اقامت کانادا بعد از تحصیل

افرادی که تحصیلات خود را در کانادا به پایان رسانده­‌اند، معمولا مایل به اقامت کانادا بعد از تحصیل هستند. این افراد می­توانند به مدت 18 الی 24 ماه اقامت کوتاه مدت در کانادا داشته باشند. در ادامه به چگونگی فرآیند اقامت موقت و دائم می­‌پردازیم.

اگر شما تحصیلات خود را در مراکز و یا دانشگاه­‌های کانادا به اتمام رسانده­‌اید می‌توانید از ویزای کار موقت به جای ویزای دانشجویی استفاده کنید. ویزای کار موقت در کانادا همانند ویزای دانشجویی برای حداقل 8 ماه و حداکثر 3 سال اعتبار دارد. این ویزا در صورتی اعتبار سه ساله دارد که شما موفق به اخذ مدرک تحصیلی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکترا شده­ باشید.

برای این که از ویزای کار موقت استفاده کنید باید تمام شرایط لازم را در زمان به پایان رساندن تحصیلات خود رعایت کنید.

شرایط اولیه­‌ای که برای اخذ ویزای کار لازم است:

 • نیاز به زبان انگلیسی
 • کارآموزی
 • دفاع از پایان نامه در دوران تحصیل
 • قبولی نهایی در مقطع تحصیلی

شما باید طی 90 روز اقدام به ثبت نام برای ویزای موقت کنید. چرا که ویزای تحصیلی شما تنها 90 روز پس از پایان تحصیلات اعتبار دارد. پروسه­‌ی انجام ویزای کار معمولا 3 الی 6 هفته به صورت آنلاین و 8 الی 12 هفته از طریق ارسال ایمیل، زمان می‌­برد. پس بهتر است به صورت آنلاین برای ارسال درخواست اقدام کنید. همچنین می­توانید از طریق وبسایت شهروندی و مهاجرت کانادا در جریان فرآیند انجام ویزای خود قرار بگیرید. هزینه‌­ای که برای انجام این فرآیند باید بپردازید مبلغ 155 دلار کانادا(تقربی) است. برای کسب اطلاعات بیشتر دربازه‌ی نحوه‌ی اخذ ویزای کانادا می‌توانید از گروه مشاوره‌ی آریا کمک بگیرید

مدارک لازم برای درخواست ویزای کار:

 • تائیدیه رسمی مبنی بر این که تحصیلات دانشگاهی خود را به پایان رسانده‌­اید.
 • ویزای معتبر دانشجویی
 • عکس از پاسپورت
 • مدارک دیگری که بیانگر وضعیت فعلی شما باشد (برای مثال مدارک پزشکی).

افرادی که متقاضی ویزای کار هستند باید واجد شرایط برای بعضی از برنامه­‌های امنیت اجتماعی کانادا باشند. برای مثال افراد متقاضی که می‌خواهند در کبک بمانند، باید در اسرع وقت برای بیمه سلامت اجتماعی که توسط بیمه سلامت اجتماعی شهر کبک ارائه شده اقدام کنند (صدور بیمه اجتماعی ممکن است حدود 3 ماه زمان ببرد).

در صورتی که شما برای ویزای کار اقدام کرده‌­اید، شامل ویزای اقامت موقت (TRV) در کانادا نمی‌­شوید. برای ویزای اقامت موقت (TRV) در کانادا ابتدا باید موفق به اخذ ویزای کار شوید. هزینه­­‌ی درخواست ویزای اقامت موقت نیز مجزا دریافت می­‌شود.

زمانی که شما برای ویزای کار از داخل کانادا اقدام می­‌کنید، نتیجه­‌ی درخواست به محل اقامتی شما در شهری که هستید ارسال می­‌شود. در صورتی که آدرس شما دچار تغییر شد، حتما باید CIC (اداره شهروندی و مهاجرت کانادا) را در جریان این تغییر قرار دهید.

در صورتی که شما مایل به فعالیت در زمینه­‌های خاص (برای مثال سلامت، آموزش) هستید باید آزمایشات پزشکی و امتحاناتی را که توسط دولت کانادا تبیین شده پشت سر بگذارید. زمانی که برای انجام این امتحانات و آزمایشات در نظر گرفته شده است 8 الی 12 هفته می‌­باشد. پس بهتر است مراقب زمان­بندی خود برای درخواست ویزای کار باشید. دانشجویانی که سال گذشته به مدت شش ماه و یا بیشتر در کشورهای خاص (افغانستان، الجزیره، فیجی، السالوادور و …) اقامت داشته‌­اند، باید این آزمایشات را انجام دهند. هزینه­‌های انجام آزمایشات به عهده­‌ی دانشجویان می‌باشد و در صورت نیاز به انجام دستورالعمل خاصی با آنان تماس گرفته می‌­شود.

نحوه­‌ی درخواست ویزای اقامت موقت از داخل خاک کانادا

دانشجویانی که شهروندان کشورهای خاص هستند باید ویزای اقامت موقت در کانادا (TRV) خود را از طریق اداره شهروندی و مهاجرت کانادا (CIC) دریافت کنند.

اگر شما وارد خاک کانادا شده‌­اید، ویزای تحصیلی و یا ویزای کار، اجازه­‌ی اقامت قانونی را به شما می‌­دهد. پس نیازی نیست لزوما برای درخواست ویزای اقامت موقت اقدام کنید.

اگر شما خاک کانادا را برای سفر و یا هر دلیل دیگری ترک کنید، باید به اعتبار ویزای اقامت خود توجه داشته باشید. در صورتی که مهلت ویزای اقامت شما در زمان سفر به پایان برسد می توانید برای اخذ ویزای جدید اقدام کنید. دوره‌­ای که برای صدور ویزای جدید در نظر گرفته می­‌شود، بین 3 الی 6 هفته است. برای اطلاع دقیق از روند صدور ویزای خود می‌­توانید به وبسایت شهروندی و مهاجرت کانادا مراجعه کنید. هزینه­‌ای که برای ثبت نام ویزای اقامت موقت (TRV) باید پرداخت کنید، 100 دلار کانادا است. باید به این نکته توجه داشت که تاریخ اتمام ویزای اقامتی و ویزای کار و ویزای تحصیلی یکسان هستند. در نتیجه اولویت تمدید برای ویزای کار و ویزای تحصیلی است، سپس برای ویزای اقامتی اقدام کنید.

گواهی انتخابی کبک (CSQ) برنامه تجربی کبک (PEQ)

این بخش به دانشجویانی اختصاص دارد که بعد از به پایان رساندن تحصیلات خود مایل به اقامت دائم در کبک کانادا هستند.

اولین قدم برای درخواست اقامت دائم در کانادا اخذ گواهی انتخابی کبک (CSQ) است.  گواهی انتخابی کبک (CSQ) به همسر، شریک زندگی قانونی و فرزندان او که در لیست تقاضا قرار دارند تعلق می‌گیرد. برنامه تجربی کبک (PEQ) یک برنامه‌ی معتبر آموزشی است برای دانشجویانی که از یکی از موسسات آموزشی کبک فارغ‌­التحصیل شده­‌اند. بعضی از دانشجویان، عمدتا افرادی که در حال گذراندن دوره‌­ی دکترا می‌­باشند، می‌توانند برای گواهی انتخابی کبک (CSQ) تحت نظر برنامه‌­ی انتخاب نیروی کار ماهر درخواست ارسال کنند.

فارغ­‌التحصیلان واجد شرایط برای اقامت در کبک

در زمان فارغ‌­التحصیلی باید به موارد زیر توجه داشت:

 • حداقل سن 18 سال و برنامه­‌ریزی برای شروع کار در کبک.
 • به عنوان دانشجوی خارجی تمام برنامه­‌های آموزشی مورد نیاز را گذرانده­ باشید.
 • واجدین شرایطی که موفق به اخذ مدرک برنامه‌ی تجربی کبک (PEQ) در هر یک از مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا شده باشند. اگر بیش از 50% از تحصیلات خود را خارج از کبک گذرانده­‌اید مدرک تحصیلی شما شامل PEQ نمی­‌شود.
 • داشتن تسلط حدودی به زبان فرانسه. اگر شما تحصیلات خود را در شهر کبک به طور کامل به زبان فرانسه گذرانده‌­اید و موفق به اخذ مدرک فارغ­‌ا‌لتحصیلی شده‌اید، نیازی به در نظر داشتن این مرحله ندارید.

افرادی که واجد شرایط نیستند:

 • شما در حال استفاده از یک بورسیه‌ی تحصیلی هستید و یک بند در بورسیه شما وجود دارد که مبنی بر بازگشت شما به کشور خود می‌­باشد، مگر این که از قبل این شرط را رعایت کرده باشید.
 •   شما یک برنامه­‌ی آموزشی جدید را در کبک آغاز کرده­ باشید.

دانشجویان در طول دوره‌­ی سه ساله­‌ی تحصیل خود برای PEQ می­‌توانند اقدام کنند. سامانه‌­­ی ثبت نام به شما این اجازه را می‌­دهد که تا شش ماه قبل از اتمام تحصیلات ثبت نام کنید. اما اگر مایل به درخواست برای CSQ هستید حتما باید ابتدا مدرک دیپلم (فارغ‌­التحصیلی) خود را گرفته باشید.

هزینه‌­های پرداختی:

هزینه درخواست برای یک گواهی انتخاب کبک (CSQ) تحت برنامه تجربه کبک (PEQ) به شرح زیر است:

 • 785 دلار کانادا (تقریبی) برای فارغ­‌التحصیل
 • 168 دلار کانادا (تقریبی) برای همسر، شریک زندگی قانونی و هر یک فرزندان

متقاضیان باید هزینه­‌ها را همراه با نام خود به وزارت امور مالی کبک پرداخت کنند. پرداخت هزینه باید ظرف مدت 20 روز کاری انجام شود.

هزینه­‌ها به یکی از روش­های زیر باید پرداخت شوند:

 • کارت اعتباری
 • گواهی تأیید پرداخت
 • ارسال پول به کانادا
 • چک‌ها
 • پیش‌نویس‌های بانکی

نحوه‌­ی درخواست ویزای اقامت دائم از داخل خاک کانادا

درخواست اقامت دائم در کانادا قدم دوم کسب مجوز قانونی برای اقامت دائم است. قبل از هر چیزی شما باید موفق به اخذ CSQ از اداره مهاجرت کانادا شوید. برنامه‌­ها و موارد زیادی برای اقامت دائم در کانادا وجود دارد. اما اگر شما مایل به اقامت دائم در ایالت کبک باشید باید از طریق برنامه‌­ی نیروی کار ماهر انتخابی کبک  ( Québec-selected skilled worker) اقدام کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه نیروی کار ماهر Québec می­‌توانید با بخش مهاجرت به کانادا در وبسایت شهروندی و مهاجرت کانادا تماس حاصل کنید.

در حین تکمیل فرم باید به چند نکته توجه داشت:

 • تمام قسمت­های فرم درخواستی را پر کنید. اگر بخشی وجود دارد که با درخواست شما تناقض دارد، بنویسید مورد “تقاضا نیست”. هیچ یک از بخش­های متن نباید خالی باشند.
 •   اگر در زمان تکمیل فرم به فضای بیشتری برای توضیحات نیاز دارید، می­توانید از بخش مورد نیاز یک کپی تهیه کنید و پس از تکمیل آن را به فرم اصلی ضمیمه کنید.
 •     هر مدرکی که به زبانی غیر از انگلیسی و یا فرانسه باشد، باید به صورت زیر تهیه شود:
 •     به زبان انگلیسی و یا فرانسه ترجمه شود.
 •     تاییدیه مترجم برای مدرک ترجمه شده نیاز است.
 •     یک کپی معتبر از اصل مدرک نیاز است.

پس از تکمیل فرم درخواست آن را از طریق ایمیل و یا XpressPost به آدرس زیر ارسال کنید:

Citizenship and Immigration Canada

Québec-selected skilled workers

Centralized Intake Office

47–49 Dorchester St.

Sydney, Nova Scotia

B1P 5Z2, CANADA

اگر موفق به تکمیل فرم ثبت نام شده و توانستید آن را به آدرس یاد شده ارسال کنید، نامه­‌ای را دریافت می‌­کنید که شامل موارد زیر است:

 • شماره پرونده
 • دریافت دستورالعمل­های لازم برای چگونگی ارتباط با اداره توسعه و مهاجرت کانادا (CIC)
 • ارائه­‌ی خلاصه­‌ای از مراحل بعدی ثبت نام

اگر هنوز موفق به دریافت تاییدیه ثبت نام خود نشده‌­اید به هیچ وجه با اداره مهاجرت و توسعه کانادا (CIC) تماس برقرار نکنید.

در صورتی که ثبت نام شما انجام شده است و هر یک از تغییرات زیر در اطلاعات شما به وجود آمده حتما CIC را در جریان این تغییرات قرار دهید.

 • تغییر آدرس ایمیل، شماره تلفن و آدرس پستی
 • تغییر در وضعیت تأهل و تجرد ( ازدواج، طلاق و…)
 • تولد فرزند خارج از خاک کانادا

شرایط پزشکی مورد نیاز

شما و هر یک از اعضای خانواده شما (تفاوتی ندارد در کانادا هستند یا نه) برای ورود به کانادا باید تحت آزمایشات پزشکی قرار بگیرید. دستورالعمل­‌های لازم توسط CIC در اختیار شما قرار می‌­گیرد. این دستورالعمل‌­ها شامل موارد زیر می­باشد:

 • فرم­‌های آزمایشات پزشکی
 • پزشکان معتمدی که در محدوده­‌ی شما فعالیت می­‌کنند.

پیش از این که درخواست شما مورد پذیرش قرار بگیرد، اقدام به انجام آزمایشات پزشکی نکنید. لیست پزشکان معتمد را می­توانید از وبسایت CIC تهیه کنید.

گواهی تایید پلیس

شما نیاز دارید یک گواهی معتبر از پلیس و یا عدم سو پیشینه از هر کشوری غیر از کانادا که در آن زندگی تهیه کنید. این گواهی برای شما یا اعضای خانواده­‌ی شما که به مدت 6 ماه متوالی یا بالاتر از 18 سالگی در آن کشور زندگی کرده اید صادر می­‌گردد. گواهی مورد نیاز نباید بیش از سه ماه قبل از ثبت نام صادر شده باشد.

هزینه‌­ای که برای انجام این فرآیند در نظر گرفته شده است 550 دلار  کانادا (تقریبی) برای هر یک از افراد زیر می­باشد:

 • فرد متقاضی
 • همسر متقاضی
 • هر یک از فرزندان بالای 22 سال

اگر سن فرزند کمتر از 22 سال باشد این هزینه 150 دلار می­باشد.

اگر درخواست شما مورد تایید قرار گیرد، حق پرداخت اقامت دائم 490 دلاری که برای متقاضی اصلی و همسر وی در نظر گرفته شده، توسط مرکز پردازش پرونده درخواست می‌­شود.

متوسط زمانی که برای انجام این فرآیند در نظر گرفته می­شود حدود 18 ماه است. زمان انجام این فرآیند به صورت سه ماهه در وب سایت CIC به روز می شود.

در پروسه مهاجرت یکی از مهمترین عوامل, عدم وجود سابقه ی منفی و رد شدن درخواست متقاضی است. لذا با توجه به امکان تغییر قوانین و مواردی که کلیه شرایط شخص مورد بررسی قرار می گیرد و متغیرهای فراوانی مد نظر است, همچنین ظرایف و نکات مورد توجه مراجع مربوطه, حتما قبل از هر گونه اقدام با کارشناسان خبره موسسه مدیریت مشاوره آریا تماس برقرار کرده از ایشان راهنمایی های لازم را دریافت بفرمایید.

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست