از آزمون زبان تا مهاجرت به کانادا (بخش دوم)

در بخش قبلی راجع‌به آزمون‌های بین‌المللی معتبر در دنیا صحبت کردیم. آزمون‌هایی که همه می‌توانند  در آن‌ها شرکت کنند و صرفا به سنجش اطلاعات و مهارت شما در زبان انگلیسی می‌پردازد. اما در این مقاله قرار است آزمون‌هایی تخصصی‌تر را معرفی کنیم که دانشگاه‌های کانادا آن‌ها را معتبر می‌دانند و به کمک آن‌ها می‌توانید با شانس بالاتری پذیرش تحصیلی در کانادا بگیرید. کانادا یکی از کشورهایی است که اکثر دانشجویان قصد ادامه‌ی تحصیل در آن را دارند و این دانشجویان همواره درگیر این هستند که از شرایط مختلف جهت اخذ پذیرش و اخذ بورسیه در دانشگاه‌های کانادایی سردربیاورند. امروزه شرایط برای اخذ پذیرش در این دانشگاه‌ها  سخت‌تر شده است و یکی از مدارک مهم جهت ادامه‌ی تحصیل در کانادا، گواهی اخذ شده از یکی از آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی است. البته نه هر آزمونی.

با اینکه آزمون‌های بین‌المللی زیادی در دنیا برگزار می‌شود، کانادا فقط برخی از آن‌ها را معتبر می‌داند که مطمئنا، آیلتس و تافل جزو این موارد هستند. اما در این مقاله قرار است به معرفی سایر آزمون‌های ضروری و بین‌المللی بپردازیم تا در این زمینه به شما کمک کرده باشیم.

اما ابتدا باید این  نکته را بدانید که از آن‌جا که زبان رسمی کشور کانادا انگلیسی است و رشته‌های تحصیلی مختلف به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، پس در آزمونی به زبان انگلیسی شرکت کنید (یعنی لازم نیست بگویم که آزمون TOMER ترکی به دردتان نمی‌خورد و اگر قبلا در آن شرکت کرده‌اید، فراموشش کنید).

شما باید با توجه به رشته و تخصص خود در آزمون مشخصی شرکت کنید. از جمله رایج‌ترین آزمون‌های معتبر که توسط دانشگاه‌های کانادایی پذیرفته می‌شوند، آزمون MCAT ،GMAT ،GRE ،TOEFL ،SAT و LSAT هستند که در ادامه به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت.

آزمون TOEFL

همانطور که در مقاله‌ی قبلی به آن اشاره کردیم، آزمون تافل آزمون معتبری است که توسط اکثر دانشگاه‌های کانادایی پذیرفته می‌شود. اگر می‌خواهید پذیرش خود را تضمینی کنید، باید در این آزمون حداقل نمره‌ی 92 تا 100 را اخذ کنید. اگر می‌خواهید با شانس بالاتری جهت مهاجرت تحصیلی به کانادا اقدام کنید، باید نمره‌ی شما 100 به بالا باشد. به خاطر داشته باشید که اخذ نمره‌ی 78 یا پایین‌تر از آن در آزمون تافل، غیرقابل‌قبول است و دیگر شانسی برای مهاجرت نخواهید داشت.

آزمون GRE

در بخش قبلی راجع به این آزمون به‌طور مفصل صحبت کردیم و حالا می‌دانید که این آزمون مخصوص رشته‌های فنی مهندسی یا مدیریت و روان‌شناسی است که علم شما را به زبان انگلیسی بررسی می‌کند. آزمون GRE در سه بخش مختلف برگزار می‌شود. بخش  واژگان که 170 نمره‌ای است، بخش ریاضیات که 170 نمره‌ای است و بخش نوشتار تحلیلی که در کل 6 نمره‌ای است. در مجموع، نمره‌ای که برای آزمون GRE در نظر گرفته می‌شود، 340 است. البته به خاطر داشته باشید نمره‌ی بخش سوم جداگانه بررسی می‌شود. اینکه چه نمره‌ای کسب کنید را دانشگاه و اساتید مربوط به آن دانشگاه مشخص می‌کنند، ولی حداقل نمره‌ی مورد نظر جهت اخذ پذیرش، 155 به بالا در نظر گرفته می‌شود و در بخش آخر نیز حداقل باید 4 نمره از 6 نمره را کسب کنید.

آزمون SAT

یکی دیگر از آزمون‌هایی که توسط دانشگاه‌های کانادایی پذیرفته می‌شود، آزمون SAT است که به عنوان یک آزمون ورودی در نظر گرفته شده است. در این آزمون توانایی فرد در تحصیل و اطلاعات آکادمیک او بررسی می‌شود و برای دانشجویانی که می‌خواهند در مقاطع  بالاتر مثل کارشناسی ارشد تحصیل کنند، الزامی و ضروری است.

کل بارمی که برای آزمون SAT در نظر گرفته شده است، 1600  نمره است. ولی مثل سایر آزمون‌های بین‌المللی،  هر بخش آن نمره‌ی جداگانه‌ای دارد. برای مثال، بخش مربوط به ریاضیات شامل 200 تا 800 نمره دارد. بخش درک مطلب، نگارش و مهارت‌های کلی در زبان انگلیسی نیز 200 تا 800 نمره دارد که روی هم، بارم اصلی این آزمون را تشکیل می‌دهند.

مجددا این به دانشگاه بستگی دارد که چه نمره‌ای جهت شرکت در آزمون بهتر است، اما به صورت کلی، اخذ نمره‌ی 1068 برگ برنده‌ی شما جهت اخذ پذیرش در یکی از دانشگاه‌های برتر کانادایی است.

آزمون GMAT

این آزمون کامپیوتری و آنلاین است و مهارت‌های نگارشی، محاسباتی، مکالمه و درک مطلب به زبان انگلیسی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.  این آزمون جهت مهاجرت تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد یا رشته‌ی MBA کاملا ضروری است. اگر می‌خواهید راجع به رشته‌ی mba اطلاعات بیشتری به دست بیاورید، شما را به خواندن این مقاله دعوت می‌کنم.

این آزمون در چهار بخش مختلف برگزار می‌شود و بارم‌های متفاوتی  دارد. بخش نگارش تحلیلی (AWA) 6 نمره دارد. بخش ریاضیات و محاسبات، 60 نمره دارد و بخش بعدی که راجع به مهارت‌های مکالمه است نیز 60 نمره دارد. بخش چهارم، استدلالی است و 8 نمره دارد. در مجموع، آزمون GMAT 800 نمره‌ای است و برای اخذ پذیرش، حداقل باید نمره‌ی 700 را کسب کرده باشید. البته محاسبه‌ی نمره در این آزمون بسیار پیچیده است و به خود دانشگاه نیز بستگی دارد.

آزمون IELTS‌

آزمون-آیلتس

آزمون آیلتس جهت ارزیابی و بررسی مهارت‌های شما در زبان انگلیسی برگزار می‌شود و کاری با علم و تخصص شما ندارد. یعنی فقط با زبان انگلیسی سروکار دارد و به بررسی چهار مهارت اصلی (listening, speaking, reading, writing) می‌پردازد. این آزمون در کل 9 نمره‌ای است و برای هر مهارت نیز نمره‌ی جداگانه‌ای در نظر گرفته شده است. نمره‌ی کلی شما در حقیقت معدل نمره‌های به دست آمده از سایر بخش‌ها است. حداقل نمره‌ی لازم جهت مهاجرت به کانادا، نمره‌ی 6.5 است. اما شما نباید در سایر بخش‌ها نمره‌ای کمتر از 6.5 به دست بیاورید. مثلا نباید در مکالمه 5 بگیرید ولی در writing‌ نمره‌ی 8 به دست بیاورید. در این صورت تایید نخواهید شد.

آزمون MCAT

آزمون mcat

این آزمون صرفا برای دانشجویان پزشکی در نظر گرفته می‌شود. پس اگر دانشجوی پزشکی هستید، باید شرکت در این آزمون را در اولویت قرار دهید. این آزمون، آزمونی تستی است که مهارت‌ها و توانایی‌های مختلف دانشجو را در زمینه‌های مختلف می‌سنجد و عملکرد او را مورد بررسی قرار می‌دهد. پس جهت شرکت در این آزمون، باید پیش زمینه‌ی پزشکی داشته باشید. در مجموع این آزمون شامل چهار بخش مختلف می‌شود که شامل موارد زیر است:

  • مبانی شیمیایی و فیزیکی سیستم‌های بیولوژیکی
  • بررسی مهارت نقد، تحلیل و استدلال
  • مبانی بیولوژیکی و بیوشیمیایی سیستم‌های زنده
  • مبانی روان‌شناختی، اجتماعی و زیست‌شناختی رفتار

هر بخش از این آزمون نمره‌ای بین 118 تا 132 دارد و نمره‌ی کلی این آزمون 472 تا 528 است. پس حداقل نمره‌ی لازم جهت قبولی و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادایی، نمره‌ی 500 خواهد بود. اما این به خود دانشگاه نیز بستگی دارد. پس قبل از هرگونه اقدام، حتما تحقیقات خود را از سایت دانشگاه مورد نظر تکمیل کنید.

آزمون LSAT

اگر می‌‌خواهید برای تحصیل در کانادا، رشته‌ی حقوق بخوانید یا همان رشته را در مقاطع بالاتر ادامه دهید، باید در آزمون LSAT‌ شرکت کنید. این آزمون مهارت شما در بررسی، نقد و تحلیل کلامی را ارزیابی می‌کند. این آزمون از شش بخش مختلف تشکیل شده است و فقط چهار بخش آن نمره دارد. در بین سوالات، یک بخش experimental وجود دارد و بخش ششم نیز به صورت جداگانه و  به مبلغ 15 دلار برگزار می‌شود. نمره‌ی چهار بخش اول از 120 تا 180 است. به یاد داشته باشید که امکان مردود شدن از این امتحان وجود ندارد و شما باید شانس قبولی خود را با این مدرک و توصیه نامه و سایر مدارک بالا ببرید. در مجموع هرچه نمره به 180 نزدیک‌تر باشد، شانس قبولی شما بالاتر خواهد بود.

سخن  آخر

با وجود اینکه ما تمام آزمون‌های مورد نیاز جهت اخذ بورسیه یا پذیرش تحصیلی در کانادا را معرفی کردیم، شما باید از این نکته مطمئن شوید که آیا دانشگاه آن آزمون را قبول دارد یا خیر. شاید برخی از دانشگاه‌ها به آزمون GRE‌ نیازی نداشته باشند. علاوه بر این، با وجود اینکه نمره‌ی اخذ شده از آزمون اهمیت بسیار بالایی دارد، ولی انگیزه‌ نامه‌ی خوب، رزومه‌ی تحصیلی حرفه‌ای، ریز نمرات خوب و معدل بالا و همچنین مقالات ISI می‌تواند شانس شما را جهت اخذ پذیرش بالاتر ببرد. پس موفق باشیدJ

0
برچسب‌ها:, ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست