ارتباط رشته‌ی حقوق و آزمون LSAT

همانطور که می‌دانید، جهت تحصیل در کانادا باید مدارک مشخصی را تهیه و برای دانشگاه مورد نظر بفرستید. یکی از اصلی‌ترین مدارک، مدرک آزمون بین‌المللی یا آزمون ورودی است. این آزمون، با آزمون بین‌المللی زبان انگلیسی تفاوت دارد. یعنی اگر در آزمون تافل شرکت کرده‌اید، باید در آزمون GRE،‌ GMAT  یا … شرکت کنید.

آزمون تافل، آیلتس، PTE‌ و … صرفا به دانشگاه ثابت می‌کند که شما مهارت بالایی در زبان انگلیسی دارید. ولی شما باید نسبت به اطلاعات پایه یا اطلاعات مربوط به رشته‌ی تحصیلی مورد نظر نیز در آزمونی شرکت نمایید. آزمونی که صلاحیت شما نسبت به آن رشته را مشخص کند.

اینکه در چه آزمونی شرکت کنید را رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر مشخص می‌کند. پس قبل از هر چیز حتما باید سایت دانشگاه را بررسی کنید و از تمام جزئیات اطلاعات کافی به دست بیاورید. برای مثال دانشجویان پزشکی برای مهاجرت تحصیلی به کانادا باید در آزمون MCAT‌ شرکت کنند. آزمونی که صلاحیت آن‌ها جهت تحصیل در رشته‌ی پزشکی را مشخص می‌کند. اما دانشجویان فنی مهندسی، در آزمون GRE‌ شرکت خواهند کرد.

اگر دانشجوی حقوق هستید و قصد مهاجرت به کانادا را دارید، پس باید در آزمون LSAT شرکت کنید. آزمونی که صلاحیت شما به عنوان یک دانشجوی حقوق واقعی در کانادا را مشخص می‌کند. در ادامه به توضیح این آزمون می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

تحصیل در کانادا

آزمون LSAT‌ چیست؟

این آزمون از سال 1948 اجرا شد و به عنوان آزمون ورودی دانشجویان حقوق جهت تحصیل در دانشگاه‌های کانادایی و آمریکایی در نظر گرفته می‌شود. اگر می‌خواهید در رشته‌ی حقوق درس بخوانید و قصد تحصیل در کانادا را دارید، حتما باید در این آزمون شرکت کنید. اگر قصد دارید شانس پذیرش خود را بالاتر ببرید، پس در کنار آن باید در آزمون GPA نیز شرکت نمایید. هرچه نمره‌ی شما در این دو آزمون بالاتر باشد، احتمال اخذ پذیرش بالاتر خواهد رفت.

در گذشته آزمون LSAT فقط سالی چهار بار برگزار می‌شد. اما امروزه، این آزمون سالی شش بار برگزار می‌شود و برای شرکت در آن، محدودیت سنی خاصی وجود ندارد. دانشجویان متقاضی می‌توانند برای تحصیل در هر مقطع تحصیلی در این آزمون شرکت کنند و نتیجه‌ی آن را به دانشگاه اعلام نمایند.

البته برای اخذ بورسیه شرایط سنی مشخصی تعریف شده است. به طور کلی، هرچه سن شما بالاتر باشد، اخذ پذیرش از دانشگاه سخت‌تر خواهد شد.

ساختار آزمون LSAT

این آزمون از شش بخش کلی تشکیل شده است و نمره‌ی چهار بخش آن به صورت مستقل و مستقیم محاسبه خواهد. سوالات بخش پنجم و ششم نمره‌ی خاصی ندارد و صرفا شانس دانشجو را در اخذ پذیرش بالاتر می‌برد. البته امتیازات این بخش‌ها به دانشگاه مورد نظر نیز ارسال می‌شود. در ادامه به توضیح بخش‌های مختلف آزمون می‌پردازیم:

 • استدلال منطقی 1 و 2

در این بخش شما در طول مدت 35 دقیقه باید به 24 الی 26 سوال مختلف پاسخ دهید. در این بخش قرار است قدرت استدلال و منطق شما سنجیده شود. مهارتی که هر وکیلی به آن نیاز دارد و باید ذاتا به آن تسلط داشته باشد. در هر سوال، مسئله‌ای مطرح می‌شود که باید از فرضیات و عقاید خود جهت پاسخ به آن استفاده کنید. این بخش از اهمیت بسیار بالایی در آزمون برخوردار است و پنجاه درصد نمره‌ی کلی را شامل می‌شود.

 • استدلال تحلیلی (Analytical Reasoning)

در این بخش نیز باید در طول مدت 35 دقیقه به 22 الی 24 سوال مختلف پاسخ دهید. سوالات موجود در این بخش را باید به صورت تحلیلی پاسخ دهید. یعنی توانایی شما در نتیجه‌گیری و تحلیل داده‌ها مورد سنجش و بررسی قرار می‌گیرد. نمره‌ی این بخش نیز 23 درصد نمره‌ی کلی را تشکیل می‌دهد. پس از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 • درک مطلب (Reading Comprehension)

البته این بخش به آسانی درک مطلب امتحان زبان کلاسی شما نیست. ولی شبیه به همان برگزار می‌شود. در این بخش، سه متن بلند و یک متن کوتاه در اختیارتان قرار می‌گیرد و راجع به این متن، 26 الی 28 سوال مختلف پرسیده می‌شود. شما باید بر اساس متن، اطلاعات را در ذهن خود تحلیل کنید و به سوالات به درستی پاسخ دهید. شاید این بخش را یکی از بخش‌های آسان امتحان LSAT‌ به حساب آورد.

 • بخش Experimental

این بخش شامل 22 الی 28 سوال مختلف است و نمره‌ی آن در نمره‌ی کلی آزمون تاثیری نمی‌گذارد. حتی معلوم نیست کدام سوال امتحان، سوال آزمایشی یا Experimental‌ است. پس نمی‌توانید از خیر پاسخ دادن به آن بگذرید. این سوال به دانشگاه در تصمیم‌گیری جهت پذیرش شما کمک خواهد کرد.

 • بخش نمونه نویسی یا Writing

 نمره‌ی این بخش نیز روی نمره‌ی کلی آزمون تاثیری نمی‌گذارد. ولی اهمیت بسیار بالایی در اخذ پذیرش دارد. در این بخش شما باید دو مسئله یا معیار متفاوت را با یکدیگر مقایسه کنید و در قالب مقاله، بنویسید. مقاله‌ی شما به صورت کامپیوتری به دانشگاه مورد نظر ارسال می‌شود تا آن‌ها مهارت تحلیل و writing شما را بررسی کنند.

نمره‌ی قبولی در آزمون LSAT

نمره‌ی شما در بازه‌ی 120 تا 180 قرار خواهد گرفت. پس چیزی تحت عنوان رد شدن در آزمون LSAT‌وجود ندارد. اما هرچه نمره بالاتر باشد، شانستان در اخذ پذیرش بیشتر خواهد بود. شما می‌توانید در کنار این آزمون، به کمک GPA، توصیه‌نامه، رزومه‌ی علمی کامل و معدل بالا شانس خود را در تحصیل در کانادا بالاتر ببرید.

زمان اعلام نتایج آزمون LSAT

خوشبختانه اعلام نتایج آزمون زیاد طول نمی‌کشد و  تغییراتی نیز در این زمینه لحاظ شده است. چون سال‌های گذشته نتیجه‌ی آزمون در مدت زمان طولانی‌تری به دست متقاضی می‌رسید. در گذشته، دست کم یک ماه طول می‌کشید تا شما نتیجه‌ی آزمون خود را مشاهده کنید. اما اخیرا، نتایج به صورت ایمیلی و در طول مدت سه هفته به متقاضی اعلام می‌شود. پس فقط کافی است که اینباکس خود را مرتبا چک کنید.

 

مدرک آزمون LSAT تا چه مدت اعتبار دارد؟

تمام مدارک آزمون‌های بین‌المللی فقط مدت زمان خاصی اعتبار دارند و فقط برخی از آن‌ها مادام‌العمر هستند. مدرک آزمون LSAT فقط 5 سال اعتبار دارد. پس اگر هفت سال پیش در این آزمون شرکت کرده باشید، الان به دردتان نمی‌خورد و مجددا باید در این آزمون شرکت کنید.

شاید با خودتان فکر کنید که این منطقی است که آزمون زبان انگلیسی، مدت زمان محدودی اعتبار داشته باشد. چون زبان انگلیسی فرار است و برای اثبات مهارت خود،‌ به آزمون مجدد نیاز دارید.

ولی آزمون LSAT ، راجع به زبان انگلیسی نیست که فرار باشد! در حقیقت اطلاعات پایه‌ی شما تغییری نمی‌کند. اما ممکن است در طول مدت پنج سال شرایط جدیدی در آزمون اعمال شود یا سخت‌تر برگزار گردد. در چنین حالتی، شما مجددا باید در آزمون شرکت کنید تا صلاحیت خود به عنوان دانشجو را ثابت نمایید.

تحصیل در کانادا

 

هزینه‌ی ثبت نام در آزمون LSAT

هزینه‌ی ثبت نام در آزمون LSAT، 200 دلار است. اما متاسفانه این آزمون هزینه‌های جانبی زیادی دارد و کمی خرج روی دستتان می‌گذارد. شما باید برای اخذ مدرک صادره از آزمون نیز 195 دلار پرداخت کنید.

علاوه بر این، جهت ارسال گزارش آزمون به دانشگاه مورد نظر، باید 45 دلار دیگر نیز پرداخت کنید. همچنین گزارش بخش writing این آزمون با مبلغ 15 دلار به دانشگاه ارسال می‌شود.

قوانین شرکت در آزمون LSAT

 • این آزمون صرفا مخصوص دانشجویان حقوق است.
 • آزمون کاملا مدادی است و به همراه داشتن خودکار و غلط‌گیر، ممنوع است.
 • برای ورود به جلسه‌ی آزمون، به همراه داشتن پاسپورت و کارت ورود به جلسه الزامی است.
 • صحبت کردن با سایر داوطلبان در وقت استراحت ممنوع است.
 • به همراه داشتن دیکشنری یا موبایل ممنوع است.
 • امکان خروج از جلسه بدون هماهنگی با مراقب امتحان وجود ندارد.

سخن آخر

مهاجرت به کانادا و در مجموع مهاجرت تحصیلی می‌تواند گزینه‌ی پیچیده‌ای باشد که تلاش زیادی لازم دارد. یکی از این پیچیدگی‌ها و سختی‌ها، شرکت در آزمون‌های بین‌المللی است. آزمون‌هایی که شاید پرخرج‌ترین و سخت‌ترین بخش اخذ  پذیرش را تشکیل می‌دهند.

اما به طور کلی، اگر به خوبی آماده باشید و تسلط خوبی هم به زبان انگلیسی داشته باشید، به راحتی  می‌توانید  به سوالات پاسخ دهید. چون قرار نیست از شما تست هوش بگیرند. صرفا اطلاعات تحلیلی شما را به زبان انگلیسی مورد سنجش قرار می‌دهند. پس موفق باشید.

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست