آموزش فنی و حرفه‌ای

در این مقاله قصد داریم در مورد آموزش فنی و حرفه‌ای در کشورهای کانادا و استرالیا، همچنین مقایسۀ آنها با سیستم  آموزش فنی و حرفه‌ای در ایران بپردازیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید!

دوره‌های فنی و حرفه‌ای در کانادا

دوره‌های فنی و حرفه‌ای در کانادا

دوره‌های فنی و حرفه‌ای در کانادا

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی که به کانادا می‌آیند، ممکن است بلافاصله به دنبال ادامه تحصیل آکادمیک نباشند. این دانشجویان ممکن است بخواهند با کسب آموزش دوره‌های فنی و حرفه‌ای خاص در مشاغلی نظیر صنعت ساخت‌ و ساز، فناوری، حقوق، مکانیک، فعالیت‌های آرایشی و بهداشتی و حتی آموزش، آمادۀ ورود به بازار کار شوند.

چرا باید دوره‌های فنی و حرفه‌ای را در کانادا دنبال کنیم؟

چرا باید دوره‌های فنی و حرفه‌ای را در کانادا دنبال کنیم؟

چرا باید دوره‌های فنی و حرفه‌ای را در کانادا دنبال کنیم؟

هر شخصی که نیاز به توسعۀ مهارت‌های شغلی یا کسب مجوز در یک شغل خاصی دارد، باید برای دوره‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای در کالج‌های کانادا، درخواست پذیرش بدهد. البته ابتدا باید یک اولویت‌بندی مشخص برای کسب مهار‌ت‌های خاص شغلی خود در نظر بگیرد و سپس برای ورود به نیروی کار حرفه‌ای کانادا آماده شود. در بسیاری از کالج‌ها در سراسر کانادا، برنامه‌های مختلفی برای بهبود مهارت‌ها و یا کسب آموزش‌های فنی و حرفه‌ای وجود دارد. گذراندن این دوره‌ها ممکن است برای واجد شرایط شدن جهت یافتن شغل مناسب در بسیاری از زمینه‌های مختلف فنی و حرفه‌ای لازم باشد.

چه نوع برنامه‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای در کانادا موجود است؟

چه نوع برنامه‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای در کانادا موجود است؟

چه نوع برنامه‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای در کانادا موجود است؟

کانادا برنامه‌های آموزش فنی و حرفه‌ای را در بسیاری از مشاغل ارائه می دهد. متقاضی می‌تواند این دوره‌ها را  در دانشکده‌های فنی و حرفه‌ای یا کالج‌های فنی و حرفه‌ای فرا گیرد. تأکید اصلی در دوره‌های فنی و حرفه ای، توسعۀ مهارت‌های شغل‌های فنی به طور کاملاً عملی است. وسعت مشاغل فنی می‌تواند در زمینه‌های تجارت،مراقبت‌های بهداشتی، گردشگری و یا حتی آموزش به کودکان باشد.

تقریباً در تمامی شهرهای کانادا برنامه‌هایی برای متقاضیان علاقه‌مند به تحصیل در دوره‌های فنی و حرفه ای در بسیاری از مشاغل فنی وجود دارد. اکثر برنامه‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای در کانادا در زمینه‌های ساخت‌ و ساز، تولید و حمل‌ و نقل می‌باشند. به عنوان مثال، مؤسسۀ تجارت و فناوری MITT تقریباً در تمامی زمینه‌های ذکر شده، برنامه‌های آموزشی  خود را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. مؤسسۀ MITT همچنین با بسیاری از مؤسسات آموزشی مطرح در زمینه‌های فنی و حرفه‌ای در سراسر جهان، از جمله کالج‌ها و دانشگاه‌های کشور چین، همکاری دارند.

مزایای دوره‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای در کانادا چیست؟

مزایای دوره‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای در کانادا چیست؟

مزایای دوره‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای در کانادا چیست؟

برنامه‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای در کانادا معمولاً ارزان‌ هستند. بخصوص در مقایسه با هزینه‌های دانشگاه‌ها، که ممکن است برای دانشجویان بین‌المللی هزینه‌های بالاتری را شامل شود. همچنین دوره‌های آموزش فنی و حرفه ای در کانادا این مزیت را دارد که متقاضی مشمول گذراندن دوره‌های فوق برنامه به صورت عملی خواهد بود. برگزاری این دوره‌ها کمک شایان ذکری به افزایش توانایی‌ها و مهارت‌های عملی و تجربی متقاضی خواهد کرد. با این وجود، ممکن است ظرفیت محدودی در یک برنامه فنی و حرفه ای مشخص وجود داشته باشد. بنابراین پذیرش رقابتی است و ممکن است برای ثبت‌نام در آینده در لیست انتظار قرار بگیرید.

برنامه‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای در کانادا از جهات مختلف با برنامه‌های آموزش سنتی دانشگاهی این کشور متفاوت‌اند. دوره‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای در کانادا هم در دانشکده‌ها و هم در کالج‌های فنی مختلف ارائه می شوند. دانشجویان ممکن است ذر طول دوره‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای در کانادا دوره‌های مستقل، دوره‌های اخذ گواهینامه یا Certificate و برنامه‌های منتهی به اخذ دیپلم فنی و حرفه‌ای را بگذرانند.

دوره‌های فنی و حرفه‌ای در استرالیا

دوره‌های فنی و حرفه‌ای در استرالیا

دوره‌های فنی و حرفه‌ای در استرالیا

مؤسسات آموزشی فنی و حرفه‌ای و تحصیلات تکمیلی استرالیا (TAFE)، ارائه‌دهندگان دوره‌های VET متعلق به دولت استرالیا هستند. دانشجویان بین‌المللی در مؤسسات TAFE، بمنظوره تکمیل دوره‌هایی شرکت می‌کنند که از سطح گواهینامه‌ها یا دیپلم‌های فنی و حرفه‌ای شروع شده و تا سطح کارشناسی ارشد ادامه خواهد داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقالۀ ویزای TAFE استرالیا را مطالعه فرمایید.

دوره‌ها و مدارک تحصیلی فنی و حرفه‌ای در استرالیا به چه صورت هستند؟

دوره‌ها و مدارک تحصیلی فنی و حرفه‌ای در استرالیا به چه صورت هستند؟

دوره‌ها و مدارک تحصیلی فنی و حرفه‌ای در استرالیا به چه صورت هستند؟

انواع مدارک تحصیلی استرالیا، قابل اخذ از طریق سیستم TAFE شامل موارد زیر است:

گواهینامه I تا IV: این دوره‌ها به منظور ارائۀ مهارت‌های مقدماتی و آموزش‌های اولیه طراحی شده‌اند. این دوره‌ها دانش و مهارت‌های خاص صنعتی در زمینه‌های ارتباطات، سوادآموزی، محاسبات و کار تیمی را ارائه می‌دهند. طول این دوره‌ها از 6 ماه تا 2 سال متفاوت است.

دیپلم تحصیلی: دوره‌های اخذ دیپلم، دانشجویان را برای مشاغلی در زمینه‌های صنعت، شرکت‌های تجاری و مشاغل نیمه‌ حرفه‌ای آماده می‌کند. این دوره‌ها معمولاً به 1 تا 2 سال تحصیل تمام‌وقت نیاز دارند.

 دیپلم پیشرفته: دیپلم پیشرفته سطح بالایی از مهارت‌های عملی را برای مشاغل پیشرفته، حرفه‌ای یا نیمه حرفه‌ای در زمینه‌هایی مانند حسابداری، طراحی، ساختمان و انواع مهندسی را برای دانشجویان فراهم می‌کند. دانشجویان می‌توانند مقاطع دیپلم پیشرفته را در سطح دانشگاه بگذرانند. طول این دوره‌ها از 1.5 تا 2 سال تحصیلی کامل، متغیر است.

گواهینامه یا دیپلم حرفه‌ای برای فارغ‌التحصیلان: گواهی فارغ‌التحصیلی و دیپلم حرفه‌ای معادل گواهینامه و دیپلم تحصیلات تکمیلی آموزش عالی است. این دوره‌ها مهارت‌ها و دانش مرتبط با مشاغل را در سطوح بالایی ارائه می‌دهند. گواهینامه تحصیلات تکمیلی معمولاً به 6 ماه تا 1 سال تحصیل تمام‌وقت نیاز دارد. درحالیکه دیپلم تحصیلات تکمیلی به طور معمول در طی 1 تا 2 سال تحصیل تمام‌وقت به پایان می‌رسد.

دوره‌های دیگر: هرچند مؤسسات TAFE به دلیل تمرکز بر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به طور سنتی شناخته می‌شوند، در سالهای اخیر بسیاری از آنها شروع به ارائۀ برنامه‌های آموزش عالی از جمله مدرک لیسانس کرده‌اند. لازم به ذکر است که گفته شود مؤسسات TAFE دوره‌های زبان انگلیسی را نیز به متقاضیان ارائه می‌دهند.

دوره‌های فنی و حرفه‌ای در ایران

دوره‌های فنی و حرفه‌ای در ایران

دوره‌های فنی و حرفه‌ای در ایران

مدارک دوره‌های فنی و حرفه‌ای توسط سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای ایران صادر شده و برای مدت مشخص دارای اعتبار قانونی بوده و قابل تأیید است. اما گواهینامه‌های صادره از شرکت‌ها و مؤسسات آموزشی متفرقه، مغایر با مقررات این سازمان بوده و فاقد ارزش قانونی است. مهارت‌آموزان جهت دریافت مدارک فنی و حرفه‌ای، طبق ضوابط سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، ملزم به شرکت در آزمون‌های حضوری یا آنلاین سازمان فنی و حرفه‌ای، پس از پایان دورۀ مربوطه و کسب نمرۀ قبولی می‌باشند.

این گواهینامه‌ها یا مدارک در وب‌سایت رسمی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، قابل استعلام و اعتبارسنجی می‌باشند. این مدارک به علت دارا بودن کد ملی آموزش شغل یا حرفه، بین‌المللی بوده و در سایر کشورها معتبر و به رسمیت شناخته می‌شوند. بسیاری از کشورها، از جمله استرالیا و کانادا، جهت پذیرش اقامت و مهاجرت، مدارک فنی و حرفه‌ای را بعنوان امتیاز برای متقاضیان در نظر می‌گیرند. این مدارک قابل ترجمه بصورت رسمی نیز خواهند بود.

اعتبار دوره‌های فنی و حرفه‌ای در ایران

اعتبار دوره‌های فنی و حرفه‌ای در ایران

اعتبار دوره‌های فنی و حرفه‌ای در ایران

مدارک فنی و حرفه‌ای در ایران به علت دارا بودن کد بین‌المللی در سازمان جهانی کار (ILO) در ۱۸۶ کشور دنیا معتبر می‌باشند. لیست کشورهای عضو سازمان جهانی کار را می‌توانید از طریق این لینک مشاهده نمایید. همچنین، صفحۀ رسمی مربوط به کشور ایران در سازمان جهانی کار از طریق این لینک قابل دسترس است. به علت وجود ضوابط رسمی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای و وجود آزمون‌های تئوری و عملی، صدور مدارک حدود 3 تا 6 ماه زمان می‌برد. گواهینامه یا مدارک رسمی سازمان فنی و حرفه‌ای نشان‌دهندۀ میزان مهارت فرد در رشتۀ مربوطه می‌باشد. همچنین، ترجمۀ رسمی این مدارک به همراه مهر تأیید دادگستری و وزارت امور خارجه، حکم یک سند بین‌المللی را خواهد داشت.  به‌طوریکه فرد می‌تواند با ارائۀ ترجمۀ رسمی مدارک فنی و حرفه‌ای، از مزایای احتمالی آن در هر کشوری بهره‌مند شود.

با ما تماس بگیرید!

نمایشگاه تخصصی آموزش EduExpo (3)

Contact Us!

در صورت تمایل به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا و استرالیا، فرم مشاورۀ تحصیلی ما را تکمیل فرمایید. کارشناسان ما در گروه آریا، شرایط شما را بررسی کرده و در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

9+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button