تحصیل رشته پزشکی در کانادا

رشته پزشکی در سرتاسر دنیا یکی از محبوب ترین رشته های تحصیلی و شغل پزشکی یکی از پولساز ترین و با پرستیژترین مشاغل در اکثر کشورها است. اما اگر بخواهیم در کشوری غیر از ایران به تحصیل در رشته ی پزشکی بپردازیم، چه چیزهایی را باید بدانیم و چه شرایطی باید داشته باشیم؟ اگر کارشناسی خود را از ایران در رشته ای غیر از پزشکی اخذ کرده باشیم، آیا می توانیم در کانادا به تحصیل در رشته پزشکی بپردازیم؟ در این مطلب به تمامی سوالات شما در مورد دریافت پذیرش پزشکی کانادا و تحصیل پزشکی در کانادا پاسخ داده خواهد شد.

درباره تحصیل پزشکی در کانادا

رقابت برای ورود به دانشکده ی پزشکی در کانادا بسیار تنگاتنگ است، بنابراین متقاضیان باید اطمینان حاصل نمایند که برای ورود به هرکدام از این دانشکده ها که انتخاب می کنند، واجد تمامی شرایط لازم هستند. دوره ی پزشکی در کانادا بسته به شرایط متقاضیان و دانشگاهی که در آن به تحصیل می پردازند، بین 3 تا 5 سال به طول می انجاند. در دوره ی 5 ساله، سال اول به عنوان دوره ی آمادگی برای افرادی است که مدرک کارشناسی آن ها در یکی از رشته های علوم مرتبط نباشد. برای ورود به دوره ی 4 ساله، مدرک کارشناسی دانشجویان باید در بیولوژی و یا سایر رشته های مرتبط باشد.

مزایای تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی در کانادا

خدمات و سیستم بهداشتی درمانی کانادا همواره در مقایسه با سایر کشورها رتبه بندی بالاتری داشته است. مضاف بر این، سیستم آموزشی کانادا همواره جزو بهترین ها در جهان بوده و زبان انگلیسی این کشور، چند ملیتی بودن آن و هزینه های پایین تحصیل و زندگی در مقایسه با سایر کشورهای پیشرفته، این کشور را به مقصدی محبوب برای مهاجرت تحصیلی تبدیل کرده است. در زیر به چند دلیل برای اینکه تحصیل پزشکی در کانادا می تواند انتخاب هوشمندانه ای باشد اشاره می شود:

 • اگر در یک دانشکده ی پزشکی در کانادا تحصیل نمایید، مدرک خود را از یکی از معدود دانشگاه های برتر جهان دریافت می کنید، مدرکی که در سراسر جهان اعتبار دارد.
 • دانشکده های پزشکی کانادا به خاطر تحقیقات معتبرشان شهرت جهانی دارند.
 • کانادا پذیرای دانشجویان بین المللی فراوانی از سراسر جهان است و تنوعی که در فرهنگ ها تجربه خواهید کرد بی بدیل است.
 • مزیت دیگر تحصیل در کانادا بورسیه هایی است که ممکن است بتوانید از آن ها بهره ببرید.
 • فرصت های شغلی پس از فارغ التحصیلی در کانادا بی شمارند.

شرایط تحصیل پزشکی در کانادا

همانطور که متوجه شده اید، برخلاف ایران که از ابتدای ورود به دانشگاه رشته ی پزشکی را انتخاب می کنید، برای ورود به دوره های پزشکی در کانادا، باید ابتدا مدرک کارشناسی خود را اخذ کرده باشید. در ضمن، اکثر دانشکده های پزشکی در کانادا از شما مدرک MCAT (Medical College Admission Test) خواهند خواست که در ادامه به تفصیل در مورد آن صحبت خواهیم کرد. در کانادا 17 دانشکده ی پزشکی وجود دارد که 14 تای آن ها به زبان انگلیسی بوده و تنها برخی از آن ها پذیرای دانشجویان بین المللی هستند. پس می توانید تصور کنید که رقابت برای تحصیل در رشته ی پزشکی در کانادا چقدر شدید خواهد بود. نکته ی مهم در اینجا این است که مدرک دیپلم شما باید در رشته ی تجربی باشد و اینکه باید حتما دوره ی کارشناسی خود را نیز در کانادا گذرانده باشید مگر اینکه دانشگاه مورد نظر شما با دولت ایران توافقنامه ای داشته باشد که دانشجویانی که دوره ی کارشناسی خود را در ایران گذرانده اند را برای تحصیل در رشته ی پزشکی بپذیرند. دقت کنید که در این شرایط مدرکی که از ایران دارید نباید پزشکی باشد!

بیشتر بخوانید: اخذ ویزای تحصیلی کانادا

شرایط پذیرش پزشکی در کانادا

همانطور که می دانید هر دانشگاهی شرایط خاص خودش را برای اعطای پذیرش دارد. اما به طور کلی باید برای درخواست پذیرش در دانشکده های پزشکی کانادا واجد شرایط زیر باشید:

 • داشتن مدرک دیپلم در رشته ی علوم تجربی
 • داشتن مدرک کارشناسی از یکی از دانشگاه های معتبر کانادا
 • داشتن مدرک زبان معتبر
 • داشتن مدرک MCAT
 • شرکت در آزمون CASPer. (برخی از دانشگاه های کانادا در پروسه ی پذیرش این آزمون آنلاین را برگزار می کنند. در این آزمون شرایطی برای شما شرح داده می شود و از شما خواسته می شود بگویید رفتار یا عکس العمل شما در این شرایط چیست. در این آزمون بیش از آن که اطلاعات پزشکی شما سنجیده شود، مطابقت پاسخ های شما با اصول اخلاقی و حساسیت های یک پزشک ایده آل بررسی می شود.

مدارک لازم برای پذیرش در رشته پزشکی در کانادا

بسته به دانشگاهی که برای تحصیل در آن درخواست پذیرش می دهید، ممکن است مدارک متفاوتی از شما خواسته شود. اما مدارکی که در زیر به آن ها اشاره نی شود مدارکی هستند که معمولا همه ی دانشگاه ها آن ها را از شما خواهند خواست:

 • پاسپورت معتبر
 • مدرک دیپلم در رشته ی علوم تجربی
 • مدرک کارشناسی از یکی از دانشگاه های معتبر کانادا
 • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه
 • مدرک MCAT با نمره ی مورد نیاز
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه (Recommendation Letter)
 • رزومه
 • نتایج موفق در آزمون CASPer
 • مصاحبه

MCAT چیست؟

آزمون (MCAT (Medical College Admission Test یک آزمون چهارگزینه ای کامپیوتری استاندارد شده است که برای بیش از 90 سال یخشی از پروسه ی ادمیشن دانشکده های پزشکی بوده است. تقریبا تمامی دانشکده های پزشکی در امریکا و بسیاری از دانشکده های پزشکی در کانادا نتیجه ی این آزمون را جزو مدارک مورد نیاز برای ادمیشن قرار داده اند. این آزمون هرساله چندین بار از اواخر ژانویه تا سپتامبر در صدها مرکز در امریکا و کانادا و همچنین مراکز مشخصی در سراسر دنیا برگزار می شود. محدودیت های شرکت در این آزمون بدین شکل است که در طول یک سال، 3 بار امکان شرکت در این آزمون را دارید، در طول دو سال 4 بار و 7 بار به طور کلی اجازه ی شرکت در این آزمون به شما داده خواهد شد. اعتبار این آزمون 3 سال است.

هزینه‌های تحصیل پزشکی در کانادا

از لحاظ شهریه دانشگاه در رشته پزشکی، کانادا یکی از به صرفه ترین کشور ها است. یه طور متوسط مجموع شهریه ی دانشگاه در رشته ی پزشکی و هزینه های زندگی سالانه بین 50 هزار تا 125 هزار دلار کانادا است. این تفاوت چشمگیر به دلیل تفاوت شهریه در دانشگاه های مختلف و همچنین سبک زندگی های متفاوت است که هزینه های متفاوتی را می طلبد. برای مثال، شهریه ی سال اول دانشگاه تورنتو نزدیک به 60 هزار دلار در سال و دانشگاه مک گیل حدود 39 هزار دلار است.

لیست دانشگاه های علوم پزشکی کانادا

همانطور که گفته شد همه ی دانشکده های پزشکی کانادا پذیرای دانشجویان بین المللی نیستند. در زیر به 10 تا از برترین دانشکاه های کانادا برای تحصیل پزشکی دانشجویان بین المللی اشاره می شود:

 • University of Toronto
 •  McGill University
 • McMaster University
 • Memorial University
 • Queen’s University at Kingston
 • Laval University
 • University of Montreal
 • University of Sherbrooke
 • Dalhousie University

شرایط کار پس از تحصیل پزشکی در کانادا

به طور کلی پزشک بودن در کانادا به معنی یک زندگی راحت، درآمد عالی و مسیر شغلی تضمین شده است. به طور تقریبی پزشکان در کانادا سالانه حدود 339 هزار دلار درآمد دارند که البته این درآمد در ایالت های مختلف، متفاوت است. البته در این زمان باید شهروند کانادا بوده و یا اقامت دائم این کشور را داشته باشید که آن نیز مسیر هموار و آسانی است که در بخش های دیگر همین وب سایت به آن پرداخته خواهد شد. با تغییر ویزای خود از تحصیلی به کاری، به راحتی می توانید در این مسیر با آینده ای بسیار روشن قدم بگذارید. بر اساس قوانین کانادا، فارغ التحصیلان رشته ی پزشکی در این کشور پس از فارغ التحصیلی تا 3 سال فرصت دارند تا در این حیطه وارد بازار کار شوند.

شرایط اقامت پس از پذیرش پزشکی در کانادا

پس از فارغ التحصیلی در رشته ی پزشکی نیز مانند سایر رشته ها باید برای ویزای کار فارغ التحصیلی افدام کرده و مراحل روتین برای اخذ اقامت دائم کانادا را طی کنید. این پروسه به نسبت بسیاری از کشورها کوتاه تر و بسیار ساده تر است و راه های متفاوتی برای رسیدن به آن وجود دارد که بسته یه شرایطتان می توانید موثرترین و سریع ترین روش برای اخذ اقامت دائم کانادا را انتخاب کنید.

مشاوره جهت دریافت پذیرش پزشکی در کانادا

اگر این مطلب را با دفت مطالعه کرده باشید، حتما متوجه شده اید که پروسه ی تحصیل پزشکی در کانادا به نسبت سایر رشته ها پیچیده تر بوده و ریزه کاری های بیشتری دارد. ضمن اینکه اخذ پذیرش پزشکی کانادا به نسبت سایر رشته های دانشگاهی در این کشور رقابتی تر بوده و اگر بخواهیم صادق باشیم، درصد پایینی از متقاضیان در اولین تلاش موفق به اخذ پذیرش می شوند. موسسه ی آریا با داشتن سال ها تجربه در زمینه اخذ پذیرش تحصیلی کانادا و  کشورها و رشته های مختلف و همچنین با داشتن نمایندگان و رابط های آکادمیک معتبر در کانادا، به جزئیات این کار تسلط داشته و با ارائه ی مشاوره به عنوان اولین قدم، شانس شما برای موفقیت در این راه را ارزیابی کرده و در ادامه ی مسیر در هر گام در کنار شما خواهد بود. آینده ی خود را به دستان مطمئن بسپارید.

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست