انتاریو

آمیزه‌‎ای از فرهنگ‌ها و نژادهای مختلف

انتاریو یکی از پرجمعیت‌ترین و مهم‌ترین استان‌های کانادا است. بیش از 13650000 نفر در این استان پهناور زندگی می‌کنند. انتاریو از نظر وسعت، رتبه‌ی دوم کانادا را به خود اختصاص می‌دهد و در مرکز کانادا قرار دارد. تورنتو، مرکز این استان محسوب می‌شود و به ‌تنهایی بیش از شش میلیون نفر جمعیت دارد. تورنتو در حال حاضر به عنوان پرجمعیت‌ترین شهر کانادا شناخته می‌شود.

تورنتو به نوعی پایتخت مالی کانادا است. این شهر به خاطر تنوع طبیعی و پوشش‌های گیاهی مختلف خود شهرت دارد. حدود نیمی از کسانی که در تورنتو زندگی می‌کنند، در کشورهای دیگر جهان زاده شده‌اند و به همین لحاظ، تورنتو و کل انتاریو به عنوان مناطق چندفرهنگی شناخته می‌شوند.

شهر اتاوا، پایتخت سیاسی کانادا در استان انتاریو قرار دارد. این شهر در جنوب کانادا جای گرفته است. در ادامه تصمیم داریم استان انتاریو را از جهات و ابعاد مختلف مورد ارزیابی، نقد و بررسی قرار دهیم تا افرادی که تمایل دارند به این استان مهاجرت کنند، آگاهی جامع و کاملی پیرامون آن داشته باشند.

نقشه استان انتاریو

نقشه استان انتاریو

تاریخچه‌ی انتاریو

این استان یکی از چهار استانی است که در سال 1867 به کنفدراسیون کانادا ملحق شد. نام اصلی انتاریو در ابتدا «کانادای علیا» بود. استان کبک، در آن زمان کانادای سفلی به حساب می‌آمد. بعد از آن تصمیم گرفتند که نام این استان را از دریاچه‌ی انتاریو بگیرند. قدیمی‌ترین شرکت‌های فعال در کانادا در ابتدا در این منطقه تأسیس شدند.

تاریخ این استان به دست مهاجرانی رقم خورد که با کشتی، هواپیما و قطار به این منطقه آمدند و استان مذکور را با کار و تلاش فراوان ساختند. واقعیت این است که تنها 2 درصد از جمعیت فعلی این استان، بومی هستند. در زمان‌های مختلف کانادا و به خصوص استان مورد بحث، از خیل عظیم مهاجران استقبال کرده‌اند و به همین خاطر در حال حاضر شاهد یک جمعیت چند فرهنگی با آداب و رسوم مختلف هستیم. البته پس از دو تا سه نسل زندگی در این کشور، آداب و رسوم گذشته‌ی آن‌ها تقریباً کم‌رنگ می‌شود.

مردم و فرهنگ انتاریو

همان‌طور که در ابتدا گفته شد، این استان 13.5 میلیون نفر جمعیت دارد و از هر 5 کانادایی، دو نفر در این استان زندگی می‌کنند. 85 درصد مردم در این استان، در مراکز شهری زندگی می‌کنند و بخش عمده‌ی آن‌ها ساکن سواحل دریاچه‌های بزرگ کانادا هستند.

تورنتو، انواع و اقسام تئاتر و شرکت‌های متنوع هنری را در دل خود جای داده است و پس از نیویورک، بزرگ‌ترین شهر آمریکای شمالی محسوب می‌شود. انواع و اقسام هنرهای نمایشی، جشنواره و غیره، مردم را از سراسر دنیا به این منطقه می‌کشاند.

گالری‌های هنری بسیاری در این شهر فعالیت می‌کنند و مشهور هستند. صنعت سرگرمی و تفریح در انتاریو، رشد زیادی کرده است و در حال حاضر این استان، رتبه‌ی سوم را از این لحاظ در آمریکای شمالی دارد.

این استان علاوه بر داشتن تئاترها و شرکت‌های هنری متنوع، مردمی دارد که از اقصی نقاط جهان به استان مورد بحث مهاجرت کرده‌اند. به همین خاطر انتاریو، یکی از متنوع‌ترین فرهنگ‌های جهان را دارد تا جایی که اتاوا و تورنتو، مرکز تنوع فرهنگی جهان محسوب می‌شوند.

یکی از دلایلی که معمولاً افراد تازه‌وارد به این منطقه حس و حال خوبی دارند و غریبی نمی‌کنند، تنوع فرهنگی بالایی است که مشاهده می‌کنند. جو دوستانه‌ای که در این استان وجود دارد، در سراسر جهان زبانزد است. شهرهای این استان جزء بهترین نقاط زمین برای رویدادهای ورزشی، فرهنگی و علمی به حساب می‌آیند. به عنوان مثال می‌توان به جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم تورنتو اشاره کرد که هر ساله، پای چهره‌های معروف را از سراسر جهان به این منطقه باز می‌کند و در این جشنواره، کلکسیونی از بهترین فیلم‌سازان دنیا گرد هم می‌آیند و آثار خود را به نمایش می‌گذارند.

زبان مردم 

زبان رسمی مردم در استان انتاریو، انگلیسی است. گفتنی است که در نقاط مختلف این استان دسته‌هایی از مردم زندگی می‌کنند که به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند. در بسیاری از مناطق و استان‌های کانادا، سیستم‌های دولتی خدمات خود را به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه می‌دهند. در استان مورد بحث نیز، چنین موضوعی وجود دارد.

هر ساله، حدوداً 250 هزار نفر به کانادا مهاجرت می‌‎کنند و زندگی خود را در این استان می‌سازند. تقریباً 40 درصد از این جمعیت، وارد استان انتاریو می‌شوند و یکی از شهرهای این استان را برای ادامه‌ی زندگی انتخاب می‌کند. این مهاجران، زبان‌های مختلفی را همراه با خود به این استان می‌آورند. به همین خاطر در حال حاضر نزدیک به 100 زبان و گویش در این استان وجود دارد که مردم به آن‌ها صحبت می‌کنند ولی قاعدتاً هیچ ‌کدام به پای زبان انگلیسی نمی‎‌رسد.

در ادامه به چند مورد از زبان‌هایی که در این استان صحبت می‌شود، اشاره شده است (غیر از فرانسوی و انگلیسی):

  • چینی
  • ایتالیایی
  • آلمانی
  • لهستانی
  • اسپانیولی
  • پنجابی
  • اوکراینی
  • پرتغالی

اطلاعات جمعیتی، کاری و تحصیلی مردم 

میانگین سنی مردم در این استان پهناور و بزرگ، 40 سال است. حدود پنج میلیون خانواده در استان مذکور زندگی می‌کنند. امید به زندگی در بین مردها، 79 سال و در بین بانوان، 84 سال است. این ارقام نشان می‌دهد که مردم این منطقه، امید به زندگی نسبتاً بالا و خوبی دارند.

میانگین سنی نیروی کاری این منطقه، 25 سال است. بیش از شش میلیون نفر، به عنوان نیروی کاری این استان محسوب می‌شوند. 64 درصد از افرادی که در این استان اقامت دارند، بین 24 تا 64 سال هستند و تحصیلات آن‌ها دوره‌ی دوم دبیرستان است.

20 دانشگاه دولتی و 24 کالج در زمینه‌ی هنر و فناوری‌های کاربردی در این منطقه وجود دارد و دانشجویان بسیاری از سراسر جهان مشغول به تحصیل در این کالج‌ها هستند.

انتاریو در شب

انتاریو در شب

حکومت انتاریو

حکومت کانادا در قالب یک سیستم فدرالی فعالیت می‌کند و بر اعمال و امور حکومت مستقر در اتاوا نظارت دارد. سایر شهرهای این استان تحت نظر دولت‌ مستقر در اتاوا اداره می‌شود. انتاریو، پارلمان مخصوص به خودش را دارد که اعضای آن از طریق انتخابات و به صورت دموکراتیک انتخاب می‌شوند. این پارلمان با عنوان «مجلس انتاریو» یا «کوئینز پارک» معروف است و در شهر تورنتو قرار گرفته است.

جالب این‌جاست که اتاوا، پایتخت کانادا است ولی مرکز استان مورد بحث به حساب نمی‌آید. حکومت فعلی این استان در اختیار حزب لیبرال است که کاتلین وین، ریاست آن‌ را بر عهده دارد.

اقتصاد و اشتغال در انتاریو

انتاریو در قلب کانادا قرار دارد و به همین خاطر صنایع و کارخانجات مختلفی در آن مشغول به کار و فعالیت هستند که تورنتو، اکثر این صنایع را در خود جای داده است. شهر اتاوا به دلیل پایتخت بودن، صنایع مختلفی را به خود جذب کرده است و کسب و کارهای زیادی در این شهر وجود دارد.

صنعت اصلی این استان، خودروسازی است. رهبران دنیای خودروسازی در این شهر فعالیت می‌کنند. در چند سال اخیر سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای در زمینه‌ی فناوری در این استان صورت گرفته است.

صنایع مرتبط با معادن طبیعی با قدرت زیادی در استان مذکور کار می‌کنند. معادن نیکل و آهن اصلی‌‎ترین معادن این استان هستند. جنگل‌های وسیع این استان به صنعت چوب و کاغذسازی حال و هوایی تازه بخشیده است. مناطق تفریحی مختلف این استان باعث شده است که صنعت گردشگری به شکلی روزافزون رشد کند.

نرخ بیکاری در انتاریو با میانگین ملی کانادا برابر و معادل 6.8 درصد است. فرصت‌های شغلی مختلف و متنوعی از کشاورزی تا پیچیده‌ترین حوزه‌های فناوری در این استان وجود دارد. شایان ذکر است که انتاریو، 37 درصد تولید ناخالص داخلی کانادا را به خود اختصاص می‌دهد.

استاندارد زندگی در انتاریو

به طور میانگین، ساکنان این استان زیبا و ثروتمند، یکی از پردرآمدترین مردم کانادا هستند. برخی از هزینه‌های زندگی در این منطقه، خصوصاً در زمینه‌ی مسکن، نسبتاً بالا است. حداقل دستمزد در این استان، به ازای هر ساعت کار 11 دلار است.

هزینه‌های زندگی در این استان از میانگین ملی کانادا بالاتر است. با درآمدی که افراد در این استان کسب می‌کنند، می‌توانند یک زندگی خوب و بی‌دغدغه بسازند. استاندارد زندگی در این استان، یکی از بهترین استانداردهای جهانی است. درآمد میانگین یک خانواده در استان مورد بحث 75000 دلار است.

تورنتو و اتاوا، در بین بهترین شهرهای جهان برای زندگی رتبه‌بندی می‌شوند و از جهت تمیزی، امنیت و دسترسی به خدمات، همواره مورد تحسین هستند. تنها مسئله‌ی این استان، گرانی مسکن است. قیمت میانگین یک خانه در تورنتو، بیش از 635900 دلار و در اتاوا بیش از 403200 دلار است.

سطح آموزش در انتاریو

در این استان، مراکز تحقیقاتی و علمی گسترده‌ای وجود دارد که از نظر مالی، توسط دولت حمایت و پشتیبانی می‌شوند. تمامی مراکز علمی و مدارس این استان، از نظر علمی و آموزشی بالاتر از میانگین بین‌المللی هستند. تمامی دانشجویان کانادایی و خارجی، تمایل دارند که در دانشگاه‌های این استان تحصیل کنند. دانشگاه تورنتو، کوئینز، یورک و وسترن انتاریو چند مورد از دانشگاه‌های برتر این استان هستند.

دانشجویان در دانشگاه‌های استان مورد بحث از نظر علمی و عملی تقویت می‌شوند و می‌توانند پس از پایان تحصیل به راحتی مشغول به کار شوند.

سطح بهداشت و درمان در این استان

تمامی استان‌ها و قلمروهای کانادا بر اساس قانون این کشور، باید خدمات بهداشت و درمان را به صورت دولتی به شهروندان و افراد مقیم کانادا ارائه کنند. به بیان دیگر اکثر خدمات اصلی مرتبط با سلامت در این کشور، هیچ هزینه‌‌‎ی مستقیمی برای شهروندان و افراد مقیم ندارد.

برخی از خدمات خاص تحت پوشش بیمه‌ی ملی قرار نمی‌گیرد. استان انتاریو نیز از این قضیه مستثنا نیست. طرح بیمه‌ی سلامت انتاریو تمام خدمات پزشکی اصلی و اساسی را دربرمی‌گیرد. در حال حاضر 145 بیمارستان دولتی در سراسر این استان مشغول به خدمت و فعالیت هستند. 6 بیمارستان خصوصی نیز در این استان خدمت‌رسانی می‌کنند.

1+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button