خرید خانه در کانادا با وام : چگونه برای خرید خانه در کانادا از وام استفاده کنیم؟

در حال حاضر بسیاری از مهاجران ایرانی، کشور کانادا را برای زندگی انتخاب می‌کنند. شرایط مهاجرت به کانادا برای ایرانیان نسبتا مساعد است و می‌توانید بسیاری از هموطنان عزیزمان را در شهر‌های بزرگ کانادا بیابید. یکی از اساسی‌ترین مسائلی که همه‌ی افراد پیش از مهاجرت به یک کشور دیگر، نگران آن هستند، مساله‌ی سکونت و مسکن است. کسانی که پیش از مهاجرت به کانادا حداقل چند روزی در این کشور زندگی کرده باشند، شرایط سکونت را به خوبی می‌دانند. اما افرادی که هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارند، ممکن است دچار مشکل شوند. جالب است بدانید که خرید خانه در کانادا با وام بانکی نیز امکان پذیر است. پس اگر پیش از مهاجرت به کانادا قصد پیدا کردن یک خانه مناسب را دارید تا پس از عزیمت به این کشور دچار سرگردانی نشوید، گزینه‌ی خرید خانه در کانادا با وام بانکی را نیز در نظر داشته باشید. در این مقاله با ما همراه شوید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید.

خرید خانه در کانادا با وام بانکی

خرید خانه در کانادا با وام بانکی

زمانی که کارهای مربوط به اقامت شما در کانادا انجام شد، یک کانادایی محسوب می‌شوید و می‌توانید از امکانات شهروندی خود استفاده کنید. یکی از امکاناتی که با تایید شدن اقامت می‌توانید از آن استفاده نمایید، وام مسکن کانادا است. کانادا برای شهروندان خود شرایط بسیار خوبی را مهیا کرده تا بتوانند صاحب خانه شوند. اما صاحب خانه شدن در کانادا دردسر و مخارج مخصوص به خود را دارد و اصلا همانند ایران نیست. به همین دلیل پیش از هرگونه تصمیم گیری برای خرید خانه، باید مخارج تعمیرات و مالیات سالانه‌ی خانه را در نظر بگیرید. انجام هرگونه فعالیت حقوقی و قانونی در یک کشور غریبه می‌تواند برای ما سخت باشد. به همین دلیل قصد داریم شما را با مراحل خرید خانه در کانادا آشنا کنیم. فقط به یاد داشته باشید که خرید خانه در کانادا با وام اصلا دشوار نیست و هرکسی می‌تواند از عهده‌ی آن بر بیاید. پس نگران نباشید.

ابتدا میزان توانایی مالی خود را در نظر بگیرید

پیش از هر چیز، باید بدانید که قرار است چقدر هزینه کنید. دو نوع وام برای خرید خانه در کانادا وجود دارد که به هر دوی آ‌ن‌ها خواهیم پرداخت. اما فعلا باید بدانید که در یکی از این وام‌ها، شما باید میزانی از مبلغ کل خانه را بپردازید و مابقی را به شکل اقساطی پرداخت کنید. به همین دلیل سنجیدن میزان توان مالی خودتان بسیار مهم است. شما باید ابتدا در کمال صداقت، درآمد و مخارج خود را به تفکیک یادداشت کنید. اینکه بدانید در هر ماه چقدر درآمد مازاد دارید، می‌تواند در انتخاب گزینه مناسب کمک زیادی به شما نماید. پس در ابتدا درآمد خالص ماهانه‌ی خود را در نظر بگیرید و تمامی مخارج را از آن کم کنید.

در ضمن برای خرید خانه، باید مخارج دیگری را نیز در نظر بگیرید. بسیاری از افراد تنها مبلغ خالص خرید خانه را در نظر می‌گیرند و همین مساله باعث می‌شود که دچار کمبود بودجه شوند. شما هنگام خرید خانه باید مبالغی همچون هزینه‌های قانونی انتقال مالکیت، هزینه‌های مشاورین املاک و هزینه‌های بازرسی خانه را بپردازید. همچنین تقریبا در تمام موارد باید وام خود را توسط موسسات مختلف بیمه کنید و بابت آن هزینه‌ای جداگانه پرداخت نمایید. همچنین در مخارج خود باید مالیات خانه‌ای که قصد خرید آن را دارید، نیز در نظر گرفته شود. هزینه‌ی سرویس سیستم گرمایشی و سرمایشی را نیز باید جزء هزینه‌های جاری حساب کنید. همچنین با کمک مشاورین، هزینه‌های تعمیرات و نگهداری خانه را نیز در نظر داشته باشید.

شروع به پس انداز کنید

همانطور که به صورت مختصر اشاره کردیم، در نوعی از وام خرید خانه، باید درصدی از مبلغ آن را به صورت پیش پرداخت واریز کنید و مابقی آن را به صورت اقساط پرداخت نمایید. به هر صورت برای دریافت وام، بین 5 تا 20 درصد از مبلغ کل خانه را باید پرداخت کنید. خرید خانه در کانادا به کمک وام، بیشتر به این شکل انجام می‌شود. به همین دلیل بهتر است پیش از هر چیز مشخصات خانه‌ای که قصد خرید آن را دارید در نظر بگیرید. سپس از مشاورین املاک بخواهید که خانه‌هایی با این مشخصات برای شما پیدا کنند.در مرحله‌ی بعد باید قیمت این خانه‌ها را در نظر گرفته و شروع به پس انداز کنید. بهترین حالت زمانی اتفاق می‌افتد که شما بتوانید 20 درصد از مبلغ کل خانه را کنار بگذارید.

در کانادا شما باید حداقل 5% از مبلغ کل خانه را پرداخت کنید. برای خرید خانه در کانادا با وام بانکی، باید با بالا بردن پیش‌پرداخت، میزان اقساط ماهانه را کاهش دهید. به این شکل هزینه‌ی بیمه‌ی وام بانکی شما کاهش پیدا می‌کند و همچنین درصد سود کمتری را نیز پرداخت خواهید کرد. معمولا اگر بتوانید بیش از  20 درصد مبلغ خانه را به عنوان پیش پرداخت نقدی واریز نمایید، وام مسکن شما وام معمولی و سنتی خواهد بود و نیازی نیست که بیمه‌ی وام مسکن را تهیه کنید. این بیمه تضمین می‌کند که اگر شما در حین پرداخت وام فوت کنید، بیمه تمام اقساط را پرداخت خواهد کرد.

اگر مبلغ نقدی شما کمتر از 20 درصد قیمت کل خانه است، نگران نباشید، وام مسکن به شما تعلق می‌گیرد. اما باید حتما وام خود را بیمه کرده و هزینه آن را پرداخت نمایید. در ضمن برخی تصور می‌کنند که بدون رزومه‌ی شغلی و سابقه‌ی کار موثق، خرید خانه در کانادا با وام بانکی امکان پذیر نیست. این کاملا اشتباه است. اگر شما سابقه‌ی کاری موثق ندارید یا به تازگی وارد کانادا شده‌اید باز هم می‌توانید با استفاده از وام بانکی اقدام به خرید خانه در کانادا نمایید. اما برای این کار باید حداقل 35 درصد از مبلغ کل خانه را پرداخت کنید.

چه خانه‌ای مناسب شما است؟

در صورت خرید خانه در کانادا با وام بسته، خانه در رهن بانک می‌رود و غیر قابل انتقال خواهد بود. به همین دلیل باید صبر کنید تا وام شما به پایان برسد و بتوانید خانه‌ی خود را تعویض کنید. از این رو بهتر است با توجه به شرایط زندگی خود، انتخاب مناسبی برای خانه داشته باشید. بهتر است با خانواده کنار هم جمع شوید و یک لیست از نیاز‌های خود تهیه کنید. در این لیست به مواردی همچون محل کار، محل تحصیل فرزندان ، تعلق به یک محله خاص، نزدیکی به خانه دوستان و آشنایان، وجود پارک و امکانات رفاهی در اطراف خانه و همچنین امکاناتی که از نظر شما برای یک خانه مناسب ضروری است، اشاره کنید.

امکاناتی همچون نوع سیستم گرمایشی خانه، عمر خانه، تعداد طبقات، تعداد اتاق خواب، تعداد سرویس بهداشتی، پارکینگ، استخر، انباری، شومینه و از این قبیل مسائل روی قیمت خانه تاثیر چشم‌گیری دارند. به همین دلیل باید بر اساس بودجه‌ای که در دست دارید، این مسائل را در نظر بگیرید. حتما باید نیازهای خود را کاملا واقع‌گرایانه ببینید. اگر قصد دارید بچه‌دار شوید، باید این موضوع را در برنامه‌ریزی خود لحاظ کنید. حتی در برخی مناطق کانادا ایرانیان بیشتری زندگی می‌کنند. شما باید تصمیم بگیرید که آیا قصد زندگی کردن در این محله‌ها را دارید یا خیر؟

شرایط مختلف خرید خانه در کانادا با وام را بررسی کنید

بر خلاف وام مسکن در ایران که تنها توسط بانک ارائه می‌شود، در کانادا منابع متنوعی برای تامین سرمایه خرید خانه وجود دارند. موسسات مختلف خصوصی و دولتی در کنار بانک‌های کانادا اقدام به تامین سرمایه‌ی خانواده‌های کانادایی برای خرید خانه می‌کنند. جالب است بدانید که هر یک از این موسسات شرایط خاصی برای اعطای وام در نظر می‌گیرند. پس اگر  از نظر شما شرایط یک موسسه برای پرداخت وام مناسب نبود، نا امید نشوید. شما می‌توانید به موسسات دیگر مراجعه کنید و در این زمینه تحقیقات جامعی داشته باشید.

در حال حاضر کارگزاران مختلفی برای خرید خانه در کانادا با وام حضور دارند. این کارگزاران را نباید با مشاورین املاک اشتباه بگیرید. این دسته افراد در مورد شرایط خرید خانه در کانادا با وام اطلاعات بسیار جامعی دارند. آن‌ها تقریبا شرایط تمام موسسات و بانک‌های کانادا را می‌دانند و می‌توانند آن‌ها را در اختیار شما قرار دهند. تنها کافیست درآمد و مخارج خود را به این دسته افراد بگویید و همچنین اضافه کنید که قصد خرید چه خانه‌ای را دارید. این مشاوران می‌توانند بین شرایط مختلف اعطای وام در کانادا جستجو کنند و بهترین گزینه را در اختیار شما قرار دهند. با وجود اینکه در صورت استفاده از این افراد، باید هزینه‌ی جداگانه‌ای را نیز در مخارج خود لحاظ کنید، اما می‌توانید مطمئن باشید که از بهترین گزینه و شرایط برای وام مسکن خود استفاده کرده‌اید.

وام باز یا بسته؟

شاید در حین خرید خانه در کانادا با وام ، متوجه وجود دو نوع وام مختلف، باز و بسته شوید. اما این دو وام چه تفاوتی با هم دارند؟ شرایط دریافت این دو وام یکسان است و تنها تفاوت در شرایط باز پرداخت خواهد بود. زمانی که یک وام بسته باشد، یعنی شما تا مدت مقرر که معمولا بین 15 تا 25 سال است، باید به صورت ماهانه مبلغی خاص را به حساب وام دهنده واریز کنید. در این نوع وام گاهی حتی شرایط بازپرداخت یک جا نیز وجود ندارد. سود ثابت است و هیچ چیز تغییر نمی‌کند. اما شرایط بازپرداخت وام باز تفاوت دارد. شما ممکن است در طول مدت بازپرداخت ترجیح دهید که با پرداخت مبلغ بیشتر ماهانه، وام را سریع‌تر تمام کنید. به این شکل سود کمتری شامل حال شما می‌شود و سریع‌تر وام را باز می‌گردانید.

به صورت کلی شرایط بازپرداخت وام‌های باز بسیار منعطف‌ است و شما می‌توانید آن را تغییر دهید. البته تغییر شرایط بازپرداخت وام‌های باز نیز باید توسط وام دهنده بررسی شود و در صورت تایید تغییر می‌کند. بهتر است هنگام خرید خانه در کانادا با وام بانکی این شرایط را نیز در نظر داشته باشید تا دچار مشکل نشوید.

اعتبارنامه خرید خانه در کانادا با وام را دریافت کنید

اعتبارنامه خرید خانه در کانادا با وام چیست؟ در حقیقت زمانی که شما به بانک یا هر موسسه‌ی مالی اعتباری دیگر در کانادا برای خرید خانه مراجعه می‌کنید، بانک پرونده‌ی شما را ابتدا به صورت کامل بررسی می‌کند. در مرحله‌ی بعد یک کارشناس از طرف بانک برای ارزیابی مبلغ خرید خانه اعزام می‌شود. در نهایت زمانی که این فرآیند به پایان رسید، یک گواهی یا همان اعتبارنامه برای شما صادر می‌شود. این گواهی معمولا حدود 90 روز اعتبار دارد و نشان می‌دهد که بانک یا آن موسسه‌ی مالی اعتباری قرار است به شما هزینه‌ی خرید این خانه را پرداخت کند. شما به واسطه‌ی این اعتبارنامه می‌توانید خرید خود را انجام دهید.

البته بانک اجباری در خرید یک خانه‌ی خاص ندارد یعنی اگر خرید خانه‌ی مورد نظر به هر دلیلی لغو شود، بانک شما را محدود به خرید همان خانه نخواهد کرد. شما می‌توانید خانه‌ای دیگر را انتخاب کنید و این مساله را به موسسه‌ی مالی اعتباری مورد نظر خود اطلاع دهید. به این ترتیب آن‌ها خانه‌ی جدید را برای شما خریداری می‌کنند. در ضمن به یاد داشته باشید که برخی موسسات یا بانک‌ها به ازای صدور این اعتبارنامه مبلغی را از شما دریافت می‌کنند. اما در عین حال برخی موسسات دیگر این اعتبارنامه را به صورت رایگان برای شما صادر خواهند کرد. همچنین اعتبار این نامه بین 90 تا 120 روز است و مدت زمان این اعتبار تنها به سیاست کاری موسسه بستگی دارد.

بدون در دست داشتن اعتبارنامه‌ی خرید خانه در کانادا با وام آن هم  از طرف یک موسسه‌ی مالی اعتباری یا بانک، معمولا فروشندگان با شما وارد مذاکره نمی‌شوند. آن‌ها تنها تحت شرایطی صحبت شما را مبنی بر خرید خانه با وام تایید می‌کنند که اعتبارنامه را در دست داشته باشید. پس زمانی که برای دریافت وام، شرایط مختلف را بررسی کردید، حتما پرونده‌ی خود را تکمیل نمایید تا اعتبارنامه به دست شما برسد. توجه داشته باشید که این نامه باید ممهور شده باشد و در آن حتما نام شما، نام موسسه، و میزان وام اعطایی قید شود.

از یک مشاوره املاک کمک بگیرید

حتی اگر در ایران هم قصد خرید یک ملک داشته باشید، بهتر است از مشاورین املاک کمک بگیرید. شما قطعا نمی‌توانید به سادگی گزینه‌ای که مناسب خانواده شما باشد را پیدا کنید. زمانی که یک مشاور املاک برای خود استخدام کنید، دیگر نیازی به گشتن در بین خانه‌های مختلف نخواهد بود. حتی زمانی که خانه‌ی رویاهای خود را پیدا کردید، مشاور املاک مذاکرات مختلف را انجام خواهد داد. قطعا زمانی که یک مشاور کانادایی با صاحب خانه صحبت کند، می‌تواند به قیمت بهتری آن خانه را خریداری نماید. پس ترجیحا به جای اینکه خودتان دنبال گزینه‌های مختلف برای خرید خانه در کانادا با وام بگردید، از یک مشاور املاک حرفه‌ای کمک بگیرید تا خریدی عالی و مقرون به صرفه داشته باشید. نرخ مشاورین املاک کاملا متفاوت است. حتما باید پیش از شروع کار در مورد نرخ او مذاکره کنید و ترجیحا یک قرارداد در این مورد بنویسید تا دچار مشکل نشوید.

از وکیل یا افراد متخصص کمک بگیرید

زمانی که در یک کشور خارجی قصد انجام هرگونه معامله و یا کارهای حقوقی را دارید، بهتر است از متخصصان مربوطه کمک بگیرید. موسسات مختلفی در کانادا حضور دارند که تمامی این مراحل را به وکالت از شما انجام می‌دهند. آن‌ها بهترین‌ها را در این زمینه می‌شناسند و می‌توانند در سریع‌ترین زمان ممکن شما را به چیزی که می‌خواهید برسانند. یک وکیل کارکشته و با سابقه، سالیان سال است که در این زمینه فعالیت دارد. به همین دلیل هم بر تمام مسائل قانونی اشراف دارد و هم می‌تواند شما را طوری راهنمایی کند که از بهترین افراد برای انجام کار خود استفاده کنید.

شاید در ابتدا پرداخت هزینه‌ی وکیل برای شما کمی سنگین باشد. اما اگر در هر یک از مراحل ذکر شده، به دلیل عدم آگاهی دچار مشکلات حقوقی یا مالی شوید، به اجبار باید هزینه‌های جبران ناپذیری را پرداخت نمایید. پس به هیچ وجه با مشاوره‌ی اطرافیان خود که در این زمینه تخصصی ندارند، پیش نروید و از وکیل متخصص کمک بخواهید.

در صورت عدم پرداخت اقساط چه اتفاقی می‌افتد؟

زمانی که شما نتوانید به هر دلیل اقساط خود را پرداخت نمایید، در درجه‌ی اول برای شما اخطار فرستاده می‌شود. اگر تعداد اقساط معوقه از حد تعیین شده تجاوز کند، بانک خانه‌ی شما را مصادره می‌کند و آن را به بالاترین قیمت می‌فروشد. سپس مبلغ بدهی خود را برداشته و مابقی مبلغ را به شما باز می‌گرداند. حد تعیین شده هم کاملا توافقی است و می‌توانید آن را در قرارداد خود قید کنید. موسسات مختلف، سیاست‌های متفاوتی را در این زمینه اعمال می‌کنند.

چه هزینه‌هایی را هنگام خرید خانه در کانادا با وام باید پرداخت کنیم؟

معمولا هنگام خرید خانه در کانادا با وام بانکی شما باید هزینه‌ی وکیل یا همان محضردار را پرداخت کنید. اگر کمتر از 20 درصد پیش پرداخت را واریز کرده باشید، هزینه‌ی بیمه وام را نیز باید به صورت کامل پرداخت نمایید تا در صورت فوت، اقساط شما توسط بیمه پرداخت شود. علاوه بر آن، اگر از مشاور املاک کمک گرفته باشید، بر اساس مبلغ توافقی، باید حق الزحمه‌ی او را نیز پرداخت نمایید. در نهایت مالیات انتقال مالکیت نیز بر عهده‌ی شما خواهد بود. این هزینه معمولا بین 1.5 تا 4 درصد متغیر است.

فقط باید پیش از خرید خانه در کانادا تمامی هزینه‌ها را بررسی نمایید. گاهی در نظر نگرفتن هزینه‌های فرعی مثل تعمیرات ساختمان، مالیات انتقال مالکیت، حق محضردار یا بیمه‌ی وام شما را دچار مشکلات بسیار بزرگی می‌کند. بهتر است از یک وکیل و مشاور مناسب کمک بگیرید تا در مورد هزینه‌ها با شما صادق باشد. خرید یک خانه‌ی کوچک‌تر بهتر از این خواهد بود که زیر بار قرض‌های سنگین بروید. پس درست انتخاب کنید تا یک عمر در آرامش باشید.

6+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button