تحصیل در رشته حقوق کانادا

برای اینکه در کانادا وکیل شوید، باید تحصیلات دانشگاهی مناسب داشته و برنامه ها و دوره های مختلفی را بگذرانید تا سطح مطلوب تحصیلات را به دست آورید. در بیشتر مواقع، اخذ مدرک در رشته ی حقوق در کانادا چهار سال به طول می انجامد. این مدرک باید مدرک کارشناسی بوده و از یکی از دانشگاه های شناخته شده ی کانادا اخذ شده باشد.

در حال حاضر در کانادا نیاز فراینده ای به وکلای مجرب وجود دارد. خبر خوب برای متقاضیان از سایر کشور ها این است که دانشکده های حقوق بسیاری در کانادا وجود دارند که اکثر آن ها پذیرای دانشجویان بین المللی هستند. رشته های متعددی در زمینه ی حقوق در دانشگاه های کانادا وجود دارند مانند حقوق بین الملل و رشته ای که به Law and Justice معروف است و برخی از مدارک حقوق نیز در دو رشته اعطا می شوند مانند کارشناسی حقوق و علوم اجتماعی.

بازار کار رشته حقوق و وکالت در کانادا

یک سوم جمعیت جهان تحت سیستم حقوقی هستند که به آن Common Law می گویند. یعنی همان سیستم حقوقی که در کانادا حاکم است. بنابراین با تحصیل در این رشته در کانادا قادر خواهید بود در چهارگوشه ی جهان به عنوان وکیل مشغول به کار شوید. اما در کانادا مانند بسیاری از کشورهای دیگر، فارغ التحصیلی در رشته ی حقوق برای کار یه عنوان وکیل کفایت نمی کند. پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه، باید در آزمونی که به آن Bar Exam می گویند موفق شوید که این آزمون به صورت استانی برگزار می شود. و پس از آن دو راه دارید:

 • گذراندن دوره ی کار آموزی یا Articling: این مرحله آخرین مرحله از تحصیلات رسمی حقوقی بوده و پس از آن مجوز کار به عنوان وکیل برای شما صادر خواهد شد. طول مدت این کارآموزی ممکن است در استان های مختلف متفاوت باشد، برای مثال در انتاریو این دوره 10 ماهه است. این دوره می تواند به صورت تمام وقت یا پاره وقت، در یک یا چند شرکت حقوقی و یا حتی در خارج از کانادا گذرانده شود.
 • در استان انتاریو، گذراندن دوره ای مشخص (LPP) در انجمن حقوق انتاریو (Law Society of Ontario). این برنامه شامل چهار ماه کورس عملی – تمرینی و چهارماه تعیین سطح کاری است. این دوره از اواخر آگوست / اوایل سپتامبر شروع شده و تا پایان آوریل ادامه دارد.

زمینه های مختلفی در رشته ی حقوق هستند که می توان پس از فارغ التحصیلی در آن ها مشغول به کار شد. این زمینه های فراوان را می توان به سه گروه کلی تقسیم کرد:

 • حقوق در منافع عمومی: این حوزه معمولا به امور حقوقی گروهی خاص می پردازد، مانند حقوق زنان یا حقوق افریقایی – کانادایی ها.
 • بخش خصوصی: کار در این حوزه به این معنا است که افراد و شرکت ها از هر گروه و دسته ای به صورت فردی مشتری شما خواهند بود. در این حوزه ممکن است در شرکت های حقوقی بزرگ (با بیش از 100 وکیل) و یا شرکت های بسیار کوچک مشغول به کار شوید. وکلا معمولا در یک زمینه ی خاص تخصص و تبحر دارند. برای مثال در حوزه ی خانواده، جزا یا محیط زیست. برخی از وکلا نیز خدمات در تمامی زمینه های حقوقی را ارائه می دهند.
 • دولت: کار برای دولت به این معناست که خود دولت مشتری شما است. ممکن است در دادستانی یا یکی از وزارت خانه های دولتی مشغول به کار شوید.

حتی اگر پس از فارغ التحصیل شدن نخواهید به عنوان وکیل مشغول به کار شوید، تحصیل در این رشته به شما دانش و مهارت های لازم برای موفقیت در تقریبا تمامی زمینه های شغلی را ارائه می دهد، از جمله تجارت، سیاست، روزنامه نگاری و هر شغل دیگری که به مهارت های گفتاری و نوشتاری، توانایی انجام وظایف به شیوه ای شفاف و منطقی و توانایی تفکر بحرانی و حل مسئله نیاز داشته باشد. میانگین درآمد یک وکیل در کانادا حدود 244 هزار دلار کانادا است که این مبلغ تقریبا دو برابر درآمد متوسط در این کشور می باشد.

تحصیل رشته حقوق در مقطع کارشناسی در کانادا

تحصیل حقوق و وکالت در کانادا

اکثر دانشگاه های کانادا به شما اجازه ی ورود به کارشناسی حقوق را با مدرک دیپلم نمی دهند. بلکه در ابتدا لازم است یک دوره ی دو تا چهار ساله در هر رشته ی دیگری را بگذرانید و بعد از موفقیت در آزمون LSAT وارد دوره ی کارشناسی حقوق شوید. اغلب نیازی نیست که برای ورود به کارشناسی حقوق، مدرک تحصیلی قبلی شما نیز با حقوق مرتبط باشد. بنابراین می توانید در رشته ای تحصیل کنید که از آن لذت می برید و حتی نیاز نیست که در دانشگاهی کارشناسی اول خود را اخذ کنید که دانشکده ی حقوق دارد. با تحصیل در کارشناسی حقوق در کانادا (LLB)، مبانی حقوق را فراگرفته و از تفکر بحرانی، استراتژیک و تحلیلی که لازمه ی شغل وکالت است، درک مناسبی به دست خواهید آورد.

تحصیل رشته حقوق در کانادا مقطع فوق لیسانس

معمولا افرادی به تحصیل در کارشناسی ارشد حقوق در کانادا (LLM) می پردازند که قصد دارند دانش آکادمیک خود را در شاخه ی بخصوصی از علم حقوق افزایش دهند. کارشناسی ارشد حقوق در کانادا اصولا بر اساس تحقیقات است (Research-oriented) و معمولا یک سال به طول می انجامد. برخی از رشته هایی که در مقطع ارشد نی توانید در آن ها تحصیل کنید عبارتند از: Criminal Law and Health Law،  Business Lawو  Legal Theory.

 تحصیل دکترای حقوق در کانادا

در بسیاری از کشورها معمولا افرادی به تحصیل در مقطع دکترا می پردازند که قصد تدریس در دانشگاه یا انجام کار های تحقیقاتی را دارند. دوره ی دکترای حقوق در کانادا به The Doctor of Juridical Science (SJD) شناخته می شود و 3 سال به طول می انجامد.

دانشگاه های حقوق کانادا

دانشگاه های زیادی در کانادا رشته های حقوق را ارائه می دهند، اما برخی از دانشگاه هایی که در رشته ی حقوق دانشجوی بین المللی می پذیرند عبارتند از:

 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه یورک
 • دانشگاه اتاوا
 • دانشگاه مانیتوبا
 • دانشگاه کویینز
 • دانشگاه ویلفرید لاریه
 • دانشگاه ویندزور
 • دانشگاه کارلتون
 • دانشگاه ویکتوریا

شرایط تحصیل رشته حقوق در کانادا چیست؟

رقابت برای ورود به رشته های حقوق در کانادا بسیار شدید است. به همین دلیل، متقاضیان باید نمرات و معدل بالایی داشته باشند و بتوانند ثابت کنند که انتخاب مناسبی برای ورود به این رشته در دانشگاه های مورد نظرشان هستند. همچنین نمره ی زبان مورد نیاز برای این رشته بالاتر از سایر رشته ها بوده و گاهی نمره ی آیلتس 7.5 مورد نیاز است. عواملی هستند که می توانند در اخذ پذیرش در این رشته به شما کمک کنند، از جمله شرکت در انجمن ها و یا عضویت در گروه های اجتماعی، انگیزه نامه و سابقه ی کار و البته توصیه نامه از افراد معتبر. البته مانند سایر رشته ها نمرات و معدل مدرک کارشناسی سابق شما نیز بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

بیشتر بخوانید: اخذ پذیرش تحصیلی کانادا

آزمون LSAT چیست؟

آزمون LSAT آزمون استانداردی است که برای ارزیابی مهارت هایی که دانش آموزان برای ورود به رشته ی حقوق به آن نیاز دارند، طراحی شده است. این آزمون معمولا معیاری است برای اینکه دانشگاه تشخیص دهد آیا یک متقاضی باید برای ورود به رشته ی حقوق در آن دانشگاه در نظر گرفته شود یا خیر. این آزمون 4 تا 9 بار در سال و در کشورهای بسیاری در سراسر جهان برگزار می شود و نمره ی قابل قبول در آن برای هر دانشگاه متفاوت است، اما اغلب نمره ی 150 قابل قبول می باشد. این آزمون شامل دو بخش است که هردوی این بخش ها باید تکمیل شوند. بخش اول سوالات چهار گزینه ای که برای ارزیابی درک مطلب و تفکر تحلیلی و منطقی افراد طراحی شده است و باید در مرکزی که آزمون در آن برگزار می شود انجام گیرد. بخش دوم شامل نوشتن مقاله ای است که جدا از بخش سوالات چهار گزینه ای انجام می شود و برای تعیین نمره ی نهایی باید ارائه شود. در واقع در این آزمون دانش شما در رابطه با علم حقوق سنجیده نمی شود، بلکه توانایی های فردی و شخصیتی شما مورد ارزیابی قرار می گیرد. ممکن است در این آزمون چند بار شرکت کنید. برخی از دانشگاه ها میانگین مجموع نمرات آزمون ها را در نظر می گیرند، برخی دیگر پایین ترین و برخی نیز بالاترین نمره را ملاک قرار می دهند.

سوالات متداول:

 • هزینه تحصیل در رشته حقوق در کانادا چقدر است؟
 • در دانشگاه ها و شهرهای مختلف کانادا اختلاف شهریه دانشگاه بسیار زیاد است، اما به طور کلی شهریه ی دانشگاه در رشته ی حقوق در کانادا در سال 2020 بین 7000 تا 34000 دلار کانادا بوده است.
 • طول مدت تحصیل در مقطع کارشناسی رشته ی حقوق در کانادا چقدر است؟
 • تحصیل در این مقطع و این رشته در دانشگاه معمولا 4 سال به طول می انجامد.
 • آیا اخذ پذیرش در رشته ی حقوق از دانشگاه های کانادا دشوار است؟
 • حقیقت امر این است که پذیرش گرفتن در این رشته نسبت به بسیاری رشته های دیگر دشوارتر است و رقابت شدیدی در ورود به دانشگاه ها برای رشته ی حقوق وجود دارد.
 • آیا با پروانه وکالت ایران می توان در کانادا به وکالت پرداخت؟
 • خیر. سیستم حقوقی ایران و کانادا کاملا متفاوت هستند و پروانه ی وکالت ایران در کانادا اعتبار ندارد.
 • دانشگاه های برتر کانادا برای رشته ی حقوق کدام هستند؟
 • دانشگاه های تورنتو، مک گیل و دانشگاه بریتیش کلمبیا از برترین دانشگاه های کانادا در این رشته هستند.
0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست