تحصیل تخصص پزشکی در استرالیا

از آنجا که کشور استرالیا به پزشک ماهر نیاز دارد، پزشکان زیادی در تلاش برای مهاجرت به این کشور هستند. فرصت مهاجرت به استرالیا با مدرک پزشکی، تا سال 2025 وجود خواهد داشت چرا که طبق آمار جبران کمبود پزشک عمومی و متخصص در این کشور تا این سال طول خواهد کشید. علت دیگر این نیاز مبرم به پزشکان در کشور استرالیا، رشد تعداد افراد میانسال، بالا رفتن تعداد بیماران و نیاز مبرم به مراقبت‌های پزشکی است. اگر هدفتان از مهاجرت به استرالیا با مدرک پزشکی ادامه‌ی تحصیل است، همچنان شانس بالایی برای موفقیت در این مسیر خواهید داشت.

از لحاظ درآمد در استرالیا شرایط برای پزشکان خوب است. از لحاظ میزان درآمد پزشکان، استرالیا با حداقل درآمد سالانه‌ی حدوداً 100 میلیون دلار استرالیا، رتبه‌ی دوم را در سطح جهان دارد. برای پزشکان عمومی، این رقم ممکن است به 200 هزار دلا استرالیا و برای پزشکان متخصص به 600 هزار دلار استرالیا برسد. با توجه به این موارد، در صورت مهاجرت به استرالیا با مدرک پزشکی، از شرایط خوبی برای زندگی برخوردار خواهید بود.

مهاجرت به استرالیا با مدرک پزشکی

بیشتر پزشکان خارجی که در مدارس پزشکی مورد تایید تحصیل کرده‌اند، باید برای کار در استرالیا ویزا بگیرند. پزشکان عمومی، متخصص و پزشکان غیر متخصص بیمارستانی در صورتی که یکی از شرایط زیر را داشته باشند، می‌توانند برای ویزا اقدام کنند:

 • مدرک پزشکی اولیه‌ی خود را در کشوری غیر از استرالیا گرفته باشند؛
 • مدرک پزشکی خود را در استرالیا گرفته باشند اما اقامت دائم این کشور را نداشته باشند.

در نظر داشته باشید که برای مهاجرت به استرالیا با مدرک پزشکی باید دوره‌ی انترنی (یا معادل آن) را گذرانده باشید و دست کم دو سال تجربه‌ی کاری بعد از اتمام دوره‌ی انترنتی خود داشته باشید. بهتر است که این تجربه در یک نظام پزشکی مشابه نظام پزشکی کشورهای انگلستان، ایرلند، آفریقای جنوبی، کانادا، امریکا، هنگ کنگ، نیوزلند، استرالیا یا سنگاپور انجام شده باشد. دیگر دانش‌آموختگان پزشکی خارجی بسته به مدرک، مهارت‌های خاص و تجربه‌ی کاری برای کار در زمینه‌ی پزشکی مد نظر قرار خواهند گرفت.

نکته‌ی دیگری که برای مهاجرت به استرالیا با مدرک پزشکی حائز اهمیت است این است که متقاضیان باید معرف معتبر داشته باشند، ضمن اینکه پیشینه‌شان نیز بررسی خواهد شد. مانند تمام انواع مهاجرت به استرالیا، برای مهاجرت به استرالیا با مدرک پزشکی نیز باید شرایط زبانی را احراز کنید؛ دقت کنید که شرایط زبانی برای دانش آموختگان خارجی رشته‌ی پزشکی مربوط به شما می‌شود.

نکته: نکته‌ی مهمی که باید قبل از هر کاری انجام دهید این است که بررسی کنید دانشگاه محل تحصیلتان در استرالیا مورد تایید هست یا نه. برای ملاحظه‌ی وضعیت اعتبار دانشگاه خود در استرالیا، به این لینک مراجعه کنید.

مراحل مهاجرت پزشکان خارجی به استرالیا

پزشکان خارجی که می‌خواهند در استرالیا کار کنند باید سه مرحله‌ی مهم و کلیدی را طی کنند:

 • ارزیابی موفقیت آمیز مهارت‌ها
 • ثبت نام در انجمن پزشکی استرالیا (Australian Medical Board (AMB))
 • گرفتن ویزا

اما یک نکته را باید در نظر بگیرید؛ برای ثبت نام در AMB، باید پیشنهاد شغلی داشته باشید مگر اینکه بتوانید به عنوان متخصص ثبت نام را انجام دهید.

صرف‌نظر از اینکه در کشور خود چند سال تجربه‌ی کاری داشته باشید، ثبت نام اولیه در استرالیا محدود یا موقت خواهد بود- البته به استثنای متخصص‌ها. یعنی اینکه باید 12 ماه تحت نظارت کار کنید (حداقل 47 هفته خدمات تمام وقت) تا بتوانید ثبت نام کلی را به دست آورید.

ثبت نام برای پزشکانی که در انگلستان، کانادا، امریکا، نیوزلند و ایرلند تحصیل کرده‌اند یا ثبت شده‌اند، ساده‌تر خواهد بود. انجمن پزشکی استرالیا (AMB) مدارک پزشکانی که از این کشورها باشند را به رسمیت می‌شناسد. بنابراین ارزیابی مهارت‌ها و فرایند ثبت پیرامون بررسی مدارک و تجربه‌ی کاری انجام می‌گیرد.

پزشکان دیگر کشورها باید در آزمون کتبی (AMC CAT MCQ) و آزمون‌های بالینی AMC شرکت کنند که شورای پزشکی استرالیا (AMC) مدیریت آن را به عهده دارد. در برخی موارد آزمون بالینی می‌تواند شامل ارزیابی مبتنی بر محل کار باشد. با پشت سر گذاشتن موفقیت‌آمیز این آزمون‌ها، می‌توانید برای ثبت نام موقت اقدام کنید.

ارزیابی مهارت‌های متخصصان و مسیر ثبت نام آن‌ها متفاوت است و از طریق کالجی انجام می‌شود که آن زمینه‌ی تخصصی را ارائه می‌کند.

 

اگر می‌خواید از چگونگی فرآیند مهاجرت به استرالیا مطلع شوید، مطلب چگونگی مهاجرت به استرالیا را مطالعه نمایید.

کارهایی که پزشکان عمومی قبل از مهاجرت باید انجام دهند

قبل از اینکه برای مهاجرت به استرالیا با مدرک پزشکی اقدام کنید، باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. ثبت نام در سازمان‌های AMC و ECFMG. هزینه‌ی ثبت نام در این سازمان‌ها به ترتیب 500 دلار استرالیا و 205 دلار آمریکاست.
 2. قبولی در آزمون AMC MCQ که البته در ایران برگزار نمی‌شود و باید برای شرکت در آن به کشورهای اطراف ایران بروید. هزینه‌ی شرکت در این آزمون 2720 دلار استرالیاست.
 3. گرفتن مدرک زبان انگلیسی. آزمونی که معمولاً برای پزشکان برگزار می‌شود آزمون OET (Occupational English Test) است. OET زبان تخصصی رشته‌ی پزشکی است و حداقل نمره‌ای که باید در این آزمون به دست بیاورید، B در هر یک از مهارت‌های آزمون است. این نمره معادل نمره‌ی 7 آیلتس در کلیه‌ی مهارت‌های آزمون بوده و در ایران برگزار نمی‌شود. برای شرکت در آزمون باید به کشورهای اطراف ایران بروید. هزینه‌ی آزمون 587 دلار استرالیا است.
 4. اقدام برای گرفتن ویزای موقت.

نکته: توجه داشته باشید که باید تعهدنامه‌ی پزشکی استرالیا و قسم‌نامه‌ی استرالیا را بپذیرید. طبق این قسم‌نامه باید تمام خدمات حرفه‌ای خود را به انجام برسانید.

فرایند ارزیابی متخصصان توسط AMC

 1. متقاضی فرم و مدارک مربوط را به AMC ارائه می‌کند.
 2. درخواست متقاضی مورد بررسی تایید صحت صدور اولیه قرار می‌گیرد (به درخواست و مدارک ناقص ترتیب اثر داده نخوهد شد).
 3. موارد به کالج تخصصی فرستاده می‌شود، متقاضی از موارد ارجاعی مطلع می‌شود.
 4. کالج پزشکی تخصصی طی گزارشی AMC را از سطح متقاضی آگاه می‌کند. گزارش برای متقاضی فرستاده می‌شود.
 5. بعد از گرفتن گزارش، AMC متقاضی و کالج پزشکی تخصصی را از مطابقت با استانداردهای لازم آگاه می‌کند.
 6. AMC گزارشی از کالج پزشکی تخصصی در مورد واجد شرایط بودن متقاضی می‌گیرد و نتیجه را به متقاضی اعلام می‌کند.

ویزای موقت برای پزشکان و پرستاران

سازمان‌های استرالیا (کسب و کارها، جوامع یا آژانس‌های دولتی) می‌توانند اسپانسر پزشکان خارجی شوند تا به مدت 4 سال در این کشور کار کنند.

ویزاهای موقت مسیر معمول برای گرفتن اقامت دائم پزشکان در استرالیا هستند؛ پزشکانی که هنوز در استرالیا به عنوان پزشک ثبت شده نیستند. همانطور که گفته شد، برای اینکه پزشکان خارجی بتوانند در استرالیا به ثبت کامل برسند، باید یک دوره‌ی عملی تحت نظارت بگذارنند و ارزیابی رسمی شوند.

انواع ویزای موقت

 1. ویزای کار موقت (اقامت طولانی) (زیرمجموعه‌ی 457)
 2. ویزای کارآموز حرفه‌ای

بعضی پزشکانی که در استرالیا برنامه‌ی آموزشی تحت نظارت را می‌گذارنند، می‌توانند برای ویزای 12 ماهه‌ی کارآموز حرفه‌ای درخواست دهند. در این صورت پزشک باید پست کارآموزی معین داشته باشد که ماهیت آن خدماتی نباشد. سازمان‌هایی که برنامه‌ی آموزشی حرفه‌ای را ارائه می‌کنند، باید پزشکان را برای این نوع ویزا معرفی کنند.

ویزای دائمی برای پزشکان و پرستاران

 • طرح انتصاب کافرمایان
 • ویزای مستقل مهارتی استرالیا (زیر مجموعه‌ی 189)
 • ویزای افراد منصوب یا اسپانسر شده در استرالیا (زیر مجموعه‌ی 489)

ویزای کاری تعطیلات

یک راه دیگر مهاجرت به استرالیا با مدرک پزشکی، ویزای کاری تعطیلات است. این ویزا برای پزشکان زیر 30 سال است. با این ویزا می‌توانید در یک مرکز بهداشت و درمان در کشور استرالیا مشغول به کار شوید. این دوره می‌تواند به شما در کسب تجربه کمک کند. برای گرفتن این ویزا دو هفته زمان باید در نظر بگیرید.

 

سایر روش‌های مهاجرت به استرالیا را بخوانید.

رشته‌هایی که AMC (شورای پزشکی استرالیا) ارزیابی می‌کند

مقام صالح برای ارزیابی رشته‌های زیر، شورای پزشکی استرالیا (AMC) است.

 • پزشک عمومی
 • متخصص بیهوشی
 • متخصص پوست
 • پزشک متخصص اورژانس
 • پزشک زنان و زایمان
 • چشم پزشک
 • پزشک کودکان
 • پزشک آسیب‌شناس
 • پزشک متخصص
 • روانپزشک
 • رادیولوژیست
 • جراح

فرایند ارزیابی مهارت‌ها

اگر کاری که پیدا کرده‌اید کار پزشکی است، باید در بورد پزشکی ایالتی یا سرزمینی (Medical Board in the State or Territory) برای ثبت نام پزشکی کامل (غیر مشروط) اقدام کنید. وقتی نامتان ثبت شد و توانستید به صورت غیر مشروط به کار پزشکی بپردازید، نیازی نیست برای ارزیابی مهارت‌ها به بورد پزشکی ایالتی یا سرزمینی درخواست دهید چون گواهی ثبت نام کامل در ایالت یا سرزمین مربوط نقش ارزیابی مهارت‌ها را دارد.

برای اینکه بتوانید به منظور مهاجرت تحت برنامه‌ی مهاجرت مهارت‌های عمومی درخواست معتبری پر کنید، باید گواهی ثبت‌نام پزشکی کامل را گرفته باشید.

ثبت نام پزشکان عمومی

متقاضیانی که مدارک پزشکی‌شان در بورد پزشکی ایالتی یا سرزمینی مربوط تایید نشده باشد باید شرایط شورای پزشکی استرالیا (AMC) را احراز کنند. این فرایند شامل یک آزمون تستی و یک آزمون بالینی تحت نظر AMC می‌شود. وقتی AMC مهارت‌های شما را ارزیابی و تایید کرد، باید به بورد پزشکی ایالتی یا سرزمینی مربوط درخواست دهید تا ثبت نام کامل بگیرید.

ثبت نام پزشکان متخصص

متخصصان خارجی باید از طریق AMC برای ارزیابی مهارت‌های تخصصی خود اقدام کنند و ارزیابی در یک کالج پزشکی در زمینه‌ی تخصص آن‌ها انجام می‌شود. بعد از اینکه کالج مربوط صلاحیت شما را تایید کرد، می‌توانید در زمینه‌ی مربوط برای ثبت‌نام اقدام کنید.

پیدا کردن کار در استرالیا برای پزشکان خارجی

برای کار کردن در استرالیا به عنوان پزشک عمومی، مراحلی که باید طی کنید معمولاً به شرح زیر هستند (مگر اینکه خودتان پیشنهادی شغلی داشته باشید):

 1. به سایت AMC (شورای پزشکی استرالیا) مراجعه کنید و مسیر ثبت نام خود را پیدا کنید – مقام دارای صلاحیت قانونی، استاندارد یا متخصص؛
 2. مدارک خود را از طریق تایید صحت صدور اولیه (Primary Source Verification ) تایید کنید؛
 3. شرایط زبان انگلیسی را تامین کنید؛
 4. برای پیدا کردن کار مناسب با یک آژانس استخدامی یا آژانس کاریابی روستایی (Rural Workforce Agency) تماس بگیرید؛
 5. از یک بخش پزشکی پیشنهاد شغلی به شما داده شود و آن را قبول کنید؛
 6. برای ثبت نام به AHPRA درخواست دهید که می‌تواند شامل PESCI (مصاحبه‌ی بالینی ساختاری قبل از استخدام) برای ارزیابی توانایی بالینی شما برای کار مربوط شود. PESCI عبارتست از ارزیابی تجربه‌ی بالینی، دانش، مهارت‌ها و ویژگی‌های متقاضی که یک هیئت ارزیابی متولی آن هستند؛ این هیئت ارزیابی را بورد پزشکی استرالیا (MBA) تعیین می‌کند. فرایند ارزیابی شامل مصاحبه‌ای ساختاری، بررسی داوران و هزینه می‌شود؛
 7. بخش پزشکی باید یک درخواست انتصاب به اداره‌ی امور داخلی (Department of Home Affairs) بفرستد (باید تایید شود)؛
 8. برای ویزا به اداره‌ی امور داخلی درخواست دهید؛ می‌توانید مستقیماً اقدام کنید یا از طرف محل کارتان باشد (باید تایید شود)؛
 9. به استرالیا بروید و کار خود را در محل کارتان شروع کنید.

آژانس‌های کاریابی روستایی (Rural Workforce Agency)

آژانس‌های کاریابی روستایی آژانس‌های دولتی هستند و بر استخدام و حفظ پزشکان عمومی در مناطق روستایی و دور افتاده‌ی استرالیا تمرکز دارند. اگر دوست دارید در چنین مناطقی کار کنید، می‌توانید با آژانس‌های کاریابی روستایی تماس بگیرید. در زیر چند آژانس برای آگاهی شما معرفی می‌شود.

Northern Territory

Northern Territory Primary Health Network

Email: feedback@ntphn.org.au

 

New South Wales

New South Wales Rural Doctors Network

Email: medirec@nswrdn.com.au

 

Queensland

Health Workforce Queensland

Email: recruitment@healthworkforce.com.au

 

Victoria

Rural Workforce Agency Victoria

Email: rwav@rwav.com.au

 

South Australia

Rural Doctors Workforce Agency

Telephone +61 8 8234 8277 (International) or 08 8234 8277 (in Australia)

Email: recruitment@ruraldoc.com.au

 

Tasmania

HR+ Tasmania

Email: recruitment@hrplustas.com.au

 

Western Australia

Rural Health West

Telephone: +61 8 6389 4500

Email: recruit@ruralhw.com.au

 

National

Rural Health Workforce Australia (RHWA)

RHWA is the national body for the Rural Workforce Agencies.

آژانس‌های استخدام پزشک

آژانس‌های استخدام پزشک از طرف کارفرمایان خصوصی و دولتی کار می‌کنند. این آژانس‌ها دائماً به دنبال پزشکان شایسته و با صلاحیت، از جمله پزشکان خارجی هستند تا در تمام استرالیا پست‌های خالی را پر کنند. انجمن خدمات استخدام و مشاوره‌ی استرالیا و نیوزلند (Recruitment and Consulting Services Association of Australia & New Zealand) صنعتی پیشرو و انجمنی حرفه‌ای برای استخدام و بخش منابع انسانی در استرالیا و نیوزلند است.

اشتغال پزشکان عمومی در استرالیا

اگر پزشک عمومی هستید و برای مهاجرت به استرالیا با مدرک پزشکی اقدام کرده‌اید، یکی از روش‌های زیر را باید دنبال کنید:

 1. روش درمانگاهی. در این روش پزشکان عمومی (General Practitioner) که به آن‌ها پزشک خانواده نیز می‌گویند، می‌توانند در درمانگاهی در استرالیا کار پیدا کرده و به این کشور مهاجرت کنند. درآمد پزشکان عمومی که به این طریق به استرالیا مهاجرت می‌کنند خوب است و قادر خواهند بود اقامت دائم و شهروندی استرالیا را بگیرند.
 2. روش بیمارستانی. در این روش باید آزمون بالینی بدهید و پیشنهاد شغلی از یک بیمارستان داشته باشید. بعد از چند سال فعالیت در بیمارستان، می‌توانید اقامت دائم و شهروندی استرالیا را بگیرید.

 

علاوه بر مهاجرت به استرالیا با مدرک پزشکی، امکان مهاجرت از طریق رشته‌های دیگر نیز وجود دارد. جهت اطلاع از بهترین رشته‌ها برای مهاجرت به استرالیا این مطلب را بخوانید.

0

6 دیدگاه. ترک جدید

 • سلام ، من هرچی تلاش کردم توی لینکتون برای دانشگاه سرچ کنم موفق نشدم ، میشه بفرمایین چه دانشگاه های پزشکی ای در ایران مورد تایید استرالیا هست؟!

  پاسخ
  • نیوشای عزیز و گرامی، سلام. لطفاً جهت بررسی دانشگاه‌های طرف قرارداد مؤسسۀ مدیریت مشاورۀ آریا با ما تماس بگیرید. کارشناسان آموزشی و مهاجرتی گروه آریا آمادۀ پاسخ‌گویی به سؤالات شما هستند.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر.
  بعد از اشتغال در استرالیا به عنوان پزشک عمومی، امکان ادامه تحصیل در مقطع تخصص پزشکی وجود داره؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   بله امکان ادانه تحصیل هست برای آگاهی از شرایط ادامه تحصیل با ما تماس بگیرید.

   پاسخ
 • برای تخصص پزشکی دانشگاه ها شهریه هم میگیرن؟

  پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست