بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه مک گیل کانادا

شما برای تحصیل در کانادا به چه چیزی نیاز دارید؟‌ مطمئنا این سوال می‌تواند پاسخ‌های متعددی داشته باشد. برای مثال می‌توان به معدل بالا، تسلط کامل به زبان انگلیسی، علاقه و انگیزه جهت تحصیل و … اشاره کرد. ولی در حقیقت، اولین چیزی که به ذهن تمام دانشجویان می‌رسد، پول است.

متاسفانه یا خوشبختانه، تمکن مالی یکی از مهم‌ترین یا شاید سخت‌ترین بخش‌های مهاجرت تحصیلی باشد. شما بدون ارائه‌ی تمکن مالی مناسب، به هیچ وجه نمی‌توانید از دانشگاه پذیرش بگیرید. اگر بر فرض محال، موفق به اخذ  پذیرش شوید، نمی‌توانید از سفارت ویزای تحصیلی کانادا را دریافت نمایید!

اما برای حل این مشکل یک راه حل فوق‌العاده  وجود دارد! آن هم اخذ بورسیه‌ی تحصیلی است. دولت کانادا هر سال بورسیه‌های تحصیلی مختلفی را برای دانشجویان داخلی و بین‌المللی در نظر می‌گیرد. بورسیه‌هایی که بر اساس معدل، صلاحیت و وضعیت مالی دانشجو به او تعلق می‌گیرند.

این گونه حداقل می‌دانید که بورسیه‌های مربوط به کدام دانشگاه را بررسی کنید تا سرگیجه نگیرید! ما در این مقاله قرار است بورسیه‌های دانشگاه مک گیل کانادا (McGill University) را معرفی کنیم.

بورسیه‌هایی که برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در نظر گرفته شده‌اند و برای مهاجرت تحصیلی به کانادا، کمک می‌کنند. خوشبختانه دانشگاه مک‌ گیل نیز یکی از آن دانشگاه‌هایی است که به دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز، بورسیه می‌دهد.  پس این مقاله را خوب بخوانید تا از چم و خم آن‌ها سردربیاورید.

تحصیل در کانادا

بورسیه‌های دانشگاه مک‌گیل برای مقطع کارشناسی

McGill University Scholarships (Undergraduate) 

این  بورسیه‌ی تحصیلی به دانشجویان جدید‌الورود در مقطع کارشناسی تعلق می‌گیرد. البته این بورسیه فقط شامل حال دانشجویان برتر و بااستعداد‌تر خواهد شد. پس  از همین حالا بازیگوشی را کنار بگذارید و درس‌ها را جدی‌تر بگیرید.

این بورسیه در دو حالت به دانشجویان اعطاء می‌شود:

 • بورس‌های تحصیلی یک ساله، با ارزش 3000 دلار (غیر قابل تمدید)
 • بورس‌های تحصیلی عمده ، بین 3000 تا 12000 دلار ( این بورسیه تا 3 الی 4 سال قابل تمدید است).

شرایط اخذ این  بورسیه‌ی تحصیلی:

 • این بورسیه فقط به دانشجویان با استعدادی تعلق می‌گیرد که معدل بالایی دارند.
 • دانشجویان انتقالی، پاره‌وقت، مهمان یا کسانی که مدارک ناقصی دارند، قادر به دریافت این بورسیه‌ی تحصیلی نیستند.

نحوه‌ی درخواست جهت اخذ بورسیه‌ی یک ساله

برای درخواست این بورس تحصیلی، نیازی به ارسال یک اپلیکیشن جداگانه نیست. تمام دانشجویانی که در نیم‌سال اول برای تحصیل در مقطع کارشناسی پذیرفته می‌شوند، می‌توانند از این بورسیه‌ی تحصیلی به مدت یک سال استفاده کنند.این بورسیه فقط بر اساس پیشرفت تحصیلی به دانشجو اعطا می‌شود.

نحوه‌ی درخواست جهت اخذ بورسیه‌ی عمده

 1. درصورت اخذ پذیرش از دانشگاه مک گیل، ایمیلی دریافت خواهید کرد. این ایمیل شامل موارد زیر است :
 • شماره شناسه McGill
 • Pin جهت ورود به Minerva
 1. بعد از ورود به Minerva، باید به بخش‌ Applicant و سپس Applying for Major Undergraduate Entrance Scholarship‌ بروید. در این لینک، نمونه‌ای از نحوه‌ی پر کردن اپلیکیشن وجود دارد.
 2. بعد از ورود به بخش مربوطه، از شما می‌خواهند که برخی اطلاعات را وارد نمایید. این اطلاعات ممکن است شامل موارد زیر باشد:
 • یک لیست واقعی از فعالیت‌ها در سه سال گذشته‌‌ی تحصیلی (شامل فعالیت‌های ورزشی، هنری و سایر فعالیت‌ها)
 • معرفی مقالات یا اشخاصی که الهام بخش شما بودند یا شما را تحت تاثیر قرار دادند. (این مورد حتی می‌تواند شامل برخی از رویدادها، تجارب به یاد ماندنی و … باشد)
 1. درمورد نمرات و مدارک مورد نیاز، لطفاً به بخش پذیرش دانشگاه مک گیل مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که به عنوان دانشجوی بین‌المللی، مدارک خود را باید در سایت مینروا بارگزاری کنید.
 2. مدیر، معلم یا سرپرست شما در مدرسه باید یک توصیه نامه را به همراه McGill ID‌ شما، به ایمیل scholarships@mcgill.ca ارسال نماید. در این زمینه سعی کنید با معلمی در ارتباط باشید که رابطه‌ی بهتری با شما دارد. همیشه نیز پیگیری کنید تا ارسال توصیه نامه را فراموش نکند.

درخواست‌های مربوط به بورس‌ تحصیلی عمده توسط تعیین کننده‌های نهایی بررسی می‌شود. ممکن است در نهایت با منتخبان مصاحبه شود. این مصاحبه نیز به صورت آنلاین و تصویری صورت می‌گیرد. پس از قوی بودن اتصالات اینترنت خود، مطمئن شوید.

 • دانشجویان متقاضی که قادر به اخذ این بورسیه نمی‌شوند، به طور خودکار می‌توانند از بورسیه‌ی یک ساله (به مبلغ 3000 دلار) بهره‌مند شوند. چون از قبل از دانشگاه مک گیل، نامه‌ی پذیرش را دریافت کرده‌اند.

تحصیل در کانادا

مهلت ارسال درخواست جهت اخذ این بورسیه‌ی تحصیلی

هر سال تا 21 ژانویه

بورسیه‌ی تحصیلی Need-Based Scholarships

 این بورسیه در حقیقت از منابع مالی مختلفی استفاده می‌کند. برای مثال می‌توان به کمک‌های دولتی، بودجه حمایت از باند بومی، بودجه‌ی کار نیمه وقت، پشتیبانی والدین و سایر منابع مالی اشاره کرد. این بورسیه به دانشجویانی که با چالش‌های مالی روبرو هستند، کمک می‌کند. البته مبلغ بورسیه به شرایط دانشجو بستگی دارد.

شرایط اخذ این بورسیه‌ی تحصیلی

 • این بورسیه در اصل برای دانشجویان جدیدالورود، سال اولی یا ترم اولی در نظر گرفته شده است.
 • بورسیه مخصوص دانشجویان رشته‌ی پزشکی و حقوق است.
 • بورسیه مخصوص دانشجویان مقطع کارشناسی است.
 • بورسیه فقط به دانشجویان تمام وقت تعلق می‌گیرد.
 • بورسیه فقط به دانشجویانی که نیاز مالی دارند، تعلق می‌گیرد.

مهلت ارسال درخواست جهت اخذ بورسیه

جهت اخذ این بورسیه‌ی تحصیلی، باید اپلیکیشن مجزایی را ارسال نمایید. البته به یاد داشته باشید که شما باید ابتدا نامه‌ی اخذ پذیرش را از دانشگاه دریافت کرده باشید. ما اکیداً توصیه می‌کنیم طی 30 روز پس از دریافت ایمیل پذیرش رسمی، اپلیکیشن خود را ارسال نمایید. زیرا  بودجه‌ی این بورسیه، کاملا محدود است و اولویت با کسانی خواهد بود که مدارک خود را به موقع ارسال کنند.

نحوه‌ی ارسال درخواست جهت اخذ بورسیه

دانشجویان بین المللی (غیر آمریکایی) که مایل به ورود به دانشگاه هستند، علاوه بر اپلیکیشنی که در سایت McGill Minerva بارگزاری می‌کنند، باید پروفایلی با عنوان پروفایل CSS را نیز ارائه نمایند.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه مک گیل برای دانشجویان دکترا

1. (Vanier Scholarships (Ph.D

این بورسیه برای دانشجویان مقطع دکترا در نظر گرفته شده  است و به کسانی که رزومه‌ی علمی قوی دارند،‌ تعلق می‌گیرد. این بورسیه، در حقیقت برای دانشجویانی است که برای تحصیل در رشته‌هایی چون تحقیقات بهداشتی، علوم طبیعی، مهندسی، علوم اجتماعی و علوم انسانی اقدام می‌کنند.

مبلغ بورس تحصیلی:

این بورسیه سالانه به مبلغ 50.000 دلار است و به مدت سه سال به دانشجو تعلق می‌گیرد.

مهلت ارسال درخواست جهت اخذ بورسیه:

شما جهت اخذ این بورسیه باید اپلیکیشن جداگانه‌ای ارسال کنید. مهلت ارسال درخواست، تا 21 سپتامبر است.

2. Quebec Merit Scholarship for Foreign Students (Ph.D, PostDoc)

این بورسیه‌ی تحصیلی نیز برای دانشجویان دکترا و فوق دکترا در نظر گرفته شده  است و به برترین دانشجوها تعلق می‌گیرد.

مبلغ بورس تحصیلی

 • دکترا : سالانه 25000 دلار
 • فوق دکترا: سالانه 35000 دلار
 • تحقیقات کوتاه مدت: ماهانه 3000 دلار

مهلت ارسال درخواست جهت اخذ بورسیه:

 دانشجویان باید اپلیکیشن اولیه‌ی خود را تا 29 ژوئن به واحد آکادمیک مستقل دانشگاهی، ارائه دهند.

شرایط اخذ بورسیه:

این بورسیه برای تمام دانشجویان بین‌المللی در دسترس است. با این حال، دانشجویان برزیلی، هندی، اسرائیلی و دانشجویان منطقه والونیا برای اخذ این بورسیه رقابت زیادی دارند. یکی از مهم‌ترین شرایط اخذ آن نیز، ارائه‌ی رزومه‌ی علمی قوی است.

نحوه‌ی ارسال درخواست جهت اخذ این بورسیه

 این یک فرایند دو مرحله‌ای است. دانشجویان ابتدا باید در مهلت تایین شده، اپلیکیشن اولیه‌ی خود  را ارسال نمایند. در صورت پذیرش، از طرف سازمان بورس تحصیلی با آن‌ها تماس گرفته می‌شود تا مدارك و فرم‌های درخواستی لازم را به آژانس ارائه دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش درخواست، به این صفحه مراجعه کنید.

1+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست