تغییرات بیومتریک کانادا از 31 ژوئیه 2018

تغییرات بیومتریک کانادا از 31 ژوئیه 2018

از آغاز 31 ژوئیه‌‌ی 2018، یک قانون جدید در رابطه با تشخیص هویت در کانادا وضع شد. بر این اساس بسیاری از دانشجویان بین‌المللی و فارغ‌التحصیلان اروپایی، خاورمیانه و آفریقا زمان درخواست سفر سیاحتی، تحصیل، کار یا اقامت دائم در کانادا، باید بیومتریک خود را ارائه دهند. بیومتریک شامل اثرانگشت و عکس برای تشخیص چهره است.

مسئول امور مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) در این زمینه اعلام کرده بود: «متقاضیان مناطق مذکور باید از 31 ژوئیه‌ی 2018 بیومتریک خود را ارائه دهند. البته اگر معافیت‎های ‎قانونی شامل حالشان نمی شود».

متقاضیان از کشورهای آسیایی، کشورهای حوزه‌ی اقیانوس آرام و آمریکا برای تشخیص هویت بیومتریک باید از تاریخ 31 دسامبر 2018 اقدام می‎کردند.

در این زمینه سوالات بی‌شماری از سوی متقاضیان در مورد روش‎های ‎جدید شناسایی بیومتریک کانادا پرسیده شده بود. سوالات و پاسخ‎های ‎زیر می‎تواند تمامی ابهامات در مورد قوانین جدید تشخیص هویت کانادا را برطرف کند:

 • چه کسی به بیومتریک نیاز دارد؟

اولین سوالی که اغلب از سوی متقاضیان می‎شود این است که چه کسانی به بیومتریک نیاز دارند؟ براساس اعلام سازمان IRCC تمامی متقاضیانی که قصد تحصیل، ورود برای کار، تهیه‌ی ویزا برای سفر تفریحی و یا اقامت دائم را در کانادا دارند، برای اولین بار باید درخواست خود را ارائه دهند. در این صورت به بیومتریک نیاز دارند. مگر کسانی که از آن معاف باشند.

در صورتی که متقاضی پیش‏تر بیومتریک خود را به عنوان بخشی از یک برنامه‌ی قبلی ارائه کرده باشد، اطلاعات او هنوز هم قابل استناد و معتبر است؛ پس به بیومتریک مجدد نیاز ندارد. براساس قوانین اداره‌ی IRCC متقاضیان باید هر 10 سال یک بار تأییدیه بیومتریک خود را تجدید کنند تا ورود آن‌ها به کانادا تسهیل شود.

اگر یکی از موارد زیر را داشته باشید، به تشخیص هویت بیومتریک نیاز ندارید:

 • اگر در کشوری زندگی می‎کنید که معافیت ویزای سفر توریستی به کانادا دارد، همچنین اگر مجوز معتبر مسافرت الکترونیکی (ETA) دارید، به بیومتریک نیاز ندارید.
 • در صورتی که قبلا برای اقامت دائم خود در کانادا بیومتریکی ارسال کرده‌اید که در حال بررسی است، به بیومتریک مجدد نیاز ندارید.
 • شهروندان ایالات متحده که در کانادا تحصیل می‎کنند، به بیومتریک نیاز ندارند.
 • تا زمانی که قانون بیومتریک در دستور کار است، متقاضیانی که برای دریافت ویزای سفر تفریحی، تحصیل، اجازه‌ی کار یا اقامت دائم در کانادا درخواست ارائه داده‌اند، بیومتریک نیاز ندارند. (این مورد مربوط به سال 2018 بوده که اکنون ملغی شده است).
 • ارائه‌ی بیومتریک برای کسانی که شامل معافیت موقت اقامت در کانادا هستند، نیاز نیست.
 • چرا دولت کانادا بیومتریک جمع آوری میکند؟

مجموعه داده‌های بیومتریک می‎تواند به دولت کمک کند تا با شناسایی و تشخیص هویت تازه واردها به این کشور از ورود افراد فریبکار، سوء استفاده‌گر، تروریست، مجرم، سارقان و خارجی‌هایی که ادعاهای کذب دارند، جلوگیری کند.

سازمان IRCC در این باره اعلام کرده است که با تایید هویت افراد تازه وارد به کانادا، می‎تواند سلامت جانی و مالی کانادایی‎ها ‎و ساکنین این کشور را حفظ کند. در واقع بیومتریک هدفی جز ارتقاء امنیت مردم کانادا ندارد.

 • چه زمانی اثرانگشت و عکس متقاضی باید ارسال شود؟

  بایومتریک- اثر انگشت

  بایومتریک- اثر انگشت

   

در پاسخ به این سوال، سازمان IRCC پاسخ می‎دهد زمانی که متقاضی درخواست مجوز تحصیلی خود را ارائه می‎دهد، پس از ارسال درخواست باید داده‎های ‎بیومتریک هم ارائه شود. سپس هزینه‎ها ‎پرداخت می‎شود و یک نامه حاوی آموزش بیومتریک به دست متقاضی می‎رسد. روش دیگر ارسال داده‎های ‎بیومتریک ارسال همزمان آن‌ها با درخواست اقامت است. در این صورت متقاضی باید داده‎های ‎بیومتریک را برای مرکز درخواست ویزا ارسال کند. در ادامه‌ی این سوال سازمان IRCC می‎گوید که نباید داده‎های ‎بیومتریک قبل از ارائه‌ی درخواست ارائه شود. به عبارت دیگر داده‎های ‎بیومتریک باید بعد یا همزمان با ارائه‌ی درخواست ویزا ارائه شود.

 • متقاضی کجا باید اثرانگشت و عکس خود را ارائه دهد؟

فرایند بیومتریک، ایمن و پرسرعت است. در صورت درخواست متقاضی در مرکز درخواست ویزا (Visa Application Centre) یا مرکز خدمات مجاز، ممکن است این کار چند دقیقه طول بکشد. برای حمایت متقاضیان از گسترش برنامه‌ی بیومتریک، کانادا داده‎های ‎بیومتریک را از طریق مراکز درخواست ویزا انجام می‎دهد. این مراکز در کشورهایی که تقاضاهای مهاجرت یا سفر به کانادا را دارند، راه اندازی شده است.

در حال حاضر 137 مرکز درخواست ویزای کانادا در سراسر جهان وجود دارد که داده‎های ‎بیومتریک متقاضیان را دریافت می‎کنند. البته برای شهروندان ایالات متحده 135 نرم‌افزار مرکز پشتیبانی وجود دارد. آن‌ها می‎توانند از طریق این نرم‌افزارها بیومتریک خود را ارائه دهند.

 • چقدر طول می‌کشد تا درخواست پذیرفته شود؟

سازمان IRCC همه‌ی متقاضیان را تشویق می‎کند تا اطلاعات بیومتریک خود را در زمان کوتاه و در قالب یک نامه‌ی آموزشی بیومتریک ارائه دهند. از زمانی که این داده‎ها ‎به مرکز درخواست ویزا و سپس IRCC ارائه می‎شود، این سازمان سعی می‎کند در زمان کوتاه داده‎های ‎بیومتریک را بررسی کند. پس از پردازش درخواست‎ها ‎اجازه‌ی ورود متقاضی به کانادا ارسال می‎شود؛ البته به شرط اینکه هیچ مورد مشکوکی در داده‎های ‎بیومتریک مشاهده نشود.

 • آیا امنیت اطلاعات متقاضیان تضمین میشود؟

دولت کانادا می‎گوید اطلاعات بیومتریک با بالاترین سطح امنیت و حریم خصوصی در سازمان IRCC نگهداری خواهد شد. هیچ یک از اطلاعات بیومتریک متقاضیان در اختیار نهاد یا سازمان دیگری گذاشته نمی‌شود. در این خصوص سازمان IRCC هم اعلام کرده است که تمام داده‎های ‎بیومتریک جمع آوری شده، در نقطه‌ی سرویس نگهداری می‎شود. سپس آن‌ها را به سیستم شناسایی بیومتریک مهاجرت کانادا ارسال می‎کند. بعد از اینکه بیومتریک متقاضی توسط پلیس سواره‌ی کانادا (RCMP) بررسی شد، اطلاعات به طور کامل حذف می‎شود.

 

 • هزینه‌ی روش بیومتریک چقدر است؟

علاوه بر هزینه‎های ‎درخواست ویزا و اقامت، هزینه‎های ‎بیومتریک به مبلغ 85 دلار برای یک فرد یا 170 دلار برای یک خانواده است. این مقدار هزینه باید در همان زمان ارائه‌ی داده‎های ‎بیومتریک پرداخت شود.

 • چه کسانی از ارائه‌ی دادههای بیومتریک معاف هستند؟

در پاسخ به این سوال سازمان IRCC می‎گوید که موارد ذیل ملزم به ارائه‌ی بیومتریک نیستند:

 • شهروندان کانادایی، متقاضیان تابعیت (از جمله متقاضیان گذرنامه) یا ساکنان دائمی فعلی کشور کانادا؛
 • گردشگران معاف از ویزا که به کانادا سفر می‎کنند. در واقع کسانی که به عنوان مسافر دارای مجوز معتبر الکترونیکی (ETA) هستند.
 • کودکان زیر 14 سال؛
 • متقاضیانی که سن آن‌ها از 79 سالگی عبور کرده است (حتی برای پناهندگی هم معاف هستند)؛
 • سران دولت و سران دولت؛
 • وزرای کابینه و دیپلمات‎های ‎معتبر کشورهای دیگر و سازمان ملل متحد، که به منظور امور دیپلماسی به کانادا سفر می‎کنند؛
 • کسانی که ویزای ایالات متحده را برای سفر به کانادا دارند؛
 • متقاضیان پناهندگی یا اشخاص حمایتی که قبلا بیومتریک خود را ارائه کرده‌اند و برای تحصیل یا اجازه‌ی کار مجدداً درخواست می‎دهند؛
 • متقاضیان اقامت موقت که قبلا بیومتریک خود را برای اقامت دائمی ارائه کرده‌اند و اکنون در حال بررسی است.

  اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید، مطالب زیر را نیز بخوانید تا با دانش بیشتر و آگاهانه‌تر بتوانید تصمیم خود را بگیرید:

تحصیل در کانادا بدون مدرک آیلتس؛ عدم نیاز به IELTS برای دریافت ویزای دانشجویی 2019 کانادا
استخدام فارغ‌التحصیلان در کانادا
کار در کانادا بدون مجوز کار
راهنمای تحصیل در کانادا
مزایای تحصیل در کانادا
تحصیل رایگان در کانادا
سوالات رایج در مورد تحصیل در کانادا


 

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست