جواب بیومتریک کانادا

جواب بیومتریک کانادا

 

جواب بیومتریک کانادا در فرآیند مهاجرت بسای حائز اهمیت است. قوانین بیومتریک کانادا در سال 2013 از سوی اداره‌ی مهاجرت این کشور با تغییرات زیادی روبه‌رو شد. به‌همین دلیل متقاضیانی که قصد سفر یا مهاجرت به کانادا را دارند، باید براساس قوانین بیومتریک کانادا اقدامات لازم را انجام دهند تا بتوانند وارد این کشور شوند. با دریافت جواب بیومتریک کانادا، تمامی اطلاعات بیومتریک مهاجران و توریست‌ها در مبادی ورود به این کشور بررسی می‌شود. این کار به منظور جلوگیری از ورود افراد غیرمتفرقه و بدون ویزا و و پاسپورت به داخل خاک کانادا انجام می‌شود. همچنین با این روش جدید، از ورود پناهندگان غیرقانونی به کانادا نیز جلوگیری به عمل می‌آید. داده‌های بیومتریک کانادا شامل شهروندان کشورهای زیادی است که ایران نیز یکی از آن‌ها به‌شمار می‌رود. برای قانون جدیدی که در مورد اطلاعات بیومتریک کانادا در ابتدای ورود به کانادا وضع شده است، تمامی متقاضیان باید اثرانگشت و عکس خود را بعد از دریافت ویزا ارائه دهند. این کار در مراکز رسمی درخواست ویزا انجام می‌شود که در ادامه به‌طور مفصل‌تری به آن می‌پردازیم.

چه کسانی مشمول ارائه‌ی بیومتریک کانادا نیستند؟

اگر چه این کشور برای متقاضیانی که قصد ورود به این کشور را دارند، ارائه‌ی جواب بیومتریک کانادا را اجبار کرده است، اما تعدادی از متقاضیان نیز مشمول این قانون نیستند. این گروه بدون ارائه‌ی جواب بیومتریک می‌توانند وارد خاک کانادا شوند. با این حال آن‌ها نیز مشمول دریافت ویزا هستند. این گروه شامل افراد زیر هستند:

 • افراد زیر 13 سال و کسانی که بیش از 80 سال سن دارند.
 • افرادی که ویزای مهاجرت دریافت کرده‌اند.
 • کسانی که کارت PR را برای اقامت دائم در کانادا دریافت کرده‌اند.
 • کسانی که پاسپورت کانادا را دارند.
 • متقاضیانی که در زمان درخواست، در خاک کانادا حضور دارند.
 • دیپلمات‌ها، کارمندان سازمان ملل متحد و کارکنان سازمان‌های دولتی که در کانادا فعالیت می‌کنند.
مشمولین ارائه بیومتریک کانادا

مشمولین ارائه بیومتریک کانادا

ارائه‌ی داده‌های بیومتریک کانادا چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام فرآیند و دریافت جواب بیومتریک کانادا ابتدا متقاضیان باید مراحل انگشت‌نگاری را پشت سر بگذارند. همچنین در این زمان ارائه‌ی یک عکس تمام‌ رخ از صورت متقاضی اجباری است. سپس متقاضیان باید به یکی از مراکز VAC-Visa application center مراجعه کنند. این کار با تعیین وقت قبلی انجام می‌شود. به دلیل بالا بودن تقاضاها، ممکن است متقاضیان زمان زیادی در صف بمانند. بعد از این‌که اطلاعات بیومتریک متقاضیان ارائه شد، باید یک ماه منتظر جواب بیومتریک کانادا بمانند. تمامی این مراحل توسط سازمان VAC انجام می‌شود و سفارت کانادا هیچ مسئولیتی در این زمینه ندارد.

در زمان ارائه‌ی اطلاعات بیومتریک چه مواردی باید رعایت شود؟

متقاضیان برای دریافت جواب بیومتریک کانادا باید موارد زیر را در زمان ارائه‌ی اطلاعات خود رعایت کنند:

 • اطلاعات مربوط به بیومتریک و مدارک برای دریافت ویزا نباید پست شوند.
 • انگشت‌نگاری باید پس از ارائه‌ی مدارک ویزا انجام شود. این کار باید در اولین فرصت (حداکثر 30 روز بعد) انجام شود.
 • کسانی که قصد دارند به همراه خانواده‌ی خود به کانادا سفر یا مهاجرت کنند، باید اطلاعات بیومتریک همه‌ی اعضای خانواده را هم‌زمان به سازمان VAC ارائه دهند.
 • در زمان ارائه‌ی اطلاعات بیومتریک، نباید بر روی دست یا انگشت خالکوبی وجود داشته باشد. در این صورت باید بعد از برطرف شدن خالکوبی اطلاعات خود را ارائه دهید.
 • در صورتی که بر روی انگشتان دست مشکلی باشد، باید بعد از برطرف شدن مشکل اقدام به ارائه‌ی اطلاعات بیومتریک کنید. در مورد عکس از صورت نیز همین قاعده صادق است.
 • قبل از ارسال اطلاعات بیومتریک باید نامه‌ی تاییدیه‌ی ارسال مدارک ویزا را دریافت کرده باشید.
 • بعد از این‌که ویزای کانادا را دریافت کردید، باید پاسپورت خود را نیز پیکاپ کنید.

شرایط ارسال اطلاعات بیومتریک کانادا

تمامی مراحلی که برای دریافت جواب بیومتریک کانادا انجام می‌شود، برای متقاضیان ایرانی در مرکز VAC آنکارا یا استانبول صورت می‌گیرد. این کار در زمانی کمتر از 15 دقیقه و در روزهای دوشنبه تا جمعه از ساعت 8:30 تا 15:30 انجام می‌شود. مراحل ارسال اطلاعات بیومتریک کانادا به صورت زیر انجام می‌شود:

 • ابتدا باید از چهره‌ی خود عکس دیجیتال تهیه کنید که این کار توسط کارکنان VAC انجام می‌شود.
 • برای دریافت اطلاعات مربوط به اثرانگشت، تمامی انگشتان دست راست، چپ و هر دو دست به‌طور هم‌زمان بر روی اسکنر قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که انگشتان باید بدون زاویه و به‌طور مستقیم بر روی دستگاه اسکنر قرار بگیرند. همچنین انگشتان باید از هم فاصله داشته باشند.
 • انگشت‌نگاری در زمان تکمیل فرم آنلاین برای دریافت ویزای کانادا نیز انجام می‌شود. اگر این فرآیند پشت سر گذاشته شود، دیگر به ارسال اطلاعات بیومتریک نیاز ندارید.
 • برای ارائه‌ی اطلاعات بیومتریک، دفاتر دبی و ابوظبی نیز این کار را انجام می‌دهند. اما به دلیل جلوگیری از بروز مشکل توصیه می‌شود، این مراحل در دفاتر آنکارا یا استانبول انجام شود. انجام این کار در گرجستان در مدت زمان طولانی‌تری انجام می‌شود. هزینه‌ی انجام بیومتریک کانادا در آنکارا و استانبول کمتر از سایر دفاتر است (در حدود 65 لیر).

مراحل انجام اطلاعات بیومتریک کانادا

تمامی کسانی که قصد دارند برای اولین بار وارد خاک کانادا شوند، باید اطلاعات بیومتریک خود را ارائه دهند. اگر در زمان درخواست ویزای کانادا، اطلاعات خود را ارائه دهید، بعدها مجبور نیستید مجدداً این اطلاعات را ارائه دهید. برای اطلاع از این‌که به این اطلاعات نیاز دارید یا خیر، می‌توانید به Check Status Tool مراجعه کنید.

مراحل انجام بیومتریک کانادا به‌صورت زیر انجام می‌شود:

 • ابتدا برای انجام فرآیند بیومتریک کانادا، شما یک نامه‌ی تاییدیه دریافت می‌کنید. بعد از دریافت نامه باید برای ارائه‌ی اطلاعات زمان رزرو کنید.
 • در مرحله‌ی دوم باید هزینه‌های بیومتریک را پرداخت کنید. در غیر این‌صورت درخواست شما برای دریافت جواب بیومتریک کانادا با تأخیر مواجه می‌شود. هزینه را باید در مرکز درخواست ویزا (VAC) پرداخت کنید.
 • هر کس باید شخصاً برای ارائه‌ی اطلاعات بیومتریک به مرکز خدمات بیومتریک مراجعه کند. اگر قصد دارید به همراه خانواده به کانادا بروید، تک‌تک اعضای خانواده باید اطلاعات خود را شخصاً ارائه دهند.

ارائه‌ی جواب بیومتریک کانادا برای اقامت دائم، تحصیلی و کار

دریافت ویزای توریستی، تحصیلی، کاری و دائم با هم تفاوت دارند. وقتی هزینه‌ی بیومتریک پرداخت شد، به ایمیل شما یک پیام تایید ارسال می‌شود. سپس باید اطلاعات بیومتریک برای هر یک از ویزاها به شکل مجزا ارائه شود.

 • ارائه اطلاعات بیومتریک برای ویزای اقامت دائم

برای ویزای اقامت دائم کانادا، باید ابتدا مراحل ویزای اقامت دائم را باید پشت سر بگذارید. بعد از چند روز یا چند هفته به حساب کاربری شما یک ایمیل ارسال می‌شود که نشان از تأیید مدارک دارد. در این صورت شما باید منتظر دریافت یک نامه‌ی تاییدیه بمانید. بعد از دریافت این نامه می‌توانید به مرکز درخواست اطلاعات بیومتریک مراجعه کنید. البته قبل از مراجعه باید هزینه‌های بیومتریک کانادا را پرداخت کنید.

 •  ارائه اطلاعات بیومتریک برای ویزای تحصیلی، توریستی و کاری

ویزاهایی که برای تحصیل، کار و یا سفرهای توریستی به کانادا دریافت می‌شود، از نوع موقت هستند. برای دریافت جواب بیومتریک کانادا باید به همان روش قبل اقدام کنید. در ابتدا باید ویزای خود را دریافت کنید. بعد از چند روز نامه‌ای از سوی اداره‌ی مهاجرت کانادا دریافت می‌کنید. این نامه‌ی یک تاییدیه است که با داشتن آن می‌توانید هزینه‌های بیومتریک را پرداخت کنید و بعد از ارائه‌ی اطلاعات مربوطه، منتظر جواب بیومتریک کانادا بمانید.

اگر درخواست شما برای رزرو زمان مراجعه به سازمان VAC ثبت شود اما برای پرداخت هزینه‌ها تعلل کنید، جواب بیومتریک کانادا را دیرتر دریافت می‌کنید.

 

1+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست