دانشگاه مک مستر کانادا

احتمالا هرکدام از ما دوست یا اقوامی داریم که هم اکنون در کانادا زندگی می کند و اکثر این افراد از طریق مهاجرت تحصیلی در کانادا اقامت دارند. دلیل این امر آن است که اولا مهاجرت تحصیلی یکی از ساده ترین و مطمئن ترین روش ها برای مهاجرت است، و ثانیا کانادا به دلیل شرایط اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیستم خدمات درمانی فوق العاده و البته سیستم آموزشی در سطح بسیار بالا، سال هاست که به یکی از محبوب ترین کشور ها برای مهاجرت تبدیل شده است. اما برای مهاجرت تحصیلی به کانادا خوب است که ابتدا شرایط خود را به خوبی بدانیم، و همچنین نسبت به دانشگاه های این کشور نیز شناخت مختصری داشته باشیم تا بتوانیم بهترین تصمیم را با توجه به مجموع این عوامل اتخاذ کنیم. در این مطلب قصد داریم شما را با دانشگاه مک مستر آشنا سازیم. همچنین برای کسب اطلاعات و جزئیات بیشتر می توانید به سایت این دانشگاه www.mcmaster.ca مراجعه نمایید.

درباره ی دانشگاه مک مستر

دانشگاه مک مستر که در سال 1887 تاسیس شده است، یکی از 4 دانشگاه کانادا است که توسط معتبر ترین سیستم های رتبه بندی، در بین 100 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است. این دانشگاه بیش از 70 موسسه ی تحقیقاتی در خود جای داده و بالغ بر 31 هزار دانشجو از 120 کشور مختلف در آن در حال تحصیل هستند. دانشگاه مک مستر در سال 1930 از تورنتو به همیلتون نقل مکان کرد. پردیس اصلی این دانشگاه در همیلتون، انتاریو واقع شده است و 121 هکتار مساحت دارد. این پردیس در انتهای غربی دریاچه انتاریو، بین تورنتو و آبشار نیاگارا قرار دارد. در مرکز این پردیس، 12 هکتار برای پیاده روی و دوچرخه سواری اختصاص داده شده است. دانشگاه مک مستر چهار پردیس دیگر هم دارد که عبارتند از: downtown Hamilton، Burlington، Kitchener-Waterloo و Niagara. در داخل محوطه ی دانشگاه 12 ساختمان مسکونی وجود دارد که به دانشجویان حق انتخاب در اندازه ی اتاق ها، دخترانه یا پسرانه یا مختلط بودن اقامتگاه و بسیاری گزینه های دیگر را می دهد. 18 درصد از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند و نسبت دانشجویان دختر به پسر در این دانشگاه 55 به 45 است.

رتبه بندی دانشگاه مک مستر

موسسات معتبر سالانه در دسته بندی های مختلف و بر اساس معیار های مشخصی رتبه بندی هایی را از دانشگاه های سراسر جهان منتشر می کنند. در زیر به برخی از رتبه بندی های دانشگاه مک مستر اشاره می کنیم:

 • رتبه ی 69 در بین برترین دانشگاه های جهان در سال 2021 بر اساس رتبه بندی Times Higher Education
 • رتبه چهارم در بین دانشگاه های برتر کانادا بر اساس رتبه بندی Times Higher Education در سال 2021
 • رتبه دوم جهانی بر اساس رتبه بندی Times Higher Education بر اساس اهداف توسعه پایدار که توسط سازمان ملل متحد مشخص شده است.
 • برنده ی جایزه ی Global Teaching Excellence از طرف Higher Education Academy در سال 2018 به خاطر قوت در یادگیری تجربی و مشارکت جهانی
 • انتخاب شدن به عنوان “پژوهش محور ترین دانشگاه” کانادا توسط Research Infosource در سال های 2017، 2018 و 2019
 • رتبه 11 در علوم بهداشتی و کلینیکال در سال 2021 بر اساس رتبه بندی Times Higher Education
 • رتبه 79 در علوم زندگی در سال 2021 بر اساس رتبه بندی Times Higher Education
 • بر اساس رتبه بندی QS در سال 2019، دانشگاه مک مستر رتبه ی 93 در جهان و پنجم در کانادا را در دساه بندی استخدام پس از فارغ التحصیلی کسب کرد

دانشکده های دانشگاه مک مستر

این دانشگاه دارای 6 دانشکده است:

 • دانشکده مهندسی: این دانشکده بازه ی وسیعی از رشته ها را در مقاطع مختلف در این زمینه ها ارائه می دهد: مهندسی شیمی، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر و نرم افزار، مهندسی الکترونیک، مهندسی مواد، مهندسی مکانیک، مهدنسی بایومدیکال، مهندسی ومدیریت، مدیریت و جامعه و غیره
 • دانشکده علوم بهداشتی: در این دانشکده طیف وسیعی از رشته های مرتبط با مراقبت های بهداشتی ارائه می شود، از پزشکی گرفته تا پرستاری، بازتوانی، دستیار پزشکی و غیره
 • دانشکده علوم انسانی: اگر دوست دارید در مورد ادبیات، زبان شناسی، تاریخ، فلسفه یا هنر بدانید، دانشکده ی علوم انسانی دانشگاه مک مستر می تواند گزینه ی بسیار خوبی برای شما باشد
 • دانشکده علوم: در این دانشکده بیش از 260 رشته در مقاطع مختلف و در 12 دپارتمان ارائه می شود. از جمله فیزیک و نجوم، ریاضیات و آمار، زمین شناسی، محیط زیست،
 • دانشکده علوم اجتماعی: مطالعات رسانه و ارتباطات، جامعه شناسی، سیاست و مطالعات بین الملل و جغرافیا از جمله رشته هایی هستند که در این دانشکده ارائه می شوند.
 • دانشکده بیزینس: در این دانشکده رشته هایی مانند MBA، EMBA، تجارت، بیزینس و علوم انسانی، اقتصاد و اقتصاد شناسی، حسابداری و مدیریت بازرگانی ارائه می شود

شرایط پذیرش در دانشگاه مک مستر (McMaster University)

از آنجایی که سیستم های ارزیابی تحصیلی در انتاریو با سایر استان های کانادا و البته کشورهای دیگر متفاوت است، نیازمندی های پذیرش برای متقاضیان در این مناطق نیز با یکدیگر تفاوت دارد. در سال 2018 نرخ پذیرش دانشگاه مک مستر برای رشته های تمام وقت 52.6 درصد بوده است. در هر حال، مانند هر دانشگاه دیگری حداقل شرایط لازم برای دریافت پذیرش در رشته ها و مقاطع مختلف، در این دانشگاه نیز متفاوت است. اما در زیر به شرایط لازم برای متقاضیان ایرانی، و همچنین شرایط کلی لازم برای دریافت پذیرش در مقاطع مختلف اشاره می کنیم. برخلاف بسیاری از دانشگاه ها در کانادا، اگر نمره ی زبان مورد نیاز را کسب نکنید می توانید همچنان از دانشگاه مک مستر پذیرش کاندیشنال دریافت نمایید و پس از شرکت در برنامه ی یک ساله MELD (McMaster English Language Development) وارد دوره ی اصلی تحصیلی خود شوید.

شرایط لازم برای متقاضیان ایرانی:

برای اپلای در مقطع کارشناسی لازم است حداقل شرایط زیر را داشته باشید:

 • داشتن مدرک دوره دوم متوسطه (برای سال های قبل از 2019 مدرک پیش دانشگاهی و دیپلم)
 • ریز نمرات مقاطع قبل
 • داشتن مدرک زبان با نمره ی مورد نیاز
 • دو توصیه نامه از اساتید قبلی که بیشترین آشنایی را با شرایط آکادمیک شما دارند
 • انگیزه نامه
 • رزومه
 • انجام مصاحبه

دریافت بورسیه دانشگاه مک مستر

دانشگاه مک مستر انواع مختلفی از بورسیه ها را به دانشجویان در مقاطع و رشته های مختلف و همینطور دانشجویانی که شرایط مشخصی داشته باشند ارائه می دهد. برخی از انواع این بورسیه ها عبارتند از:

 • بورسیه ورودی: این بورسیه به دانشجویان واجد شرایطی که قصد ورود به این دانشگاه را دارند و بر اساس شایستگی های آکادمیک (در برخی موارد بر اساس فعالیت های فوق برنامه) تعلق خواهد گرفت. برخی از متقاضیان به طور اتوماتیک برای این بورسیه در نظر گرفته خواهند شد و برهی دیگر باید اپلیکیشن جداگانه ای تکنیل نمایند.
 • جوایز در حین تحصیل: این جوایز به دانشجویان واجد شرایط در مقطع کارشناسی که در آخرین سال تحصیلی خود نباشند تعلق می گیرند. برخی از این جوایز به دانشجویان واجد شرایط در همه ی رشته ها تعلق می گیرد و برخی مخصوص رشته، دانشکده یا سال تحصیلی بخصوصی هستند. برای این جوایز باید اپلیکیشن مخصوص ارسال شود و به افرادی تعلق می گیرد که بسته به شرایط، از حداقل 18 واحدی که در یک ترم گذرانده اند معدل 8 یا 9.5 کسب کرده باشند.
 • جوایز برای دانشجویان سال آخر: دانشجویانی که در آخرین سال تحصیلی خود هستند می توانند برای این جوایز اپلای کنند. اگر در بهار یا تابستان فارغ التحصیل می شوید، باید تا 29 آوریل برای این جوایز اقدام نمایید و اگر در پاییز فارغ التحصیل می شوید می توانید تا زمستان بعد از آن اقدام نمایید.
 • اسکالرشیپ های ویژه: این اسکالرشیپ ها به افرادی که شرایط آکادمیک و غیر آکادمیک ویژه ای دارند تعلق می گیرد، برخی از این کمک هزینه ها عبارتند از: The McCall MacBain Scholarships، Renaissance Award، The Schulich Leader Scholarships و The Wilson Leadership Scholar Awards.
 • اسکالرشیپ های خارجی: کمک هزینه هایی هستند که از طرف ارگان هایی به جز دانشگاه مک مستر ارائه می شوند و می توانید در مطلب مربوط به اسکالرشیپ های کانادا بیشتر در مورد آن ها بخوانید.

همچنین دانشگاه مک مستر برای دانشجویانی که از نظر مالی با چالش روبرو هستند برنامه ی کار در مدانشگاه را دارد. طبق این برنامه دانشجویان می توانند حداکثر 10 ساعت در هفته در ترم های پاییز و زمستان، و 35 ساعت در هفته در تابستان کار کنند و با درآمد خود بخصی از هزینه های زندگی در کانادا را تامین نمایند. بیش از 1250 شغل در دپارتمان های مختبف دانشگاه مک مستر برای این دانشجویان وجود دارد.

شهریه و هزینه تحصیل در دانشگاه مک مستر

مانند هر دانشگاه دیگری شهریه ها برای رشته ها و مقاطع مختلف در دانشگاه مک مستر متفاوت و گاهی با اختلاف بسیار زیادی هستند. در ضمن این دانشگاه شهریه و هزینه های مکمل را به طور جداگانه دریافت می کند. در زیر به برخی از شهریه ها بدون در نظر گرفتن هزینه های جانبی می پردازیم. این شهریه ها شامل رشته های پزشکی نمی شود.

شهریه های مقطع کارشناسی

 • کارشناسی رشته های غیر مهندسی: بین 30 هزار تا 36 هزار دلار کانادا در سال
 • کارشناسی رشته های مهندسی: حدود 50 هزار دلار کانادا در سال

شهریه های مقطع کارشناسی ارشد:

 • کارشناسی ارشد رشته های علوم اجتماعی: حدود 5700 دلار کانادا در سال
 • کارشناسی ارشد MBA: حدود 20 هزار دلار کانادا در سال
 • کارشناسی ارشد سایر رشته ها: بین 14 هزار تا 19 هزار دلار کانادا در سال

شهریه دووره ی دکترا بسیار متغیر و بر اساس تعداد واحد های اخذ شده در هر ترم است.

نکات پایانی

دانشگاه مک مستر تنها دانشگاه در امریکای شمالی است که میزبان دانشگاه سازمان ملل، موسسه آب و محیط زیست و بهداشت (UNU-INWEH) است و بیش از 70 توافقنامه بین المللی برای بورسیه دارد. این دانشگاه فارغ التحصیلانی دارد که اکنون در بیش از 120 کشور جهان حضور دارند. در بین این فارغ التحصیلان برندگان جایزه نوبل، نخست وزیر، وزرای کابینه، روسای دانشگاه ها، هنرپیشگان هالیوود، دانشمندان، برندگان مدال های المپیک و فضانوردان وجود دارند.

برای اینکه اطمینان حاصل کنید تحصیل در این دانشگاه گزینه ی مناسبی برای شما است، از مشاورین ما کمک بگیرید.

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست