تحصیل رشته داروسازی در کانادا

این روزها اخبار مختلفی از کانادا به گوش می‌رسد. اخباری که همگی، به نفع شهروندان کانادایی است. برای مثال می‌توان به خدمات و ابلاغیه‌هایی اشاره کرد که توسط نخست‌ وزیر کانادا، جاستین ترودو بیان می‌شود. حتی گوش دادن به یکی از این ابلاغیه‌ها و آشنایی با برخی از این خدمات و امکانات رفاهی باعث می‌شود هر کسی در دلش آرزو کند که کاش می‌توانست یک شهروند کانادایی باشد.

بسیار خوب، این آرزوی شما نشدنی نیست! با مهاجرت به کانادا به راحتی می‌توانید به یک شهروند کانادایی تبدیل شوید! اما این مهاجرت از چه روش‌هایی امکان پذیر است؟‌ قطعا همانطور که می‌دانید، ساده‌ترین راه آن، مهاجرت تحصیلی به کانادا است.

به خاطر بازار کار خوب و وضعیت اقتصادی مناسب در کانادا، هر سال تعداد زیادی از دانشجویان جهت تحصیل در رشته‌های مختلف، به کانادا مهاجرت می‌کنند. اما این مهاجرت تحصیلی شرایط و الزاماتی دارد. خصوصا اگر بخواهید در رشته‌های سخت و حساسی مثل پزشکی و داروسازی بپردازید.

رشته‌هایی مثل داروسازی، از سایر رشته‌های تحصیلی سخت‌تر هستند و اخذ پذیرش در این رشته‌ها صبر ایوب می‌خواهد! البته دیگر نیازی به عمر نوح نیست. فقط کافی است خوب درس بخوانید و در آزمون‌های مخصوص و مربوط به آن پذیرفته شوید.

اما به طور کلی، شرایط اخذ پذیرش در این رشته در کانادا چگونه است؟ آیا باید در یک نوع کنکور سخت کانادایی شرکت کنیم؟‌ تحصیل در رشته‌ی داروسازی در کانادا چقدر طول می‌کشد؟ بازار کار این رشته در کانادا چگونه است؟ در ادامه تمام این موارد را بررسی خواهیم کرد.

شرایط تحصیل در رشته داروسازی در کانادا

شما جهت اخذ پذیرش در رشته داروسازی، باید شرایط خاصی را داشته باشید. برای مثال، باید لیسانس داروسازی داشته باشید و برای تحصیلات تکمیلی اقدام نمایید. اگر  می‌خواهید از همان ابتدا و  در مقطع کارشناسی، برای تحصیل در رشته‌ی داروسازی اقدام کنید، پس باید در یک آزمون ورودی شرکت نمایید. این آزمون که Pharmacy Examining Board of Canada نام دارد، به زبان انگلیسی یا فرانسوی برگزار می‌شود.

پس از قبولی در این امتحان و اخذ پذیرش از این رشته، ابتدا در یک دوره‌ی عمومی در مقطع لیسانس شرکت خواهید کرد. البته برخی دوره‌ها هم وجود دارند که به نوعی معادل فوق‌ دیپلم هستند و دروسی تخصصی نظیر شیمی، زیست، زبان و ریاضی را تدریس می‌کنند. شما باید این درس‌ها را حداقل با 75 درصد نمره پاس کنید.

در این حالت، تازه برای شرکت در آزمونی تخصصی‌تر مجاز خواهید شد. این آزمون که PCAT یا Pharmacy College Admission‌نام دارد، تکلیف شما را جهت ادامه‌ی تحصیل یا ترک کشور کانادا مشخص می‌کند.

این آزمون در حقیقت 232 سوال چهارگزینه‌ای دارد و بعد از آن، باید یک متن تحلیلی نیز به زبان انگلیسی بنویسید. برای اطلاعات بیشتر، حتما به سایت پیرسون سر بزنید.

تحصیل در کانادا

بهترین دانشکده‌های داروسازی در کانادا

متاسفانه فقط ده دانشگاه در کانادا مدرک معتبری در اختیار دانشجویان داروسازی قرار می‌دهند. البته دانشگاه‌های زیادی این رشته را در کانادا تدریس می‌کنند؛ ولی فقط مدرک برخی از آن‌ها مورد تایید انجمن داروسازی در کانادا خواهد بود. پس برای تحصیل در کانادا، آن هم در رشته‌ی داروسازی، باید احتیاط کنید و برای دانشگاه مناسبی مدارکتان را ارسال نمایید. مگر اینکه ترجیح دهید بعد از تحصیل، به ایران برگردید.

در ادامه لیست ده دانشگاه معتبری که رشته‌ی داروسازی را درس می‌دهند، ذکر خواهیم کرد:

 • دانشگاه مموریال نئوفاندلند
 • دانشگاه لاوال
 • دانشگاه مانیتوبا
 • دانشگاه ساسکاچوان
 • دانشگاه دالهوس
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا

بهترین دوره ها برای تحصیل داروسازی در کانادا

رشته‌هایی چون داروسازی و پزشکی، از اهمیت و حساسیت بسیار زیادی در کانادا برخوردار هستند. مراکز بهداشتی درمانی و داروخانه‌ها، اکثرا ترجیح می‌دهند تا نیروهایی کارکشته و باسواد را استخدام کنند. یعنی کسانی که از دانشگاه‌های معتبر فارغ‌التحصیل شده باشند.

از بهترین دوره‌های داروسازی در کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دوره‌ی تکنسین داروسازی در کالج هومبر
 • دوره‌ی کارشناسی داروسازی
 • دوره‌ی فیزیولوژی و داروسازی دانشگاه ساسکاچوان
 • دوره‌ی کارشناسی داروسازی در دانشگاه ساسکاچوان
 • دوره‌ی تکنسین داروسازی در کالج سنتنیال

مجوز کار به عنوان داروساز در کانادا

اینطور نیست که پس از فارغ‌التحصیلی، به یک داروخانه مراجعه کنید تا بتوانید به عنوان یک داروساز مشغول به کار شوید. همانطور که گفتیم، داروسازی جزء رشته‌هایی است که در مورد آن وسواس و حساسیت زیادی به خرج می‌دهند.

 پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های کانادایی، باید در آزمون Pharmacist Evaluating Examination شرکت کنید. آزمونی که از آن به عنوان آزمون ملی داروسازان کانادا یاد می‌شود و صلاحیت شما را جهت ورود به جامعه‌ی داروسازی کانادا، تایید می‌کند.

اگر شما حداقل نمره‌ی قبولی در این آزمون را به دست نیاورید، نمی‌توانید مشغول به کار شوید. مگراینکه بخواهید در استان کبک کار کنید.

تحصیل در رشته داروسازی در کانادا

آینده‌ شغلی داروسازی در کانادا

با وجود اینکه سختگیری‌های زیادی در این زمینه صورت می‌گیرد، ولی رشته‌ی داروسازی آینده‌ی شغلی بسیار خوبی دارد. پس از فارغ‌التحصیلی و قبولی در آزمون ملی داروسازی، به سرعت می‌توانید در بازار کار کانادا شغل خوبی پیدا کنید.

پس از اشتغال به کار، بدون شک شما درآمد بسیار بالایی خواهید داشت. داروسازی یکی از مشاغل پولساز و محبوب در کانادا است. علاوه بر این،‌ با مدرک اخذ شده از دانشگاه‌های کانادا می‌توانید در هر نقطه از دنیا که می‌خواهید، شروع به کار کنید. حتی می‌توانید داروخانه‌ی مخصوص خودتان را در کانادا داشته  باشید. از نظر امنیت و ثبات شغلی هم خیالتان راحت باشد. چون برای این رشته وسواس و حساسیت زیادی صرف می‌شود، برای کسانی که در آزمون پذیرفته می‌شوند ارزش زیادی قائل هستند.

پس فقط کافی است که از دانشگاه خوبی فارغ‌التحصیل شوید و در آزمون ملی نیز نمره‌ی قبولی بگیرید.  به این ترتیب، شما آینده‌ی خود را تا آخر عمر تضمین کرده‌اید. این آینده آنقدر درخشان و دوست داشتنی خواهد بود که حتی بخواهید تا 200 سال عمر کنید.

سختی های رشته داروسازی در کانادا

البته در کنار آینده‌ی شغلی فوق‌العاده و درآمد بالا، برخی مشکلات نیز وجود دارند که باید آن‌ها را نیز در نظر بگیرید. برای مثال شما باید 6 الی 8 سال درس بخوانید تا بتوانید مدرک داروسازی را دانشگاه‌های کانادایی اخذ نمایید.

شهریه‌ی بالا جهت تحصیل در رشته‌ی داروسازی در کانادا، یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند برای شما مشکل ساز باشد. علاوه بر این، پس از اشتغال به کار نیز، مسئولیت‌های زیادی روی دوش شما قرار خواهد گرفت. شما به عنوان داروساز ساعات زیادی را باید در محیط کار سپری کنید. فرصت ارتقاء شغلی در این رشته نیز  وجود ندارد.

صنعت داروسازی در کانادا

با توجه به فروش بالای دارو در کانادا، این کشور دهمین بازار بزرگ دارویی در دنیا را به خود اختصاص داده است. از سال 2012 تا کنون، این کشور سالانه یک رشد تجاری 4.5 درصدی را تجربه کرده است. از همین رو، هر سال تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان جهت کار در رشته‌ی داروسازی مشغول می‌شوند. در ادامه می‌توانید آمار استخدام این نیروها را مشاهده کنید:

سالتعداد نیروهای استخدامی در زمینه‌ی داروسازی
2005 نفر28,673
2006  نفر30,032
2007 نفر28,914
2008 نفر28,700
2009 نفر28,138
2010 نفر27,209
2011 نفر26,710
2012 نفر26,979
2013 نفر26,983
2014 نفر25,934
2015 نفر27,302
2016 نفر28,494
2017 نفر29,870
2018 نفر29,802

درآمد رشته داروسازی در کانادا

همانطور که گفتیم، کسی که به عنوان یک داروساز در کانادا مشغول به کار شود، درآمد بسیار بالایی خواهد داشت. این درآمد نسبت به کارمند معماری یا پرستاری خیلی بیشتر خواهد بود. یک داروساز در کانادا، به طور میانگین سالانه 193000 دلار به دست خواهد آورد.

این به این معنی است که 50 درصد داروسازها در کانادا، هر سال می‌توانند چنین مبلغی به دست بیاورند. اما فقط 25 درصد داروسازها ممکن است سالی 127000 دلار درآمد داشته باشند. با توجه به گزارشات به دست آمده، 25 درصد داروسازها در کانادا، سالانه بیش از 252000 دلار درآمد دارند!

مشخصا با توجه به اعداد و ارقام بالا، به این نتیجه می‌رسیم که در کانادا برای داروسازان ارزش بسیار زیادی قائل می‌شوند. پس سختی کشیدن، شرکت در آزمون‌های ورودی، هشت سال درس خواندن و زیاد کار کردن واقعا ارزشش را دارد.

چون شما، قرار است آینده‌ای مرفه و پر پول را در کانادا تجربه کنید. پس میزان مطالعات خود را بالا ببرید و حواستان به مهارت در زبان انگلیسی نیز باشد.

مشاوره تحصیل تخصص داروسازی در کانادا

گروه آریا با سال ها تجربه در زمینه پذیرش تحصیلی کانادا و کشورها و رشته های مختلف و همچنین با داشتن نمایندگان و رابط های آکادمیک معتبر در کانادا، به جزئیات این کار تسلط داشته و با ارائه ی مشاوره به عنوان اولین قدم، شانس شما برای موفقیت در این راه را ارزیابی کرده و در ادامه ی مسیر در هر گام در کنار شما خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست