تحصیل دانشجویان در کانادا

در این نوشته می‌خوانید:

راهنمای جامع برای تحصیل در کانادا

کانادا بزرگ‌ترین کشور در آمریکای شمالی است که از 10 استان و 3 قلمروی آب‌و‌هوایی تشکیل شده است. این کشور در شمالی‌ترین قسمت قاره‌ی آمریکا قرار دارد. پایتخت کانادا شهر «اتاوا» است. کانادا را باید سومین کشور وسیع دنیا بعد از روسیه و چین به‌شمار آورد. در سال‌های اخیر یکی از محبوب‌ترین مقاصد برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی، کشور کانادا گزارش شده است.

شاید شما هم جزء کسانی باشید که به تحصیل در کانادا علاقه‌ی زیادی داشته باشید. برای این کار اولین قدم، ارائه‌ی درخواست خود برای دانشگاه مورد نظر در کاناداست. بعد از این‌که از سوی دانشگاه پذیرش شدید، می‌توانید برای کسب اجازه‌ی تحصیل در این کشور اقدام کنید. البته باید با شرایط تحصیل دانشجویان در کانادا به‌طور کامل آشنایی داشته باشید که در ادامه به همین مطلب می‌پردازیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید!

نظام آموزش و پرورش در کانادا

سیستم آموزشی در مدارس و دانشگاه‌های کانادا بسته به استان و قلمرو متفاوت است. در برخی از مراکز آموزشی به دو زبان انگلیسی و فرانسوی صحبت می‌شود. به‌همین دلیل باید به زبان انگلیسی تا سطح متوسط آشنایی کافی داشته باشید. در دوره‌ی دبیرستان نمره‌ی قبولی عموماً بین 9 – 12 است. در استان کبک، دبیرستان در پایه‌ی یازدهم به پایان می‌رسد.

بعد از اتمام دوره‌ی متوسطه، دانش‌آموزان می‌توانند وارد مدارس حرفه‌ای شوند و یا به دانشگاه بروند. دانشجویان در دانشگاه ابتدا باید دوره‌ی لیسانس را پشت سر بگذارند تا بتوانند برای مدرک کارشناسی ارشد و دکترا اقدام کنند. به دانشجویان حرفه‌ای، گواهی‌نامه و دپیلم مهارت داده می‌شود. این مدارک برای ورود به بازار کار به‌ آن‌ها کمک می‌کند.

دانشگاه‌های محبوب برای تحصیل دانشجویان در کانادا

از جمله دانشگاه‌های محبوب که اغلب برای تحصیل دانشجویان در کانادا انتخاب می‌شوند، می‌توان به دانشگاه مک‌گیل، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه آلبرتا و دانشگاه سیمون فریزر اشاره کرد. دانشجویانی که قصد تحصیل در این دانشگاه‌ها را دارند، باید به‌صورت تمام وقت در‌ آن‌ها تحصیل کنند. علاوه‌براین دانشگاه‌ها، تعدادی کالج در شهرهای تورنتو، ونکوور و مونترال قرار دارد که اغلب برای تحصیل دانشجویان در کانادا انتخاب می‌شوند.

اکثر دانشجویان بین‌المللی که در دانشگاه‌های کانادا تحصیل می‌کنند رشته‌هایی مانند مدیریت تجارت، رسانه، رشته‌های مهندسی، علوم کامپیوتر و مهمان‌داری را انتخاب می‌کنند.

در مورد کشور کانادا

کانادا یکی از امن‌ترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. این کشور آزادی زیادی را برای شهروندان خود فراهم کرده است. مردم این کشور در انتخاب مذهب، پوشش، شغل، رشته‌ی دانشگاهی و … آزادی عمل دارند.

آب‌وهوای کانادا

آب‌وهوای کانادا در مناطق مختلف باهم تفاوت زیادی دارد. در پنج منطقه از این کشور آب‌وهوای اقیانوسی در جریان است. این کشور بین اقیانوس آرام و اقیانوس اطلس قرار دارد. استان‌هایی که در قسمت شرق و غرب قرار دارند، مرطوب و اقیانوسی هستند.

آب‌وهوای مونترال: در این‌جا آب‌وهوا در فصل زمستان سرد و برفی است. گاهی هوا آنقدر سرد می‌شود که به دلیل یخ‌زدن برف، خیابان صحنه‌ی دلخراشی پیدا می‌کند. بارش برف در این ناحیه بیش‌تر از ماه نوامبر آغاز می‌شو‌د و تا آخر ماه مارس ادامه دارد. در زمستان دمای هوای مونترال بین 5 تا 15- درجه‌ی سانتی‌گراد و دمای تابستان بین 15 تا 25 درجه‌ی سانتی‌گراد است. تابستان‌های این شهر مطبوع و دلچسب است.

آب‌وهوای تورنتو: زمستان‌های تورنتو نسبت به سایر شهرهای کانادا، معتدل‌تر است. البته به این معنا نیست که در شهر تورنتو از برف و سرما خبر نیست. دمای روزهای زمستانی در این شهر بین 10 تا 12 درجه‌ی سانتی‌گراد است. تابستان‌های تورنتو خنک است و دمای هوا اغلب بین 15 تا 25 درجه‌ی سانتی‌گراد است.

آب‌وهوای ونکوور: این شهر در تمام طول سال معتدل و مرطوب است. دمای روزهای تابستانی عموماً به 22 درجه‌ی سانتی‌گراد می‌رسد. زمستان‌های ونکوور معتدل است که دمای هوای آن عموماً بین 3 تا 7 درجه سانتی‌گراد است. در شهر ونکوور به‌ندرت برف می‌بارد.

سبک زندگی در کانادا به چه صورت است؟

کانادا یک کشور چندفرهنگی محسوب می‌شود. به‌دلیل وجود اقوام و نژادهای مختلف از سایر کشورها در کانادا، نمی‌توانیم توصیف خاصی از سبک زندگی در کانادا ارائه دهیم. با این وجود اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید، نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

  • در کنار شغل و حرفه‌ی خود، باید فردی اجتماعی باشید.
  • در گفتگوهای روزمره با مردم با احترام رفتار کنید.
  • کانادایی‌ها به برابری بین دو جنس (زن و مرد) اعتقاد زیادی دارند. بنابراین باید به جنس مخالف خود احترام بگذارید.
  • در مورد نژاد، مذهب، جنسیت، گرایشات جنسی و یا ظاهر افراد شوخی نکنید و در این مورد به کسی توهین نکنید.
  • تا وقتی که با کسی صمیمی نشده‌اید، از پرسیدن سوالات شخصی در مورد سن، میزان حقوق، وضعیت تأهل، روابط و هزینه‌های شخصی و … خودداری کنید.

مشکلات مربوط به زبان در کانادا

تحصیل دانشجویان در کانادا زمانی ممکن است که به یکی از زبان‌های انگلیسی یا فرانسه آشنایی داشته باشید. البته در این شهر لهجه‌های محلی هم وجود دارد که ممکن است بلافاصله قادر به درک‌ آن‌ها نباشید. پس باید به خودتان فرصت دهید تا به لهجه‌های محلی عادت کنید. حتی ممکن است کانادایی‌ها هم فوراً صحبت کردن شما را متوجه نشوند. بالاخره شما هم تازه شروع به صحبت به یک زبان خارجی کرده‌اید که مطمئناً در آن لهجه‌ی خاصی دارید. بهتر است آرام صحبت کنید تا دیگران منظور شما را متوجه شوند. هم‌چنین از دیگران بخواهید به‌آرامی صحبت کنند تا منظورشان را درک کنید.

در بین مردم کانادا طنز، بخش جدایی‌ناپذیر تعاملات اجتماعی است که باید آن را نشانه‌ی دوستی تعبیر کنید و نه به‌عنوان بی‌احترامی. کانادایی‌ها از کلمات اختصاری در گفتارهای روزانه زیاد استفاده می‌کنند. پس اگر معنی کلمه‌ای را متوجه نشدید می‌توانید از‌ آن‌ها سوال بپرسید.

مشارکت در بین مردم کانادا

برای تحصیل دانشجویان در کانادا شرکت در فعالیت‌های کلاسی اهمیت زیادی دارد. دانشجویان باید در فعالیت‌های گروهی و بحث‌های کلاسی شرکت کنند. شرکت در بحث‌های خارج از کلاس هم اهمیت زیادی دارد. این کار فرصت‌های زیادی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند و باعث می‌شود تا مهارت زبان انگلیسی خود را افزایش دهید.

در فرهنگ مردم کانادا گفتن کلمات لطفا (please) و تشکر (thank you) جزء آداب و رسوم مهم محسوب می‌شود. بنابراین در روابط خود با دیگران برای ابراز قدرانی حتماً از این دو واژه استفاده کنید.

زندگی دانشجویی در کانادا

برای زندگی دانشجویی در کانادا موارد زیادی از جمله محل اقامت، فعالیت، گرایش تحصیلی و … اهمیت زیادی دارد.

محل اقامت در کانادا

برای تحصیل دانشجویان در کانادا داشتن محل اقامت اهمیت زیادی دارد. دانشجویان می‌توانند برای اقامت خود اسکان دانشگاهی و یا آپارتمان خصوصی را انتخاب کنند. اگر اسکان در خوابگاه‌های دانشجویی را انتخاب کنید، هزینه‌ی اقامت شما کمتر است. مدیریت این خوابگاه‌ها با دانشگاه است. غذای شما نیز توسط دانشگاه تهیه می‌شود. البته باید هزینه‌ی غذا را خودتان تقبل کنید. در قسمت دفتر اقامت در دانشگاه شما می‌توانید اقامتگاه خود را انتخاب کنید.

اگر می‌خواهید در اقامتگاه خود اختیار بیشتری داشته باشید، می‌توانید آپارتمان اجاره کنید. البته در برخی از دانشگاه‌ها نیز آپارتمان‌هایی برای سکونت دانشجویان در نظر گرفته شده است که می‌توانید لیست‌ آن‌ها را از دفتر اقامت در دانشگاه تهیه کنید. بهتر است سکونت‌گاه شما به دانشگاه دسترسی داشته باشد تا مجبور به پرداخت هزینه‌های حمل‌ونقل نشوید.

تهیه‌ی کتاب راهنما

قبل از این‌که کلاس‌های شما برای ترم تحصیلی آغاز شود، باید با دانشگاه و خدمات آن آشنایی کامل پیدا کنید. هم‌چنین باید در کلاس‌های درس خود هم ثبت‌نام کنید. پس بهتر است کتاب راهنمای مربوط به گرایش خود را از دانشکده تهیه کنید. در هر قسمت از این کتاب، در مورد روند پذیرش برای شما توضیحات کافی داده شده است.

فعالیت‌های خارج از برنامه

برای تحصیل دانشجویان در کانادا علاوه بر برنامه‌های تحصیلی، باید در فعالیت‌های ورزشی و فعالیت‌های خارج از برنامه هم شرکت کنید. شرکت در این فعالیت‌ها طیف وسیعی از تجربیات را در اختیار شما قرار می‌دهد. از جمله فعالیت‌های خارج از برنامه برای تحصیل دانشجویان در کانادا می‌توان به موسیقی، انجمن‌های علمی و ادبی، تئاتر، کنسرت بازدید از گالری‌های هنری، موزه‌ها، مراکز مذهبی یا اماکن تاریخی و شرکت در پروژه‌های علمی اشاره کرد.

شرایط پذیرش در دانشگاه‌های کانادا

برنامه‌های تحصیلی و شرایط پذیرش در دانشگاه‌های کانادا با هم تفاوت دارد. با این وجود برای همه دانشجویان، تسلط به سطح مشخصی از زبان انگلیسی اهمیت دارد. در کنار آن باید برای رشته‌های علوم انسانی در کلاس XII حداقل 65 درصد سابقه‌ی تحصیلی داشته باشید. سن متقاضیان قبل از ورود به دانشگاه‌های کانادا باید 18 سال تمام باشد. البته این اعداد کلی است و از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت است.

اسناد مورد نیاز برای تحصیل دانشجویان در کانادا عبارتند از:

  • نسخه‌های معتبر مربوط به مدرک استاندارد X ، XII و مدرک لیسانس (در صورت وجود)
  • دو نامه از اساتید دانشگاهی که اخیراً به شما آموزش داده‌اند
  • اگر سابقه‌ی کار دارید، باید دو توصیه‌نامه از طرف کارفرما یا مدیر خود تهیه کند. کارفرما یا مدیر باید در این نامه در مورد توانایی‌های حرفه‌ای شما اظهارنظر کنند.
  • ارائه‌ی کپی از نمرات آزمون‌های تافل، آیلتس وGMAT
  • دانشجویان متقاضی برای تحصیل در دوره‌های هنر و طراحی و مهندسی معماری باید نمونه‌ کارهای خود را ارائه دهند
  • سایر موار شامل (گواهینامه‌ها/ دستاوردها در سطح ملی و فعالیت‌های فوق برنامه)
  • اثبات توانایی مالی برای تأمین هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا
  • انجام معاینات پزشکی

برخی از دانشگاه‌ها برای تحصیل دانشجویان در کانادا مدارک را به‌صورت آنلاین می‌پذیرند. البته باید به وب‌سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید. هر یک از دانشگاه‌ها اطلاعات اولیه را در وب‌سایت خود منتشر می‌کنند. سپس می‌توانید از تمامی مدارک فوق‌الذکر یک نسخه‌ی اسکن‌شده تهیه کنید. هزینه‌های لازم را هم از طریق حساب کاربری خود پرداخت کنید. از طریق این حساب کاربری می‌توانید از مراحل درخواست تا پذیرش خود مطلع شوید.

هزینه‌ی تحصیل دانشجویان در کانادا باید در همان مرحله‌ی ارائه‌ی درخواست واریز شود. میزان هزینه به کالج، دانشگاه و هم‌چنین دوره‌ی تحصیلی بستگی دارد. بنابراین برای اطلاع از میزان هزینه باید درخواست هر کالج را به‌طور جداگانه بررسی کنید.

مراحل پذیرش برای تحصیل دانشجویان در کانادا

  • ابتدا نام دانشگاه‌ها و کالج‌ها را به‌همراه دوره‌های تحصیلی بررسی کنید.
  • برای کسب اطلاعات لازم باید با کالج مورد نظر خود تماس بگیرید و یا به وب‌سایت آن مراجعه کنید.
  • باید در امتحانات ورودی مانندSAT ، GMAT ، GRE ، TOEFL ، IELTS شرکت کنید.
  • باید در مصاحبه‌ی کالج مورد نظر شرکت کنید. مصاحبه بعد از پذیرش در دانشگاه انجام می‌شود که غالباً به‌صورت ویدئویی است.
  • در صورت قبول شدن در یکی از دانشگاه‌های کانادا باید ویزای دانشجویی تهیه کنید.
  • انگیزه‌نامه شخصی(SOP) یک معرفی‌نامه است که باید در آن اهداف خود را از تحصیل در کانادا بیان کنید. فراموش نکنید که این بیانیه شخصیت شما را منعکس می‌کند. بنابراین در نوشتن آن، باید دقت زیادی داشته باشید و هر چیزی که به ذهن‌تان آمد، روی کاغذ ننویسید.
  • یکی از بخش‌های مهم برای پذیرش در دانشگاه‌های کانادا، داشتن یک مقاله است. ممکن است دانشگاه مورد نظر از متقاضیان بخواهد یک یا دو مقاله‌ی اختیاری بنویسید. موضوعات مقالات در اغلب موارد مشترک است که متقاضی باید در مورد آرزوها، نقاط ضعف و قوت شغل خود، مهارت‌ها، تجربیات و دلایل انتخاب یک دانشگاه مطلب بنویسد.
  • ارائه‌ی یک توصیه‌نامه (LOR) هم برای پذیرش تحصیل دانشجویان در کانادا الزامی است. متقاضیان باید در این توصیه‌نامه ویژگی‌ها و خصوصیات خود را توصیف کنند. البته یک شخص ثالث (کارفرما یا مدیر) نیز باید توانایی و مهارت متقاضی را تایید کند.

فصل‌های ورود به دانشگاه

تحصیل دانشجویان در کانادا عمدتاً در ماه سپتامبر برای نیم‌سال اول و ژانویه برای نیم‌سال دوم آغاز می شود. البته در برخی از مؤسسات آموزشی سال تحصیلی در ماه‌های مه، ژوئیه و اکتبر آغاز می‌شود. شما باید مرحله‌ی پذیرش خود را حدود 6 ماه قبل از شروع فصل تحصیلی ارسال کنید. اکثر دانشگاه‌ها برای تحصیل دانشجویان در کانادا سه ماه (از اکتبر تا ژانویه) به متقاضیان مهلت ثبت‌نام می‌دهند. بنابراین شما در این 3 ماه فرصت دارید در آزمون‌های زبان و مهارت شرکت کنید. 3 ماه پیش‌تر باید برای پرکردن فرم درخواست و ارائه‌ی مدارک اقدام کنید.

حصول اطمینان از این‌که مرحله‌ی درخواست شما برای حضور در مصاحبه و دریافت ویزا به درستی انجام شده است، ضرورت دارد. شما باید تا از ماه ژوئن یا ژوئیه تا ماه سپتامبر برای دریافت ویزای تحصیلی درخواست خود را اقدام کنید.  فصل اصلی برای جذب دانشجویان از سپتامبر آغاز می‌شود. البته برخی از دوره‌های حرفه‌ای در ژانویه شروع می‌شود.

آزمون‌های لازم برای تحصیل در کانادا

برای تحصیل دانشجویان در کانادا شرکت در چندین آزمون لازم و ضروری است. این آزمون‌ها عبارتند از:

  • امتحانات زبان

آزمون بین‌المللی زبان انگلیسی IELTS، آزمون زبان انگلیسی TOEFL و آزمون زبان انگلیسی PTE قبل از تحصیل دانشجویان در کانادا برگزار می‌شود. هر یک از این آزمون‌ها ساختار و قالب متفاوتی دارند که به روش‌های مختلف و براساس قوانین دانشگاه‌ها برگزار می‌شوند. بنابراین متقاضیان قبل از این‌که بخواهند در یکی از این آزمون‌ها شرکت کنند، باید براساس مواد و شرایط آزمون خود را آماده کنند.

آزمون آیلتس به تعداد نامحدود برگزار می‌شود و اگر دانشجو نمره‌ی دلخواه را کسب نکرد، می‌تواند مجدداً در آزمون شرکت کند. آزمون تافل نیز بارها برگزار می‌شود. اما متقاضی نمی‌تواند به فاصله‌ی 12 روز، بیش از دو بار در آن شرکت کند. هم‌‌چنین قبل از این‌که بخواهید در آزمون بعدی شرکت کنید، باید نمره‌ی آزمون قبلی را دریافت کرده باشید.

اگر قصد شرکت در آزمون‌های زبان را دارید، باید برای آزمون آیلتس 150 دلار، برای آزمون تافل 180 دلار و برای آزمون PTE حدود 185 دلار پرداخت کنید.

اگر قصد دارید در ماه سپتامبر وارد دانشگاه شوید، باید در ماه نوامبر در آزمون‌های زبان شرکت کنید. آمادگی و میزان مهارت شما برای شرکت در آزمون زبان اهمیت زیادی دارد. اگر قبل از آزمون 2 تا 4 ماه درس خوانده باشید، شانس بیش‌تری برای موفقیت در آزمون زبان دارید.

  • امتحانات عمومی

بخش دیگری از آزمون‌های لازم برای تحصیل دانشجویان در کانادا به امتحان عمومی مربوط می‌شود. این امتحانات عبارتند از:

آزمون مهارت GMAT: این آزمون به‌منظور اندازه‌گیری توانایی‌های بالقوه‌ی شما در زمینه‌ی تجارت و مدیریت برگزار می‌شود. در این آزمون سوالات مربوط به دروس ریاضی، انگلیسی و مهارت استدلال دانشجویان است.

آزمون سوابق تحصیلات تکمیلی GRE: دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا برای رشته‌ی MBA را دارند، باید در این آزمون نمره‌ی قابل قبول کسب کنند.

آزمون LSAT: این آزمون برای پذیرش دانشجویانی که قصد ادامه‌ی تحصیل در رشته‌ی حقوق را دارند، برگزار می‌شود. این آزمون به‌منظور سنجش مهارت‌های استدلال خواندن و استدلال کلامی دانشجویان در دانشکده‌های حقوق برگزار می‌شود.

آزمون SAT: این آزمون به منظور سنجش میزان مهارت متقاضیان در تجزیه و تحلیل و دانسته‌های قبلی‌ آن‌ها برگزار می‌شود. این آزمون برای دانش‌آموز دبیرستانی برگزار می‌شود که قصد دارند در دوره‌های کارشناسی شرکت کنند.

امتحانات لازم برای ادامه دوره‌های حرفه‌ای در کانادا

دانشگاهی که برای تحصیل انتخاب می‌کنید شرایط خود را برای آزمون‌ها مشخص می‌کند. البته برخی از‌ آن‌ها شما را در انتخاب هر یک از آزمون‌ها آزاد می‌گذارند. در این صورت شما می‌توانید یک آزمون را براساس هزینه و تعداد تکرار آن انتخاب کنید.

مثلاً می‌توان در آزمون GMAT به تعداد نامحدود شرکت کرد. این آزمون 5 بار در سال برگزار می‌شود که باید 30 روز از آزمون قبل گذشته باشد تا بتوانید در آزمون بعدی شرکت کنید. هزینه‌ی این آزمون 235 دلار است. برای آزمون GRE باید 178دلار و برای  آزمون LSAT باید تقریباً 56 دلار پرداخت کنید.

اگر قصد دارید در ماه سپتامبر وارد دانشگاه شوید، باید تا ماه نوامبر در این امتحانات شرکت که بتوانید در مهلت اول اقدام کنید. مدت زمان آماده‌سازی برای شرکت در این آزمون بین 4 تا 6 ماه است.

میانگین نمره‌ی قبولی که برای آزمون GMAT 540 است. میانگین نمره‌ی قبولی برای آزمون GRE برای استدلال کلامی 151، برای استدلال گفتاری 146 است. میانگین نمره‌ی قبولی برای آزمون LSAT 162 است. البته این نمرات کلی است و قوانین دانشگاه‌ها با یکدیگر تفاوت دارد.

هزینه‌های زندگی برای دانشجویان

برای تحصیل دانشجویان در کانادا هزینه‌های زندگی را هم باید در نظر گرفت. در قسمت‌های مختلف کانادا هزینه‌های زندگی با هم متفاوت است. اما برخی از شاخصه‌های اصلی که در هزینه‌های زندگی برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا مؤثر است، عبارتند از:

  • اجاره‌ی مسکن (قیمت در محوطه‌ی دانشگاه یا در خارج از دانشگاه متفاوت است)
  • تهیه‌ی موادغذایی
  • پرداخت هزینه‌ی برق، تلفن، آب، گاز و اینترنت
  • پول خرید کتاب و لوازم ضروری برای تحصیل
  • هزینه‌های حمل‌ونقل

البته شاخصه‌های دیگری هم در تعیین هزینه‌ها مؤثر است که البته از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است. این هزینه‌ها شامل صرف شام در رستوران، مسافرت و تعطیلات، استفاده از تاکسی‌های شهری و … است.

شهریه‌ی دانشگاه هم با توجه به دوره‌های تحصیلی و شهر محل تحصیل متفاوت است. هزینه‌ی شهریه در دوره‌ی کارشناسی عموماً  30 هزار دلار است. برای دوره‌ی کارشناسی باید 55 هزار دلار برای هر سال پرداخت کنید.

یک دانشجوی بین‌المللی در کانادا باید بین 10 تا 12 هزار دلار در سال هزینه کند. البته این میزان هزینه به مکانی که دانشجو در آن زندگی می‌کند، بستگی دارد. هزینه‌های زندگی در کلان شهرهایی مثل تورنتو یا ونکوور بسیار بالاست. اما اگر یک دانشگاه در شهرهای کوچک کانادا را انتخاب کنید، هزینه‌های تحصیلی سالانه بین 8 تا 10 هزار دلار است.

بیمه سلامت برای دانشجویان بین‌المللی

دانشجویان بین‌المللی باید حتماً بیمه‌نامه دریافت کنند. زیرا مجبورند برای مدت طولانی در کانادا زندگی کنند. این بیمه‌نامه برای پرداخت هزینه‌های پزشک، تصادف شخصی، معالجات دندانپزشکی، گم کردن گذرنامه و …. لازم است. شما با کمک این بیمه هیچ هزینه‌ای برای درمان پرداخت نمی‌کنید.

بورس تحصیلی در کانادا

بورس تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی تعلق می‌گیرد. البته دانشجویانی که در دانشگاه‌های معتبر تحصیل می‌کنند و در آزمون‌های مربوطه نمره‌ی قبولی کسب می‌کنند، واجد شرایط بورس تحصیلی و کمک‌های مالی هستند. دانشجویان برای بهره‌مندی از این فرصت باید تمامی اسناد مورد نیاز را در مهلت‌های خاصی ارسال کنند.

مدارک مورد نیاز برای درخواست بورس تحصیلی در کانادا عبارتند از:

  • یک کپی از سوابق علمی
  • آخرین CV
  • بیانیه‌ی هدف (SOP)
  • مجوز مهارت زبان در یکی از آزمون‌های تافل یا آیلتس
  • ارائه‌ی یک توصیه‌نامه (LOR)

دریافت وام تحصیلی 

برای دریافت وام تحصیلی باید سابقه‌ی علمی قوی داشته باشید. هم‌چنین باید ثابت کنید که به دنبال یک دوره‌ی تحصیلی حرفه‌ای یا سایر دوره‌های تحصیلی هستید. براساس برخی از قوانین ممکن است وام تحصیلی تنها به دانشجویان شاغل تعلق بگیرد. ارائه‌ی مدرک دال بر پذیرش در یکی از دانشگاه‌های کانادا به بانک ضرورت دارد. هم‌چنین ارائه‌ی وثیقه‌ی معتبر برای دریافت وام تحصیلی ضرورت دارد.

برای دریافت وام باید بیشتر از 18 سال سن داشته باشید. در غیر این‌صورت وام به والدین شما داده می‌شود.

دوره‌های تحصیلی که واجد شرایط دریافت وام تحصیلی هستند، شامل موارد زیر است:

  • فارغ‌التحصیلی دوره‌های فنی‌وحرفه‌ای در دانشگاه‌های معتبر
  • فارغ‌التحصیلی در رشته‌های MCA ، MBA ، MS

زمان دریافت وام شما قادر به دریافت 80% از مبلغ وام هستید و 20% از حساب شما کسر می‌شود. البته در برخی از بانک‌ها ممکن است تنها 1 درصد از شما به‌عنوان کارمزد دریافت شود.

یکی از مدارک لازم برای دریافت وام تحصیلی از بانک، ارائه‌ی نامه‌ی قبولی در دانشگاه است. در این نامه باید رشته‌ی تحصیلی و هزینه‌های تحصیل درج شده باشد. هم‌چنین برای سوابق تحصیلی باید برگه‌ی آخرین آزمون خود را نیز ارائه دهید.

بازپرداخت وام پس از اتمام دوره‌ی تحصیلی آغاز می‌شود. اگر دانشجو پس از اتمام دوره‌ی تحصیلی شاغل شود، باید بلافاصله پس از پایان یک ماه از تاریخ اشتغال، شروع به بازپرداخت وام نمایند.

اگر پس از از اتمام دوره‌ی تحصیلی، کار پیدا نکردید، بازپرداخت وام بعد از یک سال آغاز می‌شود. عموماً وام باید در مدت 5 تا 7 سال پرداخت شود. اگر دانشجو نتواند در این مدت وام را پرداخت کند، مدت زمان پازپرداخت حداکثر برای 2 سال دیگر تمدید می‌شود. معمولاً دانشجویان می‌توانند حداکثر 10 سال برای بازپرداخت وام تحصیلی مهلت بگیرند.

دریافت ویزا برای تحصیل در کانادا

بعد از این‌که در یک دانشگاه پذیرش شدید، این بار نوبت به ویزا می‌رسد. برای دریافت ویزای دانشجویی شرایط خاصی از سوی دولت کانادا تعیین شده است. شما بعد از این‌که در یک دانشگاه قبول شدید، باید درخواست اخذ ویزا را برای دولت کانادا ارسال کنید. اگر قصد دارید در نیم‌سال اول (ماه سپتامبر) وارد دانشگاه شوید، باید از ماه ژوئن برای دریافت ویزا اقدام کنید. برای این کار به مدارک زیر نیاز دارید:

  • مدرک اثبات قبولی در یکی از دانشگاه‌های کانادا: دانشگاه باید برای شما نامه‌ی قبولی را تکمیل و ارسال کند.
  • باید قدرت تأمین هزینه‌ها را اثبات کنید که قادر هستید هزینه‌های زندگی و شهریه‌ی دانشگاه را پرداخت کنید.

ممکن است در طی مصاحبه‌های شخصی از شما مدارک دیگری نیز درخواست شود.  از دیگر اسنادی که برای اثبات وضعیت تحصیلی و مالی شما نیاز است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کپی مدرک دیپلم و سایر گواهی‌نامه‌هایی که از مدارس دریافت کرده‌اید
  • مدارک مربوط به آزمون‌های TOEFL ، SAT ، GRE یا GMAT
  • باید مشخص کنید که هدف شما از ورود به کانادا، ادامه‌ی تحصیل است و بعد از فارغ‌التحصیلی این کشور را ترک می‌کنید.

نحوه‌ی دریافت ویزای دانشجویی در کانادا

درخواست ویزای تحصیلی در کانادا در چند مرحله انجام می‌شود. فرآیند درخواست شما ممکن است بین 3 تا 4 هفته طول بکشد. شما می‌توانید درخواست خود را از طریق وب‌سایت کنسولگری کانادا انجام دهید یا از خدمات گروه مشاوره آریا بهره ببرید که سال‌ها در زمینه‌ی اخذ ویزای تحصیلی تجربه دارند و نماینده‌ی بسیاری از دانشگاه‌های معتبر کانادا هستند. البته این زمان تخمینی است. برای ارائه‌ی درخواست أخذ ویزا می‌توانید به دو شکل عمل کنید:

  • درخواست خود را به‌صورت آنلاین ارسال کنید

در این صورت باید یک دوربین یا اسکنر داشته باشید تا نسخه‌ی اسکن شده‌ی تمامی مدارک مورد نیاز را تهیه کنید. هم‌چنین به یک کارت اعتباری معتبر هم برای پرداخت هزینه‌ی ویزا نیاز دارید. شما تا 31 دسامبر هر سال مهلت دارید تا اطلاعات بیومتریک خود شامل اسکن عکس چهره و اثرانگشت را برای درخواست ویزا (VAC) ارائه دهید.

  • می توانید درخواست را از طریق گروه مشاوره آریا ارسال کنید

در این روش احتمال رد شدن ویزای شما از حالت قبلی کمتر می‌شود. به این علت که کارشناسان ما قبل از ارسال مدارک به کنسولگری کانادا، آنها را با دقت بالایی بررسی می‌کنند و حتی ریزترین نقص‌های مدارک را رفع می‌کنند. همچنین به علت اینکه ما از مترجمان رسمی ناتی استفاده می‌کنیم، مدارک ترجمه شده‌ی شما نیاز به اخد تاییدیه از دادگستری ندارد.

انجام معاینات پزشکی

انجام معاینات پزشکی برای تحصیل دانشجویان در کانادا الزامیست. این کار در مرحله‌ی درخواست ویزا انجام می‌شود. برای انجام این معاینات باید به پزشکانی که معتمد دولت کانادا هستند مراجعه کنید. لیست این پزشکان در وب‌سایت رسمی مهاجرت کانادا (http://www.cic.gc.ca) منتشر می‌شود. بعد از این‌که معاینات بررسی شد، نتیجه به این CIC ارسال می‌شود. شما باید قبل از ارائه‌ی درخواست ویزای تحصیلی این معاینات را انجام دهید.

اجازه‌ کار در کانادا

برای این‌که بتوانید در کانادا پروانه‌ی کار دریافت کنید، باید شرایط زیر را داشته باشید:

  • باید یک دوره‌ی تحصیلی را به صورت تمام وقت در کانادا طی کرده باشید.
  • حداقل طول دوره‌ی تحصیلی شما باید بیش‌تر از 8 ماه باشد.
  • پس از دوره‌ی متوسطه باید از یک مؤسسه‌ی عمومی یا یک مؤسسه‌ی خصوصی فارغ‌التحصیل شده باشید.
  • برای دریافت مجوز رسمی کار باید تحصیلات خود را با موفقیت پشت سر بگذارید. سپس می‌توانید پس از 90 روز درخواست خود را ارائه دهید.
  • با استفاده از ویزای دانشجویی می‌توانید در کانادا مشغول کار شوید.
  • مجوز کار برای دانشجویان بیش‌تر از مدت دوره‌ی تحصیلی نیست. برای مثال اگر طول مدت دوره‌ی تحصیلی 8 ماه است، شما فقط 8 ماه اجازه دارید در کانادا کار کنید.

همسران دانشجویانی که قصد دارند در کانادا تحصیل کنند، می‌توانند ویزای تمام‌وقت دریافت کنند. البته باید متقاضی ثابت کند که از نظر مالی از همسر خود حمایت می‌کند. در این صورت همسران متقاضیان نیز می‌توانند به‌صورت تمام وقت در کانادا کار کنند.

چک لیست قبل از اقامت در کانادا

قبل از اقامت در کانادا باید موارد زیر را تهیه کنید:

  • رزرو بلیط هواپیما
  • تهیه‌ی بیمه‌ی مسافرتی و درمانی
  • تهیه‌ی محل سکونت در کانادا
  • طی کردن رویه‌ی اداری مربوط به بانک و تهیه‌ی چک‌های مسافرتی
  • بررسی محدودیت‌های مربوط به چمدان‌ها و گمرک

باید از مدارکی که برای درخواست ویزا ارسال کرده‌اید، یک کپی تهیه کنید و‌ آن‌ها را در چمدان به‌همراه داشته باشید. این مدارک شامل موارد زیر است:

  • گذرنامه
  • بلیط هواپیما
  • نامه‌ی قبولی توسط مؤسسه‌ی آموزشی؛
  • آدرس‌های مهم و شماره‌ی تماس
  • یک نامه از بانک در مورد حساب بانکی (برای اثبات توانایی مالی شما)
  • اگر دارو مصرف می‌کنید، به همراه داشتن نسخه‌هایی از داروها ضرورت دارد
  • چک مسافرتی
  • برگه‌ی معاینات پزشکی
  • تاریخ ورود به دانشگاه

زمانی که وارد کانادا شدید

حالا تمامی مراحل مربوط به قبولی در دانشگاه و ویزای تحصیلی را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اید، پس می‌توانید بدون محدودیت وارد خاک کانادا شوید. اگر خوابگاه دانشگاه را برای اقامت انتخاب می‌کنید، ممکن است تا چند هفته با زندگی مشترک خوابگاهی مشکل پیدا کنید. در این صورت می‌توانید با مشاور خوابگاه صحبت کنید.

در هفته‌های اول دانشجویی، کار شما زیاد است. اما در این زمان می‌توانید دوستان جدید پیدا کنید. بهتر است برای پیدا کردن دوستان خوب وقت صرف کنید. برای آشنایی با برنامه‌های کلاسی، دریافت وعده‌های غذایی، پیدا کردن دوستان جدید بهتر است در محوطه‌ی دانشگاه گشت‌وگذار داشته باشید.

در باشگاه‌های دانشگاه و کارگاه‌های آموزشی برای دانشجویان بین‌المللی شرکت کنید. هم‌چنین می‌توانید از سایر خدمات دانشجویی از قبیل سالن تناسب اندام، کتابخانه و … استفاده کنید.

در مدت تحصیل در کانادا بهتر است آشپزی را هم یاد بگیرید. اگر بتوانید غذا را خودتان تهیه کنید، در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود. ذائقه‌ی مردم کانادا با مردم ایران تفاوت دارد. پس مدت زیادی طول می‌کشد تا به غذاهای این کشور عادت کنید.

کار در کانادا پس از اتمام تحصیل

شما می‌توانید پس از اتمام تحصیل در کانادا، وارد بازار کار شوید. البته برای ورود به بازار کار به مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWPP) نیاز دارید. این مجوز به شما اجازه می‌دهد در یکی از شرکت‌های کانادایی استخدام شوید. اجازه‌ی کار پس از فارغ‌التحصیل شدن به اندازه‌ی طول مدت دوره‌ی تحصیل شماست. به‌عنوان مثال اگر دوره‌ی تحصیلی شما 2 سال طول کشیده است،  تا 2 سال بعد از فارغ‌التحصیلی به شما اجازه‌ی کار داده می‌شود.

برای دریافت مجوز کار باید طی 90 روز پس از دریافت تاییدیه‌ی کتبی از دانشگاه، درخواست خود را ارائه دهید. در تأییدیه دانشگاه باید ذکر شود که شما دوره‌ی تحصیلی خود را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اید. البته باید فرم‌های لازم را هم تکمیل و هزینه را پرداخت کنید. در صورت کامل بودن مدارک، پاسخ دولت کانادا به آدرس شما ارسال می‌شود.


بیشتر بخوانید:

بهترین رشته‌ ها برای مهاجرت به استرالیا

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان

آیا من شرایط تحصیل در کانادا را دارم؟

تحصیل در کانادا بدون مدرک آیلتس؛ عدم نیاز به IELTS برای دریافت ویزای دانشجویی 2019 کانادا

راهنمای تحصیل در کانادا

مزایای تحصیل در کانادا

سوالات رایج در مورد تحصیل در کانادا

چگونگی بودجه بندی هزینه ها برای تحصیل در کانادا

19 بورسیه‌ تحصیلی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی

نحوه‌ی اخذ ویزای تحصیلی کانادا در سال 2019

نمره آیلتس برای مهاجرت به کانادا 2019

انواع ویزای کانادا

استخدام فارغ‌التحصیلان در کانادا

اقامت کانادا بعد از تحصیل


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button

+


x