انواع ویزای کانادا

انواع ویزای کانادا

روند و پروسه‌ی ویزای کانادا کاملاً متفاوت و چالش‌برانگیز می­باشد، زیرا شامل تحقیقات و کاغذبازی‌های زیادی است. با این حال، نکته‌ی اصلی، درک این موضوع است که مقامات کانادایی از مهاجران بالقوه چه درخواستی دارند. سپس روند و مسیر بر اساس این درخواست انتخاب می­شود. به یاد داشته باشید که کشور کانادا همیشه به مهاجرت نیاز دارد. اگر مسیری را پیدا کنید که به نفع شما باشد و همچنین نشان بدهد که این کشور چگونه می‌تواند از وجود شما بهره ببرد، می‌توانید با موفقیت ویزای کانادا را دریافت کنید.

اما قبل از آن لازم است در مورد گزینه‌های مهاجرتی که پیش رو دارید و چیزی که برای شما مناسب‌تر است، مطمئن شوید. بسته به اهداف و شرایط شخصی شما، راه‌های زیادی برای دریافت ویزای کانادا و اقامت دائم در این کشور وجود دارد. شما می­توانید از طریق ویزاهای مختلفی مانند ویزای موقت، ویزای تحصیلات، ویزای کار و اقامت دائم با استفاده از مهارت، برای مهاجرت به کانادا اقدام کنید.

ویزای موقت

ویزای موقت کانادا یک گزینه‌ی عالی برای کسانی است که تمایل دارند در این کشور به تحصیل و کار بپردازند و یا به سفر و تعطیلات بروند. اگر قصد دارید که مدت زمان محدودی را در این کشور بگذرانید، ویزای موقت بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. در ادامه شما را با انواع ویزاهای موقت و جزئیات آن‌ها آشنا خواهیم ساخت. پس در ادامه با ما همراه باشید.

ویزای دانشجویی

مزیت تحصیل در کشور کانادا این است که شما حق دارید خانواده و همسرتان را همراه خودتان داشته باشید. پس از اتمام تحصیلات در کشور کانادا می‌توانید برای دریافت ویزای کار در این کشور نیز درخواست بدهید. کانادا یکی از مقاصد ایده‌­آل برای دانشجویان بین‌المللی است. زیرا دولت این کشور، حقوق کامل و آزادی کار را برای دانشجویان در طول تحصیل فراهم می‌کند. همچنین مدارک دانشگاهی این کشور تقریباً در تمامی کشورهای دنیا به رسمیت شناخته ‌شده و معادل‌سازی می‌شود.

سوپر ویزا برای والدین و پدربزرگ و مادربزرگ‌ها

سوپر ویزاها برای پدر، مادر، پدربزرگ و مادربزرگ بهترین گزینه برای حضور خانوادگی افراد در کانادا است. این ویزا می‌تواند حداکثر 10 سال اعتبار داشته باشد. سوپر ویزا برای اولین بار در سال 2011 توسط دولت کانادا و با هدف تسهیل ورود والدین افراد مقیم در این کشور ایجاد شد. البته به دلیل آنکه اعتبار ویزای ایرانی‌ها 5 ساله می‌باشد، ایرانی­ها فقط می‌توانند 5 سال از این نوع ویزا استفاده کنند. متقاضیان همچنین می‌توانند والدین، پدربزرگ و مادربزرگ خودتان را به طور دائمی تحت برنامه‌ی حمایت از خانواده‌های کانادایی قرار دهند.

ویزای توریستی (Visitor Visa)

همان‌طور که از نام آن پیداست، این ویزا با اهداف توریستی صادر می‌شود. شما با توجه به ملیتی که دارید می‌توانید برای ویزای توریستی کانادا در طول تعطیلات درخواست بدهید. بر اساس قوانین این ویزا، فرد دارنده‌ی آن موظف است که پس از اتمام مدت زمان و اعتبار آن به کشور خود بازگردد. این ویزا امروزه به شکل ویزای مولتی کانادا (Canada Multiple Visa) بوده و در ایران با نام ویزای 5 ساله‌ی کانادا شناخته می‌شود. دارندگان این ویزا می‌توانند در صورت معتبر بودن آن، بدون محدودیت وارد خاک کانادا شوند و در هر بار به مدت 6 ماه اقامت داشته باشند.

ویزای کار

با کار کردن در کشور کانادا، شما می‌توانید تجربه‌ی کار کانادایی داشته باشید. این امر به شما کمک خواهد کرد که برای همیشه در این کشور بمانید. اگر می‌خواهید از طریق اکسپرس اینتری PNP یا CEC برای ورود به کانادا اقدام کنید، لازم است که تجربه‌ی کار در این کشور را داشته باشید. اگر شما شرایط لازم برای برنامه‌ی نیروی کار متخصص فدرال (FSWP) را ندارید، کار کردن در کانادا می‌تواند بلیط شما برای دریافت اقامت دائم در این کشور باشد. اگر تحت هرگونه مجوز کار کانادایی هستید، یعنی مجوز کار LMIA (بررسی تأثیر بر روی بازار نیروی کار)، مجوز کار NAFTA و یا  LCP(پرستاران خانگی Caregiver)، نیازمند پیشنهاد کار است.

  • PNP برنامه‌ای است که به استان‌های مختلف اجازه می‌دهد برای تأمین نیروی کار و رشد اقتصاد به مهاجران، فرصت اخذ اقامت دائم بدهند. افرادی که از طریق استان‌ها جذب شده‌اند در مدت زمان 6 ماه می‌توانند اقامت دائم خود را دریافت کنند.
  • CFC یکی از سه دسته‌ی اصلی سیستم اکسپرس اینتری کانادا است که با نام «کلاس تجربه‌ی کانادایی» شناخته می‌شود.
  • پیشنهاد کاری به شرطی اعتبار خواهد داشت که از سوی وزارت کار کانادا برای آن تأییدیه (Labor Market Impact Assessment) صادر شده باشد.

مهاجرت کلاس تجارت و کسب‌وکار

یکی از انواع ویزاهای کانادا، ویزای کسب‌وکار یا نمایندگی تجاری است. این ویزا به افراد و گروه‌هایی که با اهداف تجاری وارد خاک کشور کانادا می‌شوند، اعطا خواهد شد. مهاجرت‌هایی که مربوط به تجارت و کسب ‌و کار هستند به سه دسته تقسیم می‌شوند. استان کبک (Quebec)، فدرال و PNP ها که قبلا توضیح داده شد. هر سه دسته در نهایت به اخذ اقامت دائم در کانادا منجر خواهند شد. شما به شرطی که سرمایه‌ای به اندازه‌ی 300000 دلار آمریکا که معادل 404715.00 دلار کانادا است، داشته باشید، می­توانید یکی از این گزینه‌ها را برای کسب‌ و کار انتخاب کنید.

ویزای نیروی کار متخصص فدرال (FSWC)

اتباع خارجی که مایل به اقامت دائم در کانادا هستند، می‌توانند ویزای نیروی کار متخصص فدرال را درخواست کنند. پس از ارائه‌ی درخواست، متقاضیان بر اساس یک سیستم رتبه‌بندی بر مبنای مهارت، تجربه‌ی کاری، تحصیلات، میزان تسلط بر زبان انگلیس و فرانسوی و سن و سال تفکیک می‌شوند. افرادی که حداقل 67 امتیاز از 100 امتیاز ممکن را کسب کرده باشند، می‌توانند برای اخذ اقامت دائم اقدام کنند.

ویزای کلاس تجربه‌ی کانادایی (CEC)

افرادی که قبلاً در کانادا مجوز موقت کار دریافت کرده‌اند، می‌توانند برای ویزای کلاس تجربه‌ی کانادایی درخواست بدهند. این ویزا مخصوص افرادی است که دارای تجربه‌ی کاری در سطح ماهر در کانادا هستند. متقاضیان حداقل باید به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی تسلط و یک سال تجربه‌ی کار در کانادا را داشته باشند.

ویزای برنامه‌ی فنی و حرفه‌ای فدرال (FSTP)

متقاضیانی که در یک حرفه مهارت دارند و شرایط لازم برای اخذ اقامت در کانادا را دارند، می‌توانند در سریع‌ترین زمان ممکن از طریق ویزای FSTP برای اخذ اقامت دائم در این کشور اقدام کنند. این برنامه در سال 2013 و توسط دولت کانادا و اداره‌ی مهاجرت توسعه پیدا کرد. ویزای FSTP کمبود کارگران ماهر و باتجربه در مناطقی از کشور که رشد اقتصادی بالایی دارند را نشان می‌دهد. این برنامه در حال حاضر از طریق سیستم انتخاب مهاجرت اکسپرس اینتری کانادا اجرا می‌شود.

برای آنکه بتوانید از این طریق برای اخذ ویزا اقدام نمایید، باید یک سال تجربه‌ی کار تمام‌ وقت در یک حرفه‌ی خاص را در پنج سال گذشته داشته باشید. همچنین متقاضیانی که سابقه‌ی دو سال تجربه‌ی کار نیمه ‌وقت را دارند نیز برای اخذ این نوع ویزا واجد شرایط هستند. به طور کلی برای اینکه شما بتوانید از این روش برای اقامت دائم اقدام کنید، باید تجربه‌ی 3120 ساعت کار در طول دو سال را داشته باشید. متقاضیان همچنین باید گواهی ارائه شده برای کار تمام‌ وقت خود را دریافت کرده باشند.

  • علاوه بر این، داشتن مهارت زبان انگلیسی نیز در مورد متقاضیان بررسی می‌شود. برنامه‌ی نیروی فنی و حرفه‌ای فدرال (FSTP) به متقاضیان اجازه می‌دهد تا با دریافت پیشنهاد شغلی یا گواهی‌های مناسب در مشاغل خاص در تمامی استان‌های کانادا به غیر از استان کبک، اقامت دائم دریافت کنند.

ویزای PNP (برنامه‌های نامزدی ولایتی)

متأسفانه متقاضیانی هستند که نمی‌توانند از طریق ویزای FSTP، اقامت دائمی کانادا را دریافت کنند. این افراد می‌توانند از طریق ویزای PNP اقدام کرده و اقامت خود را دریافت نمایند. PNP در اصل برنامه‌ای است که به ایالت‌های مختلف اجازه می‌دهد برای تأمین نیروی کار و رشد اقتصادی به مهاجران و اتباع خارجی فرصت اخذ اقامت دائم بدهند. این نوع ویزا برای افرادی با سطح مهارت‌های پایین نیز امکان‌پذیر است.

زمانی که فرد متقاضی از طریق استان‌ها جذب شد، بلافاصله باید برای اخذ اقامت دائم احضار شود. پس از آن پرونده‌‌ی اخذ اقامت وی در کمتر از 6 ماه بررسی خواهد شد. تحت این ویزا شما می‌توانید برای یک استان خاص کانادایی درخواست بدهید و اعلام کنید که به دنبال نیروی کار در یک زمینه‌ی‌ خاص هستید. البته حرفه‌ها و شغل‌ها در هر استانی متفاوت است. قبل از درخواست شما باید یک گواهی نامزدی استانی را از یکی از استان‌های کانادا یا یک قلمروی خاص دریافت کنید. همچنین باید ویزای PR را اخذ کنید که مربوط به شهروندی و مهاجرت کانادا است (CIC).

مهاجرت نیروی متخصص کبک (QSW)

این برنامه، کارگران ماهر را از سراسر جهان برای مهاجرت به کانادا جذب می‌کند تا با استفاده از آموزش، استعداد، تجربه‌ی کاری و مهارت‌های آن‌ها به رشد اقتصاد خودش کمک کرده باشد. دولت کانادا این امکان را فراهم کرده است که این افراد بتوانند برای اخذ اقامت دائم اقدام کنند. زمانی که دولت استانی کبک به شما گواهی انتخاب کبک را اعطا کند، می­توانید برای درخواست مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت اقدام کنید. همچنین یک ویزای اقامت دائم تحت حکومت ملی دریافت نمایید.

برای برنامه‌ی QSW، متقاضیان باید در دو مرحله اقدام کنند. ابتدا متقاضی باید برای صدور گواهی انتخاب (CSQ) درخواست کند. این درخواست تائید می‌کند که استان کبک، فرد متقاضی را به عنوان یک مهاجر پذیرفته است. بعد از دریافت گواهی، متقاضی باید برای اخذ اقامت IRCC (مهاجران، پناهنده‌ها و شهروندان) اقدام کند. طبق قوانین کانادا متقاضیان باید معاینات پزشکی و گواهینامه‌ی تایید شده توسط پلیس را به دست بیاورند.

برنامه حمایت از خانواده (FSP)

اگر فردی اقامت دائم کانادا را دریافت کرده و حداقل 18 سال سن داشته باشد، می‌تواند خانواده‌ی خود را همراه داشته باشد. دولت کانادا این فرصت را به شما می‌دهد که در کانادا زندگی جدید خودتان را داشته باشد. تحت این برنامه شما مجاز به حمایت از همسر، فرزندان وابسته، والدین، برادر و خواهر و پدربزرگ و مادربزرگتان هستید. این برنامه می‌تواند برای خانواده‌ی شما نیز امکان تحصیل، کار و زندگی در کانادا را فراهم نماید.

ویزای پرستار خانگی و مراقبت از کودکان و سالمندان (LCP)

یکی از راه‌هایی که متقاضیان می‌توانند اقامت دائمی کانادا را اخذ کنند، مهاجرت از طریق پرستاری از افراد معلول، مراقبت از کودکان زیر 18 سال و سالمندان بالای 65 سال است. البته اخذ این نوع ویزا مقداری زمان‌بر است چرا که نیاز به تجربه‌ی کاری، مهارت در زبان انگلیسی و فرانسوی و دیپلم دبیرستان دارد. افرادی که این ویزا را دریافت می‌کنند باید در طول هفته، 30 ساعت از افراد نامبرده مراقبت و نگهداری کنند.

شرایط لازم برای دریافت ویزای پرستار خانگی، مراقبت از کودکان و سالمندان به صورت زیر است:

  • قرارداد دریافت شده از کانادا باید توسط کارفرمایان آینده و همچنین فرد متقاضی امضا شود.
  • پشت سر گذاشتن آموزش‌های کامل در یکی از دبیرستان­های کانادا
  • داشتن حداقل 6 ماه آموزش یا یک سال تجربه‌ی کار تمام‌ وقت به عنوان پرستار شاغل یا پرستار کودکان در کانادا
  • ارائه‌ی سوابق کاری از کارفرمای قبلی
  • مجوز کار قبل از ورود به کانادا
  • LMO

 


اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید، مطالب زیر را نیز بخوانید:

تحصیل در کانادا
اکسپرس اینتری یا ورود سریع: دعوتنامه برای ارائه درخواست اقامت دائم کانادا
مدارک مورد نیاز برای گذراندن دوره دیپلم در کانادا
تغییرات بیومتریک کانادا از 31 ژوئیه 2018
1استخدام فارغ‌التحصیلان در کانادا


 

 

 

 

1+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست