از آزمون MCAT تا تحصیل در کانادا

غول مرحله اول ایران جهت قبولی در رشته‌ی پزشکی، کنکور است. دانشجویان برای ورود به دانشگاه‌های پزشکی، مجبور هستند که در کنکور سختی شرکت کنند و امتیاز بالایی به دست بیاورند.

برخی از افراد تصمیم می‌گیرند که رشته‌ی پزشکی را در دانشگاه‌های کانادایی مطالعه کنند. اما تحصیل در کانادا به این راحتی‌ها صورت نمی‌گیرد. برخی از افراد گمان می‌کنند که بر خلاف ایران، دانشگاه‌های کانادایی آزمون ورودی ندارند. این حقیقت را نمی‌توان انکار کرد. دانشگاه‌های کانادایی، جهت اخذ پذیرش شما کنکور نمی‌گیرند. بلکه آزمون‌های پرخرج‌تر و سخت‌تری در مسیرتان قرار می‌دهند.

این آزمون‌های بین‌المللی که جهت تکمیل مدارک در آن‌ها شرکت می‌کنید؛ چند برابر از کنکور سخت‌تر هستند.

شما برای اخذ پذیرش در هر رشته‌ی تحصیلی باید در آزمون‌های خاصی شرکت کنید. در کنار تمام این موارد، حتما باید در یک آزمون بین‌المللی زبان انگلیسی نیز شرکت کنید. برای مهاجرت تحصیلی  به کانادا، معمولا در اخذ آزمون تافل پافشاری می‌شود.

به همین ترتیب، برای تحصیل در رشته‌ی پزشکی در کانادا، قطعا باید در آزمون‌های خاصی شرکت کنید. آزمون‌هایی که صلاحیت شما جهت اخذ پذیرش را مشخص می‌کند. اما برخلاف سایر رشته‌ها، آزمون سنجش مهارت‌های شما GRE  نخواهد بود. بلکه باید در آزمون دیگری، یعنی آزمون MCAT شرکت کنید. این آزمون مخصوص دانشجویان پزشکی است و مهارت آن‌ها در این موضوع را مورد بررسی قرار می‌دهد.

تحصیل در کانادا

آزمون MCAT‌ یک آزمون ورودی است یا بین‌المللی؟

هر کشوری برای پذیرش در رشته‌ی پزشکی، آزمون‌های خاصی را مشخص می‌کند. طبیعتا تحصیل در کانادا نیز همینطور است. آزمون MCAT را می‌توان یک آزمون بین‌المللی دانست. چون دو کشور انگلیس و کانادا آن را برگزار می‌کنند تا صلاحیت و سطع دانشجو جهت پذیرش در رشته‌ی پزشکی را مشخص کند.

ساختار آزمون MCAT

این آزمون، کامپیوتری است و در ماه‌های مختلف سال چند بار برگزار می‌شود. جالب است بدانید که این آزمون توسط سازمان AAMC آمریکا طراحی شده است تا به تشخیص سطح متقاضیان رشته‌ی پزشکی کمک کند.

البته شاید تصور کنید که این آزمون اطلاعات پزشکی شما را مورد سنجش و بررسی قرار می‌دهد. در حقیقت این به مقطع تحصیلی شما بستگی دارد. ولی آزمون MCAT معمولا به بررسی علوم پایه می‌پردازد. یعنی درست اتفاقی که در کنکور میفتد. در این آزمون، عناوین زیر مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌گیرند.

 • شیمی عمومی
 • فیزیک
 • شیمی آلی
 • روانشناسی
 • زیست شناسی عمومی
 • جامعه شناسی
 • بیوشیمی
 • ریاضیات

در آزمون بخش‌هایی وجود دارد که مهارت تحلیل استدلالی دانشجو را نیز می‌سنجد. پس شما باید از مهارت بالایی در تحلیل و استدلال بهره‌مند شوید. برای مثال می‌توانید در دوره‌های creative writing و … شرکت کنید تا این مهارت را یاد بگیرید. آزمون MCAT در حقیقت از چهار بخش مختلف تشکیل شده و در هر بخش مهارت و استعداد دانشجو را می‌سنجد. این چهار بخش با عناوین زیر یاد می‌شوند:

 • فیزیک و شیمی پایه و سیستم‌های بیولوژیکی
 • ریاضیات و سوالات تحلیلی (حل مسئله)
 • زیست‌شناسی پایه و بیوشیمی موجودات زنده
 • روانشناسی و جامعه‌شناسی پایه

جالب اینجاست که نمرات هر بخش از یک محسوب نمی‌شود. بلکه در یک بازه‌ی 118 تا 132 امتیازی قرار می‌گیرد. نمره‌ی کلی آزمون نیز در بازه‌ی 472 تا 528 قرار می‌گیرد و پایین‌ترین از آن برای تحصیل در کانادا رد می‌شود.

سوالات آزمون MCAT و مدت زمان پاسخگویی به آن‌ها

همانطور که گفتیم، این آزمون از چهار بخش مختلف تشکیل شده است و در هر بخش سوالات مختلفی مطرح می‌شود. اما بیشتر آزمون بر اساس readingهای مختلف مطرح شده است. یعنی از قبل به شما اطلاعات مشخصی می‌دهند و با توجه به آن، سوال می‌پرسند. در ادامه به توضیح این چهار بخش می‌پردازیم:

بخش اول: در این بخش 59 سوال وجود دارد و شما برای پاسخ دادن به آن‌ها 95 دقیقه فرصت دارید. در این بخش متنی به عنوان reading  به شما ارائه می‌شود و 44 در رابطه با این متن مطرح می‌شود. 15 سوال دیگر، دانش عمومی شما را مورد ارزیابی قرار می‌دهند و ربطی به متن آزمون ندارند.

بخش دوم: در این بخش 53 سوال وجود دارد و برای پاسخ به آن‌ها، مجموعا 90 دقیقه فرصت دارید. در این بخش یک reading  به شما ارائه می‌شود که باید طبق آن به سوالات پاسخ دهید.

بخش سوم: این بخش به بخش اول شباهت زیادی دارد. در این بخش 59 سوال وجود دارد که برای پاسخ دادن به آن‌ها 95 دقیقه فرصت دارید. 44 سوال موجود در آن،‌ بر اساس  reading  است و 15 سوال بعدی  ربطی به reading  داده شده، ندارد.

 بخش چهارم: بخش چهارم نیز درست شبیه بخش اول و سوم پیش می‌رود. 44 سوال بر اساس reading، 15 سوال بی‌ارتباط به متن داده شده و 95 دقیقه وقت برای پاسخ دادن به سوالات.

آزمون پزشکی MCAT چه مدت طول می‌کشد؟

این آزمون یکی از طولانی‌ترین آزمون‌هایی است که به زبان انگلیسی گرفته می‌شود. در حقیقت، این آزمون 7.5 ساعت طول می‌کشد و بعد از به اتمام رساندن هر بخش، شما 10 دقیقه فرصت استراحت خواهید داشت. برای اینکه آزمون بیش از پیش طولانی نشود،‌ بلافاصله بعد از اتمام هر ده دقیقه، سوالات بخش بعدی شروع می‌شود.

با توجه به طولانی بودن زمان امتحان، توصیه می‌کنیم که با بنیه‌ی کاملا قوی در جلسه حاضر شوید. استرس، کم خوابی و بی اشتهایی از جمله عواملی است که روی نحوه‌ی پاسخ دادن به سوالات تاثیر منفی می‌گذارد.

زمان برگزاری آزمون و اعلام نتایج

به طور معمول، این آزمون از ماه ژانویه تا سپتامبر و به تعداد 25 بار برگزار می‌شود. نتایج آزمون نیز یک ماه بعد از شرکت در آن به دست متقاضی خواهد رسید. معمولا برای ثبت نام باید به موقع اقدام کنید تا بتوانید در این آزمون پرطرفدار، نام‌نویسی نمایید و جای خالی پیدا کنید. ثبت نام در این آزمون به صورت آنلاین صورت می‌گیرد و روش ثبت نام نیز بسیار ساده و شفاف است.

نمره‌ی مورد نظر جهت اخذ پذیرش در رشته‌ی پزشکی

شما برای اینکه بتوانید در رشته‌ی پزشکی از دانشگاه کانادا پذیرش بگیرید، باید نمره‌ی خوبی از این آزمون به دست بیاورید. نمره‌ی قبولی مورد نظر از این آزمون، از بین 514 تا 528 است. اگر مجموع نمرات شما از آزمون MCAT، کمتر از 499 باشد، در رشته‌ی پزشکی پذیرفته نخواهید شد. معمولا داوطلبان و متقاضیان جهت موفقیت در آزمون MCAT،‌ ساعات زیادی را برای مطالعه و تمرین سپری می‌کنند.

 در کل این نکته را در نظر داشته باشید که جهت تحصیل در کانادا، باید از سطح علمی بالایی برخوردار باشید و نمرات خیلی خوبی داشته باشید. شما می‌توانید از طریق این آزمون معدل و ریز نمرات تحصیلی خود را پوشش دهید؛ ولی به هر حال باید سطح علمی بالایی داشته باشید و عباراتا «درس‌خوان»‌باشید.

هزینه‌ی شرکت در آزمون MCAT

شما جهت شرکت در این آزمون باید مبلغ 310 دلار بپردازید. البته اگر مثل بلیط لحظه آخری، لحظات آخر جهت ثبت نام اقدام کنید، این هزینه بیشتر خواهد شد. این هزینه برای دانشجویان بین‌المللی نیز کمی بیشتر خواهد بود. ولی تمام این مبالغ در روند ثبت‌نام آنلاین مشخص می‌شود.

سخن آخر

برای مهاجرت تحصیلی به کانادا، شما مسیر خیلی سختی پیش رو خواهید داشت. حتی اگر ساده‌ترین روش یعنی مهاجرت تحصیلی را انتخاب کنید، باز هم با سختی‌های زیادی رو‌به‌رو می‌شوید. خصوصا اگر بخواهید در رشته‌ی پزشکی پذیرش بگیرید.

رشته‌ی پزشکی  در هیچ کشوری  شوخی بردار نیست و کسی را به راحتی در این رشته ثبت نام نمی‌کنند. این رشته از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است و معمولا برای آن، آزمون‌های ورودی سخت و مختلفی درنظر گرفته می‌شود.

برای اینکه بتوانید این رشته‌ی زیبا را در کشوری  مثل کانادا مطالعه کنید، باید به زبان انگلیسی تا حد زیادی مسلط باشید. رشته‌ی پزشکی، خود‌به‌خود سخت و طاقت‌فرسا است. حالا تصور کنید که تمام سال تحصیلی،‌ کسی نتواند محتوای آن را به زبان فارسی و شفاف توضیحش دهد. پس قطعا برای تحصیل در این رشته، باید تا حد زیادی به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید.

در هر صورت، دانشگاه‌هایی مثل تورنتو و بریتیش کلمبیا در کانادا مکانی مناسب و عالی جهت یادگیری رشته‌ی پزشکی هستند.  دانشجویان سراسر دنیا، جهت تحصیل در این دانشگاه‌ها تلاش می‌کنند و رقابت جهت ثبت نام در آن‌ها بالا است. پس اگر برای تحصیل رشته‌ی پزشکی در کانادا مصمم هستید،‌ از همین الان درس خواندن را شروع کنید.

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست