ویزای دانش آموزی کانادا

امروزه تحصیل در کانادا راحت ترین و مطمئن ترین روش برای مهاجرت به کانادا است. شاید بتوان گفت جهت تحصیل در کانادا، بهترین انتخاب شروع تحصیل در دوره ی پیش از دانشگاه باشد. از این طریق می توانید با سیستم تحصیلی کانادا آشنایی بهتری پیدا کنید و تحصیل دانشگاهی برای شما راحت تر خواهد بود. تمامی مدارس کانادا پذیرای دانش آموزان بین المللی هستند. هر شخصی که تصمیم داشته باشد در کانادا بیش از 6 ماه به تحصیل بپردازد، نیاز به “مجوز تحصیل” خواهد داشت. در این مطلب شما را با پروسه ی اخذ ویزای دانش آموزی کانادا که به آن مجوز تحصیل می گویند آشنا خواهیم کرد.

شرایط ویزای دانش آموزی کانادا چیست؟

 • داشتن پذیرش از مدرسه ی مورد تایید در کانادا: در بخش مدارک مورد نیاز برای ویزای دانش آموزی کانادا در این مورد توضیح بیشتری ارائه شده است. لازم است بدانید که اگر به همراه والدین خود به کانادا می روید که از قبل مجوز کار یا تحصیل در کانادا را دریافت کرده اند، شما برای درخواست مجوز تحصیل نیازی به نامه ی پذیرش نخواهید داشت.
 • حداقل 6 ماه قبل از شروع دوره اپلای کرده باشید: به این معنا که از قبل مشاوره ی تحصیلی را با یکی از موسسات معتبر داخل ایران انجام داده باشید، مدارک شما آماده شده باشد و 6 ماه قبل از شروع دوره مدارک را برای مدرسه ارسال کرده و پروسه ی اپلای را به طور کامل انجام داده باشید. در اینصورت زمان کافی برای اعلام نتیجه از طرف مدرسه، آماده سازی مدارک برای سفارت، دریافت نتیجه ی ویزا و سفر به کانادا را خواهید داشت.
 • شرایط سنی مناسب: برای تحصیل در مقاطع پیش از دانشگاه معمولا دولت ها محدودیت سنی شدید تری قائل می شوند، به این معنی که برای مثال برای اینکه بتوانید در سال هشتم در کانادا تحصیل کنید، سن شما باید 14 سال باشد. اگر سن شما کمتر یا بیشتر بود، حتما باید شرایطتان توسط کارشناسان بررسی شود تا معلوم شود دلیل موجهی برای این امر وجود دارد یا نه، یا اساسا این موضوع برای اپلیکیشن شما مشکلی بوجود خواهد آورد یا خیر.
 • تمکن مالی برای ویزای دانش آموزی در کانادا: باید بتوانید ثابت کنید که برای پرداخت هزینه های شهریه؛ هزینه های زندگی خودتان و اگر شخصی شما را همراهی می کند، هزینه های زندگی ایشان؛ و همچنین هزینه ی رفتن به کانادا و بازگشت از آنجا، بودجه ی کافی دارید.
 • دانش زبان: در کانادا برای تحصیل در دبیرستان نیازی به داشتن مدرک زبان نیست. برای دانش آموزان بین المللی که در کانادا برای سال 10 و یا پایین تر از آن اپلای کنند، مدارس به طور خودکار دوره های زبان انگلیسی برگزار می کنند و این دانش آموزان نیازی به ارائه ی مدرک زبان و یا شرکت در آزمون تعیین سطح ندارند. برای سال 11 برخی از مدارس خصوصی ممکن است از شما بخواهند در یک آزمون تعیین سطح شرکت کنید تا سطح دانش زبان انگلیسی شما مشخص شده و بر اساس آن دوره های آموزش زبان برای شما در کانادا تعیین شود. بنابراین برای اپلای جهت ویزای دانش آموزی برای سال 11 و پایین تر از آن به مدرک زبان انگلیسی نیاز نخواهید داشت. در واقع یکی از دلایلی که افراد تصمیم می گیرند از سال های پیش از دانشگاه در یک کشور خارجی به تحصیل بپردازند این است که جدا از آشنایی با سیستم آموزشی، به زبان آن کشور نیز تا حد بسیار خوبی مسلط شوند. در کانادا پس از ورود دانش آموزان به این کشور، سطح زبان انگلیسی آن ها سنجیده می شود و بر اساس آن در کنار کلاس های عادی مدرسه، دوره های زبان نیز برگزار می شود تا اطمینان حاصل شود دانش آموزان بین المللی در یادگیری دروس و همچنین برقراری ارتباط با سایرین دچار مشکل نخواهند شد. ممکن است برای والدین این نگرانی پیش بیاید که فرزند آن ها به خاطر مسئله ی زبان ممکن است از نظر تحصیلی یک سال عقب بیفتند. به این نکته توجه داشته باشید که اکثر دانش آموزانی که برای تحصیل به کانادا می روند، از بهره ی هوشی بالایی برخوردار بوده و در کشور خود جزو بهترین دانش آموزان هستند. بنابراین تنها مسئله ی ممکن، می تواند زبان انگلیسی باشد که معلمان و و مسئولین مدارس در کانادا به این موضوع واقف بوده و در چگونگی تدریس و برقراری ارتباط به نحوی که این موضوع باعث افت تحصیلی فرزندتان نشود، تخصص و تجربه دارند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای دانش آموزی کانادا

 • نامه ی پذیرش از مدرسه ی مورد تایید در کانادا: این نامه نشان می دهد که شما جهت تحصیل در کانادا اقدام کرده اید و در یکی از مدارس مورد تایید این کشور پذیرفته شده اید. معمولا از شما خواسته می شود مبلغی را به عنوان پیش پرداخت واریز نمایید تا ثبت نام شما نهایی شود. در حال حاضر و به دلیل شرایط کرونا، لیست مشخصی از مدارسی که با توجه به این شرایط آمادگی پذیرش دانش آموزان بین المللی را دارند، وجود دارد.
 • پاسپورت معتبر: منظور از اعتبار پاسپورت این است که تاریخ انقضای پاسپورت پیش از تاریخ پایان دوره ی تحصیل شما نباشد.
 • مدارک مالی: با توجه به اینکه برای اپلای در مقاطع پایین تر از دانشگاه، فرد هنوز به سن قانونی نرسیده است، طبیعی ست که مدارک مالی از سوی اسپانسر مالی او ارائه می شود. این اسپانسر معمولا اعضای درجه یک خانواده هستند. مدارک مالی باید به نحوی تنظیم شوند که نشان دهند بودجه ی کافی برای تامین هزینه های شما در طول مدت تحصیل و زندگی در کانادا فراهم است. شاید بتوان گفت این مدارک مهم ترین بخش برای درخواست ویزای دانش آموزی است و باید در تنظیم آن ها نهایت دقت را به خرج داد.
 • معرفی سرپرست: در کانادا، هر استانی تعریف خود را از سن قانونی دارد. در برخی از ایالت ها این سن 18 و در برخی دیگر 19 تعریف شده است. اما در هر حال اگر سن شما زیر 17 سال است، جهت تحصیل در کانادا یا باید با یکی از والدین خود به این کشور سفر کنید و یا یک سرپرست قانونی (Custodian) در کانادا داشته باشید. سرپرست قانونی بزرگسالی است که شهروند کانادا بوده و یا اقامت دائم این کشور را دارد و از فرد زیر سن قانونی مراقبت و حمایت خواهد کرد. برای افراد زیر سن قانونی که 17 سال و یا بیشتر دارند، انتخاب سرپرست اجباری نیست، اما ممکن است آفیسر سفارت برای برخی موارد درخواست تعیین سرپرست نماید.

مدت زمان صدور ویزای دانش آموزی کانادا

درواقع نمی توان مدت زمان دقیقی را برای صدور ویزا تعیین کرد، اما به طور نرمال این زمان میتواند بین یک ماه تا 45 روز باشد. البته این زمان از تاریخی که شما بایومتریک را انجام داده باشید محاسبه می شود نه از زمانی که درخواست ویزا را سابمیت کرده اید. در بدترین حالت مدت زمان صدور ویزای دانش آموزی کانادا می تواند تا 3 ماه به طول بیانجامد.

مدت اعتبار ویزای دانش آموزی کانادا

در کانادا برای هر مقطع قبل از دانشگاه که اقدام کنید، تا پایان سال 12 به شما پکیج آفر داده می شود (به جز سال 12 که با دانشگاه پکیج می شود). یعنی اگر برای مثال برای تحصیل در سال 10 اقدام کنید، آفری که به شما داده می شود سال های 11 و 12 را هم شامل می شود. بنابراین مدت اعتبار ویزای شما نیز به همین اندازه خواهد بود. به طور کلی مدت اعتبار ویزاهای تحصیلی معمولا به اندازه ی طول مدت تحصیل است.

ویزای همراه دانش آموزی چیست و چه شرایطی دارد؟

همانطور که گفته شد، دانش آموزان بین المللی زیر 17 سال در کانادا باید دارای سرپرست یا قیم باشند. این سرپرست معمولا یکی از والدین دانش آموز و یا اقوامی از او که در کانادا ساکن باشند، شهروند کانادا بوده و یا اقامت دائم کانادا را داشته و دارای شرایط خاصی خاصی باشند است. اگر والدین دانش آموز بخواهند اورا در طول مدت تحصیل در کانادا همراهی کنند از دو طریق می توانند برای ویزا اقدام نمایند:

 • ویزای توریستی کانادا: ویزای توریستی کانادا یا همان Temporary Resident Visa می تواند به عنوان ویزای همراه دانش آموز و همزمان با درخواست ویزای دانش آموزی اپلای شود. مدت زمان کلی این ویزا 5 ساله است اما با اعتبار 6 ماهه صادر می شود و باید برای تمدید آن اقدان شود که اصولا مشکلی برای تمدید آن وجود ندارد. اما موارد معدودی وجود دارد که ویزای تحصیلی برای دانش آموز صادر می شود ولی ویزای توریستی برای همراه او صادر نشود. بنابراین ما روش دوم را به عنوان روشی مطمئن تر پیشنهاد می کنیم.
 • ویزای همراه دانش آموزی یا Custodianship Visa: این ویزا که به عنوان ویزای همراه، قیم یا کاستودین شناخته می شود، روشی دیگر برای والدین یا قیم قانونی دانش آموز است تا بتواند او را در زمان تحصیل در کانادا همراهی کند. اگر والدین فرزند از هم جدا شده باشد، والدی که به طور قانونی حضانت او را برعهده دارد می تواند درخواست این ویزا را بدهد.

هزینه ی دریافت ویزای دانش آموزی کانادا

در وب سابت CIC.CA مبلغ مورد نیاز برای سابمیت کردن درخواست ویزا مشخص شده است. این مبلغ در حال حاضر 150 دلار است که ممکن است در آینده تغییر کند. توجه داشته باشید که این هزینه صرفا جهت سابمیت کردن پرونده است و جهت آماده سازی مدارک برای درخواست ویزا ممکن است نیاز باشد هزینه های دیگری نیز صرف نمایید.

دلایل ریجکت ویزای دانش آموزی کانادا

اگر ویزای شما ریجکت شود، در نامه ای دلایل رد شدن درخواست شما توضیح داده خواهد شد. البته این دلایل معمولا تکراری هستند و جز در موارد خاص تفاوت چندانی با هم ندارند. اما طبق تجربه و براساس سایت سفارت کانادا می توان مهم ترین دلایل رد شدن درخواست ویزای دانش آموزی کانادا را به شرح زیر اعلام کرد:

 • نداشتن شرایط مالی مناسب: ممکن است شما حساب و کتاب دقیقی کرده باشید و مطمئن باشید که برای مدت زمان تحصیل در کانادا بودجه ی کافی برای تامین هزینه هایتان دارید. اما آفیسر سفارت به نتیجه ی مشابهی نرسد! همانطور که قبلا هم گفتیم، مدارک مالی مهم ترین مدارکی هستند که به سفارت ارائه می شوند. این که چه مدارکی، به چه مقدار و به چه ترتیبی به سفارت ارائه شوند را کارشناسان این امر به شما اطلاع خواهند داد و در تنظیم مدارک به شما کمک خواهند کرد.
 • متقاضی پناهنده ی بالقوه باشد: منظور از پناهنده ی بالقوه این است که آفیسر سفارت به این نتیجه برسد که قصد شما از سفر به کانادا صرفا تحصیل نیست و ممکن است شما پس از پایان تحصیل به طور غیر قانونی در کانادا بمانید و یا حتی ممکن است تحصیل خود را در این کشور به پایان نرسانید. شایان ذکر است که این موارد درواقع پیش فرض آفیسر سفارت است و شما با مدارکی که ارائه می دهید باید بتوانید نظر او را تغییر دهید.
 • مدارک دقیق نبوده و یا نادرست باشند: هر شخصی با مراجعه به سایت سفارت می تواند مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزا را ببیند. اما لیست مدارکی که در سایت سفارت ذکر شده (مانند لیست مدارکی که در همین مطلب آمده) تنها مدارک اصلی و پایه ای است که شما برای درخواست ویزا نیاز دارید. این که مدارک جانبی برای کمتر کردن ریسک ویزا چه هستند و کلا مدارک باید به چه طریقی آماده شوند را تنها تجربه و تخصص در این امر مشخص می کند.
 • فرم ها اشتباه تکمیل شده باشند: برای درخواست ویزا، فرم هایی که از جانب سفارت تعیین شده اند باید تکمیل شوند. تکمیل صحیح این فرم ها ممکن است با ابهاماتی همراه باشند. در صورتی که اشتباهی در تکمیل این فرم ها صورت بگیرد، درخواست ویزای شما می تواند به سادگی رد شود.

مشاوره اخذ ویزای دانش آموزی کانادا

اخذ ویزای دانش آموزی کانادا

چرا به شما توصیه ی اکید داریم که قبل از درخواست ویزا حتما از موسسات متخصص این امر مشاوره بگیرید و کار را به آن ها بسپارید؟ همانطور که بارها در این مطلب و مقالات دیگر تاکید کرده ایم، تنظیم مدارک برای ارائه به سفارت راه و روش مخصوص به خودش را دارد. برای مثال برای مدارک مالی، اینکه شما گردش حسابی با موجودی حتی چندین برابر هزینه های دوران تحصیل در کانادا ارائه دهید کافی نیست. گروه آریا بر اساس دانش و تجربه ی چندین ساله در این کار، می داند که هر شخص با توجه به شرایط تحصیلی و مالی اش باید چه مدارکی به سفارت ارائه دهد تا ریسک ویزا را به حداقل برساند. ضمن این که درخواست هر نوع ویزایی ریسک رد شدن دارد و هرگز نمی توان با اطمینان گفت که نتیجه ی این ویزا صد در صد مثبت خواهد شد. اما اگر یک بار ویزای شما رد شود، ریسک رد شدن آن برای بار دوم به مراتب بیشتر خواهد شد. کاری که ما انجام می دهیم این است که ریسک رد شدن ویزا را به حداقل برسانیم تا وقت و انرژی و هزینه های شما به هدر نرود. هرچقدر هم که جستجو کنید و با افرادی که قبلا ویزای مشابه را دریافت کرده اند صحبت کنید (که هرچقدر شرایطشان به شرایط شما نزدیک باشد، باز هم قطعا تفاوت های تعیین کننده ای وجود دارد)، باز هم چیزهایی هست که نمیدانید!!!!

فهرست