بهترین شهر کانادا از نظر کار

بهترین شهر کانادا از نظر کار

این روزها شهرهای بزرگ کانادا دیگر بهترین مکان برای یافتن شغل نیستند

بهترین شهر کانادا از نظر کار کدام است؟ آیا تاکنون به این موضوع اندیشیده‌اید که به هنگام مهاجرت کدام شهر را باید انتخاب کنید تا بتوانید آسان‌تر برای خود شغلی دست و پا کنید و احتمال بیکار ماندن شما کمتر باشد؟
بزرگ‌ترین شهرهای کانادا با قدرت تمام در حال جذب کسب‌وکارها و شغل‌های جدید هستند، اما آن‌ها در این روزها از سوی شهرهای کوچک‌تر تحت فشار قرار گرفته‌اند و دیگر بهترین شهرهای کانادا از نظر کار نیستند.

گزارش بانک مونترال از بازار کارِ کانادا برای سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۱۸، حکایت از سقوط چهار شهر بزرگ این کشور (تورنتو، مونترال، ونکوور و کلگری) در رتبه‌بندی اشتغال دارد.

آیا متقاضیان کار باید نگران یک رکود در سال ۲۰۱۹ باشند؟

در صدر این فهرست گوئلف در استان انتاریو به‌عنوان بهترین شهر کانادا از نظر کار قرار دارد. شهری نسبتاً کوچک که در جنوب غربی تورنتو واقع شده است. این شهر به خاطر نرخ بیکاری شگفت‌انگیز ۲.۳ درصدی به خود می‌بالد.

رابرت کاوچیچ، اقتصاددان موسسه‌ی ‌بی‌ام‌او (BMO)، می‌نویسد: این امر نشان از قدرت بخش خدمات و تکنولوژی و سرازیر شدن بازار کار تورنتو به انتاریو دارد.

دیگر شهرهای جنوبی استان انتاریو نظیر کیچِنِر واترلو، لندن و پیتربورو نیز از این سرازیر شدن رشد اقتصادی تورنتو سود می‌برند. تمامی شهرهای یادشده، در فهرست ۱۰ شهر برتر از نظر نرخ رشد اشتغال قرار دارند. چنین موضوعی در مورد بریتیش کلمبیا نیز صادق است؛ جایی که در آن برخی شهرها شاهد سرازیر شدن بازار کار از ونکوور به این استان هستند.

البته این به معنی عملکرد بد بزرگ‌ترین شهرهای کانادا در امر اشتغال نیست؛ وقتی‌که به آمار و ارقام نگاه می‌کنیم، آن‌ها همچنان پرقدرت ظاهر شده‌اند؛ اما این شهرهای کوچک‌تر کانادا هستند که اخیراً عملکرد بهتری از خود به نمایش گذاشته‌اند.

چیزی که این روزها کاملاً به چشم می‌خورد، شباهت بازارهای اشتغال منطقه‌ای به یکدیگر است. عموماً، وقتی یکی از شهرها خوب عمل می‌کند، شهرهای دیگر در تولید اشتغال با مشکل مواجه می‌شوند؛ اما این روزها چنین چیزی کمتر دیده می‌شود.

کاوچیچ می‌نویسد: «همگرایی در تولید اشتغال، موضوع غالب این روزها است و شهرهای آلبرتا و آتلانتیک در این زمینه قوی عمل می‌کنند، هرچند نتایج خیره‌کننده‌ای به ثبت نرسانده‌اند. باید به این موضوع اشاره کرد که هیچ استانی شاهد رشد اشتغال بهتر از ۱.۹ درصد نسبت به سال قبل نبوده و درعین‌حال، هیچ استانی نیز افت اشتغال بدتر از ۱.۴ درصد را تجربه نکرده است. این موضوع حکایت از تغییرات اندک در بازار اشتغال دارد.»

بهبود کیفیت کار

چیزی که این آمار و ارقام به آن اشاره نمی‌کنند، کیفیت شغل‌های در حال شکل‌گیری است. ما می‌دانیم که کانادا شاهد رشد اشتغال ناپایدار، حتی در میان افراد حرفه‌ای، بوده است. کارهای قراردادی و پاره‌وقت امروزه تبدیل به یک مسئله‌ی رایج شده‌اند؛ اما تا جایی که این آمار به ما نشان می‌دهد، اوضاع خوب پیش می‌رود.

تمام رشد خالص اشتغال در کانادا در طول یک سال گذشته، مربوط به قراردادهای تمام‌وقت می‌شود، درحالی‌که رشد قراردادهای پاره‌وقت ثابت مانده است. با رشد قراردادهای تمام‌وقت در بسیاری از نقاط کشور، قراردادهای نیمه‌وقت با افول همراه شده‌اند؛ این امر نشان می‌دهد که کارفرماها در حال روی‌گردان شدن از شغل‌های کم کیفیت به‌سوی موقعیت‌های شغلی باکیفیت هستند.

بهترین مکان برای کار در کانادا

بهترین مکان برای کار در کانادا

در ادامه به ۱۰ شهر برتر کانادا از نظر کار می‌پردازیم. این ۱۰ شهر بر اساس گزارش موسسه‌ی بی‌ام‌او از بازار اشتغال کانادا انتخاب شده‌اند.

۱۰. لندن | انتاریو

نرخ بیکاری: ۵ درصد

رشد اشتغال نسبت به سال قبل: ۳.۲ درصد

رتبه‌ی سال قبل: ۲۳

لندنبه عنوان دهمین شهر در رتبه بندی بهترین شهر کانادا از نظر کار در حال تبدیل شدن از یک اقتصاد تولیدمحور به یک اقتصاد بر پایه‌ی فناوری است، اما همچنان واحدهای خودروسازی و دیگر کارخانه‌ها نیز آمار خوبی از خود ارائه می‌کنند. پایین بودن ارزش دلار کانادا در سال‌های اخیر به این کسب‌وکارها در صادرات بیشتر کمک کرده و صنایع تولیدی، به لطف رشد بالای جمعیت، مشغول به کار هستند.

۹. اوشاوا | انتاریو

نرخ بیکاری: ۵.۸ درصد

رشد اشتغال نسبت به سال قبل: ۴.۹ درصد

رتبه‌ی سال قبل: ۲۸

بله، شهری که اخیراً واحد مشهور مونتاژ برند جنرال موتورز را از دست داده بود، به فهرست ما راه یافته است. شکی نیست که تعطیلی کارخانه‌ی مونتاژ جنرال موتورز به بازار اشتغال این شهر آسیب وارد خواهد کرد، اما اوشاوا این روزها دارای سه موسسه‌ی آموزشی، شبکه‌ای از امکانات رفاهی بهداشتی و خانه‌ای شلوغ برای صنعت ساخت‌وساز است و توانسته رشد اشتغال را به میزان چشمگیری بالا ببرد. این شهر علیرغم تعطیلی واحد جنرال موتورز، جایگاه خوبی از نظر اشتغال دارد.

۸. اِدمونتون

نرخ بیکاری: ۶.۳ درصد

رشد اشتغال نسبت به سال قبل: ۳.۶ درصد

رتبه‌ی سال قبل: ۱۳

بازار کار ادمونتون، عمدتاً به خاطر وابستگی کمتر اقتصاد این شهر به نفت، در سال‌های اخیر نسبت به کَلِگری عملکرد بهتری داشته است. بخش‌های سلامت، آموزش و مدیریت عمومی از کارفرمایان بزرگ در این منطقه هستند، اما نوسانات اخیر در قیمت‌های نفت احتمالاً در تمام شهر بی‌تأثیر نخواهد بود؛ زیرا صنایع تولیدی و کسب‌وکارهای انبارداری همچنان متکی به نفت و گاز هستند.

۷. پیتربورو | انتاریو

نرخ بیکاری: ۵.۲ درصد

رشد اشتغال نسبت به سال قبل: ۷.۸ درصد

رتبه‌ی سال قبل: ۲۰

دیگر آن دوران طلایی پیتربورو به‌عنوان یک قطب تولیدی به سر آمده است، اما همچنان برخی از کارخانه‌ها در این شهر فعال هستند. امروزه، بزرگ‌ترین کارفرمایان پیتربورو در بخش سلامت، آموزش و گردشگری فعالیت می‌کنند و آمار خوبی در اشتغال از خود به‌جای می‌گذارند. این شهر به‌سرعت در حال تبدیل شدن به محلی برای اقامت افرادی است که در تورنتو کار می‌کنند.

