه علایق وسیعتر یا کشف استعدادهای ناشناخته کمک گردد.

دروس اختیاری گاه ورزشی و یا هنری هستند و گاهی نیز دروسی تخصصی مانند “تجارت بازرگانی” و یا دروس مربوط به رشته‌ی پزشکی می‌باشند. از این رو دانش آموزانی که رشته دانشگاهی خود را انتخاب کرده‌اند می‌توانند از دوره دبیرستان، خود را برای آن آماده سازند. در نظام آموزشی استرالیا اهمیت جندانی به یادگیری حفظی داده نمی شود بلکه عمده تاکید بر خودآموزی، یادگیری از طریق تحقیق، پرسشگری و تشویق جوانان به سواد آموزی فردی است.

جدول زمانی مدارس استرالیا برای آغاز و پایان سال تحصیلی از ایالتی به ایلتت دیگر متفاوت است. دانش آموزان هر روز به استثنای روزهای تعطیل رسمی هفته از ساعت 9 صیح الی 3 بعد الظهر در مدرسه حضور دارند.

دانش آموزان خارجی برای ورود به دوره‌های دبیرستان در استرالیا باید مدارک دبستان و راهنمایی خود را ارائه دهند. ارزیابی مدارک بر اساس نمرات در دروس اختصاصی مانند ریاضیات صورت می‌گیرد. مسلماً ارائه مدرک زبان نیز الزامی است البته دانش آموزان زیر 18 سال نیازی به ارائه مدرک آیلتس ندارند. نکته دیگر در مورد دانش آموزان زیر 18 سال، همراه بودن یکی از افراد خانواده می باشد. همراه بودن پدر یا مادر یا برادر و خواهر بالای 22 سال الزامی می باشد. در صورتی که هیچیک از افراد خانواده نمی توانند فرزند را تا سن 18 سالگی در استرالیا حمایت کنند باید شخصی را به صورت رسمی به عنوان قیم معرفی نمایند.

نمایی از دانشگاه سیدنی استرالیا

ب- تحصيلات‌ دانشگاهی (Tertiary Entrance Statement)

در کشور استرالیا، اصطلاح آموزش عالی به تمامی دوره های آموزش تکمیلی (اعم از دانشگاهی و فنی حرفه ای) اطلاق می شود.

دوره تحصیلات پیش دانشگاهی ویژه دانشجویان خارجی، دانش و مهارت های لازم را برای انتقال مناسب دانسته های خود از سطح آموزش کشور خود به سطح آموزش در استرالیا ارائه می دهد.تحصیلات پیش دانشگاهی به رشته های از قبیل تجارت و علوم تقسیم می شود. مرسوم است که دانشگاهها، تحصیلات پیش دانشگاهی را برای دانشجویان به عنوان ثبت نام مشروط در دوره های کارشناسی ارائه می دهند.

شرط‌ ورود به‌ دانشگاه‌ها بر اساس‌ نمرات‌ گواهي‌ ورود به‌ آموزش‌ عالي‌ (TES) محاسبه‌ مي‌شود كه‌ روش‌ محاسبه‌ در هر ايالت‌ متفاوت‌ است.

49 كالج‌ در تمام‌ استراليا پراكنده‌ هستند كه‌ مي‌توانند با توجه‌ به‌ قوانين‌ ايالتي، مداركي‌ تا سطح‌ كارشناسي‌ ارشد ( فوق‌ ليسانس ) بدهند.

نظام‌ واحد ارزيابي‌ آموزشي‌ در استراليا (AQF)  مبناي‌ ارزيابي، فراهم‌ كردن‌ چارچوبي‌ ملي‌ و فراگير براي‌ ارزشيابي‌ مدارك‌ تحصيلي‌ در استراليا بعد از دوران‌ تحصيل‌ اجباري‌ ( پانزده‌ سالگي‌ يا سال‌ دهم ) است . با توجه‌ به‌ این  نظام‌، مدرك‌ پايان‌ دوران‌ دبيرستان، (Senior Secondary Certificate of Education ) گواهينامه‌ آموزش‌ ارشد دبيرستان ‌ناميده‌ مي‌شود.

سال تحصیلی تکمیلی در استرالیا  معمولاً در دو ترم برگزار می شود:

  1. ترم اول در نیمه ماهFebruary آغاز و در پایان ماه June به اتمام می رسد.
  2. ترم دوم در نیمه ماه July آغاز و در پایان ماه November به اتمام می رسد.

  از آنجائیکه آغاز سال تحصیلی در ایران متفاوت است. این تفاوت (7-6 ماهه) زمان مناسبی است تا دانشجویان ایرانی نسبت به تقویت زبان انگلیسی خود در فرصت موجود بین سال تحصیلی در کشور متبوع و آغاز سال بعد در استرالیا بپردازند.

لازم به ذکر است: زمانبندی دوره های آموزش زبان اغلب هفتگی و ماهانه و بر اساس نیاز محصلین متغیر می باشد.

نمودار ساختار نظام آموزشی استرالیا را میتوان در جدول ذیل مشاهده کرد:

 

ساختار نظام اموزش و پرورش استرالیا

این جدول فرصتهای  ادامه تحصیل  دانشجویان را پس از اتمام هر مقطع آموزشی  نمایش می دهد.

خلاصه ای از اطلاعات موجود در جدول فوق به شرح ذیل می باشد.

مقاطع تحصیلیچگونگی انتخاب دوره ها و مقاطع تحصیلی
سال دهم(Senior High School) : سال یازدهم  و  سپس سال دوازدهم در مدارس تدریس می شود.
TAFE:  دوره های کوتاه مدت فنی وحرفه ای که با توجه به توانایی دانش آموزان از سطی Certificate I  تا سطح   Certificate III  به طول می انجامد و در کالجهای خصوصی، کالجهای تیف یا مدارس تدریس می شود.
سال یازدهمدوره پیش دانشگاهی یکساله : دانش آموزان را برای ورود به دانشگاه آماده می کند.
TAFE: دوره های کوتاه مدت فنی وحرفه ای سطح  Certificate IV
سال دوازدهم(Foundation): دوره پیش دانشگاهی ورود به سال اول دوره کارشناسی:  در صورت کسب نمرات قابل قبول
TAFE: دوره فوق دیپلم فنی و حرفه ای

فوق دیپلم

Diploma

 ورود به سال دوم دوره کارشناسی: باتوجه به نحوه ارزشیابی دانشگاه ها
فوق دیپلم عالی

Advance Diploma

 ورود به سال سوم دوره کارشناسی: باتوجه به نحوه ارزشیابی دانشگاه ها
کارشناسی

 (Graduate Certificate (and Vocational Graduate Certificate

 (Graduate Diploma (and Vocational Graduate Diploma

 (Masters Degree (by Coursework and by Research

کارشناسی ارشد (Doctor of Philosophy Degree (PhD