بورسیه تحصیلی مهندسین عمران در دانشگاه بریتیش کلمبیا

با وجود اینکه دانشگاه بریتیش کلمبیا امکانات آموزشی فوق‌العاده‌ای را در دسترس دانشجویان قرار می‌دهد، اما شهریه‌های سنگینی نیز برای دانشجویان بین‌المللی تعریف کرده است. در صورتی که بخواهید در رشته‌ای مثل مهندسی عمران درس بخوانید و به تحصیل در کانادا بپردازید، موظف به پرداخت  هزینه‌ی بالایی هستید.

اما با توجه به اینکه مهاجرت تحصیلی ساده‌ترین راه جهت مهاجرت به کانادا است، باید راه  حلی برای پرداخت این شهریه‌ها پیدا کنیم. اما چگونه می‌توانیم این هزینه‌های سنگین را کاهش دهیم؟ مطمئنا راهی در جلوی پای تمام دانشجویان بین‌المللی قرار دارد. این راه، اخذ بورسیه‌ی تحصیلی نام دارد.

دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا، بورسیه‌های تحصیلی مختلفی را برای گروه مهندسین عمران در نظر گرفته است. پس دانشجویان مهندسی عمران در دانشگاه بریتیش کلمبیا می‌توانند از منابع مختلف و به اشکال متنوع پشتیبانی مالی دریافت کنند. در ادامه شما را با انواع بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه بریتیش کلمبیا آشنا خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید : بورسیه تحصیلی کانادا

بورسیه‌های مختلف دانشگاه بریتیش کلمبیا

 • Graduate Research Assistantships (GRA)
 • Four-Year Doctoral Fellowships (4YF)
 • Civil Engineering Excellence Awards (CIV-EX)
 • NSERC Scholarships
 • Affiliated Fellowships
 • Vanier Canada Graduate Scholarships (Vanier CGS)

حداقل بورسیه‌ی تحصیلی دانشجویان دکترا

اگر از سال 2018 به بعد برای تحصیل در بریتیش کلمبیا اقدام کنید، حداقل بورسیه‌ی تحصیلی به شما تعلق می‌گیرد. البته باید در این مورد، حداقل شرایط لازم جهت اخذ  پذیرش  را داشته باشید. هرچه مبلغ بورسیه بیشتر باشد، شرایط اخذ آن نیز سخت‌تر خواهد بود.

حداقل مبلغی که برای دانشجویان دکترا در کانادا در نظر می‌گیرند، سالانه 18.000 دلار است. این بورسیه به مدت چهار سال به دانشجو اعطاء می‌شود و شما باید هر سال برای تمدید مجدد آن درخواست دهید.

بورسیه (Graduate Research Assistantships (GRA

این بورسیه به دستیاران تحقیقاتی و استادیارها تعلق می‌گیرد. دانشجویانی که جهت اخذ این بورسیه اقدام می‌کنند، باید مهارت‌های لازم جهت کار با کامپیوتر را داشته باشند. علاوه بر این، باید استعداد خوبی در انجام امور تحقیقاتی داشته باشند.

کسانی که در این عنوان مشغول به کار می‌شوند، باید تکنیک‌های تجزیه و تحلیل داده‌ها را بلد باشند. همچنین باید جهت بهبود فرایند‌ها و پشتیبانی، به طور فعال در جلسات تحقیقاتی شرکت کنند و ایده‌های جالبی در حل مسائل ارائه دهند. به این ترتیب، بورسیه‌ی تحصیلی GRA ماهانه و به شکل حقوق به دانشجویان تعلق می‌گیرد.

 مبلغ بورسیه‌ی تحصیلی GRA برای دانشجویان کارشناسی ارشد 17000 دلار در سال و برای دانشجویان دکترا، 20،000 دلار در سال است. جهت اخذ بورسیه، شما باید حداقل مدرک لیسانس را داشته باشید و رزومه‌ی علمی و شغلی خوبی ارائه دهید.

بورسیه تحصیلی (Four-Year Doctoral Fellowships (4YF

این بورسیه‌ی تحصیلی به مدت چهار سال به دانشجویان دکترا تعلق می‌گیرد. البته دانشجویان باید از استعداد بالایی برخوردار باشند و رزومه‌ی علمی  خوبی داشته باشند. این بورسیه بعد از سپری کردن یک سال تحصیلی به دانشجو تعلق می‌گیرد.

بورسیه‌ی تحصیلی 4YF علاوه بر پرداخت کامل شهریه، سالانه 18200 دلار به دانشجو پرداخت می‌کند. علاوه بر این، سالانه مبلغ 5000 دلار نیز در قالب GRA‌ به دانشجو تعلق می‌گیرد که در مجموع، سالی 23200 دلار خواهد شد.

در صورت اخذ این بورسیه، مبلغ کلی در سپتامبر ماه سال بعدی به شما اعطاء می‌شود.  این بورسیه‌ی تحصیلی با توجه به پیشرفت تحصیلی رضایت بخش، می‌تواند تا چهار سال تمدید شود.

فرایند انتخاب دانشجویان جهت اعطاء کمک هزینه

 مشاوران تحصیلات تکمیلی، هر سال در ماه مارس تعداد جوایز 4YF  را اعلام می‌کنند. سپس در ماه آوریل از کلیه‌ی دانشجویان با استعداد دعوت می‌شود تا جهت درخواست اخذ این بورسیه‌ی تحصیلی، اقدام نمایند. سپس در ماه مه اسامی برندگان اعلام می‌شود. جهت اخذ این بورسیه‌ی تحصیلی باید به موقع درخواست خود را اسال کنید و رزومه‌ی تحصیلی خوبی داشته باشید.

نحوه درخواست این بورسیه‌ی تحصیلی

 • جهت اخذ این بورسیه، دانشجویان باید به موقع مدارک خود را برای دانشگاه ارسال کنند.
 • تمام متقاضیان مقطع دکترا که در دانشگاه پذیرفته می‌شوند، بطور خودکار بورسیه‌ی 4YF به آن‌ها تعلق خواهد گرفت.
 • فرم درخواست بورسیه باید حداقل هشت هفته قبل از تاریخ شروع 4YF ارسال شود.

بورسیه تحصیلی (Civil Engineering Excellence Awards (CIV-EX

دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا، کمک هزینه‌ی جالبی را برای دانشجویان مهندسی عمران در نظر گرفته است. این بورسیه‌ی تحصیلی که با عنوان «CIV-EX» شناخته می‌شود، به دانشجویان دکترا تعلق می‌گیرد. هدف این بورسیه، کمک به دانشجویان مهندسی عمران در فارغ‌التحصیلی و افزایش تمرکز  در یادگیری است.

شرایط اخذ این بورسیه‌ی تحصیلی

دو الی سه شرط مهم جهت اخذ این بورسیه‌ی تحصیلی وجود دارد که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم:

 • کلیه دانشجویان مقطع دکتری- اعم از داخلی و بین المللی در صورت اخذ پذیرش می‌توانند این بورسیه‌ی تحصیلی را دریافت نمایند.
 • دانشجویان باید مدارک علمی معتبری را ارائه دهند و جهت مهاجرت تحصیلی به کانادا، به موقع اقدام نمایند.

مبلغ این بورسیه‌ی تحصیلی، سالی 18.000 دلار است و علاوه بر آن، مبلغ 10.000 نیز در قالب GRA‌ به دانشجو تعلق می‌گیرد. در مجموع با اخذ این بورسیه شما سالانه 28000 دلار دریافت خواهید کرد. این پشتیبانی در ماه سپتامبر شروع می‌شود و به مدت 12 ماه ادامه می‌یابد. متاسفانه بر خلاف بورسیه‌های قبلی، این بورسیه قابل تجدید نیست. اگرچه در برخی موارد ممکن است درخواست دانشجو جهت تمدید بورسیه درنظر گرفته شود.

بورسیه‌ی تحصیلی Affiliated Fellowships

دانشجویان بین‌المللی نمی‌توانند بورسیه‌ی NSERC را دریافت کنند. اما می‌توانند از این بورسیه‌ی تحصیلی استفاده کنند. این بورسیه توسط سازمان G+PS ارائه می‌شود و حدودا سالی 16.000 دلار است. اما دانشجویان دکترا می‌توانند تا سالی 35000 دلار نیز دریافت نمایند.

رشته تحصیلی مورد نظر جهت اخذ این بورسیه

دانشجویان تمام رشته‌های تحصیلی می‌توانند جهت اخذ این بورسیه اقدام نمایند. اما به طور کلی، باید رزومه‌ی علمی خیلی خوبی را ارائه دهند. برای مثال می‌توان به ارائه‌ی تز پایان نامه، نشریه‌ی علمی، مقالات ISI و … اشاره کرد.

معمولا اخذ این بورسیه برای دانشجویان کارشناسی ارشد بسیار سخت است. اما در برخی موارد، دانشجویان رشته‌های زیر می‌توانند جهت اخذ آن اقدام نمایند.

 • کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی
 • کارشناسی ارشد مدیریت
 • کارشناسی ارشد مهندسی (در دانشکده علوم کاربردی)
 • کارشناسی ارشد سیاست‌های عمومی و امور بین‌الملل
 • دکتری داروسازی

بورسیه تحصیلی International Student Tuition Fee Award

این بورسیه‌ی تحصیلی به دانشجویان دکترا تعلق می‌گیرد تا شهریه‌های دانشگاهی را پرداخت کنند. جهت اخذ این بورسیه، دانشجویان نیازی به درخواست ندارند. چون این بورسیه به دانشجویان واجد شرایط و به طور خودکار تعلق می‌گیرد. البته اگر بورسیه‌ی مجزایی از دانشگاه بریتیش کلمبیا دریافت کرده‌اید، نمی‌توانید این بورسیه را دریافت نمایید.

شرایط اخذ این بورسیه تحصیلی

در صورت فراهم آوردن شرایط زیر می‌توانید موفق به اخذ این بورسیه‌ی تحصیلی شوید:

 • دانشجویان باید دارای آخرین مدرک تحصیلی از دانشگاه باشند.
 • دانشجویان باید در دوره‌های تمام وقت ثبت نام کنند.
 • اگر دانشجو بورسیه‌ی استانی، دولتی یا … مثل DAAD و CIDA دریافت می‌کند، نمی‌تواند بورسیه‌ی تحصیلی International Student Tuition Fee Award را دریافت نمایند.
 • دانشگاه حق دارد بدون اطلاع قبلی، ارزش این بورسیه را تغییر دهد.

بورسیه Graduate Teaching Assistantships (TA) and Marker Positions

دانشگاه بریتیش کلمبیا برای گروه مهندسی عمران فرصت‌های تحصیلی زیادی فراهم کرده است. بسیاری از دانشجویان مهندسی عمران می‌توانند از این بورسیه جهت پرداخت شهریه‌های خود استفاده کنند. این بورسیه به دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد تعلق می‌گیرد.

شرایط اخذ بورسیه

تمام دانشجویان تحصیلات تکمیلی جهت اخذ این بورسیه واجد شرایط هستند. اگرچه تعداد بسیار کمی از دانشجویان می‌توانند موفق به اخذ بورسیه‌ی TA‌ شوند. درخواست جهت اخذ این بورسیه‌ی تحصیلی حداکثر باید تا 15 ام ماه مه ارسال شود. شما از طریق این لینک می‌توانید جهت درخواست بورسیه اقدام نمایید.

بورسیه‌ی (Vanier Canada Graduate Scholarships (Vanier CGS

بورسیه‌ی تحصیلات تکمیلی Vanier Canada (Vanier CGS) برای پشتیبانی از دانشجویان دکترا در کانادا ایجاد شده است. این بورسیه برای دانشجویان مهندسی، علوم اجتماعی، علوم انسانی و تحقیقات بهداشتی درمانی در نظر گرفته شده است.

تعداد بورسیه‌ها

سالانه حداکثر 166 بورس تحصیلی Vanier به دانشجویان اعطا می‌شود.

ارزش / مدت بورس تحصیلی

این بورس تحصیلی 50،000 دلار در سال خواهد بود و به مدت سه سال تمدید می‌شودذ.

شرایط اخذ بورسیه‌ی تحصیلی Vanier

 • درخواست جهت ادامه‌ی تحصیل در مقطع دکترا
 • ارسال درخواست به موقع
 • معدل بسیار بالا و ریز نمرات تحصیلی فوق‌العاده
 • عدم اخذ بورسیه‌ی CIHR ، NSERC یا SSHRC

سایر بورسیه‌های تحصیلی

دانشگاه بریتیش کلمبیا جوایز بسیار زیادی برای دانشجویان بین‌المللی در نظر می‌گیرد. نظیر این جوایز را می‌توانید در سایت Award Opportunities  مشاهده کنید. نکته قابل توجه بورسیه‌های تحصیلی Vanier  است که به دانشجویان دکترا اعطاء می‌شود. این بورسیه سالانه حدود 50.000 دلار است و تمام هزینه‌های دانشگاهی و زندگی در کانادا را پوشش خواهد داد.

1+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست