تحصیل در رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی در کانادا

از رشته‌های تحصیلی که می‌توان برای تحصیل در کانادا در نظر گرفت، علوم انسانی هستند. اگر در فکر مهاجرت تحصیلی به کانادا هستید و به رشته‌های انسانی علاقه دارید، مطلب زیر برای شما بسیار مفید خواهد بود.

علوم اجتماعی چیست؟

علوم اجتماعی به هر شاخه ای از علم اطلاق می شود که با رفتار های انسانی از جنبه های اجتماعی و فرهنگی آن سر و کار دارد. از جمله رشته های علوم انسانی می توان به اقتصاد، علوم اجتماعی، روان شناسی اجتماعی و جامعه شناسی اشاره کرد. و گاهی اوقات نیز مردم شناسی، جغرافیای اجتماعی و اقتصادی و جوزه هایی از آموزش که به محتوای اجتماعی یادگیری و رابطه ی مدرسه با نظم اجتماعی مربوط هستند. به طور خلاصه می توان علوم اجتماعی را به این شکل تعریف کرد: موضوعات علوم اجتماعی موضوعاتی هستند که انسان را بررسی کرده و به توضیح او می پردازد.

شرایط مورد نیاز برای تحصیل در رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی در کانادا

درست است که ایده ی مهاجرت تحصیلی و تحصیل در خارج از کشور ممکن است برای همه هیجان انگیز باشد، اما در عین حال میاز به برنامه ریزی دقیقی دارد. مانند هر رشته و دانشگاه دیگری، برای تحصیل در کانادا در رشته های علوم انسانی و اجتماعی نیز باید تصمیم بگیرید می خواهید در کدام شهر زندگی کنید، شهریه ی دانشگاه را با بودجه ی خود بسنجید و فرم های بسیاری را پر کنید!

در واقع شما نمیتوانید انتظار داشته باشید با یک فرمت واحد بتوانید برای چند دانشگاه اقدام کنید و باید برای هر رشته و دانشگاه تحقیقان کافی انجام داده و شرایط خود را با شرایط مورد نظر دانشگاه بسنجید.

خبر خوب اینکه متخصصین موسسه آریا تمامی این کار ها را برای شما انجام داده و با توجه به پیش زمینه ی شما، شرایط سنی و تحصیلی، علایق شما و البته بودجه ای که برای این کار در نظر گرفته اید، بهترین و مناسب ترین گزینه ها را به شما پیشنهاد خواهند داد. به طور کلی به منظور تحصیل در کانادا در رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی، مدارکی مورد نیاز هستند که باید آن ها را در نظر بگیرید:

 • مدرک زبان:

  ممکن است نمره ی زبان مورد نیاز برای پذیرش یک دانشگاه با نمره ی مورد نیاز برای ویزای تحصیلی شما متفاوت باشد. همانطور که می دانید مدرک آیلتس مدرک زبان معتبری است که برای همه ی موسسات آموزشی انگلیسی زبان در سراسر دنیا اعتبار دارد. برای اغلب رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی در مقطع کارشناسی، به نمره ی آیلتس 6.5 با نمره ی 6 در Writing و در مقطع کارشناسی ارشد، به نمره ی آیلتس 7 با نمره ی 6.5 در Writing نیاز خواهید داشت. که البته این نمره ممکن است با توجه به رشته ی انتخابی شما تغییر کند.

 • مدارک تحصیلی:

  اگر متقاضی تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی هستید، یک دوره ی Foundation که به آن Bridging Study نیز می گویند، می تواند به شما کمک کند تا واجد شرایط ورود به این دوره ها باشید. برای ورود به دوره ی ارشد در در رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی نیز معمولا به مدرک کارشناسی در رشته ای مرتبط نیاز است. مجددا تاکید می شود که مدارک مورد نیاز برای هر رشته و دانشگاه ممکن است متفاوت باشد.

تحصیل در کانادا

هزینه‌های تحصیل در کانادا برای رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی:

درست است که نمی توان یک رقم مشخص برای تعیین هزینه های تحصیل در کانادا اعلام کرد، اما هزینه ی متوسط تحصیل برای دانشجویان بین المللی بسته به رشته ی تحصیلی و دانشگاه، برای مقطع کارشناسی بین 28000 تا 40000 دلار در سال، برای مقطع کارشناسی ارشد بین 30000 تا 45000 دلار و برای مقطع دکترا بین 19000 تا 32000 دلار در سال در سال است.

برای تخمین بودجه ی مورد نیاز برای تحصیل در کانادا، هزینه های اسکان و خورد و خوراک و غیره را نیز در نظر داشته باشید. برای مثال، برای هزینه ی محل اقامت، می توانید بین 400 تا 1500 دلار در ماه را انتظار داشته باشید. این هزینه ها نیز با توجه به شهری که در آن تحصیل خواهید کرد و یا اینکه از امکانات دانشگاه مانند خوابگاه ها استفاده کنید یا نه، بسیار متفاوت خواهد بود.

موقعیت‌های شغلی برای فارغ‎‌التحصیلان رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی

تحصیل در کانادا در رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی می تواند موقعیت های شغلی متعددی برای شما فراهم کند، زیرا مهارت هایی مانند تفکر خلاق و چگونگی ارزیابی موقعیت را با تحصیل در این رشته ها به دست آورده اید. برای مثال، فارغ التحصیلان می توانند در بسیاری از آژانس های دولتی به عنوان کارمند و تحلیل گر مشغول به کار شوند.

در صورت داشتن مهارت های جانبی، فارغ التحصیلان در این رشته ها می توانند در مراکز مراقبتی کودکان و جوانان، سرویس های خدمات اجتماعی، مراکز ترک اعتیاد، خدمات مشاوره و سیاست گذاری مشغول به کار شوند.

با اخذ مدرکی در زمینه ی آموزش، این فارغ التحصیلان می توانند در مدارس به آموزش مطالعات اجتماعی، اقتصاد و یا سایر شاخه های علوم اجتماعی بپردازند. همچنین می توانند در زمینه ی آموزش به دانش آموزان با نیاز های خاص، مانند دانش آموزانی که از نظر ذهنی یا فیزیکی معلول هستند مشغول به کار شوند. از نظر آکادمیک، فارغ التحصیلان می توانند در محیط آموزشی بمانند و به تدریس علوم اجتماعی، جامعه شناسی، مردم شناسی، اقتصاد، علوم سیاسی و روان شناسی بپردازند و در کنار آن همزمان به کار تحقیقات نیز مشغول باشند.

مشاغلی که در انتظار شماست

در کانادا اساتید علوم اجتماعی معمولا در حال انجام تحقیقات در “شورای تحقیقات علوم اجتماعی و انسانی” هستند. پیش زمینه ای در زمینه ی تحصیلات علوم اجتماعی می تواند برای ورود به رشته های تحصیلی مانند حقوق، آموزش، بهداشت عمومی و یا پزشکی استفاده شود. همچنین می توان به تحصیل در کانادا در رشته های تخصصی مانند مردم شناسی، مطالعات جنسیتی، جامعه شناسی، جرم شناسی، روان شناسی، اقتصاد و علوم سیاسی ادامه داد.

به طور کلی می توان این شغل ها را برای فارغ التحصیلان رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی در کانادا نام برد: روزنامه نگار، معلم، وکیل، اقتصاد دان، مدیر کمپین (معمولا انتخاباتی)، معاون سیاسی، روان شناس، درمانگر، نویسنده و کار در بخش منابع انسانی.

تحصیل در کانادا

دانشگاه‌هایی که در کانادا رشته‌های علوم‌انسانی و اجتماعی را ارائه می‌دهند

پیش از مهاجرت تحصیلی به کانادا، باید رشته و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید. اگر تصمیم به تحصیل در کانادا در رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی را دارید، در زیر به تعداد محدودی از دانشگاه هایی که این رشته را ارائه می دهند اشاره می کنیم:

 • دانشگاه واترلو (University of Waterloo):

  در سال 1957 و در اوج جنگ سرد تاسیس شد و در آن زمان اولین دانشگاه در جهان بود که دانشجویانش امکان دسترسی به کامپیوتر های پرقدرت را داشتند. بر اساس رنکینگ QS در سال 2020 این دانشگاه در رتبه ی 137 جهان است.

 • دانگاه تامپسون ریورز (Thompson Rivers University):

  این دانشگاه در ایالت بریتیش کلمبیا قرار دارد و در 9 دانشکده ی خود، 140 رشته ی مختلف را ارائه می دهد.در هر ترم بیش از 1750 دانشجوی بین المللی از 85 ملیت در این دانشگاه ثبت نام می کنند.

 • دانشگاه آلبرتا University of Alberta)):

یکی از 5 دانشگاه برتر در کانادا و در بین 100 دانشگاه برتر در جهان است. بیش از 200 رشته ی مختلف در مقطع کارشناسی و پایین تر از آن و بیش از 7000 دانشجوی        بین‍‌المللی دارد.

 • دانشگاه کوئین (Queen’s University):

بیش از 23000 دانشجو و 131000 فارغ التحصیل در سراسر جهان دارد و به گفته ی مجله ی مک لین، جزو 10 دانشگاه برتر کانادا در رشته هایی همچون علوم کامپیوتر،         مهندسی، ریاضی، پرستاری، محیط زیست ، آموزش و غیره است.

 • دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Colombia):

در سال 1908 تاسیس شده و قدیمی ترین دانشگاه بریتیش کلمبیا است و جزو 3 دانشگاه برتر کانادا طبقه بندی شده است.

 • دانشگاه تورنتو (University of Toronto):

از سال 2017 این دانشگاه بیش از 700 رشته در مقطع کارشناسی و پایین تر برای رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی، علوم فیزیک و ریاضی، تجارت و مدیریت، علوم            کامپیوتر، مهندسی، موسیقی، معماری و غیره ارائه می دهد.

 • دانشگاه مک مستر (McMaster University):

یکی از اعضای گروه U15 که مجموعه ای از دانشگاه های متمرکز بر تحقیقات در کانادا است و بیش از 14000 دانشجوی دوره کارشناسی و پیش از آن و 400 هزار           دانشجوی کارشناسی ارشد و بالاتر از آن دارد.

بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل در رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی:

0
برچسب‌ها:, , ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست