بریتیش کلمبیا: تمام آنچه که باید بدانید

بریتیش کلمبیا غربی‌ترین استان کانادا است که در نزدیکی اقیانوس آرام قرار دارد. این استان در سطح بین‌المللی به‌عنوان یک منطقه‌ی طبیعی زیبا با غروب آفتاب خیره‌کننده شناخته می‌شود که 6 پارک ملی دارد. در بریتیش کلمبیا بیش از 4 میلیون و 600 هزار نفر زندگی می‌کنند. بیش‌تر ساکنان این استان از سایر کشورها و مناطق کانادا به این منطقه مهاجرت کرده‌اند. به‌طوری که شما می‌توانید در بین آن‌ها جمع زیادی از مردم فرانسه، آلمان و هلند را مشاهده کنید.

مرکز استان بریتیش کلمبیا شهر ویکتوریاست که در جزیره‌ی ونکوور قرار دارد. پرجمعیت‌ترین شهر این استان هم ونکوور است که به ‌عنوان سومین شهر بزرگ کانادا نیز معروف است. ونکوور بیش از 2.5 میلیون نفر جمعیت دارد که بیش از 40 هزار نفر از این تعداد، مهاجرانی هستند که از سراسر جهان گرد هم آمده‌اند. مهاجران بخش زیادی از جمعیت بریتیش کلمبیا را تشکیل می‌دهند. فضای پرجنب و ‌جوشی (در نتیجه‌ی چند فرهنگی) و کیفیت بالای زندگی باعث شده تا این استان به یک مقصد محبوب برای تازه‌واردان تبدیل شود.

در ادامه به مطالبی در مورد اقتصاد و اشتغال، استاندارد زندگی، مسکن، تحصیلات، مراقبت‌های بهداشتی، تاریخ، فرهنگ، جمعیت، مهاجرت، دولت و کلان شهرها در استان بریتیش کلمبیا می‌پردازیم.

وضعیت اقتصادی و اشتغال در استان بریتیش کلمبیا

اقتصاد بریتانیا تحت سلطه‌ی منابع طبیعی است. اما این منطقه در دهه‌های اخیر در زمینه‌ی خدمات و صنعت رشد زیادی داشته است. این استان در زمینه‌ی جنگل‌داری، معادن، ساخت‌وساز، صنایع مهم، کشتی‌رانی و تجارت رونق زیادی یافته است. ارتباطات با سایر کشورهای جهان و شهرها یکی از قسمت‌های مهم در اقتصاد و اشتغال بریتیش کلمبیا است.

گردشگری منبع بسیار مهمی برای رونق اقتصادی در این استان به ‌شمار می‌رود. در این استان کوه‌های راکی، هزاران کیلومتر خط ساحلی و زمین‌های گسترده‌ی پوشیده از فضای سبز باعث شده تا به مکانی جذاب برای گردشگران و توریست‌ها تبدیل شود. همچنین اقتصاد این استان در گرد صنعت ماهی‌گیری، کشاورزی، دامداری و تولید محصولات لبنی می‌چرخد. بریتیش کلمبیا سومین استان تولیدکننده‌ی برق هیدروالکتریک و دومین تولیدکننده‌ی گاز طبیعی در کانادا محسوب می‌شود.

منطقه‌ی ونکوور، که اغلب کلمبیایی‌ها و انگلیسی‌ها در آن سکونت دارند، به دلیل رشد اقتصادی به یک مرکز مهم مالی، تجاری و فناوری تبدیل شده است. بریتیش کلمبیا یکی از مراکز مهم تولید فیلم است و به‌ همین دلیل در صنعت سینما رشد زیادی داشته است. شهر ونکوور در این استان از نظر صنعتی در حال رشد و شکوفایی است.

بریتیش کلمبیا یکی از مکان‌های مهم کانادا برای پیدا کردن شغل است. نرخ بیکاری در این استان در مقایسه با 30 سال گذشته حدود 6.1 درصد کاهش یافته است. بخش زیادی از مشاغل در این منطقه به خدمات و فناوری اطلاعات اختصاص دارد. با پیش‌بینی‌هایی که در مورد رشد مثبت این استان شده است، به‌نظر می‌رسد در آینده‌ای نزدیک فرصت‌های شغلی آن چند برابر نیز شود.

استاندارد زندگی در بریتیش کلمبیا

یکی از دلایل شهرت و محبوبیت استان بریتیش کلمبیا، به دلیل کیفیت بالای زندگی است. ونکوور که یکی از شهرهای مهم در این استان است، از نظر کیفیت زندگی (کار و زندگی) در بین شهرهای برتر جهان قرار دارد. برای مهاجران جدیدی که به دنبال یک فرصت شغلی جدید هستند و از سوی دیگر می‌خواهند از سوی دولت حمایت شوند،این استان بهترین منطقه است. این منطقه از نظر زیبایی طبیعی و امنیت مین سایر شهرهای کانادا در رتبه‌ی بالایی قرار دارد.

البته فراموش نکنید که هزینه‌های زندگی در بریتیش کلمبیا نسبت به سایر قسمت‌های کانادا بالاتر است. به‌ طوری که بخش زیادی از درآمد صرف مسکن می‌شود. با این‌حال دستمزدها نیز در این استان بالاتر از سایر مناطق کاناداست. حداقل دستمزد کار در این استان 10.25 دلار در ساعت است. از سوی دیگر در این منطقه نرخ مالیات بر درآمد پایین‌تر از سایر استان‌های کاناداست. زیرا این استان فرصت‌های بی‌شماری برای کسب درآمد دارد که از جمله می‌توان به گردشگری، کشتی‌رانی و تجارت، فناوری اطلاعات، گاز و برق و … اشاره کرد. امید به زندگی در این استان 82 سال است.

استاندارد زندگی در بریتیش کلمبیا

استاندارد زندگی در بریتیش کلمبیا

 بازار مسکن در استان بریتیش کلمبیا

بازار مسکن در بریتیش کلمبیا از سایر قسمت‌های کانادا گران‌تر است. مهاجران برای اجاره‌ی یک خانه‌ی متوسط در استان بریتیش کلمبیا و در شهرهای ونکوور و ویکتوریا مجبور به پرداخت هزینه‌های بالایی هستند. حتی اجاره‌ی مسکن در حومه‌های این دو شهر نیز واقعاً بالاست. به‌طور کلی میزان هزینه‌ای که خانواده‌ها در ونکوور و ویکتوریا برای اجاره‌ی مسکن ‌ صرف می‌کنند بین 30 تا 60 درصد از کل درآمدشان است.

بسیاری از مهاجرانی که برای اولین بار وارد ونکوور می‌شوند، زندگی خود را در حومه‌ی این منطقه از جمله ریچموند، سوری یا برنابی آغاز می‌کنند. هزینه‌ی زندگی در این مناطق نسبت به سایر نواحی شهر ونکوور کمتر است و شرایط برای اسکان خانواده‌ها نیز بهتر است. هم‌چنین برای مهاجران جدید مناطقی وجود دارد که مورد حمایت استان بریتیش کلمبیا نیز قرار می‌گیرند.

 تاریخ بریتیش کلمبیا

از زمانی که بریتیش کلمبیا تاسیس شده است، ثروتمندترین مردم کانادا در آن زندگی کرده‌اند. از نظر تاریخی، پیشینه‌ی سکونت انسان در این استان به 11.500 سال پیش باز می‌گردد. در این رابطه شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد انسان هزاران سال است که به وجود چنین منطقه‌ای پی برده است. به دلیل این‌که بخش زیادی از جمعیت این استان مربوط به کشور انگلیس و بخش دیگری نیز از کلمبیا آمده بودند، این نام بر آن گذاشته شد. زمانی که کانادا مورد توجه اروپاییان قرار گرفت، تقریبا نیمی از کل افرادی که وارد کانادا شدند، به بریتیش کلمبیا رفتند.

بریتیش کلمبیا در اواخر دهه‌ی 1700 میلادی توسط جمیز کوک و جورج ونکوور بریتانیایی کشف شد. به‌همین دلیل هم نام ونکوور برای یکی از شهرهای این استان انتخاب شد. به ‌دنبال این کشف، تاجران زیادی از انگلیس وارد این منطقه شدند و تجارت خود را با اروپا و سایر مناطق جهان شروع کردند. اکنون بسیاری از شهرهای این استان به‌ عنوان شهرهای تجاری در کانادا شناخته شده‌اند.

بریتیش کلمبیا تا سال 1871 به ‌صورت مستقل اداره می‌شد و بعد از این سال به ‌عنوان یک استان کنفدراسیون به کانادا پیوست و به ششمین استان کانادا تبدیل شد. در پایان قرن نوزدهم مرزهای کنونی این منطقه مشخص شد. در طی سه قرن گذشته مهاجران زیادی از سراسر اروپا، چین، ژاپن و دیگر کشورها راهی این استان کانادا شدند. با ورود راه‌آهن، اقتصاد این استان رونق بیش‌تری گرفت و بعد از آن جنگل‌داری و معدن نیز وارد صحنه‌ی اقتصادی این کشور شد.

دوره‌ی رشد و توسعه‌ی صنعتی در بریتیش کلمبیا، بعد از جنگ جهانی دوم آغاز شد. در این زمان بریتیش کلمبیا با به‌دست آوردن درآمد بالا از راه صنعت جنگل‌داری، موفقیت‌های زیادی در زمینه‌ی اقتصادی به‌دست آورد. رشد سرمایه‌گذاری در این استان از چند دهه‌ی قبل چند برابر شد. بعد از این ونکوور و ویکتوریا به مراکز فرهنگی در این استان تبدیل شدند. به ‌همین دلیل توجه نویسندگان، هنرمندان، شاعران، موسیقی‌دانان و دانشگاهیان را به ‌سمت خود جلب کرد.

در حال حاضر این استان کانادایی دارای برخی از صنایع پیش‌رو در کاناداست و کیفیت زندگی در این استان رضایت‌بخش است. شهرهای آن به‌طور مداوم در ردیف بهترین و تمیزترین شهرهای جهان قرار می‌گیرند. همه‌ی این ویژگی‌ها به ونکوور کمک کرده است تا در بازی‌های المپیک زمستانی 2010 جایزه را از آنِ خود کند.

فرهنگ بریتیش کلمبیا

بریتیش کلمبیا از نظر فرهنگی نیز دارای زیبایی‌های زیادی است که آن را به بهترین استان کانادا تبدیل می‌کند. فرهنگ این شهر از طبیعت آن الهام گرفته است. ساکنین این شهر به ‌دلیل داشتن زندگی سالم و فعالیت‌های تفریحی در فضای باز (دوچرخه‌سواری، اسکی، اسنوبورد، قایق‌رانی، شنا و …) در دنیا شهرت دارند. در این استان مکان‌های تفریحی و طبیعی متعددی وجود دارد که شرایط تفریح را برای مردمش فراهم کرده است.

بخش دیگری از فرهنگ این استان تحت تأثیر تاریخچه‌ی طولانی این استان قرار دارد. تأثیراتی که بریتیش کلمبیا از مردم مهاجر انگلیسی، آلمانی، چینی، هندی و ژاپنی گرفته است، باعث تقویت فرهنگ آن شده است. این تاثیرات به بریتیش کلمبیا کمک کرده است تا شهرهایی مثل ونکوور به پایتخت فرهنگی کانادا تبدیل شود و همگان آن را شهری جهان‌وطنی بنامند.

جمعیت شناسی بریتیش کلمبیا

در استان بریتیش کلمبیا تقریباً بیش از 4.6 میلیون نفر ساکن هستند. نرخ تولد در این استان به ‌طور متوسط 1.6 است. این نرخ رشد جمعیت بیش‌تر به ‌دلیل مهاجرت بوده است. بر این اساس انتظار می‌رود در آینده‌ای نزدیک جمعیت این استان افزایش بیش‌تری پیدا کند. این منطقه به نیروی کار نیاز زیادی دارد. بخش زیادی از نیروی کار این استان توسط مهاجران بین‌المللی و سایر مردم کانادا تأمین می‌شود.

به دلیل این‌که بریتیش کلمبیا در کنار اقیانوس آرام و در نزدیکی آسیا قرار دارد، مدت‌هاست که مهاجران زیادی از آسیا به این استان مهاجرت می‌کنند. چینی‌ها تقریباً 10 درصد از جمعیت‌ ِ کل این استان را تشکیل می‌دهند. همچنین جمعیت زیادی از کشورهایی مثل ژاپن، فیلیپین و کره‌ در این استان زندگی می‌کنند. تعداد زیادی از مردمِ جنوب آسیا در ونکوور و ساری زندگی می‌کنند. شهرهای این استان همانند موزائیکی هستند که می‌توان در بین آن‌ها مردمی از سراسر جهان را پیدا کرد.

مهاجرت به بریتیش کلمبیا

تاکنون مهاجرت در تشکیل جمعیتِ استان بریتیش کلمبیا نقش مهمی را ایفا کرده است. با این وجود نرخ تولد نیز در این استان بالا بوده است. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که روند مهاجرت به این استان کانادایی همچنان ادامه دارد.

از نظر سیاسی، بریتیش کلمبیا برای برطرف کردن نیازهای خود در برنامه‌ی نامزدی استان‌ها شرکت می‌کند. این استان برای پذیرش مهاجران، باید شرایط زندگی آن‌ها و توسعه‌ی استان را در نظر بگیرد. همچنین مسئولین این استان باید برای کارگران موقت که از کشورهای خارجی وارد کانادا می‌شوند، شرایط کار و زندگی را فراهم کنند.

مهاجرت به  بریتیش کلمبیا

مهاجرت به  بریتیش کلمبیا

دولت بریتیش کلمبیا

دولت کانادا به ‌صورت سیستم فدرال است که در آن هر یک از استان‌ها دارای اختیارات زیادی هستند و به‌ طور مستقل اما تحت نظر دولت مرکزی اداره می‌شوند. کنترل برخی از امور توسط دولت ملی کانادا در اتاوا انجام می‌شود. برخی دیگر از امورات هم توسط دولت‌های فدرال در استان‌ها صورت می‌گیرد. ‌بریتیش کلمبیا دارای پارلمان منتخب دموکراتیک (معروف به مجلس قانونگذاری بریتیش کلمبیا) است که در مرکز استان ویکتوریا قرار دارد.

2+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button