استان آلبرتا

آلبرتا یکی از استان های کانادا

استان‌های کانادا

آلبرتا جزو سه استان غربی کانادا محسوب می‌شود. از سمت شمال با مدار 60 درجه و قلمرو شمالی و از سمت شرق با مدار 110 درجه غربی و علفزارهای کانادا و استان ساسکچوان مرز مشترک دارد. از سمت جنوب در مدار چهل و نهم قرارگرفته و بدین ترتیب با مرزهای بین‌المللی آمریکا در ایالت مونتانا و از سمت غرب علاوه بر بریتیش کلمبیا با کوهستان‌های راکی همسایه است. طول این استان به 1200 کیلومتر از شمال تا جنوب و عرض آن به 640 کیلومتر می‌رسد. آلبرتا ابتدا به عنوان یکی از مناطق قلمرو شمالی در سال 1882 شکل گرفت هرچند در سال 1905 به عنوان یک استان با مرزهای فعلی رسمیت یافت.

هم‌زمان با جست‌وجوی تجار خز، علف زارهای آلبرتا و پارکلند از جنگل ساحلی تا مناطق جنوبی در جوار مرز آمریکا به عنوان مکانی برای اقامت انتخاب شد و بدین طریق کشاورزی در منطقه رونق گرفت. در موج بعدی با کشف نفت، گاز، زغال‌سنگ و منابع چوب رفته‌رفته جمعیت رو به افزایش گذارد و روند شهرنشینی و صنعتی شدن آغاز گردید. بااین‌حال همچنان استان آلبرتا جمعیت بسیار کمی دارد و انزوای نسبی که از مناطق غربی کشور دارد، موجب عدم رونق در صنایع مرتبط با انبوه مصرف‌کننده شده است. با توجه به وجود راه‌های طبیعی به مناطق شمالی، از آلبرتا به عنوان منطقه‌ای استراتژیک در سر راه توسعه قطب شمال و مناطق حاشیه‌ای آن ذکر می‌شود. نهایتاً مناظر طبیعی در پارک‌های کوهستان‌های غربی به‌طور بین‌المللی شناخته‌شده هستند. تمام این عوامل به نوعی در رشد استان مؤثر هستند تا جایی که هم‌اکنون جمعیت آلبرتا به 4330206 نفر می‌رسد، هرچند در سرشماری سال 2016 این منطقه تنها 4067175 نفر جمعیت داشت.

زمین های استان آلبرتا

زمین‌های استان آلبرتا

زه‌کشی و خاک استان آلبرتا

کوه کلمبیا با 3747 متر در رشته‌کوه راکی، مرتفع‌ترین نقطه استان آلبرتا به شما می‌رود. جایگاه مرتفع بعدی 3350 متر طول دارد و یک ناحیه باریک و بلند از کوهستان‌ها تا مناطق شرقی کشیده می‌شود. در مناطق مرکزی استان آلبرتا دشت‌هایی با 900 متر ارتفاع از سطح دریا قرار دارند که رفته‌رفته تا جنوب شرقی استان ارتفاع آن‌ها به 300 متر می‌رسد. سپس تخته‌سنگ‌های باستانی پیش روی شما قرار می‌گیرد. سایر زمین‌های مرتفع استان آلبرتا در مناطقی چون سیپرس، سوان هیلز و کاریبو مونتاینز قرار دارند.

یخ‌زار کلمبیا منبع اصلی آب دو رودخانه اصلی استان آلبرتا، آتاباسکا و ساسکچوان شمالی است. رودخانه‌ی اول نهایتاً به دریاچه آتاباسکا می‌ریزد و نهایتاً تبدیل به رودخانه اسلیو می‌گردد. این رودخانه نیز به رودخانه پیس ملحق شده و به اقیانوس اطلس می‌پیوندد. پست‌ترین نقطه آلبرتا با 175 متر ارتفاع از سطح دریا نیز در دره‌ی رودخانه اسلیو قرارگرفته است. فارغ از باریکه کوچکی که به رود میلک می‌پیوندد و سرانجام به رودخانه میسوری می‌ریزد، مسیر جنوبی آب استان آلبرتا به رودخانه ساسکچوان ملحق می‌شود.

در مسیر پیچیده‌ای که این رودخانه می‌پیماید، ابتدا با رودخانه‌های اولدمن و باو ترکیب‌شده و سپس ساسکچوان جنوبی را شکل می‌دهد. با الحاق به رودخانه رد دیر پیش از رسیدن به بخش شمالی رود ساسکچوان قدرت بیشتری گرفته نهایتاً خلیج هودسون را سیراب می‌کند. قسمت‌های اعظمی از رودخانه‌های استان آلبرتا در دره‌های عمیق در راستای مناظر طبیعی و بکر جریان دارند. به‌عنوان‌مثال رودخانه رد دیر به داشتن آثاری غنی از دایناسورها در کنار مساحتی 16800 کیلومترمربعی و آبی تمیز شهرت دارد.

خاک غنی قهوه‌ای و مشکی‌رنگ با لایه‌ای غنی از هوموس علفزارها و پارک‌لند در کنار خاک نسبتاً ضعیف خاکستری‌رنگ در مناطق شمالی و فوت‌هیلز به منطقه تنوع بسیاری بخشیده است.

آب‌وهوا استان آلبرتا

آب‌وهوای استان آلبرتا از نوع قاره‌ای بوده و بیش از هر منطقه دیگری در کانادا روزهای آفتابی دارد. در طول زمستان هوا آفتابی، سرد و خشک است که با بادهای چینوک در هنگام گرمای هوا همراه می‌شود. هوای خشک اقیانوسی که از مناطق شرقی کوه‌های راکی می‌وزد گاه دمای هوا را در کمتر از یک ساعت به 22 درجه سانتی‌گراد می‌رساند. در تابستان (به‌جز سال‌های خشک‌سالی) هوایی گرم و مرطوب با تندباد و طوفان گاه‌وبیگاه پدیده‌ای معمول به شمار می‌رود. حد کمینه‌ی دما پایتخت استان آلبرتا در ژانویه به 6 درجه و حد بیشینه در جولای به 35 درجه سانتی‌گراد می‌رسد. میزان بارش سالیانه به‌طور میانگین در ادمونتون به 460 میلی‌متر، در مناطق خشک جنوبی 300 میلی‌متر و در کوهستان‌ها به 1270 میلی‌متر بالغ می­شود. حدود نیمی از بارش‌ها بین ژوئن تا اوت اتفاق می‌افتاد.

گیاهان و حیوانات استان آلبرتا

گیاهان و حیوانات استان آلبرتا

بلو گراما و سایر علف‌ها در علفزارهای جنوبی غالبیت دارند اما کاکتی، تامبل‌ویدز و سیج‌براش بیشتر به چشم می‌آیند. در کنار دره‌های رودخانه‌ها نیز دیدن تک‌درخت‌ها امری معمول به شمار می‌آید. در میان پارک‌های استان آلبرتا درختان صنوبر بسیاری دیده می‌شوند. ترکیب جنگل‌های مخروطی در کنار دره‌ها و مناطق شمالی در کنار ترکیب گونه‌های مختلف صنوبر، کاج و شکوفه زرد جلوه خاصی به منطقه داده است. صنوبر سیاه و تامارک در کنار بوته‌های درهم‌آمیخته رشد می‌کنند. انگلمن و کاج‌های خاصی نیز به عنوان درختان مهم کوهستانی آلبرتا به شمار می‌آیند. رز وحشی به عنوان گل اصلی استان آلبرتا به‌طور گسترده در منطقه پخش‌شده است.

مرغ اقیانوس و شاخ چنگالی به‌طور آشکار در علفزارها پرسه می‌زنند. سرزمین‌های بدلند نیز به عنوان پناهگاه مارمولک‌ها، مارهای شاخ‌دار و عقرب‌ها شهرت دارند. گوزن سفید دم‌دار، خروس و کایوت در کنار جغدهای شاخ‌دار که به عنوان پرنده‌ی استان آلبرتا شناخته می‌شود، در پارک‌های استان آلبرتا وجود دارند. در میان جنگل‌ها شمالی انواع خرس، گوزن شمالی، بز کوهی، انواع سنجاب و عقاب طلایی زندگی می‌کنند. در رودخانه‌ها و دریاچه‌های استان آلبرتا به سادگی می‌توانید انواع ماهی قزل‌آلا، سفید و… را ببینید. در این میان برخی گونه‌های معمول و نادر در مناطق تحت حفاظت، حیات‌وحش، ذخایر زیست‌محیطی و پارک‌های استان آلبرتا حمایت می‌شوند. هرچند همچنان شاهین بحری به علت پرواز در میان ساختمان‌های بلند ادمونتون کالگری گونه در حال خطر ارزیابی می‌گردد.

مردم استان آلبرتا

ترکیب جمعیتی استان آلبرتا

به لحاظ خاستگاه و فرهنگ منطقه، استان آلبرتا یکی از چند فرهنگی‌ترین مناطق کانادا محسوب می‌گردد. در اوایل قرن بیستم مهاجرت به این منطقه شدت گرفت که با شروع جنگ جهانی دوم این روند تشدید شده و به غنای فرهنگی استان افزود. بیشتر مهاجرین آلبرتا در این زمان از مناطق تحت نفوذ بریتانیا و شمال یا شرق اروپا بودند، هرچند امروزه بیشتر مهاجرت کنندگان را اهالی غیراروپایی و شهروندان شرق و جنوب آسیا تشکیل می‌دهند. اقلیت‌های قومی همچنان بخش کوچک اما قابل‌توجه و مهمی از جمعیت به شمار می‌آیند. عده بسیار کمی از بومیان اولیه شامل اقوام نخستین آمریکا و اینوئیت‌ها در استان آلبرتا زندگی می‌کنند. قسمت عمده‌ای از ساکنین کانادا کاتولیک‌های تحت نفوذ کلیسای متحد کانادا، کلیسای انگلیکن کانادا و کلیسای لوترین کانادا هستند. هرچند کلیسای شرق ارتدکس و مذاهب غیر مسیحی نیز طرفدارانی در این سرزمین دارند.

الگوی سکونت استان آلبرتا

چشم‌انداز کشاورزی در منطقه جنوب شرق تقریباً یکسان بوده و تنها به لحاظ نحوه کشاورزی و تراکم جمعیتی متفاوت است. همچنین کشاورزی در کنار رودخانه پیس تا قلمرو شمالی به‌طور عمده دیده می‌شود. فوت‌هیلز بیشتر به علت شکار و مشاغل مرتبط رونق دارد. بااین‌حال مناطق جنگلی به علت اکتشافات نفت و گاز، معدن کاری زغال‌سنگ و چوب‌بری محبوب هستند. هم‌زمان جنگل‌های شمالی با جمعیت کم، تحت تأثیر اکتشافات منابع قرارگرفته‌اند. در پارک‌های ملی منطقه نیز می‌توان ساکنین دائمی نسبتاً محدودی را در کنار تعداد زیادی توریست مشاهده نمود.

شهرهای استان آلبرتا معمولاً با شکل مربع احداث‌شده‌اند که هر بخش به 2.6 کیلومترمربع بالغ می‌شود. بر اساس نقشه‌های هوایی بلوک‌های مربعی شکلی قابل‌مشاهده هستند که از طریق جاده‌های بی‌انتها به یکدیگر متصل شده‌اند.

خانه‌های مسکونی استان آلبرتا از الگوی منحصربه‌فردی برخوردار هستند. کلبه‌های چوبی با چارچوب ظریف و خانه‌های مدرنی که در مزارع یافت می‌شوند. بااین‌حال کاهش جمعیت مناطق روستایی موجب رها شدن بسیاری از این خانه‌ها گردیده است. خوشبختانه وجود مناطق مربوط به بومیان اولیه کانادا در استان آلبرتا و ساخت‌وساز ویژه آن‌ها جلوه منحصربه‌فردی به منطقه داده است.

آسانسورهای مخصوص بالا بردن دانه‌های غلات که در کنار خطوط راه‌آهن دیده می‌شوند به عنوان کاراکتری غیرمعمول در استان آلبرتا یاد می‌شود. بیشتر روستاها در کنار چنین تجهیزاتی و در سمت بارگیری آن‌ها رشد یافته‌اند. وجود ساختار شبکه‌ای خیابان‌ها در کنار چارچوب خانه‌ها، مغازه‌های کوچک، هتل و تعدادی کلیسا مولفه‌های دیگر اصلی منطقه هستند.

شهرهای بزرگ‌تر معمولاً کاراکترهای خود را بیش از ساختمان‌ها وامدار محیط توسعه‌شان هستند. شهرهایی همچون ریور پیس که در کنار دره‌ رود یا درام‌هیلر که در کنار مجموعه‌ای پارکینگ‌ها بنا شده‌اند چندان غیرمعمول به شمار نمی‌آیند. سیستم شبکه‌ای خیابان‌ها که از یک الگوی مربعی شکل تبعیت می‌کنند، اغلب در محور یک رودخانه یا خط آهن شکل یافته‌اند.

به‌جز مرکز معدنی فورت مک‌موری، اغلب شهرهای بزرگ، مناطق حاشیه‌ای نسبتاً وسیعی نیز دارند. لت‌بریج، مدیسون هت، جنوب غربی و جنوب شرقی به ترتیب به علفزارهای بزرگ، پیس‌ریور، رد دیر و مناطق مرکزی محدود می‌شوند. کلگری و ادمونتون به نسبت سایر مناطق استان آلبرتا اهمیت بیشتری دارند. به‌طوری‌که در کنار شهرهای بزرگ کانادا قرارگرفته و ویژگی‌هایی خاص توسعه‌یافتگی شهرها، نظیر ساختمان‌های بلند و خط قطار سریع و سیر در این منطقه دیده می‌شود. افزون بر این وجود پارک‌های متعدد موجب جذابیت بیشتر آن‌ها شده است.

جمعیت در استان آلبرتا

بیشترین جمعیت استان آلبرتا مربوط به منطقه ادمونتون تا لث‌بریج و به‌طور خاص شهرهای کلگری و رد دیر است. کم‌جمعیت‌ترین مناطق آلبرتا در مقیاس تعداد نفرات در هر مایل مربع را می‌توان در شمال، فوت‌هیلز و مناطق کوهستانی دید که درمجموع سه‌چهارم کل استان را شامل می‌شوند. پس از جنگ جهانی دوم رشد جمعیتی استان آلبرتا شدت یافت. از این زمان تا سال دهه 1980 تا اوایل 1990 به دلیل شرایط اقتصادی از شیب افزایش جمعیت کاسته شد. بااین‌حال با آغاز قرن 21 دوباره رشد جمعیتی بسیار بالایی در آلبرتا دیده می‌شود.

اقتصاد استان آلبرتا

اقتصاد استان آلبرتا

کشاورزی، جنگل‌داری و ماهیگیری استان آلبرتا

حدود یک‌سوم زمین‌های استان آلبرتا به‌منظور کشاورزی استفاده می‌شوند. حدود نیمی از این زمین‌ها برای کشت گیاهان زراعی و الباقی به پرورش دام اختصاص دارند. عمده محصولات زراعی آلبرتا گندم، جو، یونجه، کلزا و سایر غلات هستند. کاشت گیاهانی چون چغندرقند، سیب‌زمینی، لوبیا سبز و دانه‌های خردل بیشتر به‌منظور استفاده‌های محلی صورت می‌گیرد. در قسمت تولیدات گوشتی پروش گاو اهمیت به سزایی دارد، درعین‌حال پروش خوک، مرغ و گوسفند نیز رو به افزایش هستند. آب موردنیاز برای کشاورزی در مناطق خشک توسط شبکه‌ای از کانال‌ها و نهرها تأمین می‌شود.

جنگل‌های استان آلبرتا حدود نیمی از منطقه را پوشانده‌اند. انواع صنوبر و کاج عمده گونه‌های درختی با استفاده‌های تجاری محسوب می‌شوند که در صنایعی چون کاغذ، پالپ، تخته، چوب کارایی دارند. ماهیگیری تجاری در آلبرتا بیشتر در دریاچه‌های شمالی استان انجام می‌پذیرد.

منابع و انرژی استان آلبرتا

قسمت عمده‌ای از سوخت‌های فسیلی کانادا در استان آلبرتا قرار دارند. ذخایر نفت سنگین بیشتر در لویدمینیستر، کلد لیک، بندر مک‌کوری و مناطق نزدیک به مرز ساسکچوان یافت می‌شوند. افزون بر مقدار بسیار زیادی از تولید نفت و گاز کانادا، تقریباً نیمی از زغال‌سنگ کشور نیز در آلبرتا تولید می‌گردد. ازاین‌رو قیمت نفت تأثیر بسیار زیادی بر روی اقتصاد منطقه دارد. سایر منابع معدنی نظیر ماسه، سنگ، آهک و نمک نیز در منطقه یافت می‌شود اما مهم‌ترین آن‌ها سولفور است که از گاز طبیعی استخراج می‌گردد.

رودخانه‌ها و دریاچه‌ها قسمت عمده‌ای از استان آلبرتا را پوشانده‌اند که از آن‌ها برای مقاصد کشاورزی و تولید برق استفاده می‌گردد. بااین‌حال تأثیر زیست محیط مخرب چنین پروژه‌های در تمام مناطق استان به چشم می‌خورد. منابع طبیعی به‌طور عمده توسط بخش خصوصی که اغلب توسط منابع خارجی مدیریت یا سرمایه‌گذاری می‌شوند، مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند. هرچند بخش دولتی و استانی به فرایند کاری آن‌ها نظارت دارد. افزون بر این مزایا و تحقیقات گسترده‌ای از سوی دولت برای گسترش بخش کشاورزی و استفاده از منابع در جریان است.

صنایع استان آلبرتا

بخش صنعت در استان آلبرتا به‌طور گسترده‌ای به سمت فراوری محصولات اولیه میل دارد. صنایع پیشرو در بخش‌های فراوری مواد غذایی (به‌طور خاص فراورده‌های گوشتی)، شیمیایی، پتروشیمی و چوب فعالیت دارند. ساخت فلز و ماشین‌آلات صنعتی و تجهیزات نیز در استان آلبرتا مورد توجه است. به‌گونه‌ای که در بخش‌های ارتباطات، بیوتکنولوژی و صنایع دارویی نیز آلبرتا حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. در نهایت صنعت ساخت‌وساز استان آلبرتا جزو صنایع مهم منطقه به شمار می‌آید که به‌طور مستقیم تحت تأثیر شرایط اقتصادی بخش نفت‌خیز قرار می‌گیرد.

خدمات، نیروی کار و مالیات استان آلبرتا

حیات‌وحش غنی استان آلبرتا در کنار مناظر طبیعی خیره‌کننده و جذابیت‌های تاریخی، مرکز فروش بسیار بزرگ و سرگرمی در ادمونتون مال نقش مهمی را در جذب توریست بازی می‌کنند. صنعت نفت‌ آلبرتا به عنوان مهم‌ترین بخش کارآفرینی در منطقه حدود نیمی از نیروی کار استان را به خود جذب کرده است. کلگری نقش مهمی را در صنعت مالی استان آلبرتا به عهده دارد به صورتی که قسمت عمده‌ای از دفاتر مرکزی شرکت‌های فعال منطقه در آن حضور دارند. به دلیل اقتصاد پویای منطقه، نرخ بیکاری استان آلبرتا در کل کانادا از اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست‌ویکم پایین‌ترین حد ممکن را داشته است.

بیشتر درآمدهای شهرداری از سمت مالیات املاک و کسب‌وکارها، فروش کالا و خدمات و وام‌های دولتی تأمین می‌گردد. بخشی از شهرداری‌ها درآمد اضافه‌ای را از طریق ارائه امکاناتی که اکنون خصوصی شده‌اند، به دست می‌آوردند. از سال 1976 صندوق سرمایه‌گذاری در استان آلبرتا به جهت ذخیره و سرمایه‌گذاری سود حاصل از نفت برای نسل‌های آینده تشکیل‌شده است.

حمل‌ونقل عمومی و ارتباطات استان آلبرتا

در جنوب آلبرتا مسیر شرقی-غربی نقش مهمی را در حمل‌ونقل بازی می‌کند. افزون بر این، مسیرهای فرعی نیز در امتداد کوهستان‌ها و دشت‌های منطقه گسترش‌یافته‌اند. علاوه بر دسترسی آسان به ایالات‌متحده آمریکا از جنوب، مسیرهای هوایی و زمینی از ادمونتون به آلاسکا و قلمرو شمالی کانادا وجود دارد. حمل‌ونقل هوایی که در ساخت منابع شمالی از سال 1921 فعال بود، هم‌اکنون به عنوان خدماتی محلی و منطقه‌ای فعالیت می­کند. شهرهای ادمونتون و کالگری استان آلبرتا نیز به فرودگاه‌های بین‌المللی مجهز هستند. در نهایت رودخانه‌های آتاباسکا و اسلیو به‌منظور حمل‌ونقل کالا توسط کشتی‌ها به کار می‌روند.

خطوط حمل‌ونقل کانادین پاسیفیک و ملی کانادا شبکه‌ای از راه‌آهن را برای ارائه خدمات به بخش کشاورزی و مناطق شمالی احداث نموده بودند که تعدادی از آن‌ها در قرن بیست‌ویکم از رده خارج شدند. خطوط نفت و گاز، فروش و انتقال آن‌ها را به کبک و کالیفرنیا تسهیل می‌نمایند. بزرگ‌راه‌های مهم آلبرتا شامل ترنس کانادا و یولوهد شرقی-غربی و مک‌کنزی نیز نقش مهمی را در کنار سایر زیرساخت‌های حمل‌ونقل استان آلبرتا بازی می‌کنند. اتوبان آلاسکا که از نزدیکی قلمرو شمالی می‌گذرد به رونق اقتصادی منطقه کمک می‌نماید.

ارتباطات استان آلبرتا در کل کانادا پیشرو است. به دلیل اهمیت صنایع نفت‌ منطقه، تکنولوژی وایرلس به‌طور عمده در استان به کار گرفته‌شده و استفاده می‌گردد. ازاین‌رو آلبرتا تبدیل به تولیدکننده و صادرکننده خدمات وایرلس و تجهیزات آن گردیده است. نهایتاً با توجه به این مسائل استان آلبرتا بالاترین نرخ سرانه استفاده از تکنولوژی وایرلس را در کل کشور دارد.

حکومت و جامعه استان آلبرتا

حکومت و جامعه استان آلبرتا

چارچوب قانون اساسی استان آلبرتا

بر اساس قانون اساسی و ایالتی در سال 1905 چارچوب قانون اساسی آلبرتا به تصویب رسید. همانند سایر استان‌های کانادا، دولت آلبرتا از یک فرماندار (که مجری فرمان‌های پادشاهی بریتانیا است)، یک مجلس نمایندگان و یک شورای اجرایی تشکیل‌شده است. فرماندار توسط دولت فدرال برای پنج سال مشخص می‌شود. رئیس شورای اجرای که مجری قوانین منطقه‌ای است توسط مجلس انتخاب می‌گردد.

حزب محافظه‌کار پیشرو کانادا علی‌رغم افولی که در دهه 1990 داشت اما نهایتاً توانست خود را به عنوان بخشی از حزب محافظه‌کار در قدرت نگاه دارد. از سال 1971 تا 2015 شورای حزب محافظه‌کار پیشرو آلبرتا توانست قدرت را در دست داشته باشد. نهایتاً در سال 2015 حزب نئودموکرات کنترل دولت را آن خود نمود. حزب لیبرال پس‌ازاین دو حزب قدرتمندترین حزب فعال در استان آلبرتا است.

پلیس سلطنتی کانادا، خدمات پلیسی بیشتر استان آلبرتا را در دست دارد. تنها برخی شهرهای بزرگ و مناطق تحت اختیار اقوام اولیه، نیروهای پلیس مخصوص به خود را دارند. خدمات سیستم قضایی و بازپروری توسط دولت فدرال و دولت استانی مدیریت می‌شوند.

 خدمات و کارکنان شهرداری‌ها فرم‌های متنوعی دارند. سرپرست شهرها، روستاها و مناطق حاشیه‌ای و شهری شامل شهرداری‌ها، شورای شهر و آموزش‌وپرورش توسط انتخابات تعیین می‌گردند.

خدمات بهداشتی و درمانی استان آلبرتا

خدمات بیمه‌ی منطقه‌ای و بیمارستانی بر اساس حق پرداختی که سالیانه توسط ساکنین پرداخت می‌شود، قابل‌استفاده هستند (خانواده‌های کم‌درآمد دارای معافیت). خدمات خصوصی درمانی برای خدمات مشخص دارویی و بیمارستانی قابل‌استفاده است. خدمات روان‌پزشکی نیز تحت تدابیر خاص منطقه‌ای به ارائه سرویس می‌پردازند. میزان هزینه‌های بیمه درمانی توسط دولت فدرال، استانی و مقامات شهرداری تعیین می‌گردند.

آموزش در استان آلبرتا

سیستم آموزشی شامل مدارس عمومی بوده و از سیستم 12 ساله تبعیت می‌کند. مدارس تحت کنترل کلیسای روم، مدارس سیستم فرانسوی‌زبان به همراه مدارس چارتر نیز در منطقه فعالیت دارند که بودجه آن‌ها توسط مالیات تأمین می‌شود. برنامه عمومی مدارس و نظارت بر دبستان و دبیرستان‌ها به عهده دولت استانی قرار دارد اما مدیریت مدارس را شورای انتخابی آموزش به عهده ‌دارند.

دانشگاه‌های عمومی در ادمونتون (دانشگاه آلبرتا)، کالگری، لث‌بریج و آتاباسکا حضور دارند که در زمینه‌ی خدمات آموزش از راه دور نیز فعالیت می‌کنند. تعدادی مدارس خصوصی و کالج‌های اجتماعی نیز در منطقه وجود دارد. آموزش فنی در مؤسسات تکنولوژی ادمونتون، کالگری و تعدادی کالج‌های کارورزی ارائه می‌گردد.

فرهنگ زندگی در استان آلبرتا

هرچند زمان زیادی از تأسیس استان آلبرتا نمی‌گذرد اما در زمینه‌ی حفظ میراث تاریخی و هنرهای کاربردی فعالیت‌های مناسبی صورت پذیرفته است. یکی از وزارتخانه‌های دولت استان آلبرتا به‌منظور تشویق و کمک در تمام زمینه‌های مرتبط با توریست برنامه‌هایی نظیر تورهای هنرهای کاربردی و نمایشی، مدیریت و کارورزی و ورک‌شاپ‌هایی را در تمامی فیلدهای هنری، مشاوره‌ای و مالی برگزار می‌کند.

جامعه‌ی چند فرهنگی منطقه، میراث بسیار ارزشمندی را نصیب آلبرتا نموده است. این مساله در مواردی چون فستیوال‌ها، لباس‌های محلی، هنرهای کاربردی و نمایشی و صنایع‌دستی خود را نمایان می‌سازد. از سوی دیگر در معماری مناطق متمرکزی چون سکونتگاه‌های فرانسوی‌ها و اکراینی‌ها در نزدیکی ادمونتون، باغ ژاپنی نیکا یوکو در لث‌بریج، اجتماع مورمن‌ها در کاردستون و مکان‌های بسیاری در متیس و هوتیر این میراث به چشم می‌خورد.

هنرهای استان آلبرتا

 به لحاظ هنری این منطقه از نظر فرهنگ محلی معاصر، جایگاه درخور توجه‌ای دارد. شاعر بزرگ ایرلندی تبار استفان جی.استفنسون در نزدیکی مارکرویل زندگی می‌نمود و اکثر شعرهای خود را در کانادا سروده است. در دهه‌ی 1940 میلادی تعدادی از هنرمندان بزرگ‌مرتبه (تماماً از مهاجرین) نظیر ایلینگ‌ورث کر نقاش، دابلیو. او. میچل نویسنده و رودی ویب در آلبرتا زندگی می‌کردند. در دهه‌ی 1960 میلادی به‌طور ناگهانی توجه به میراث فرهنگی منطقه اهمیت بسیار بیشتری پیدا نمود. کلگری، ادمونتون و نمایشگاه بانف از آثار هنری غنی و ارزشمندی از فرهنگ‌های متنوع و در رشته‌های مختلف ملی و بین‌المللی برخوردار گردیدند.

مؤسسات فرهنگی استان آلبرتا

شبکه‌ای از موزه‌ها و پارک‌های تاریخی در زمینه‌های طبیعی، تاریخی و هنری میراث آلبرتا را به معرض نمایش می‌گذارند. موزه‌ی آلبرتا در ادمونتون به عنوان یکی از مهم‌ترین موزه‌های منطقه در سال 1967 افتتاح گردید. موسسه گلن‌بو-آلبرتا در کلگری برخی از مهم‌ترین آثار تاریخی و هنری را به معرض نمایش قرار داده است. در موزه‌ی رویال تایرل در زمینه‌ی دیرینه‌شناسی نیز در درم‌هیلر به عنوان یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های فسیل جهان به‌طور خاص تعدادی از بهترین فسیل‌های دایناسور دیده می‌شود. این موسسه در همکاری با پارک دایناسورها در نزدیکی بروک شکل‌گرفته و به عنوان اولین میراث جهانی در زمینه‌ی منابع فسیل شهرت دارد.

در بوفالو جامپ (دره‌ای که شکارچیان به تعقیب و شکار بوفالو می‌پرداختند) به عنوان یکی دیگر از سایت‌های مربوط به میراث جهانی در نزدیک فورت مک‌لود، آثاری مربوط به 6000 سال پیش دیده می‌شود. از دیگر مکان‌های تاریخی استان آلبرتا می‌توان به روستای تاریخی اوکراینی‌ها در شرق ادمونتون، موزه طبیعی کروزنست پس در مرز بریتیش کلمبیا، باغ‌وحش کلگری، مرکز علمی و فضایی ادمونتون و گالری هنری ادمونتون اشاره نمود.

در روز استقلال استان آلبرتا نمایش‌های هنری در مرکز هنرهای نمایشی کالگری و مجموعه تئاتر سیتادل ادمونتون و مرکز موسیقی فرانسیس وینسپر اجرا می‌گردند. این امکانات توسط ارکستر سمفونی استان آلبرتا و کمپانی‌های باله و اپرا به بهره‌برداری می‌رسند. در مراسم‌های غیررسمی‌تر نمایش‌های تئاتر و سایر گروه‌ها در فضای باز یا سالن‌های کوچک‌تر اجرا می‌شوند. افزون بر میزبانی فستیوال موزیک محلی و جاز در آلبرتا در ادمونتون فستیوال تئاتر برگزار می‌گردد. گروه‌های قومی و بومیان اولیه‌ی آمریکا شمالی در مراسم‌های سالانه نظیر بانف ایندین دی، کلگری و استمپد، فستیوال میراث ادمونتون علاوه بر اجراهای مختلف هنری، صنایع‌دستی خود را نیز ارائه می‌نمایند. موسسه آموزشی بانف، شورای هنر کانادا، موسسه‌ی هنر آلبرتا و تعدادی از آژانس‌های مستقل از ارائه‌ی آثار هنری پشتیبانی می‌نمایند.

ورزش و تفریح در استان آلبرتا

ورزش و تفریح در استان آلبرتا

پارک‌های ملی وود بوفالو در قلمرو شمالی منطقه، بانف، جاسپر در کوه‌های راکی در نزدیکی مرز بریتیش کلمبیا، کوتنی و یوهو به عنوان میراث ملی و جهانی شناخته می‌شوند. پارک ملی الک آیلند در نزدیکی ادمونتون جزو مهم‌ترین پارک‌های کانادا طبقه‌بندی می‌گردد. پارک ملی واترتون که بعدها به پارک ملی گلاسیر در مونتانا (سال 1932) پیوست، اولین پارک بین‌المللی صلح جهانی است که در سال 1995 به عنوان میراث جهانی ثبت گردید.

پارک‌های ملی و منطقه‌ای دیگری نظیر داون‌هیل رودئو به‌طور خاص برای فعالیت‌های تفریحی ساخته‌شده‌اند و افزون بر محبوبیت ورزشی به عنوان مکانی مناسب برای سنت‌های کشاورزی استان آلبرتا شناخته می‌شوند. پارک کلگری استمپر یکی از محبوب‌ترین پارک‌های تفریحی جهان است.

 در طول زمستان امکانات فوق‌العاده‌ای را در زمینه اسکی روی یخ و کرلینگ در دسترس علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. علاوه بر این هاکی حرفه‌ای و فوتبال کانادایی محبوبیت بالایی در این منطقه دارند. لیگ ملی هاکی در کلگری و لیگ فوتبال کانادایی در استمپدر برگزار می‌شود. تیم‌های ورزشی اسکیمو در لیگ فوتبال کانادایی و اویلرز در لیگ هاکی جزو تیم‌های شهر ادمونتون هستند. در دهه‌ی 1980 میلادی اویلرز جایزه بزرگ واین گرتزکی و چهار کاپ استنلی را از آن خود نمود. نهایتاً المپیک زمستانی سال 1988 در کلگری برگزار شد و توجه جهان را به این نقطه از استان آلبرتا جلب نمود.

رسانه‌های صوتی و تصویری و انتشارات استان آلبرتا

در بین روزنامه‌ها و مجلات محلی، ادمونتون ژورنال، ادمونتون سان، کلگری هرالد، کلگری سان، لث‌بریج هرالد محبوبیت بیشتری دارند. بنگاه‌های خبری و تفریحی رادیو و تلویزیون کانادا تعداد زیادی شبکه را در کالگری و ادمونتون در دسترس قرار داده‌اند. افزون بر این شبکه‌های خبری و سرگرمی خصوصی آلبرتا تعداد قابل‌توجه‌ای هستند.

تاریخ استان آلبرتا

حداقل از 10000 سال پیش تعداد قابل‌توجهی از بومیان اولیه‌ی آمریکا در آلبرتا سکونت داشته‌اند. اولین گروه کاشفان اروپایی در دهه‌ی 1750 برای تجارت خز در غرب آمریکای شمالی به این منطقه پای گذاشتند. دو شرکت هدسونز بی و نورث وثت در جوار رودخانه‌های مهم قلمرو شمالی (آتاباسکا، شمال ساسکچوان و پیس) در طول قرن هجده میلادی فروشگاه‌هایی را بنا نمودند.

سال 1821 زمانی که دو کمپانی با یکدیگر تلفیق شدند و تا سال 1870، زمانی که این منطقه به تحت تسلط کانادا در آمد، کمپانی هدسونز بی بر این منطقه تسلط و حکمرانی می‌نمود. در آن زمان استان آلبرتا تنها سکونت‌گاه اقوام اولیه، متیس‌ها، تعداد محدودی تجار خز، مبلغان مذهبی و مهاجرین به شمار می‌آمد.

پس از سال 1870 مهاجرت به جنوب آلبرتا به صورت جدی‌تری بر پایه‌ی دامداری آغاز گردید. جمعیت اقوام اولیه تحت تأثیر از بین رفتن بوفالو به عنوان منبع اصلی تغذیه‌ی آن‌ها و بیماری‌های منتقل‌شده از اروپایی‌ها رفته‌رفته کاهش یافت. بر اساس امضای توافق، اقوام اولیه امکان سکونت و نگهداری برخی زمین‌های رزرو را پیدا نمودند. هم‌زمان با احداث پلیس سوار کانادا تسلط بیشتری در منطقه ایجاد گردید. نهایتاً در سال 1874 با کمک این نیروها فورت مک‌لود ایجادشده و مقر فرماندهی پلیس سوار کانادا آغاز به کار نمود.

با ارائه سکونت‌گاه‌های ارزان‌قیمت در سال 1872، ساخت خط راه‌آهن پاسیفیک کانادا (سال 1883 به کلگری متصل شد) و کمپین‌های تبلیغاتی بسیار قدرتمند سیل مهاجران از شرق کانادا، آمریکا و اروپا آغاز گردید. سال 1901 جمعیت استان آلبرتا به 73000 تن و سال 1911 به بیش از 374000 نفر رسید.

با رسیدن گونه‌های جدید گندم و مقاوم به بیماری، میزان ریسک کشاورزی در مناطق شمالی کاهش یافت. به‌این‌ترتیب اقتصاد بر پایه‌ی کشاورزی گسترش پیدا کرد.

سال 1875 رسماً دولتی که بر پایه‌ی رأی مردم کار می‌کرد به سر کار آمد. رفته‌رفته در سال 1897 زمانی که بحث مالکیت قلمرو شمالی شکل گرفت، مجلس به‌طور کامل به صورت انتخابی و کارآمد درآمده بود. پس از مرزبندی قلمرو شمالی در سال 1882، مرزهای آلبرتا در سال 1905 به شکل فعلی مشخص گردید. در ابتدا مالکیت زمین و منابع طبیعی تا سال 1930 تحت کنترل دولت فدرال قرار داشت. ادمونتون به عنوان مرکز و پایتخت استان آلبرتا به رشد قابل‌توجهی دست یافت. افزون بر این، کلگری با کشف نفت دره‌ی ترنر در سال 1914 به سرعت پله‌های ترقی را پیمود. مدیسون هت و لث‌بریج به علت کشف زغال‌سنگ در دهه‌ی 1870 میلادی به عنوان یکی از قطب‌های منطقه شناخته می‌شدند. خطوط ریل آهن در سراسر منطقه پخش شد و بدین‌وسیله امکان افزایش تولیدات کشاورزی و ارائه‌ی زغال‌سنگ تولیدشده به بازار فراهم گردید.

در طول جنگ جهانی اول سرعت رشد جمعیت و اقتصاد کاهش یافت. رکود پس از جنگ و قیمت گندم موجب نارضایتی کشاورزان و پیروزی حزب متحد کشاورزان در سال 1921 گردید. در طول سال‌های 1920 اقتصاد بهبود پیداکرده و جمعیت دوباره افزایش یافت اما با فرارسیدن دهه‌ی رکود 1930 اثر آن خنثی شد. سال 1935 حزب سوسیال با سیاست جدید به قدرت رسید و تا 36 سال توانست بر آلبرتا حکمرانی کند. نهایتاً سال 1971 حزب پیشرو محافظه‌کار حزب قدرت اجرایی دولت را در دست گرفت.

ساخت‌وساز اتوبان آلاسکا توانست به اقتصاد آلبرتا در طول جنگ جهانی دوم رونقی دوباره ببخشد و پس از جنگ با کشف منابع نفت و گاز طبیعی رشد منطقه را تسریع نماید. رشد انفجاری صنایع نفت و گاز در طول قرن بیست و بیست‌ویکم، استان آلبرتا را تبدیل به یکی از مهاجرپذیرترین مناطق کل کانادا نمود. در این روند، زمین‌های زارعی به سرعت تبدیل به مناطق مسکونی و صنعتی گردیدند تا جایی که تقریباً دوسوم جمعیت در دو شهر ادمونتون و کلگری سکونت یافتند. با توجه به باقی ماندن استان آلبرتا به عنوان یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان نفت در جهان، چشم‌انداز روشنی برای منطقه تصور می‌شود.


 بیشتر بخوانید:

بهترین رشته‌ ها برای مهاجرت به استرالیا

مهاجرت به آلبرتا

تحصیل دانشجویان در کانادا : راهنمای جامع برای تحصیل در کانادا

شهر مونترال در یک نگاه

بهترین کشورها برای مهاجرت

مسیر خط آهن The Rocky Mountaineer

معروفترین شهرهای کانادا

بهترین جاده‌های کانادا برای گشت‌وگذار با اتومبیل

کلگری

زبان کانادا

آب و هوای کانادا

تورنتو

مقرون به صرفه‌ترین شهرهای کانادا برای زندگی


1+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button

+


x