۶. ابوتسفورد | بریتیش کلمبیا

نرخ بیکاری: ۴.۵ درصد

رشد اشتغال نسبت به سال قبل: ۴.۳ درصد

رتبه‌ی سال قبل: ۱۷

اگرچه ابوتسفورد یک منطقه‌ی حومه‌ای در کلان‌شهر ونکوور است، اما اقتصاد خود را دارد و در بخش‌هایی چون تولید الوار، هوافضا و صنعت فیلم و تلویزیون فعالیت می‌کند. این شهر همچنین از رشد ساخت‌وساز خانه نیز سود می‌برد؛ مزیتی که ممکن است به‌زودی به پایان خود نزدیک شود.

۵. هالیفاکس

نرخ بیکاری: ۵.۷ درصد

رشد اشتغال نسبت به سال قبل: ۵.۱ درصد

رتبه‌ی سال قبل: ۲۶

اقتصاد هالیفاکس سود فراوانی از رشد قراردادهای ساخت کشتی برای نیروی دریایی کانادا برده است، اما این شهر می‌رود تا به یک قطب بزرگ برای فناوری و شرکت‌های استارتاپی تبدیل شود. مهاجران و کارآفرینان به خاطر هزینه‌های معقول زندگی، نزدیکی به آب و نبود ترافیک‌های سنگین شهرهای بزرگ، جذب هالیفاکس می‌شوند.

۴. کیچنر واترلو | انتاریو

نرخ بیکاری: ۵.۱ درصد

رشد اشتغال نسبت به سال قبل: ۴.۸ درصد

رتبه‌ی سال قبل: ۱۶

کیچِنِر واترلو برای سال‌ها یکی از مهم‌ترین قطب‌های فناوری کانادا بوده، اما این تنها بخشی از داستان موفقیت این منطقه است. این شهر در سال‌های اخیر تبدیل به مقصدی محبوب برای تورنتونشینانی شده است که به دنبال خرید خانه در بازار مسکنی با قیمت‌های معقول‌تر هستند.

3.کلونا | بریتیش کلمبیا

نرخ بیکاری: ۳.۳ درصد

رشد اشتغال نسبت به سال قبل: ۰.۴ درصد

رتبه‌ی سال قبل: ۲

شهرهای استان بریتیش کلمبیا نیز به‌مانند شهرهای انتاریوی جنوبی، از گسترش ثروت در منطقه‌ی ونکوور نفع برده‌اند. اقتصاد کلونا شاهد رشد خارق‌العاده‌ای در بخش فناوری بوده است؛ این رشد در سال‌های اخیر به‌طور میانگین ۱۵ درصد در هرسال گزارش شده است.

۲. ساسکاتون

نرخ بیکاری: ۵.۶ درصد

رشد اشتغال نسبت به سال قبل: ۵.۴ درصد

رتبه‌ی سال قبل: ۲۲

اقتصاد ساسکاتون نیز به‌مانند اکثر شهرهای کانادا، به سبب ضعف در بخش نفت و گاز با رکود همراه بوده است، اما بخش تولیدی آن همچنان در سطح قابل قبولی قرار دارد. این آمار همراه با رشد پیوسته‌ی جمعیت، رشد اشتغال این منطقه نسبت به سال قبل را ۵.۴ درصد افزایش داده است.

۱. گوئلف | انتاریو

نرخ بیکاری: ۲.۳ درصد

رشد اشتغال نسبت به سال قبل: ۰.۸ درصد

رتبه‌ی سال قبل: ۲۱

گوئلف برترین شهر کانادا از نظر کار محسوب می‌شود. این شهر در سال‌های اخیر شاهد رشد چشمگیری در بخش تولیدات کارخانه‌ای بوده است؛ باید به این آمار خوب، هجوم شهروندان جدید را نیز اضافه کرد. شهروندانی که اکثر آن‌ها از تورنتو به اینجا آمده و به دنبال خانه‌هایی با قیمت‌های مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند. این امر سبب شده است که اقتصاد گوئلف با سرعت هرچه‌تمام‌تر به‌پیش برود و نرخ بیکاری آن به ۲.۳ درصد برسد. رقمی که بسیار اندک بوده و کمترین میزان در تمام کشور است.

 

منبع:

https://www.huffingtonpost.ca/2019/01/12/best-cities-jobs-canada_a_23640981/?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS8&guce_referrer_sig=AQAAADOuT9dwQRCBSE2IPH9oOiuN2MXwyAia79W5oSBT4LGTH9FGpMPT_aGAE6vSII3IpXfaajRgTK1IlnwQIZmj1S7wpxfwkPLcyQLG606VAT7nueeeiugsvhobjaq3dNqQ4AGyx6Dv8ifLevBNDWjygPM6L2uV2bE3eGLHswXe2ffm

.

1+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست