بیمه سلامت در کانادا

دانشجویانی که برای ادامه‌ی تحصیل خود به خارج از کشور محل زندگی و زادگاه خود می‌روند، به خاطر تغییراتی که در سبک زندگی آن‌ها به وجود می‌آید، معمولاً در اوایل ورود به کانادا نگران وضعیت سلامتی خود می‌شوند. بعضی از دانشجویان به خاطر تغییر در زندگی خود، مسئله‌ی بهداشت و سلامت را به کلی فراموش می‌کنند. اگر قصد دارید که در کانادا ادامه‌ی تحصیل بدهید، توصیه‌ی ما به شما این است که چنین اشتباهی را مرتکب نشوید و به سلامتی خود بیش از اندازه اهمیت بدهید.

اکثر دانشگاه‌های موجود در کشور کانادا در بین اسناد و مدارکی که به آن‌ها ارائه می‌دهید، به دنبال بیمه سلامت پزشکی هستند. چک کردن پرونده‌ها و بررسی بیمه سلامت در مقاطع مختلف صورت می‌گیرد. اگر تاکنون از این بیمه استفاده نکرده‌اید، باید بدانید که این بیمه، هزینه‌های اصلی و پایه‌ی درمانی را پوشش می‌دهد. یکی از نخستین کارهایی که باید پس از ورود به کانادا انجام دهید، خرید بیمه سلامت است.

اگر تصمیم دارید که این مسئله را نادیده بگیرید، باید با عواقب این تصمیم هم آشنا باشید و آن را بپذیرید. در صورت عدم استفاده از پوشش بیمه، باید هزینه‌ی بالاتری برای برخورداری از خدمات پزشکی بپردازید. گاهی هزینه‌های درمانی از کل هزینه‌های تحصیلی شما هم فراتر می‌رود.

نظام بیمه سلامت

کانادا، بیمه­ی سلامت خاص و مجزای خود را دارد و هر کدام از این بیمه­ها توسط یک استان، مدیریت و اداره می‌شود. به عنوان مثال اگر فردی بیمه­ی سلامت خود را در استان خاصی خریداری کند و کارت عضویت متعلق به آن استان به وی داده شده باشد، این فرد فقط می‌تواند در همان استان از این بیمه استفاده کند.

در صورتی که به ‌تازگی مقیم کشور کانادا شده­اید، معمولاً باید مدت زمانی را صبر کنید تا بتوانید بیمه­ی سلامت خود را در این کشور دریافت کنید. معمولاً حدود سه ماه باید منتظر بمانید. توصیه می‌شود که پیش از ورود به کانادا برای گرفتن بیمه­ی سلامت درخواست دهید.

بیمه­‌ی سلامت عمومی

بیمه­ی سلامت عمومی در کانادا، خدمات بهداشتی استاندارد، پزشکان مراقبت‌های اولیه و بیمارستان را در اختیار مردم قرار می‌دهد. خدمات این بیمه، در تمامی نقاط کانادا تقریباً مشابه است. لازم به ذکر است که استان‌هایی هم هستند که خدمات بیشتری مانند فیزیوتراپی، پوشش دندان و داروهای تجویزی ارائه می‌دهند.

در صورتی که تغییری درسیاست‌ها حاصل نشود، شرکت‌های بیمه­ی سلامت به هیچ‌ عنوان تعهدی در قبال ارائه­ی خدماتی که در لیست قانون سلامت کانادا نیست، ندارند. معمولاً خدماتی مانند دندانپزشکی، بینایی‌سنجی، درمان‌های مربوط به چشم و داروهای تجویزی جزء خدمات سلامت عمومی نیستند.

بیمه‌­ی سلامت خصوصی

خدمات سلامت خصوصی هم در کانادا وجود دارد و در کانادا غالباً به همراه قرارداد کاری ارائه می‌شود. مشخص است که این نوع از بیمه­ی سلامت، گران­تر است؛ زیرا خدمات بیشتری را پوشش می‌دهد. افرادی که به این نوع از بیمه­ی سلامت علاقمند هستند، می‌توانند از این نوع بیمه هم استفاده کنند. در بیمه­ی سلامت خصوصی، خدمات دندانی و مراقبت‌های چشمی هم دیده شده است.

هزینه‌ی استفاده از این نوع بیمه­ی سلامت در کانادا بسیار بالا است. برخی موارد استثنایی هم وجود دارد که به خاطر حساسیت موضوع، گاهی تحت پوشش بیمه­ی خصوصی قرار می­گیرد. معمولاً بیماران مزمنی که نیاز به درمان و مراقبت مداوم دارند، می‌توانند از بیمه­ی خصوصی استفاده کنند.

لنزهای اصلاحی، دارو، مراقبت در منزل و سایر خدماتی که در برنامه‌ی درمانی و سلامت عمومی دیده نشده است، در این برنامه جای می‌گیرد. یکی از مزایای نظام بیمه­ی سلامت خصوصی، نداشتن لیست انتظار برای سرویس‌های درمانی است. حُسن و مزیت این موضوع در مواقعی روشن می‌شود که به بررسی بیشتر یا کارهای پیچیده‌تر نیاز است. نمونه­ی بارز این مسئله در مواقعی احساس می‌شود که به عمل جراحی یا معاینات تشخیصی تهاجمی نیاز است.

هزینه‌های کلینیک‌های خصوصی معمولاً تحت پوشش بیمه‌ی خصوصی است و بیمه معمولاً 80 درصد هزینه‌ها را می‌پردازد. هرچند که پوشش بیمه‌ی خصوصی، گسترده‌تر است و منافع بیشتری به همراه دارد ولی مردم کانادا ترجیح می‌دهند که از برنامه‌ی بیمه سلامت عمومی استفاده کنند. علت این ترجیح مردم کانادا، قیمت مناسب و کیفیت بهتر بیمه سلامت عمومی است.

بیمه سلامت کانادا برای دانشجویان بین‌المللی

تمامی دانشجویان بین‌المللی که در کانادا تحصیل می‌کنند، باید به طریقی تحت پوشش بیمه سلامت کانادا باشند. معمولاً قرارداد مربوطه از طرف دانشگاه محل تحصیل آن‌ها با بیمه منعقد می‌شود. البته این مسئله به استانی که در آن تحصیل می‌کنند هم بستگی دارد؛ زیرا سیاست‌های استان بر رویه‌ی دانشگاه‌ها هم تأثیر می‌گذارد. در برخی از استان‌ها ممکن است دانشجویان بین‌المللی مشمول طرح بیمه سلامت عمومی نشوند و به همین دلیل مجبور می‌شوند که خودشان طرح بیمه سلامت خصوصی را بخرند.

اکثر برنامه‌های بیمه سلامت برای دانشجویان بین‌المللی به صورت 24 ساعته هستند و در هفت روز هفته ارائه می‌شوند. این بیمه‌ها خدمات خود را به شکلی مقرون‌ به ‌صرفه به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند. پوشش این بیمه‌ها، ویزیت پزشک و بیمارستان، آمبولانس هوایی، داروهای تجویزی، اورژانس‌های دندانپزشکی، ارجاع قانونی و دیپلماتیک، کمک با مدارک گم‌شده، تماس با بستگان، خدمات ترجمه و تفسیر و غیره را دربرمی‌گیرد.

دانشجویان باید ترتیب بیمه سلامت خود را قبل از ورود به کانادا بدهند؛ زیرا انجام مقدمات لازم برای گرفتن بیمه، زمان‌بر است. آن‌ها می‌توانند شخصاً این کار را به کمک یک شرکت خاص انجام دهند. در طرح سلامت یک دانشگاه یا  کالج ثبت نام کنند و یا برای اخذ بیمه سلامت عمومی نام‌نویسی کنند و تا زمان مورد نظر منتظر بمانند.

بیمه سلامت کانادا برای دانشجویان بین‌المللی

بیمه سلامت کانادا برای دانشجویان بین‌المللی

هزینه‌های بیمه‌ی درمانی

سیاست و خط مشی بهداشت و درمان در هر استان متفاوت است و به همین خاطر قیمت ماهیانه‌‌ای که دانشجویان بین‌المللی باید برای طرح بیمه‌ی خود بپردازند، متفاوت است. لازم است که دانشجویان بین‌المللی پس از ورود به یک استان، در مورد این مسئله تحقیق کنند تا بتوانند در بودجه‌ی خود برای طرح بیمه جایگاهی را در نظر بگیرند.

نیوفاندلند

دانشجویانی که در این استان زندگی می‌کنند، حقی در رابطه با بیمه سلامت عمومی ندارند و به همین خاطر مجبور هستند که از طرح بیمه‌ی خصوصی استفاده کنند. آن‌ها می‌توانند این کار را از طریق مؤسسات آموزشی که در آن تحصیل می‌کنند، انجام دهند. مؤسسات آموزشی معمولاً این مسئولیت را بر عهده می‌گیرند. هزینه‌ی هر دانشجو در سال حدود 480 دلار کانادا است.

نوا اسکوشیا

دانشجویان در نوا اسکوشیا موظف هستند که مبلغ 500 دلار کانادا را برای خرید بیمه سلامت استانی بپردازند. این مبلغ در طول سال فقط یک‌ بار پرداخت می‌گردد. در صورتی که هیچ‌گونه طرح بهداشت و درمان با پوشش بین‌المللی ندارید، باید برای گرفتن بیمه سلامت عمومی ثبت نام کنید. این کار برای دانشجویان بین‌المللی از طیق بخش مراقبت‌های سلامت دانشگاه/کالج انجام می‌شود.

نیوبرانزویک

کسانی که می‌خواهند در دانشگاه‌های نیوبرانزویک تحصیل کنند، باید به بیمه سلامت خود هم توجه داشته باشند. آن‌ها این بیمه را با مبلغ 275 دلار کانادا و برای مدت یک‌ سال از دانشگاه یا کالجی که در آن تحصیل می‌کنند، خریداری می‌کنند.

شایان ذکر است که این نوع بیمه فقط شامل خدمات ابتدایی می‌شود و در صورتی که خواهان خدمات بیشتری هستید، باید 200 دلار کانادا هم بپردازید تا هزینه‌های دندانپزشکی، نسخه‌های تجویزی و غیره نیز در طرح بیمه‌ی شما گنجانده شود.

جزیره‌ی پرنس ادوارد

اگر هیچ‌گونه بیمه سلامت خصوصی ندارید که بتواند هزینه‌های درمانی شما را پوشش دهد، باید هر ساله 500 دلار کانادا بابت بیمه سلامت در این استان بپردازید. دانشگاه یا کالجی که در آن ثبت نام کرده‌اید، پس از پرداخت هزینه‌های درمانی در مورد ثبت نام شما تصمیم‌گیری می‌کند.

کبک

اگر قصد دارید تحصیلات خود را در استان کبک ادامه دهید، باید در برنامه‌ی مراقبت‌های بهداشتی که دانشگاه برای شما و تمامی دانشجویان بین‌المللی طراحی کرده است، شرکت کنید. پوشش این بیمه، فوق‌العاده محدود است و فقط معاینات پزشکی و موارد خاص بستری در بیمارستان را شامل می‌شود. هزینه‌ی شرکت در این برنامه حدود 500 دلار در سال خواهد بود.

انتاریو

دانشجویان بین‌المللی در این استان، بخشی از طرح بیمه سلامت عمومی نیستند و به همین خاطر باید بیمه سلامت را از یک بخش خصوصی دریافت کنند. در این استان طرحی به نام بیمه سلامت دانشگاهی وجود دارد که با 450 دلار کانادا این مسئله را پوشش می‌دهد. این برنامه‌ کاربرد چندانی ندارد و فقط برخی از خدمات اصلی را ارائه می‌دهد و استفاده از آن اجباری است.

منیتوبا

اگر قصد دارید که بیش از شش ماه در این استان تحصیل کنید، می‌توانید از بیمه سلامت عمومی بهره‌مند شوید. هزینه‌ی این پوشش بیمه در سال 450 دلار کانادا است. این پول همراه با هزینه‌ی شهریه پرداخت خواهد شد.

ساسکاچوان

در صورتی که پس از ورود به کانادا، این استان اولین مکانی است که برای زندگی برگزیده‌اید، می‌توانید از بیمه سلامت عمومی بهره‌مند شوید. البته باید از ورودتان به این استان سه ماه گذشته باشد. پوشش این بیمه بسیارخوب است ولی در آن هزینه‌های چشم‌پزشکی و دندانپزشکی درنظر گرفته نشده است.

آلبرتا

در استان آلبرتا، دانشجویان برای بیمه سلامت، مبلغی را به صورت ماهیانه پرداخت می‌کنند. این هزینه برای خدمات بهداشتی ابتدایی است. این برنامه به صورت یک بسته طراحی شده است و دانشجویان بین‌المللی با پرداخت 68 دلار کانادا در ماه از آن بهره‌مند می‌شوند.

بریتیش کلمبیا

اگر تمایل به تحصیل در استان بریتیش کلمبیا دارید، می‌توانید در طرح خدمات پزشکی در بخش بیمه سلامت ثبت نام کنید. باید دو الی سه ماه منتظر بمانید تا درخواست شما بررسی شود و بیمه به شما اعطا گردد. تا زمانی که این فرآیند انجام شود، می‌توانید به صورت ماهیانه بیمه سلامت خصوصی بخرید. همچنین می‌توانید منتظر باشید تا دانشگاه گزینه‌های موجود را به شما معرفی کند و شما انتخاب منطقی را انجام دهید. روش بیمه سلامت در این استان هم ماهیانه است و هزینه‌های آن ماهیانه 36 دلار کانادا می‌باشد.

چنانچه قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارید، پیشنهاد ما به شما این است که مطالب زیر را نیز علاوه بر مطلب بالا، بخوانید:

استرالیا یا کانادا ؟ به کجا مهاجرت کنیم؟
مهاجرت به کانادا
حقایقی درباره کانادا
بهترین دانشگاه های کانادا
نحوه‌ی اخذ ویزای تحصیلی کانادا در سال 2019
مدارک لازم برای ویزای دانشجویی کانادا
اقامت کانادا بعد از تحصیل

 

2+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست