بیمه دانشجویی در کانادا به چه شکل است؟

با وجود اینکه کانادا به رایگان بودن خدمات درمانی مشهور است، اما بیشتر این خدمات رایگان تنها به شهروندان این کشور و کسانی که اقامت دائم دارند ارائه می شوند. به همین دلیل همه دانشجویان بین المللی که به تحصیل در کانادا  می پردازند، باید در طول مدت تحصیل خود تحت پوشش بیمه خدمات درمانی باشند.

سیستم خدمات درمانی کانادا در هر استانی متفاوت است. بنابراین اگر قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور را دارید، باید با سیستم خدمات درمانی استان محل تحصیل خود آشنا باشید. در برخی از استان ها، بیمه خدمات درمانی دانشجویان بین المللی را نیز تحت پوشش قرار می دهد، اما در اکثر استان ها دانشجویان باید به طور مجزا جهت بیمه خدمات درمانی خود اقدام نمایند.

در بسیاری از این استان ها، خود موسسات آموزشی پکیج بیمه خدمات درمانی را به دانشجویان و دانش آموزان ارائه می دهند. در برخی از موارد، دانشگاه یا موسسات آموزشی دیگر از دانشجویان می خواهند که حتما از پکیج پیشنهادی آن ها استفاده کنند، اما در موارد دیگر، دانشجویان می توانند خودشان از طریق شرکت های خصوصی برای تهیه بیمه خدمات درمانی اقدام نمایند.

بیمه دانشجویی کانادا

بیمه خدمات درمانی برای دانشجویان بین المللی در استان های مختلف کانادا

اگر قصد تحصیل به کشور کانادا را دارید، باید تمامی شرایط و جوانب کار را بسنجید. از مواردی که معمولا در ابتدای کار تکلیف آن مشخص می شود، شهر و یا حداقل استان مورد نظر شما برای تحصیل است. یکی از فاکتورهایی که برای این انتخاب می توان در نظر داشت، سیستم خدمات درمانی آن استان است.

بیمه دانشجویی در استان آلبرتا (Alberta)

اگر برای تحصیل یکی از شهرهای استان آلبرتا را انتخاب کرده اید و دوره شما بیش از 6 ماه است، از طریق “طرح بیمه درمانی آلبرتا” یا AHCIP واجد شرایط بیمه استانی خواهید بود. توجه داشته باشید که این بیمه تنها خدمات پزشکی را پوشش می دهد و هزینه های دندان پزشکی یا داروها مشمول آن نخواهند بود. اگر به عنوان دانشجوی بین المللی واجد شرایط دریافت این بیمه نباشید، باید از طریق شرکت های خصوصی برای دریافت بیمه خدمات درمانی اقدام کنید.

بیمه دانشجویان هنگام تحصیل در استان بریتیش کلمبیا (British Colombia)

اگر دوره تحصیلی شما در این استان بیش از 6 ماه طول می کشد، واجد شرایط دریافت طرح خدمات درمانی بریتیش کلمبیا (MSP) خواهید بود. در نظر داشته باشید که به محض ورود به این استان باید برای این طرح اقدام نمایید. بررسی اپلیکیشن ها برای این بیمه ممکن است تا 3 ماه به طول بینجامد. در طول این سه ماه، iMED بیمه خدمات درمانی شما را تامین می کند. برخی از موسسات آموزشی در این استان از دانشجویان می خواهند که حتما برای بیمه تکمیلی اقدام نمایند.

بیمه خدمات درمانی استان مانیتوبا (Manitoba)

اگر برای مهاجرت تحصیلی این استان را انتخاب کرده اید، باید تحت پوشش “طرح سلامت دانشجویان بین المللی مانیتوبا” قرار بگیرید. این طرح شما را برای خدمات درمانی که برای افراد غیر کانادایی می تواند بسیار پرهزینه باشد تحت پوشش قرار می دهد، مانند بستری شدن در بیمارستان، ویزیت پزشک و عکس برداری با اشعه ایکس.

بیمه دانشجویی در نیوبرانزویک (New Brunswick)

برای اینکه واجد شرایط بیمه درمانی در این استان باشید، باید در یک دوره تمام وقت به مدت حداقل یک سال تحصیلی در این استان مشغول به تحصیل باشید. بیمه خدمات درمانی در این استان تنها خدمات پایه را تحت پوشش قرار می دهد، بنابراین توصیه می شود اگر برای تحصیل این استان را انتخاب کرده اید، از طریق شرکت های خصوصی و یا دانشگاه خود به دنبال بیمه تکمیلی باشید.

بیمه دانشجویی استان نیوفاندلند و لابرادور (Newfoundland and Labrador)

در این استان، همه دانشجویان بین المللی به طور خودکار در طرح بیمه درمانی خارجی ها ثبت نام خواهند شد. همه دانشجویان بین المللی که در یک دوره تحصیلی تمام وقت به مدت حداقل 12 ماه ثبت نام کرده باشند، واجد شرایط این طرح خدمات درمانی استانی (MPC) خواهند بود. دانشجویانی که واجد شرایط دریافت این بیمه نباشند می توانند از طریق شرکت های خصوصی برای دریافت بیمه اقدام نمایند. ضمنا چون این طرح تنها مخارج پایه را شامل می شود، بهتر است بیمه های تکمیلی را در نظر داشته باشید.

بیمه خدمات درمانی قلمروی شمال غرب (Northwest Territories)

دانشجویانی که برای مهاجرت تحصیلی این منطقه را انتخاب کرده اند و دوره تحصیلی آن ها بیش از 12 ماه است، می توانند برای خدمات درمانی این استان (NWTHC) اقدام نمایند. این بیمه خدمات درمانی پایه را برای افراد مقیم در این استان تحت پوشش قرار می دهد، بنابراین پیشنهاد می شود بیمه تکمیلی مد نظر قرار داده شود.

بیمه خدمات درمانی در استان های کانادا

بیمه درمانی استان نواسکوشیا (Nova Scotia)

دانشجویان بین المللی در این استان واجد شرایط بیمه استانی نیستند. برخی از موسسات آموزشی این استان طرح های خدمات درمانی را ارائه می دهند و برخی دیگر از دانشجویان می خواهند خودشان بیمه را تهیه کنند. هرچند این استان به دانشجویان بین ‏المللی بیمه استانی ارائه نمی دهد، اما این بیمه برای تمام افرادی که به طور قانونی بیش از 12 ماه در این استان ساکن بوده اند، ارائه می شود. بدان معنا که پس از یک سال تحصیل، دانشجویان بین المللی می توانند برای دریافت این بیمه (MSI) اقدام نمایند.

بیمه دانشجویان در استان انتاریو (Ontario)

دانشجویان بین المللی در این استان واجد شرایط دریافت “طرح بیمه سلامت انتاریو” (OHIP) که بیمه استانی انتاریو می باشد نیستند. به همین دلیل، موسسات آموزشی در این استان به دانشجویان بین المللی طرح های خدمات درمانی که مناسب آنها باشد ارائه می دهند. دانشگاه های دولتی معمولا “طرح بیمه درمانی دانشگاه” (UHIP) را ارائه می دهند، ولی کالج ها و موسسات خصوصی ممکن است طرح های درمانی دیگری را پیشنهاد دهند. این طرح ها رایگان نیستند و هزینه آنها معمولا به هزینه های دانشگاه اضافه می شود.

بیمه خدمات درمانی جزیره پرنس ادوارد (Prince Edward Island)

اگر دانشجویان بین المللی در این جزیره بیش از 6 ماه اقامت داشته باشند، واجد شرایط دریافت بیمه درمانی عمومی خواهند بود. هرچند، تا پیش از 3 ماه اقامت نمی توان این بیمه را دریافت کرد. بنابراین اگر باید برای شروع دوره‎ی تحصیلی خود از موسسه آموزشی خود یا شرکت های خصوصی بیمه درمانی تهیه کنید.

بیمه دانشجویی استان کبک (Quebec)

استان کبک یک توافقنامه دو جانبه با برخی کشورها دارد که طبق آن دانشجویان بین المللی آن کشورها می توانند در این استان تحت پوشش بیمه پایه رایگان قرار بگیرند. دانشجویان بین المللی که اهل این کشورها نیستند، به طور خودکار برای طرح خدمات درمانی که موسسه آموزشی آنها ارائه می دهد ثبت نام خواهند شد.

بیمه خدمات در مانی استان ساسکاچوان (Saskatchewan)

دانشجویان بین المللی که حداقل برای 6 ماه در این استان مشغول به تحصیل هستند می توانند از خدمات بیمه درمانی رایگان این استان بهره‎مند شوند. برخی از موسسات آموزشی این استان به طور خودکار دانشجویان بین المللی را در این طرح ثبت نام می کنند.

خدمات درمانی خارج از استان

بیمه های خدمات درمانی استانی، چه از طریق موسسات آموزشی تهیه شده باشند و چه از طریق شرکت های خصوصی، تنها هزینه های درمانی که در داخل همان استان رخ داده باشند را تحت پوشش قرار می دهند. اگر در کانادا تحصیل می کنید و قصد سفر به استان یا کشور دیگری را دارید، با ارائه دهنده بیمه خود مشورت کنید تا از پوشش خدمات درمانی خود مطمئن شوید.

اگر بیمه اولیه‎ی شما هزینه های درمانی خارج از استان محل تحصیل شما را پوشش نمی داد، می‎توانید بیمه درمانی خریداری نمایید که هزینه های درمانی احتمالی سفر شما را پوشش دهد.

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست