بورسیه تحصیلی کانادا

کانادا به دلایل بسیاری یکی از مجبوب ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین المللی است. دانشگاه های این کشور آموزش هایی در سطح جهانی ارائه می دهند و 5 تا از این دانشگاه ها در بین 100 دانشگاه برتر جهان هستند. همچنین فرصت های شغلی بیشمار نیز به دانشجویان بین المللی که قصد ماندن در این کشور پس از پایان تحصیلات را دارند، انگیزه بالایی می دهد. علیرغم همه مزایای تحصیل در کانادا، هزینه های تحصیل در این کشور با وجود پایین بودن نسبت به بسیاری از کشورها، ممکن است همچنان برای برخی افراد عامل بازدارنده ای محسوب شود. یکی از روش هایی که دانشجویان بین المللی می توانند از هزینه های خود در حین تحصیل در کانادا بکاهند، استفاده از بورسیه های تحصیلی است. بورسیه به معنای جوایز مالی است که بازپرداخت ندارند. گاهی اوقات این کمک های مالی در قالب تخفیف در شهریه ارائه می شوند. این جوایز و تخفیفات عموما به دانشجویان با دستاوردهای علمی بالا تعلق می گیرند. دولت کانادا و بسیاری از موسسات دانشگاهی در این کشور بورسیه هایی را جهت کمک مالی به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. این بورسیه ها برای دانشجویان بین المللی در کانادا محدود بوده، رقابت در دریافت آن ها بسیار بالا است و اکثرا برای مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر ارائه می شوند.

انواع بورسیه های تحصیلی کانادا

همانطور که گفته شد اکثرا بورسیه ها و تخفیفات و تخفیفات عموما به دانشجویان با دستاوردهای علمی بالا تعلق می گیرند، اما گاهی اوقات نیز افرادی که سابقه کار و یا فعالیت های داوطلبانه ی قابل توجهی دارند ممکن است واجد شرایط دریافت برخی بورسیه ها و تخفیفات باشند. برای برخی از بورسیه ها باید جداگانه (جدا از درخواست پذیرش) درخواست داد و برخی دیگر به صورت اتوماتیک بررسی می شوند و به افراد واجد شرایط اهدا می شود.

در اینجا به برخی از بورسیه ها و شرایط مورد نیاز برای دریافت آن ها و برخی هزینه های مربوط به بورسیه های تحصیلی کانادا اشاره می شود:

The CanadaVisa Study Hub $500 Scholarship Contest: دانشجویان بین المللی که عضو CanadaVisa Study Hub باشند، شانس این را دارند که 500 دلار کمک هزینه تحصیلی دریافت نمایند. در هر ماه یک عضو جدید به صورت تصادفی انتخاب می شود تا این جایزه به او تعلق گیرد. این جایزه از طریق Study Hub پرداخت می شود، پورتال آنلاینی که به دانشجویان بین المللی که میخواهند بهترین استفاده را از اقامت تحصیلی خود در کانادا ببرند و همچنین دانشجویان بین المللی که فارغ التحصیل شده اند، بازه ی وسیعی از ابزارها و منابع را ارائه می دهد.

شرایط لازم:

 • عضویت در CanadaVisa Study Hub
 • داشتن مجوز تحصیل معتبر
 • ارائه ی مدرک ثبت نام در یکی از موسسات دانشگاهی کانادا

Global Affairs International Scholarship Opportunities for Non-Canadians: کانادا در جهت تعهداتش به مشارکت در تحقیقات بین المللی، برای حمایت از ارتقاء تحصیلات بین المللی از طریق فرصت های تحقیقاتی در موسسات آموزش عالی در کانادا ، با سازمان هایی در سراسر جهان مشارکت دارد. ارزش بورسیه هایی که از این طریق ارائه می شود بر اساس طول دوره و سطح دوره ی تحصیلی متفاوت است. عموما این اسکالرشیپ ها بین 7200 تا 14700 دلار هستند.

شرایط لازم:

برای درخواست انواع بورسیه ها و جوایزی که از این طریق ارائه می شوند، باید شرایط هر بورسیه را به طور مجزا بررسی کرد. همچنین برای برخی از این بورسیه ها باید اپلیکیشنی از سوی دانشگاه مقصد سابمیت شود. بنابراین باید تمامی مدارک آماده شده و هماهنگی های لازم با دانشگاه مقصد نیز صورت گیرد.

(Canada Graduate Scholarships-Master’s Program (CGS M: برنامه ی بورسیه ی CGS M برای دانشجویان بین المللی است که با اقامت دائم در کانادا هستند. این برنامه از تحقیقات این دسته از دانشجویان در زمینه های سلامت، علوم طبیعی و/یا مهندسی، علوم اجتماعی و/یا انسانی حمایت می کند. ارزش این بورسیه 17 هزار دلار و تا مدت 12 ماه است. به طور سالانه، این بورسیه به 2000 دانشجویی که در موسسات آکادمیک واحد شرایط در کانادا ثبت نام کرده اند تعلق می گیرد.

شرایط لازم:

 • داشتن اقامت دائم کانادا
 • در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا در یک موسسه ی آکادمیک معتبر که این بورسیه به آن تعلق میگیرد قبت نام کرده، اپلای کرده یا در آینده قصد اپلای داشته باشید
 • قبلا از این بورسیه استفاده نکرده باشید (به جز برخی موارد استثناء)
 • در دوسال تحصیلی گذشته حداقل نمرات مشخص شده توسط موسسه ی آموزشی خود را کسب کرده باشید.

Ontario Graduate Scholarship: این بورسیه که به OGS معروف است، به دانشجویان در هزینه های تحصیل در یک موسسه دانشگاهی کمک می کند. ارزش این بورسیه بسته به تعداد ترم های دوره ی تحصیلی بین 10 هزار تا 15 هزار دلار است. این بورسیه توسط دولت محلی انتاریو و موسسه ای که دانشجو در آن تحصیل می کند ارائه می شود. متقاضیان بر اساس دستاوردهای آکادمیک، مهارت های ریسرچ و تجربیات داوطلبانه / رهبری ارزیابی می شوند. استان انتاریو سالانه حدود 30 میلیون دلار در حمایت از این برنامه هزینه می کند.

شرایط لازم:

 • ثبت نام در یکی از مقاطع کارشناسی ارشد یا دکترا
 • گدراندن حداقل دو ترم تمام وقت (21 تا 52 هفته)
 • داشتن مجوز تحصیل معتبر
 • گرذاندن دوره در یکی از موسساتی که در این برنامه مشارکت دارد

 Vanier Canada Graduate Scholarship: این بورسیه که به Vanier CGS معروف است، به ارزش 50 هزار دلار در سال و به مدت 3 سال در مقطع دکترا ارائه می شود. Vanier CGS در سال 2008 توسط دولت کانادا برای جذب استعداد ها در سطح جهانی به کانادا و کمک به تبدیل کانادا به محلی برای تحصیلات دانشگاهی ئ تحقیقات تراز اول معرفی شد. دولت هرساله 167 متقاضی را برای این بورسیه انتخاب می کند.

شرایط لازم:

 • در یک دانشگاه در کانادا در مقطع دکترا ثبت نام کرده باشید
 • معیارهای ارزیابی شرایط آکادمیک، توانایی ریسرچ و رهبری را داشته باشید
 • از طرف دانشگاه محل تحصیل برای دریافت این بورسیه کاندید شوید

(Ontario Trillium Scholarship (OTS: دولت انتاریو بورسیه ی OTS را در سال 2010 برای کمک به جذب بهترین دانشجویان بین المللی در مقطع دکترا به این استان آغاز کرد. این بورسیه به ارزش سالانه 40 هزار دلار است هر سه سال پس از پایان سال اول قابل تجدید است. دریافت کنندگان این بورسیه باید سطح علمی و آکادمیک خود را بالا نگه دارند و هر بار برای تمدید این بورسیه شرایط آن ها مجددا سنحیده می شود.

شرایط لازم:

 • داشتن مجوز تحصیل معتبر
 • شرکت در یک دوره ی دکترای تمام وقت
 • داشتن تجربه و قابلیت بالای ریسرچ و همچنین سابقه ی آکادمیک چشمگیر
 • در شروع بورسیه و تا پایان دوره ی تحصیلی، در موسسه ی ارائه دهنده ی برنامه ی دکترا حضور داشته باشید

School-specific scholarship awards: دانشگاه های کانادا ممکن است بورسیه های منحصر به فردی به دانشجویان بین المللی ارائه دهند. این بورسیه ها معمولا بر اساس شایستگی های فردی هستندو بر اساس شرایط آکادمیک و طول دوره شرایط خاص خود را دارند. برخی از مهم ترین این بورسیه ها عبارتند از:

 • بورسیه ورودی بین المللی Humber College به ارزش 1000 تا 1500 دلار
 • بورسیه دانشگاه مانیتوبا به ارزش 14 هزار تا 18 هزار دلار (بسته به اینکه در مقطع کارشناسی ارشد باشید یا دکترا)
 • بورسیه دانشگاه کلگری به ارزش 1000 تا 40 هزار دلار بسته به رشته ی تحصیلی
 • بورسیه دانشگاه بریتیش کلمبیا برای دانشجویان از کشورهای در حال توسعه به ارزش 18200 دلار در سال برای 4 سال مقطع دکترا
 • بورسیه دانشگاه Dalhousie به ارزش حداکثر 40 هزار دلار برای دانشجویان بین المللی

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی کانادا

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

شرایط لازم جهت واجد شرایط بودن برای اخذ هر بورسیه و نحوه ی درخواست دادن برای آن متفاوت است. برای مثال برای اعطای برخی از بورسیه ها لازم است متقاضیان مقاله یا انگیزه نامه ای ارائه دهند و یا از اساتید یا کارفرمایان قبلی توصیه نامه داشته باشند. برخی دیگر از بورسیه ها صرفا بر معدل و نمرات مقاطع یا ترم های گذشته تمرکز دارند و یا فعالیت های خارج از برنامه و یا مهارت های خلاقانه ی دیگر. نمره ی زبان نیز نقش تعیین کننده ای دارد. در بخش قبلی توضیحاتی در مورد شرایط لازم برای دریافت برخی از بورسیه ها ارائه شد، در زیر به برخی شرایط عمومی لازم برای دریافت بورسیه در مقاطع مختلف می پردازیم:

 • مقطع کارشناسی: دریافت بورسیه در این مقطع نسبت به مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا بسیار دشوارتر است. در مقطع کارشناسی اصولا تخفیفاتی به دانشجویان با دستاوردهای علمی بالا داده می شود. در بیشتر موارد لازم است دانشجویان 85 تا 90 درصد نمرات هر ترم را کسب کرده باشند. اما به طور کلی در صورتی که در یکی از دانشگاه های کانادا مشغوال به تحصیل شوید و نمرات بالایی کسب کنید می توانید از تخفیف در شهریه بهره ببرید.
 • مقطع کارشناسی ارشد: برای اخذ بورسیه در این مقطع باید شرایط آکادمیک بسیار خوبی داشته باشید. از جمله نمرات بالا، سابقه ی تحقیقاتی مناسب، ارائه مقالات و پژوهش های بین المللی و همچنین نمره زبان بالا و البته داشتن توصیه نامه از اساتید معتبر. این بورسیه ها اغلب به صورت تحقیقاتی هستند و دانشگاه در ازای فعالیت های پژوهشی دانشجو مبالغی را به او اهدا می کند.
 • مقطع دکترا: بسیاری از بورسیه ها در این مقطع به صورت دستیار آموزشی و پژوهشی می باشد. در واقع می توان گفت به ازای کاری که به عنوان دستیار اساتید در آموزش یا تحقیقات انجام می دهید، حقوقی به شما پرداخت می شود. از این طریق دانشجو می تواند به انتخاب خود و در ازای مبلغی که از دانشگاه دریافت می کند، در تدریس یا پژوهش به اساتید خود کمک برساند.

مدارک لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

هر بورسیه ای با توجه به معیار هایی که برای واجد شرایط بودن اعلام می کند، مدارکی را از متقاضیان درخواست می نماید. اما به طور کلی مدارک زیر برای درخواست انواع بورسیه ها باید ارائه شوند (برخی مدارک ممکن است برای برخی مقاطع مورد نیاز نباشند):

 • پاسپورت معتبر
 • مدارک تحصیلی و ریز نمرات
 • انگیزه نامه
 • مدرک زبان
 • توصیه نامه
 • مقالات بین المللی و پروپوزال
 • سوابق کاری
 • فعالیت های خارج برنامه و عضویت در گروه های متفرقه

مشاوره جهت دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

همانطور که میبینید بورسیه های بسیار مختلفی در کانادا برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده است که هر فرد با توجه به شرایط منحصر به فرد خود ممکن است واجد دریافت یک یا چند بورسیه باشد. اما برای اینکه بدانید شرایط دریافت بورسیه ای را دارید یا نه، و اگر واجد شرایط هستید باید مدارک خود را به چه صورت آماده کنید و در واقع چگونه می توانید خود را به بهترین نحو “پرزنت” کنید، حتما باید از مشاورین متخصص کمک بگیرید. حتما می دانید که رقابت در دریافت هر بورسیه ای به شدت زیاد است و اکثر دانشجویان تلاش می کنند تا هزینه های تحصیل خود را به حداقل برسانند. از بین تعداد زیاد افرادی که ممکن است واجد شرایط دریافت یک بورسیه باشند و یا حتی شرایط مشابهی داشته باشند، فردی موفق می شود که مدارک خود را به بهترین وجه ارائه داده و شایستگی خود را نسبت به سایرین اثبات نماید. اگر می خواهید مطمئن باشید که هیچ شانسی را در دریافت بورسیه از دست نداده اید حتما از مشاورین موسسه اعزام دانشجو آریا کمک بگیرید.

نکات پایانی بورسیه تحصیلی کانادا

با توجه به شرایط اقتصادی موجود، تحصیل در خارج از کشور برای بسیاری از افراد سرسام آور و مافوق توان اقتصادی آن ها است. اما برای این افراد نیز راه هایی وحود دارد تا بتوانند هزینه های تحصیل در خارج از کشور را تا جای ممکن کاهش دهند. تاکیدی که همیشه برای کسب نمرات بالا در مدرسه و دانشگاه به ما شده است بیهوده نبوده! بهترین راه برای کاهش هزینه های تحصیل کسب نمرات بالا و استفاده از تخفیفات دانشگاه ها و یا ارائه ی مقالات و کارهای تحقیقاتی یا نوآورانه و به دسا آوردن انواع بورسیه های مختلف است.

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست