بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل رشته ادبیات انگلیسی

اگر دانشجوی زبان و ادبیات انگلیسی باشید، قطعا گاهی در جستجوی رشته‌ی تحصیلی خود در سایر دانشگاه‌ها گیج می‌شوید. چون شیوه‌ی تدریس این رشته در ایران با سایر کشورها متفاوت است. در دانشگاه‌های ایران، شما با انواع و اقسام شاخه‌ها و مطالب ادبی آشنا خواهید شد.

تئوری‌های مختلفی را خواهید خواند و آثار بزرگ ادبی را طبق نظریه‌های مختلف نقد، تحلیل خواهید کرد. اما در دانشگاه‌های خارجی، آموزش رشته‌ی زبان و ادبیات انگلیسی به این شیوه پیش نمی‌رود. مثلا اگر بخواهید برای تحصیل در کانادا، رشته‌ی زبان و ادبیات انگلیسی را سرچ کنید؛ فقط با عنوان «English Literature» رو‌به‌رو نخواهید شد. بلکه با طیف گسترده‌ای از رشته‌ها و شاخه‌های مختلف رو‌به‌رو می‌شوید.

یعنی شما دیگر قرار نیست در دانشگاه با طیف وسیعی از مطالب مختلف رو‌به‌رو شوید. بلکه روی یکی از نظریه‌ها یا شاخه‌های ادبی تمرکز خواهید کرد. به همین ترتیب است که رشته‌ی زبان و ادبیات انگلیسی در دانشگاه‌های خارجی رنگ و بوی دیگری دارد.

پس این کاملا طبیعی است که هنگام جستجو در رشته‌ها و دانشگاه‌های خارجی، با شاخه‌ها و موضوعات مختلفی روبه‌رو ‌شوید. شاخه‌هایی که بر اساس مقطع تحصیلی می‌توانند ساده یا پیچیده باشند. برای مثال ممکن است در مقطع کارشناسی با رشته‌هایی چون ادبیات آمریکا، مطالعات فرهنگی آمریکا، مطالعات فیلم، نویسندگی خلاقانه و آثار ادبی و … روبه‌رو شوید.

در دانشگاه‌های خارجی چه خبر است؟

از همین رو، برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، با رشته‌هایی چون «مطالعات دوره‌ی رنسانس»، «مطالعات آثار فمنیستی»، «مطالعات دوره‌ی کلاسیک و نئو کلاسیک» و … رو‌به‌رو شوید. به این ترتیب می‌توانید فقط روی یکی از آن‌ها تمرکز کنید. البته این کاملا به دانشگاه و علاقه‌ی شخصی شما بستگی دارد که برای تحصیل در رشته‌ی زبان و ادبیات انگلیسی، کدام شاخه را انتخاب خواهید کرد.

اما آیا می‌توان در دانشگاه‌های کانادایی در این رشته تحصیل کرد؟ شاید هم از خودتان بپرسید که آیا تحصیل در این رشته در کانادا آینده‌ی خوبی دارد؟

خوشبختانه شما می‌توانید در کانادا نیز به تحصیل در این رشته بپردازید. مطمئنا با تحصیل در کانادا، شما مطالب بهتر و بیشتری را در رابطه با آثار ادبی یاد می‌گیرید. چون اساتید، همکلاسی‌ها و محیط همگی به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. نام کوچه‌ها و ساختمان‌ها بر اساس شخصیت‌های ادبی بزرگ انتخاب شده‌اند و … . اما تحصیل در کدام دانشگاه‌ها به نفع شما خواهد بود؟

مطمئنا برخی دانشگاه‌ها رشته‌ی زبان و ادبیات انگلیسی را بهتر آموزش می‌دهند. ما هم در ادامه بهترین دانشگاه‌های کانادایی را جهت تحصیل در رشته‌ی ادبیات انگلیسی، معرفی خواهیم کرد. به این ترتیب می‌توانید به راحتی جهت مهاجرت تحصیلی به کانادا، تصمیم‌گیری کنید.

تحصیل در کانادا

دانشگاه مک گیل

همانطور که می‌دانید، دانشگاه مک گیل در مونترال قرار دارد. اگرچه ممکن است تحصیل در رشته‌ی ادبیات انگلیسی در مونترال، زیاد جالب به نظر نرسد. چون این شهر عمدتاً فرانکوفون است و مردم در آن به زبان فرانسه صحبت می‌کنند. اما قبل از اینکه راجع به کیفیت آموزشی قضاوت کنید، شهرت دانشگاه مک گیل را نیز در نظر بگیرید.

این دانشگاه در آموزش زبان و ادبیات انگلیسی، در رتبه‌ی 19  رتبه‌بندی QS قرار دارد. علاوه بر این، بورسیه‌های  تحصیلی بی‌نظیری را برای دانشجویان در نظر گرفته است که به کمک آن‌ می‌توانید دوره‌ی تحصیل خود را تقریبا رایگان و به حساب دولت کانادا سپری کنید.

در این دانشگاه رشته‌ی ادبیات انگلیسی در سه شاخه‌ی ادبی مختلف ارائه خواهد شد. این سه شاخه، ادبیات انگلیسی،‌ درام یا تئاتر و مطالعات فرهنگی نام دارد. کسانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ادبیات انگلیسی را داشته باشند، می‌توانند یکی از این سه شاخه را انتخاب کنند.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مجددا می‌توانید یکی از سه شاخه‌ی معرفی شده را انتخاب کنید. این دانشگاه هر سال فقط 25 نفر را در مقطع کارشناسی ارشد ادبیات انگلیسی ثبت نام می‌کند. پس مطمئنا برای اخذ پذیرش در این مقطع، رقیب‌های خیلی زیادی خواهید داشت.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

در حقیقت در دانشگاه بریتیش کلمبیا، سه شاخه‌ی مختلف در ارتباط با زبان انگلیسی وجود دارد. یکی از این شاخه‌ها، زبان و ادبیات انگلیسی است. در این شاخه شما هرآنچه را که باید راجع به زبان و ادبیات انگلیسی یاد می‌گیرید. برای مثال می‌توان به تاریخ نقد ادبی اشاره کرد. از دیگر شاخه‌ها می‌توان به زبان‌شناسی، مطالعات انگلیسی و آموزش زبان انگلیسی اشاره کرد.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد  نیز می‌توانید در شاخه‌ی زبان و ادبیات انگلیسی اقدام نمایید. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه دو سال طول می‌کشد. البته این به این نکته بستگی دارد که شما، رشته‌ای آموزش محور را انتخاب کنید یا به ارائه‌ی پایان نامه علاقه داشته  باشید.

این نکته را به یاد داشته باشید که با وجود اینکه دانشگاه بریتیش کلمبیا بسیار بزرگ و مشهور است، اما در رشته‌‌های مربوط به زبان انگلیسی دانشجویان کمی را می‌پذیرد. پس شما این شانس را دارید که با اساتید خود ارتباط نزدیکی برقرار کنید و سؤالات زیادی بپرسید.

دانشگاه تورنتو

اگرچه دانشگاه تورنتو را نمی‌توان به عنوان برترین دانشگاه کانادا به شمار آورد. اما این دانشگاه به عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر در کانادا شناخته می‌شود. این برتری و صلاحیت دانشگاه تورنتو در آموزش مطالعات زبان انگلیسی، به خوبی خودنمایی می‌کند. جالب است بدانید که بر اساس رتبه‌بندی QS، دانشگاه تورنتو به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های دنیا در آموزش زبان و ادبیات انگلیسی شناخته شده  است.

البته دانشگاه تورنتو یکی از دانشگاه‌های خیلی سختگیر کانادا به شمار می‌رود. این دانشگاه برای اخذ دانشجو، سخت‌گیری‌های زیادی انجام می‌دهد و  دانشجویان خیلی کمی نیز می‌پذیرد. اما با توجه به کیفیت سیستم آموزشی، تلاش برای اخذ پذیرش از دانشگاه تورنتو ارزشش را دارد. در این دانشگاه شما می‌توانید به تحصیل در رشته‌ی زبان و ادبیات انگلیسی یا نویسندگی خلاقانه (creative writing) بپردازید.

شما برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز می‌توانند در این دانشگاه اقدام نمایید. رشته‌های زبان و ادبیات انگلیسی در این مقطع، 12 ماهه است. در این مدت نیز دانشجویان علاوه بر رمان‌ها،‌ داستان‌ها و اشعار مختلف، به بررسی نقد و تئوری‌های نقد می‌پردازند.

به این ترتیب می‌توانند شاهکارهای بزرگ ادبی را نقد و تحلیل کنند. البته موارد آموزشی دیگری نیز وجود دارد که بحث راجع به آن‌ها در این مقاله نمی‌گنجد. پس برای اطلاعات بیشتر حتما به سایت دانشگاه تورنتو سر بزنید.

تحصیل در کانادا

دانشگاه Queen

دانشگاه کویین یکی از برترین دانشگاه‌های کانادا به شمار می‌رود. دانشگاهی که در رشته‌های زبان انگلیسی شهرت خیلی خوبی دارد. دانشجویان این دانشگاه می‌توانند در رشته‌ی زبان و ادبیات انگلیسی مشغول تحصیل شوند و حتی برای تحصیلات تکمیلی نیز، اقدام نمایند.

با تحصیل در این دانشگاه، شما هم از سیستم آموزشی باکیفیتی بهره می‌برید، هم می‌توانید در سازمان‌های بزرگی مشغول به کار شوید. حتی می‌توانید کتابی که خودتان نوشته‌اید را نیز به چاپ  برسانید. چون دانشگاه کویین کانادا، اعتبار بالایی دارد. پس فارغ‌التحصیلان آن نیز از سواد و دانش  بسیار خوبی برخوردار هستند.

دانشگاه آلبرتا

 در دانشگاه آلبرتا، رشته‌ی زبان و ادبیات انگلیسی شامل نقد و بررسی فیلم‌ها نیز می‌شود. این می‌تواند یکی دلایل محبوبیت این دانشگاه در آموزش رشته‌ی زبان و ادبیات انگلیسی باشد.

برای تحصیل در رشته‌ی زبان و ادبیات انگلیسی، شما می‌توانید مطالعات فیلم، ادبیات انگلیسی  یا نویسندگی خلاقانه را انتخاب کنید. البته اگر قصد شما تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است، بهتر است «نویسندگی خلاقانه» ‌را به عنوان تخصص اصلی خود انتخاب نکنید. چون شاخه‌های تخصصی‌تری در این زمینه وجود دارد. مگراینکه صرفا قصد شما «چاپ  کتاب» باشد.

 بعلاوه دانشجویان کمی جهت تحصیل در این رشته پذیرفته می‌شوند. پس در صورت اخذ پذیرش از دانشگاه آلبرتا، می‌توانید ارتباط سازنده و جالبی با اساتید و سایر دانشجویان داشته باشید.

همچنین شما می‌توانید رشته‌ی زبان و ادبیات انگلیسی را به صورت آموزش محور یا با پایان نامه در مقطع کارشناسی ارشد ادامه دهید. این دانشگاه یکی از بهترین مراکز تحقیقاتی است. پس به عنوان یک دانشجوی تحصیلات تکمیلی، شما شانس شرکت در انواع پروژه‌های تحقیقاتی را خواهید داشت.

با اینکه به عنوان آخرین دانشگاه از دانشگاه آلبرتا یاد کردیم، ولی در این دانشگاه سیستم آموزشی بسیار با کیفیتی برپا است. خصوصا اگر پای تحصیل در رشته‌ی زبان و ادبیات انگلیسی در میان باشد. پس با تحصیل در این دانشگاه، هم از سیستم آموزشی با کیفیتی بهره می‌برید، هم از آینده‌ی شغلی خوبی برخوردار خواهید شد.

0
برچسب‌ها:, ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست