بهترین دانشگاه های کانادا

بهترین دانشگاه های کانادا

برای شخصی که مهاجرت تحصیلی به کشوری دیگر را دارد، این موضوع که در کدام دانشگاه مشغول به تحصیل شود بسیار مهم است. تعداد زیادی از دانشجویان برای تحصیل خود کانادا را انتخاب می‌کنند چرا که بهترین دانشگاه های کانادا دارای رتبه‌های بالایی در سطح جهان نیز هستند.

اگر بخواهیم واضح‌تر بیان کنیم، باید به این نکته توجه داشته باشیم که بر اساس رتبه‌بندی بهترین دانشگاه های دنیا در سال 2019، 27 تا از بهترین دانشگاه های کانادا، در زمره‌ی بهترین دانشگاه‌های جهان نیز جای گرفته‌اند. شاید نام بعضی از آنها ناآشنا باشد، اما با قرار گرفتن 9 تا از بهترین دانشگاه های کانادایی در بین 200 دانشگاه برتر دنیا، کانادا فرصت‌های زیادی را می‌تواند در زمینه‌ی تحصیلی در کلاس جهانی ارائه کند. در مقایسه با ایالات متحده آمریکا، کانادا می‌تواند شرایط تحصیلی ارزان‌تر، فرآیندی آسان‌تر و فرصت‌های بیشتری برای اقامت کوتاه (به اندازه‌ی زمان تحصیل) فراهم کند.

دانشگاه‌های تورنتو و بریتیش کلمبیا بر اساس شاخص میزان تحقیقات به عنوان دو تا از بهترین دانشگاه های کانادا در این زمینه شناخته می‌شوند. این شاخص میزان تحقیقات بدین معنی است که این محیط‌های آموزشی در تولید کار آکادمیک در سطح بالا، بسیار عالی عمل کرده‌اند.

بر اساس پرسش نامه‌ی تحصیلی که توسط دانشجویان بین المللی پاسخ داده شده است، بیش از 90 درصد دانشجویان، گزینه‌ی راضی و یا خیلی راضی را از تحصیل خود در کانادا انتخاب کرده‌اند. همچنین 95 درصد دانشجویان، کانادا را به عنوان مقصد پیشنهادی برای تحصیل انتخاب کرده‌اند.

  1. دانشگاه تورنتو ( University of Toronto )

دانشگاه تورنتو در سال 1827 در تورنتو و ایالت اونتاریو تاسیس شد. جمعیت دانشجویی این دانشگاه بیش از 58000 دانشجو می‌باشد. در این دانشگاه بیش از 42000 دانشجو در مقطع کارشاسی و بیش از 15000 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند. دانشگاه تورنتو رتبه‌ی اول را از میان بهترین دانشگاه های کانادا داراست. این دانشگاه رتبه‌ی جهانی 28 را به خود اختصاص داده که نسبت به سال پیش، سه پله صعود داشته است. این دانشگاه با توجه به شاخص شهرت آکادمیک رتبه‌ی 18 جهانی را از آن خود کرده است. همچنین دانشگاه تورنتو در زمره‌ی 50 دانشگاه برتر دنیا با توجه به میزان اشتغال دانشجویان فارغ التحصیلی قرار دارد. دانشگاه تورنتو بیش از 700 دانشجوی محصل در مقطع کارشناسی، و 200 دانشجوی محصل در مقطع کارشناسی ارشد دارد. همچنین رشته‌ی “دارو” این دانشگاه به عنوان یکی از بهترین‌های دنیا به شمار می‌آید.

 

  1. دانشگاه مک گیل ( McGill University )

دانشگاه مک گیل در سال 1821 در شهر مونترال در ایالت کبک تاسیس شد. این دانشگاه در رتبه‌ی 33 جهانی و تنها با 5 پله اختلاف بعد از دانشگاه تورنتو قرار گرفته است. دانشگاه مک گیل از میان برترین دانشگاه های کانادا رتبه‌ی دوم را دارد. این دانشگاه در حال حاضر پذیرای بیش از 30000 دانشجو در 300 برنامه‌ی تحصیلی می‌باشد. دانشگاه مک گیل به دلیل پذیرش دانشجویان خارجی از 150 کشور در زمره‌ی 10 دانشگاه برتر جهان قرار دارد.

 

  1. دانشگاه بریتیش کلمبیا ( University of British Colombia )

دانشگاه بریتیش کلمبیا در سال 1908 در شهر ونکوور در ایالت بریتیش کلمبیا ( جنوب غربی ترین ایالت کانادا) تاسیس شد. رتبه‌ی دانشگاه بریتیش کلمبیا از میان برترین دانشگاه های کانادا، سوم است. در این دانشگاه بیش از 33000 دانشجو در مقطع کارشناسی و بیش از 7000 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد، از بیش از 120 کشور دنیا، مشغول به تحصیل هستند. بیش از 180000 دانشجو از این دانشگاه در سرتاسر دنیا فارغ التحصیل شده‌اند. دانشگاه بریتیش کلمبیا از ابتدای سال تا کنون با 4 پله صعود در بین 50 دانشگاه برتر دنیا در رتبه ی 47 جهانی جای گرفته است. این دانشگاه تا کنون نیز موفق به دریافت 8 جایزه نوبل شده است.

 

 

  1. دانشگاه آلبرتا ( University of Alberta )

دانشگاه آلبرتا که در میان بهترین دانشگاه های کانادا رتبه‌ی چهارم را دارد، در سال 1908 در شهر ادمونتون در ایالت آلبرتا تاسیس شد. جمعیت دانشجویی این دانشگاه بیش از 39000 دانشجو می‌باشد که در   18 دانشکده، مشغول فراگیری در 400 برنامه‌ی تحصیلی هستند. رتبه‌ی دانشگاه آلبرتا در سال گذشته با کمی افت مواجه شد. اما با این وجود رتبه چهارم بین دانشگاه‌های کانادا و رتبه 107 جهانی را به خود اختصاص داده است. اقتصاد بزرگ ایالت آلبرتا باعث شده که 5 درصد تولید ناخالص سالانه را در اختیار داشته باشد.

 

  1. دانشگاه مک مستر ( McMaster University )

دانشگاه مک مستر در سال 1887 در شهر همیلتون در ایالت اونتاریو تاسیس شد. ایالت اونتاریو به خودی خود به عنوان قطب پزشکی در کانادا شناخته می‌شود. این دانشگاه از میان برترین دانشگاه های کانادا رتبه‌ی پنجم را کسب کرده است. دانشگاه مک مستر پذیرای بیش از 25000 دانشجوی محصل در مقطع کارشناسی و بیش از 4000 دانشجوی محصل در مقطع کارشناسی ارشد می‌باشد. دانشگاه مک مستر به عنوان پنجمین دانشگاه برتر کانادا در سال 2019 رتبه 146 جهانی را به خود اختصاص داده است.

 

  1. دانشگاه مونترال ( University of Montreal )

دانشگاه مونترال در سال 1878 در شهر مونترال، ایالت کبک تاسیس شد. این دانشگاه 34000 دانشجوی محصل در مقطع کارشناسی، و بیش از 11000 دانشجوی محصل در مقطع کارشناسی ارشد دارد. دانشگاه مونترال که سابق بر این در رتبه‌ی پنجم قرار داشت، اکنون در رتبه‌ی ششم بهترین دانشگاه های کنادا قرار دارد. اما با این وجود با توجه به رتبه بندی موسسه‌ی Francophone در رتبه 149 جهانی قرار دارد.

 

  1. دانشگاه واترلو ( University of Waterloo )

دانشگاه واترلو به عنوان یکی از جوان‌ترین دانشگاه‌های کانادا در سال 1956 در شهر واترلو، ایالت اونتاریو تاسیس شد. این دانشگاه جوان دارای رتبه‌ی هفتم از میان بهترین دانشگاه های کانادا می‌باشد. این دانشگاه در سال 2016 از 140 کشور جهان پذیرای دانشجو بود. همچنین این دانشگاه هم اکنون در رتبه‌ی هفتم بهترین دانشگاه های کانادا جای گرفته است. در حال حاضر در دانشگاه واترلو بیش از 30000 دانشجوی محصل در مقطع کارشناسی، و بیش از 5000 دانشجوی محصل در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند. در حال حاضر، یعنی سال 2019، رتبه جهانی این دانشگاه 163 می‌باشد. همچنین این دانشگاه با توجه به شاخص استناد به اعضای هیئت علمی در زمره‌ی 100 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته است.

 

  1. دانشگاه وسترن ( Western University)

دانشگاه وسترن در سال 1878 در شهر لندن، در ایالت اونتاریو تاسیس شد. جمعیت دانشجویی این دانشگاه بالغ بر 24000 دانشجو می‌باشد. همچنین این دانشگاه تا کنون بیش از 30000 فارغ التحصیل در سرتاسر دنیا داشته است. در حال حاضر، سال 2019، رتبه‌ی جهانی این دانشگاه 214 می‌باشد. دانشگاه وسترن همچنین رتبه‌ی هشتم را از میان رتبه بندی بهترین دانشگاه های کانادا اخذ کرده است. دانشگاه وسترن به دلیل درصد بالای اعضای هیئت علمی در بین 10 دانشگاه برتر کانادا جای گرفته است، که این رتبه در مقیاس جهانی برابر با 62 می‌باشد.

  1. دانشگاه کالگاری ( University of Calgary )

دانشگاه کالگاری در سال 1956 در شهر کالگاری، در ایالت آلبرتا تاسیس شد. در دانشگاه کالگاری بیش از 25000 دانشجوی محصل در مقطع کارشناسی، و 5000 دانشجوی محصل در مقطع کارشناسی ارشد، از 152 کشور دنیا، مشغول به تحصیل هستند. رتبه‌ی جهانی این دانشگاه در حال حاضر، یعنی در سال 2019، برابر با 219 و رتبه‌ی این دانشگاه از میان بهترین دانشگاه های کانادا نهم می‌باشد. این دانشگاه دارای 5 پردیس دانشگاهی و همچنین شعباتی در دوحه و قطر است، که در سال 2007 به منظور فعالیت در رشته پرستاری تاسیس شده‌اند.

 

  1. دانشگاه کویین ( Queen’s University )

دانشگاه کویین در سال 1841 در شهر کینگزستون، در ایالت اونتاریو تاسیس شد. این دانشگاه از با سابقه‌ترین دانشگاه‌های کانادا می‌باشد. دانشگاه کویین 26 سال قبل از پیدایش کانادا تاسیس شده است و هم اکنون رتبه‌ی دهم را در میان بهترین دانشگاه های کانادا دارد. جمعیت دانشجویی این دانشکاه بالغ بر 23000 دانشجو، و بیش از 130000 دانشجوی فارغ التحصیل در سرتاسر دنیا می‌باشد. دانشگاه کویین رتبه دهم را در بین 10 دانشگاه برتر کانادا به خود اختصاص داده است. گرچه این دانشگاه نسبت به سال پیش سقوط رتبه را تجربه کرده، اما رتبه‌ی جهانی این دانشگاه اکنون 239 است.

برای تکمیل اطلاعات خود درباره‌ی کانادا به لینک‌های زیر مراجعه کنید:
استرالیا یا کانادا ؟ به کجا مهاجرت کنیم؟
نحوه‌ی اخذ ویزای تحصیلی کانادا در سال 2019
مدارک لازم برای ویزای دانشجویی کانادا
اقامت کانادا بعد از تحصیل

 

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست