بهترین شهرهای دانشجویی کانادا

کانادا یکی از بهترین مقاصد دانشجویان برای مهاجرت و ادامه تحصیل در جهان است. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور را دارید بهتر است بهترین شهرهای دانشجویی کانادا برای اقامت و ادامه تحصیل خود را بشناسید. کانادا کشور زیبایی است که هر شهر آن جذابیت و فرهنگ خاص خودش را دارد. از لحاظ امنیت، این کشور در میان امن‌ترین کشورهای جهان جای داشته و به خوبی پذیرای تازه واردان و مهاجران است. اما به عنوان دانشجویی که به یک کشور مهاجرت کرده مواردی مانند تفریحات شهری که قصد اقامت در آن را دارد، بر انتخاب شما موثر خواهد بود. به هرحال قرار نیست شما همه‌ی وقتتان را مشغول درس خواندن باشید و نیاز به تفریح و سرگرمی خواهید داشت. در تعطیلات بین دو ترم یا زمانی که امتحان و درس ندارید لازم است وقت خود را با چیزی پر کنید. برخی از شهرهای کانادا با وجود امکانات فوق العاده و جذابیت بسیار زیادی که دارند برای زندگی دانشجویی مناسب نیستند. برای این که انتخاب شما راحت‌تر شود در این مطلب لیستی از بهترین شهرهای دانشجویی کانادا را آماده و هزینه‌های مختلف را برایتان عنوان کرده‌ایم. این شهرها بر اساس نظرسنجی میان دانشجویان و مردم این شهر طبقه‌بندی شده‌اند.

کانادا کشوری است که می‌توانید چشم بسته برای ادامه‌ی زندگی و تحصیل خود انتخاب کنید و بهترین مقصد برای مهاجران است. آینده‌ی مالی مطمئن، فرصت‌های شغلی بی‌پایان، امنیت اقتصادی و مواردی مانند این است که باعث شده کانادا کشوری محبوب در میان مهاجران باشد. در صورتی که قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارید، باید بهترین شهرهای دانشجویی این کشور را بشناسید. برخی از شهرها از نظر مزایا با هم برابر هستند و تعدادی مزایای بهتری دارند. در لیست زیر می‌توانید بهترین شهرهای دانشجویی کانادا را که بر اساس  رتبه‌بندی QS در صدر قرار گرفته‌اند شناخته و از هزینه‌های مختلف در این شهر با خبر شوید.

 

شهررتبه در لیست  QS
مونترالهفتم
تورنتوسیزدهم
ونکوورسیزدهم
اتاواچهل و نهم
کبکپنجاه و پنجم

 

 رتبه بندی QS چیست ؟

در واقع QS موسسه‌ی رتبه بندی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در سراسر جهان است که بر اساس معیارهای مختلف دانشگاه‌ها را طبقه بندی می‌کند. از جمله موارد موثر بر رتبه‌بندی دانشگاه‌ها می‌توان به تعداد مقالات معتبر و ثبت شده، آمارهای تجربی، برآوردهای مربوط به مدرسین و اساتید، بورسیه‌ها، دانشجویان، داوطلبان ورود به دانشگاه و برخی دیگر اشاره کرد. برخی از رتبه‌بندی‌ها هم هستند که بر اساس نحوه‌ی پذیرش و ورود دانشجویان به دانشگاه صورت می‌گیرد. معیار رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و شهرها در هر کشور متفاوت است اما هرچه رتبه پایین‌تر باشد به معنای کیفیت بالای دانشگاه یا شهر مورد نظر خواهد بود.

 

 مونترال

 

مونترال بهترین شهر دانشجویی کانادا بوده و شهری است که هر سال در رتبه بندی QS توانسته به سمت پنج شهر اول دانشجویی نزدیک شود. سال ۲۰۱۵ مونترال در این رتبه‌بندی در مقام هشتم بود و سال بعد رتبه‌ی هفتم را داشت. در مورد رتبه‌بندی موسسه‌ی QS بهتر است بدانید که گاهی یک دانشگاه، موسسه یا شهر دانشجویی تنها یک بار در این لیست قرار خواهد گرفت و سال بعد اثری از آن‌ نخواهد بود، اما مونترال توانسته است برای سال‌های پی‌در‌پی نه تنها در این لیست جایی برای خود داشته باشد بلکه رتبه‌ی آن هر ساله کاهش یافته و به برترین‌ها نزدیک شده است. موارد بسیار زیادی تعیین کننده‌ی رتبه‌ی یک شهر دانشجویی در کشورهای مختلف هستند، از جمله سطح علمی دانشگاه‌های شهر مورد نظر تاثیر بسیار زیادی در این رتبه‌بندی دارد. در مونترال دانشگاه‌ها و موسسات عالی زیادی در زمینه‌های مختلف وجود دارند که در حوزه‌ی فعالیتشان جزء برترین‌ها هستند. یکی از بهترین دانشگاه‌های سراسر دنیا که از نظر کیفیت تحصیل و ارائه‌ی خدمات در رتبه‌ی ۲۴ جهانی قرار دارد، دانشگاه مک گیل (McGill University) است که در شهر مونترال کانادا قرار دارد.

جالب است بدانید مونترال بزرگترین شهر کانادا بوده اما پایتخت این کشور نیست. مهاجر پذیر بودن کانادا باعث شده فرهنگ‌های مختلف به خوبی در کنار هم به صلح و دوستی رسیده و در کنار هم رشد کنند. تنوع فرهنگی و نژادی در این شهر باعث می‌شود که مهاجران و تازه‌واردان، به خصوص دانشجویان که اغلب به تنهایی وارد این کشور می‌شوند، احساس غربت و تنهایی نکرده و به خوبی و با رویی گشاده از آن‌ها استقبال شود. با این که اساسا کانادا یک کشور انگلیسی زبان محسوب می‌شود اما با زندگی در شهرهای مختلف، به خصوص مونترال متوجه خواهید شد که مردم اکثرا به زبان‌های مختلف سخن می‌گویند و این به دلیل وجود تعداد زیاد مهاجران در کانادا و مونترال است.

یکی دیگر از مواردی که نمی‌توان به عنوان یک دانشجو که در مونترال زندگی می‌کند، آن را نادیده گرفت، سیستم حمل و نقل  عمومی این شهر است. سیستم حمل و نقل عمومی مونترال با داشتن بیش از ۲۰۰ خط اتوبوس درون شهری، مترو و هزینه‌ی بسیار کم جابه‌جایی با قطار، یکی از کاملترین سیستم‌های دنیا است. علاوه بر این به دلیل یکپارچه بودن سیستم حمل و نقل عمومی در مونترال شما با خرید یک بلیط که مقصد نهاییتان در آن ثبت شده باشد می‌توانید به راحتی با عوض کردن وسایل نقلیه‌ی مختلف به مقصد خود برسید و دیگر نیازی به تهیه بلیط‌های مختلف نخواهید داشت. این نکته به خصوص برای دانشجویانی که برای کاهش هزینه‌هایشان در اطراف مونترال زندگی می‌کنند بسیار مفید است و باعث صرفه‌جویی بیشتر در هزینه و وقت آن‌ها می‌شود. در ضمن استفاده از یک بلیط یا کارت‌های الکترونیکی استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی باعث شده که منابع طبیعی کانادا هم حفظ شود و دیگر نیازی به قطع درختان برای چاپ بلیط کاغذی نباشد.

 

حقایقی ساده درباره‌ی مونترال

 

تعداد دانشگاه‌های ثبت شده در لیست QS ۳ دانشگاه
 دانشجویان بین المللی ۲۷ درصد دانشجویان در کالج، دانشگاه یا موسسه‌ی آموزش عالی، رتبه‌بندی شده و ممتاز بین المللی هستند.
 میانگین هزینه‌ی مورد نیاز برای یک سال تحصیلی۱۳۵۰۰ دلار
رتبه‌ی شفافیت بین المللی در موضوعات مختلف رتبه‌ی نهم در میان ۱۷۷ شهر کانادا
شاخص نامبو (Numbeo) آلودگی زیست محیطیرتبه‌ی ۲۲۳ در میان ۳۰۰ شهر کانادا
شاخص نامبو سلامت فردی و مراقبت بهداشتی۶۱.۵۹ (بالا )
شاخص نامبو کیفیت زندگی و رفاه اجتماعی۱۶۷.۲۳ (بسیار بالا )
شاخص نامبو ایمنی و امنیت فردی ۶۲.۳۶ (بالا )

 

نامبو (Numbeo) چیست ؟

نامبو بزرگترین پایگاه داده‌ی اطلاعاتی در سراسر جهان است که معیارهای مختلف زندگی در شهرها و کشورهای جهان را بررسی می‌کند و نمره‌ای که به هر شهر در زمینه‌های مختلف می‌دهد معتبرترین معیار برای سنجش و انتخاب شهر برای زندگی است. در صورتی که بخواهید کیفیت زندگی در یک شهر را بررسی کنید، سری به این پایگاه داده بزنید.

 

تورنتو

هیچ شکی نیست که بعد از مونترال، بهترین شهر دانشجویی کانادا تورنتو باشد. بعد از مونترال، دومین شهر از کشور زیبای کانادا که در رتبه‌بندی QS جایی برای خود دارد، شهر زیبای تورنتو است. این شهر با داشتن جاذبه‌های طبیعی بسیار زیادش، امکان تفریح و درس خواندن را به صورت یک‌جا برای شما فراهم آورده است. جالب است بدانید بیشترین تعداد ایرانی‌های مهاجر به کانادا در تورنتو زندگی می‌کنند تا جایی که خودشان تورنتو را «تهرانتو» نامیده‌اند.

تورنتو از بسیاری جهات برای زندگی دانشجویی بسیار مناسب است. برای شروع، کافی است به مواردی مانند قرار گرفتن این شهر در لیست بهترین شهرهای جهان بر اساس نظرسنجی مجله‌ی متروپولیس (Metropolis Magazine) یا کسب رتبه‌ی چهارم در میان شهرهای جهان بر اساس لیست PwC به عنوان شهری که برای زندگی و کار و … مناسب است، دقت کنید. علاوه بر این زمانی که صحبت از «پایتخت فرهنگی» کانادا می‌شود، رقابت تنگاتنگی بین دو شهر مونترال و تورنتو خواهد بود که در بعضی موارد تورنتو برنده‌ی این عنوان می‌شود. وجود فرهنگ‌های مختلف، تنوع غذایی بسیار زیاد، تنوع پوشش و مد و هنر کشورهای مختلف که تنها با گشت‌و‌گذار در خیابان‌های تورنتو متوجه آن خواهید شد، آثار تاریخی و حضور تعداد زیاد افراد خلاق و هنرمند در این شهر، باعث شده که تورنتو اغلب به عنوان پایتخت فرهنگی کانادا شناخته شود.

یکی دیگر از مواردی که تورنتو و مونترال با هم در آن شریک هستند، وجود سه دانشگاه از هر شهر در رتبه‌بندی QS است. البته تورنتو در رتبه‌بندی QS در مقام سیزدهم است که اختلاف زیادی با مونترال دارد. همچنین بهترین دانشگاه تورنتو در رتبه‌ی ۳۴ جهانی قرار دارد که نسبت به دانشگاه مک گیل مونترال بالاتر است.

یکی از جنبه‌هایی که تورنتو می‌تواند از رقیب خود، مونترال، سبقت بگیرد این است که بخش تجارت بین‌المللی در این شهر بسیار گسترده‌تر از مونترال است که برای دانشجویان بین‌المللی که تورنتو را برای ادامه‌ی زندگی و تحصیل انتخاب کرده‌اند یک نکته‌ی مثبت محسوب می‌شود. این دانشجویان به راحتی بعد از اتمام دوران تحصیل خود می‌توانند مشغول به کار شده و بعد از گذشت مدتی تبدیل به شهروند دائم این کشور شوند. علاوه بر این، با وجود فرصت‌های شغلی بسیار زیادی که در تورنتو وجود دارد، دانشجویان به راحتی می‌توانند ضمن درس خواندن برای کاهش هزینه‌های تحصیل خود، به صورت نیمه وقت یا پاره وقت، شغلی داشته باشند.

 

حقایقی درباره‌ی تورنتو

 

تعداد دانشگاه‌های ثبت شده در لیست QS ۳ دانشگاه
 دانشجویان بین‌المللی ۱۷ درصد دانشجویان در کالج، دانشگاه یا موسسه‌ی آموزش عالی رتبه‌بندی شده و ممتاز بین المللی هستند.
 میانگین هزینه‌ی مورد نیاز برای یک سال تحصیلی۲۳۴۰۰ دلار
رتبه‌ی شفافیت بین المللی در موضوعات مختلف رتبه‌ی نهم در میان ۱۷۷ شهر کانادا
شاخص نامبو (Numbeo) آلودگی زیست محیطی۴۵.۲۵ (متوسط)
شاخص نامبو سلامت فردی و مراقبت بهداشتی۶۸.۹۸ (بالا )
شاخص نامبو کیفیت زندگی و رفاه اجتماعی۱۷۳.۸۱ (بسیار بالا )
شاخص نامبو ایمنی و امنیت فردی۶۴.۸۵  (بالا )

 

ونکوور

 

ونکوور شهری آرام و به دور از سر و صدا است که توانسته در رتبه بندی QS مانند تورنتو در رتبه‌ی سیزدهم قرار بگیرد. ونکوور یکی از بهترین شهرهای دانشجویی کانادا است که اگر عاشق طبیعت، کوله گردی، کمپ‌های آخر هفته و کوهنوردی هستید، شهر رویایی شما خواهد بود. ونکوور با داشتن طبیعت چشم‌گیر و بکر، پیست‌های اسکی متعدد و بسیار زیبا، جاذبه‌های گردشگری و جنگل‌های دیدنی مقصد رویایی عاشقان طبیعت است. علاوه بر این نه تنها خارج از شهر، بلکه داخل این شهر زیبا، می توانید از تفریحات متنوعی بهرمند شوید، که دوران دانشجویی شما را در ونکوور تبدیل به سال‌های طلایی عمرتان کند. جالب است بدانید که پیست اسکی ونکوور یکی از پربازدیدترین مقاصد گردشگری زمستانه در سراسر جهان است و هر سال تعداد زیادی گردشگر برای بازدید و استفاده از این پیست وارد ونکوور می‌شوند.

در حالی که ممکن است از طبیعت زیبای این شهر مبهوت شده باشید، جادو‌ی زندگی شهری و تنوع فرهنگی در این شهر، شما را افسون خود خواهد کرد. وجود سالن‌های تئاتر، فستیوال‌های موسیقی و موزه‌ها و برنامه‌های هنری آزادی که در ونکوور برگزار می‌شود، باعث شده با زندگی در این شهر احساس کنید روح هنر در آن جاری است و در هر جای شهر آثار هنری به شما چشمک می‌زنند.

دو دانشگاه از این شهر در رتبه‌بندی QS قرار دارند و دانشگاه بیریتیش کلمبیا (University of British Columbia) ونکوور، توانسته رتبه‌ی ۵۰ در میان دانشگاه‌های سراسر جهان را به دست آورد. هر دو دانشگاه رتبه‌دار این شهر در طبیعتی زیبا ساخته شده‌اند که مطالعه و درس خواندن را تبدیل به فعالیتی سرگرم کننده و لذت بخش خواهد کرد. برای مثال دیگر دانشگاه رتبه‌دار ونکوور، دانشگاه سیمون فریزر (Simon Fraser University) در وسط منطقه‌ی کوهستانی برنابی (Burnaby) در شرق ونکوور ساخته شده است.

 

حقایقی درباره‌ی ونکوور

 

تعداد دانشگاه‌های ثبت شده در لیست QS ۲ دانشگاه
 دانشجویان بین‌المللی ۲۳ درصد دانشجویان در کالج، دانشگاه یا موسسه‌ی آموزش عالی رتبه‌بندی شده و ممتاز بین المللی هستند.
 میانگین هزینه‌ی مورد نیاز برای یک سال تحصیلی۱۹۱۰۰دلار
رتبه‌ی شفافیت بین المللی در موضوعات مختلف رتبه‌ی نهم در میان ۱۷۷ شهر کانادا
شاخص نامبو (Numbeo) آلودگی زیست محیطی۲۱.۹۸ (پایین)
شاخص نامبو سلامت فردی و مراقبت بهداشتی۷۰.۳۸ (بالا )
شاخص نامبو کیفیت زندگی و رفاه اجتماعی۱۹۰.۱۵(بسیار بالا )
شاخص نامبو ایمنی و امنیت فردی۶۱.۶۸ (بالا )

 

 

اتاو(Ottawa)

شهر بعدی در لیست بهترین شهرهای دانشجویی کانادا، پایتخت این کشور یعنی شهر اتاوا است که در رتبه‌ی چهل و نهم قرار دارد. این شهر چند زبانه که اغلب مردم آن به دو زبان انگلیسی و فرانسوی تسلط دارند، نمونه‌ی کوچکی از دنیای ما است. تنوع فرهنگی، نژادهای مختلف و احترام به این تنوع و تفاوت چیزی است که باعث شده اتاوا شهری بسیار محبوب در میان مهاجران فرانسوی زبان باشد.

وجود کانال ریدیو (Rideau Canal) در وسط اتاوا باعث مشهوریت این شهر شده است. این کانال قدیمی‌ترین کانال و مسیر حمل و نقل آبی در کانادای شمالی بوده و نام آن در سازمان میراث جهانی به ثبت رسیده است. از جمله آثار تاریخی و ملی قابل توجه در اتاوا موزه‌ی تاریخ و ساختمان پارلمانی این شهر بوده که با معماری خاصش نظر بسیاری از افراد به خصوص دانشجویان معماری و هنر را به خود جلب می‌کند.

در صورتی که اتاوا را برای زندگی و ادامه تحصیل انتخاب کرده‌اید، نگران نباشید، دانشگاه‌های این شهر در رتبه‌ی ۵۵۰ از میان دانشگاه‌های سراسر جهان قرار دارند و بهترین دانشگاه اتاوا توانسته رتبه‌ی ۲۸۴ را در این نظر‌سنجی و بررسی به دست آورد. اختصاص وام دانشجویی، بورسیه‌ی دانشجویان ممتاز و بسیاری امکانات و مزایای دیگر که در اختیار دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های این شهر قرار می‌گیرد، باعث ایجاد آسودگی خیال آن‌ها خواهد شد.

حقایقی درباره‌ی اتاوا

 

تعداد دانشگاه‌های ثبت شده در لیست QS ۲ دانشگاه
 دانشجویان بین‌المللی ۱۶ درصد دانشجویان در کالج، دانشگاه یا موسسه‌ی آموزش عالی رتبه‌بندی شده و ممتاز بین المللی هستند.
 میانگین هزینه‌ی مورد نیاز برای یک سال تحصیلی۱۷۶۰۰ دلار
رتبه‌ی شفافیت بین المللی در موضوعات مختلف رتبه‌ی نهم در میان ۱۷۷ شهر کانادا
شاخص نامبو (Numbeo) آلودگی زیست محیطی۲۰۱.۱۳ ( پایین )
شاخص نامبو سلامت فردی و مراقبت بهداشتی۷۰.۳۲ (بالا )
شاخص نامبو کیفیت زندگی و رفاه اجتماعی۱۸۲.۷۸ (بسیار بالا )
شاخص نامبو ایمنی و امنیت فردی۷۷.۲۶  (بالا )

 

 

کبک

شهر کبک، مرکز استان کبک یکی دیگر از بهترین شهرهای دانشجویی کانادا است. این شهر با قرار گرفتن در رتبه‌ی پنجاه‌و‌پنجم در لیست QC نشان داده که شهری مناسب برای تحصیل و زندگی دانشجویان می‌باشد. در صورتی که دانشجوی تاریخ یا باستان شناسی هستید این شهر مناسب شما خواهد بود زیرا با داشتن ۳۷ سایت تاریخی و معروف ترین جاذبه‌اش یعنی قصر زیبای فرونتاس (Château Frontenac)، که به ثبت سازمان میراث جهانی رسیده، مکانی مناسب برای تحقیق و جستجو و آشنایی بیشتر با تاریخ است.

فضای فرهنگی و شاد شهر چیزی است که شما را جذب خود خواهد کرد. فستیوال‌های موسیقی و هنری که در طول سال برگزار می‌شود اجازه نمی‌دهد حتی در روزهای سرد و سخت زمستان کانادا بی حوصله شوید. زیرا این شهر زیبا همیشه چیزی برای سرگرم کردن شما دارد. مهم نیست که داخل شهر یا اطراف کبک را برای زندگی انتخاب می‌کنید، همیشه همه چیز در دسترس شما خواهد بود و هرگز احساس کمبود نخواهید کرد.

سه دانشگاه از شهر زیبای کبک در رتبه‌بندی QC قرار دارند که می‌توانید با خیالی آسوده از بالا بودن سطح علمی دانشگاه‌ها در این شهر به تحصیل بپردازید و دوران دانشجویی آرام و شیرینی داشته باشید.

 

حقایقی درباره‌ی شهر کبک

 

تعداد دانشگاه‌های ثبت شده در لیست QS ۳ دانشگاه
 دانشجویان بین المللی ۸ درصد دانشجویان در کالج، دانشگاه یا موسسه‌ی آموزش عالی رتبه‌بندی شده و ممتاز بین المللی هستند.
 میانگین هزینه‌ی مورد نیاز برای یک سال تحصیلی۱۵۷۰۰ دلار
رتبه‌ی شفافیت بین المللی در موضوعات مختلف رتبه‌ی نهم در میان ۱۷۷ شهر کانادا
شاخص نامبو (Numbeo) آلودگی زیست محیطی۳۴.۳۳ (متوسط)
شاخص نامبو سلامت فردی و مراقبت بهداشتی۸۱.۸۹ (بالا )
شاخص نامبو کیفیت زندگی و رفاه اجتماعی۱۸۷.۵۴ (بسیار بالا )
شاخص نامبو ایمنی و امنیت فردی۷۶.۰۱  (بالا )

 

در مورد زندگی و تحصیل در کانادا بیشتر بخوانید:

لیست دانشگاه‌های کانادا
مقرون به صرفه‌ترین شهرهای کانادا برای زندگی
19 بورسیه‌ تحصیلی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی
چگونگی بودجه بندی هزینه ها برای تحصیل در کانادا
سیستم جامع رتبه بندی کانادا
سیستم آموزشی کانادا
بیمه سلامت در کانادا
تحصیل در کانادا
ملزومات مهاجرت به کانادا

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button