بیمه‎ ی دانشجویی در استرالیا به چه شکل است؟

بیمه‎ ی دانشجویی دانشجویان بین ‎المللی در استرالیا یا OSHC (Overseas Student Health Cover) بیمه ‎ی درمانی است که به دانشجویان و همراهان آن‎ها کمک می‎کند تا از پس هزینه‎ های درمانی و خدمات بیمارستانی غیر مترقبه که ممکن است در طول مدت تحصیل در استرالیا با آن مواجه شوند برآیند.

این بیمه هزینه ‎هایی مانند ویزیت پزشک، برخی از موارد بستری در بیمارستان، هزینه‎ی آمبولانس و بخش محدودی از داروها را تحت پوشش قرار می‎دهد.

چه کسانی باید OSHC داشته باشند؟

تمامی دانشجویان بین‎المللی که قصد مهاجرت تحصیلی به استرالیا را دارند، باید از این بیمه برخوردار باشند. اگر در مهاجرت به استرالیا تنها هستید، مشمول بیمه‎ی Single می‌‎شوید. اما اگر همسر و فرزندان شما نیز برای تحصیل در استرالیا با شما همراهی می‎کنند، آن ها نیز باید تحت پوشش این بیمه باشند حتی اگر آن ها قصد تحصیل در استرالیا را نداشته باشند.

به این ترتیب اگر تنها همسرتان همراه شما است، بیمه‎ی Couple و در صورت همراهی فرزند یا فرزندان بیمه‌‎ی Family شامل حال شما می‎شود.

تحصیل در استرالیا

چه زمانی باید برای OSHC اقدام کرد؟

همانطور که می‎دانید، زمانی که موفق به اخذ پذیرش استرالیا شدید، باید مراحلی را بگذرانید تا بتوانید تائیدیه‎ی ثبت نام را دریافت نمایید. یکی از این مراحل، تهیه‎ی OSHC و ارائه‎ی آن به دانشگاه است. یعنی بلافاصله پس از دریافت نامه‎ی پذیرش و با توجه به زمان شروع و پایان دوره‎ی تحصیلی، برای دریافت بیمه اقدام کرده و آن را همراه با سایر مدارک مورد نیاز و هچنین پرداخت‎های ذکر شده در نامه‎ی پذیرش، برای دانشگاه ارسال می‎کنید.

تائیدیه‎ی ثبت نام برای شما ارسال شود. همچنین این مدرک جزو مدارک اصلی است که هنگام اپلای برای ویزای تحصیلی استرالیا باید آن را ارائه دهید.

طول مدت بیمه‎ی دانشجویی یا OSHC چقدر است؟

مدت زمان این بیمه به صورتی تنظیم می‎شود که تمام طول مدت تحصیل در استرالیا را در بر بگیرد. علاوه بر آن، مدتی قبل از شروع دوره و چند ماه پس از اتمام دوره نیز در مدت زمان این بیمه در نظر گرفته می‎شود تا در صورتی که دانشجو زودتر به استرالیا وارد شد و یا برای انجام امور فارغ‎التحصیلی به زمان بیشتری نیاز داشت، همچنان تحت پوشش بیمه باشد.

همانطور که احتمالا می‎دانید، زمانی که ویزای تحصیلی استرالیا برای شما صادر می‎شود، از همان تاریخ صدور ویزا می‎توانید به استرالیا سفر کنید، اما در صورتی که تاریخ شروع بیمه شما دیر ار از آن تاریخ باشد این امکان از شما سلب می‎شود. در واقع صرف نظر از اینکه تاریخ صدور ویزای شما چه زمانی باشد، تنها هنگامی اجازه‎ی ورود به استرالیا را دارید که OSHC برای شما صادر شده باشد.

بنابراین این که زمان شروع بیمه اندکی پیش از شروع دوره باشد به شما این امکان را می‎دهد که به محض صدور ویزا به استرالیا سفر کنید و تا پیش از شروع دوره فرصت داشته باشید تا اسکان داشته باشید و با محیط تطبیق یابید.

 

چگونه می ‎توان برای تهیه‎ ی OSHC اقدام کرد؟

هنگامی که برای تحصیل در استرالیا اقدام می‎کنید، در نامه‎ی پذیرشی که از دانشگاه دریافت می‎کنید، در بخش پرداختی‎ها، مبلغ بیمه‎ی شما نیز به طور جداگانه لحاظ شده است. ینابراین می‎توانید از طریق دانشگاه برای ترتیب دادن OSHC اقدام کنید.از طرفی، موسسه‎ی آریا طرف قرارداد با شرکت‎های ارائه دهنده‎ی بیمه‎ی دانشجویی در استرالیا است و این امکان برای شما وجود دارد که بیمه‎ی خود را از طریق موسسه‎ی ما تهبه نمایید.

از آنجایی که ما نماینده‎ی رسمی این شرکت‎ها هستیم، اصولا مبلغی که باید برای دریافت بیمه از طریق موسسه آریا بپردازید، کمتر از مبلغی است که دانشگاه به شما پیشنهاد می‎دهد. بنابراین شما در مقابل دریافت خدمات درمانی یکسان، مبلغ کمتری پرداخت خواهید کرد.

البته به طور مستقیم نیز می‎توانید برای دریافت OSHC با شرکت‎های ارائه کننده‎ی این بیمه‎ها تماس حاصل نمایید که به دلیل مشکلات عدیده در پرداخت ها و البته مبلغ بیشتری که بایذ پرداخت کنید، پیشنهاد نمی‎شود. درضمن اگر موفق به دریافت بورسیه‎ی تحصیلی شوید، برخی از بورسیه‎ها در مقطع دکترا، بیمه‎ی تحصیلی شما را نیز تحت پوشش قرار می‎دهند.

OSHC و کووید 19:

در دوران همه‎ گیری ویروس کرونا، بیمه‎های دانشجویی استرالیا هزینه‎های ناشی از ابتلا به این ویروس را نیز تحت پوشش قرار می‎دهند. که به طور عمده شامل هزینه‎های مشکلات ریوی، کبیه و مثانه، دیالیز و نارسایی مزمن کلیه می‎شود.

به دانشجویانی که از قبل مشغول تحصیل در استرالیا بوده و به دلیل محدودیت‎های رفت و آمد به استرالیا و بسته شدن مرزها مجبور به ماندن در استرالیا شده‎اند، پیشنهاد می‎شود با شرکت ارائه کننده‎ی بیمه‏‎ی خود تماس بگیرند تا از اعتبار و ادامه دار بودن بیمه‎ی خود اطمینان حاصل نمایند.

شرکتهای ارائه دهنده‎ی OSHC:

 

 

0
برچسب‌ها:, , ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست