در زمان تحصیل در کانادا کجا زندگی کنیم؟

پس از دریافت پذیرش کانادا، بهتر است هرچه سریعتر گزینه های محل اقامت خود را بررسی کرده و با توجه به اولویت ها و امکانات خود بهترین گزینه را انتخاب و هماهنگی های لازم را انجام دهید. اگر با انتخاب های مختلف خود آشنایی نداشته باشید، انتخاب محلی که به دانشگاه نردیک باشد، با بودجه ی شما همخوانی داشته باشد و با نیازهای شما نیز متناسب باشد ممکن است بسیار دشوار به نظر بیاید. اما در این مطلب تلاش می کنیم شما را با انواع مختلف اقامتگاه های دانشجویی در کانادا آشنا کنیم. در ابتدا با دو دسته بندی اصلی این اقامتگاه ها آشنا می شویم:

 

 • On-Campus: به اقامتگاه های دانشجویی اطلاق می شود که در داخل و یا نزدیکی محوطه ی دانشگاه قرار دارد. این نوع از اقامتگاه های دانشجویی، به طور ویژه به دانشجویان سال اول توصیه می شود، چون از طرفی نزدیک بودن آن ها به دانشگاه یا قرار داشتنشان در محوطه ی دانشگاه باعث می شود در بدو ورود به آن شهر و دانشگاه و یا وجود عدم آشنایی با مسیرها، مشکلی در رفت وآمد به دانشگاه نداشته باشید، و از طرف دیگر راهی بسیار مناسب برای آشنایی با سایر دانشجویان است. می توانید بین اتاق های تکی یا اشتراکی انتخاب کنید، که البته اتاق های اشتراکی هزینه ی کمتری خواهند داشت. برخی از موسسات وعده های غذایی را نیز در هزینه ی اجاره می گنجانند که برای دانشجویانی که برای اولین بار به تنهایی و به طور مستقل زندگی می کنند می تواند گزینه ی مناسبی باشد. از مزایای دیگر این گزینه این است که دغدغه ی خرید وسایل خانه را نخواهید داشت و به احتمال زیان اتاق شما وسایلی از جمله تخت، بخاری، میز و طبقاتی برای قرار دادن وسیله هابتان خواهد داشت. گزینه هایی که شامل این دسته بندی می شوند عبارتند از خوابگاه ها، Townhouse ها و آپارتمان ها. خوابگاه ها مجموعه های بسیار بزرگی هستند که مستقیما توسط دانشگاه مدیریت می شوند. در Townhouse ها یا همان سوییت های دانشجویی، هر دانشجو اتاق مخصوص خود را دارد، اما یک فضای اصلی که آشپرخانه و نشیمن را شامل می شود بین افراد مشترک است. این نوع از اقامتگاه ها معمولا برای دانشجویان سال سوم و چهارم رزرو شده است. از آنجایی که این نوع از اقامتگاه های دانشجویی بسیار پر طرفدار هستند، بهتر است بلافاصله پس از اخذ پذیرش برای رزرو آن ها اقدام نمایید.

           مزایای زندگی در اقامتگاه های On-Campus:

 • نزدیکی به دانشگاه و کلاس ها
 • نزدیکی به امکانات داخل دانشگاه مانند کتابخانه و باشگاه
 • جامعه ی متمرکز دانشجویان بین المللی
 • متوسط هزینه ی اجاره شامل غذا و حامل های انرژی است
 • در اکثر دانشگاه ها پشتیبانی 24 ساعته در تمامی روزهای هفته وجود دارد

 

 • Off-Campus: برای پیدا کردن آپارتمان های خارج از دانشگاه می توان از اداره ی مربوطه در دانشگاه کمک خواست تا آپارتمان های نزدیک دانشگاه با اجاره های مناسب را پیشنهاد دهند. البته توجه داشته باشید که این آپارتمان ها از طرف دانشگاه تضمین نمی شوند و هماهنگی با صیحبخانه بر عهده ی خودتان خواهد بود. این آپارتمان ها معمولا مبله نیستند، اما این امکان وجود دارد که پیش از ورود به کانادا، بتوانید آپارتمان های مبله ی موقتی برای مدت زمان کوتاهی در زمان ورود به این کشور اجاره کنید. در برخی موارد ممکن است صاحبخانه ها قوانین مخصوص خود را داشته باشند، بنابراین در زمان امضای قرارداد حتما آن را با دقت بخوانید. معمولا اچاره ی یک ماه به صورت پیش پرداخت دریافت می شود، که در زمان تخلیه ی آپارتمان در صورتی که آسیبی به آن وارد نشده باشد، این مبلغ به شما باز گردانده خواهد شد.

مزایای زندگی در اقامتگاه های Off-Campus:

 • گزینه های متنوع برای مکان و نوع محل زندگی
 • می توان با انتخاب مکان های ارزان تر در هزینه ها صرفه جویی کرد
 • استقلال و آزادی بیشتر در زندگی روزمره
 • آزادی در انتخاب هم اتاقی
 • آشنایی با زندگی روزمره ی کانادایی ها در خارح از دانشگاه

 

در ادامه به معرفی و توضیح برخی از رایج ترین انتخاب های دانشجویان بین المللی برای زندگی در کانادا در زمان تحصیل می پردازیم:

 

 • Home Stay (هوم استی): به خانه هایی اطلاق می شود که در آن ها خانواده زندگی می کند و آن خانواده میزبان دانشجو در طول مدت تحصیل خواهند بود. این گزینه یکی از محبوب ترین گزینه ها در کانادا برای دانشجویان بین المللی است. اغلب این خانواده ها با دانشگاه یا مدارس قرارداد دارند. مزایای بسیاری در استفاده از این گزینه برای اقامت در زمان مهاجرت تحصیلی به کانادا وجود دارد. برای مثال، اگر در استفاده از مهارت های زبان انگلیسی خود اعتماد به نفس ندارید، یا فکر می کنید به اندازه ای که باید به زبان انگلیسی مسلط نیستید، زندگی در یک محیط صمیمانه ی خانوادگی و برقراری ارتباط با آن خانواده بسیار موثر و مفید خواهد بود. ضمن اینکه زندگی با خانواده ای کانادایی یا خانواده ای که سال ها در کانادا اقامت داشته است، می تواند به شما در آشنایی و ارتباط برقرار کردن با فرهنگ کانادا و همچنین آشنا شدن با شهر محل اقامتتان کمک بسیار زیادی نماید. در این خانه ها می توانید از اتاق مبله و وعده های غذایی خانوادگی لذت ببرید و حتی در فعالیت های خانوادگی مشارکت کرده و از این طریق راحت تر وارد اجتماع جدید شوید. معمولا دانشگاه یا مدرسه می تواند به شما کمک کند تا خانه و خانواده ای را بیابید که با علایق شما و مشخصه هایی که تعیین می کنید هماهنگ بوده و مکان و امکانات مورد نظر شما را نیز شامل شود. هزینه ها بر اساس مکان قرار گرفتن هوم استی متفاوت است، اما به طور متوسط ماهانه حدود 400 تا 800 دلار کانادا هزینه خواهد داشت. یکی از روش های پیدا کردن هوم استی مناسب، مراجعه به سایت های http://www.homestayin.com/Canada ، https://canadahomestaynetwork.ca/ و https://youthedservices.ca/ است.
 • Dormitory (خوابگاه): بسیاری از مدارس و دانشگاه ها در کانادا به دانشجویان این گزینه را می دهند که در خوابگاه های همان مدرسه یا دانشگاه در نزدیکی محل تحصیل اقامت داشته باشند. اتاق های خوابگاه ها معمولا مبله هستند، اما آشپزخانه و سرویس بهداشتی اغلب با سایر دانشجویان مشترک است. اتاق ها نیز ممکن است اشتراکی باشند، اما دخترها و پسر ها از هم جدا خواهند بود. در برخی مواقع هزینه ی وعده های غذایی نیز در هزینه ی خوابگاه گنجانده شده است. اقامت در خوابگاه ها روشی ایده آل برای دخیل شدن در فعالیت های دانشجویی و آشنایی با سایر دانشجویان است. هزینه ی خوابگاه های دانشجویی بین 3 هزار تا 7500 دلار کانادا در هر سال تحصیلی است.
 • Private Renting (اجاره ی شخصی): اجاره ی آپارتمان شخصی یا اشتراکی گزینه ی بسیار جذابی است، اما بسته به منطقه ای که آپارتمان در آن قرار دارد، هزینه ی اجاره ممکن است بسیار بالا باشد، خصوصا در شهرهای بزرگ و اصلی. می توان برای کاهش هزینه ها آپارتمان را با دوست یا همکلاسی ای شریک شد. ممکن است دانشگاه ها نیز خدمات مسکونی خارج از محوطه ی دانشگاه (Off-Campus) ارائه دهند که آپارتمان های نزدیک دانشگاه با اجاره های مناسب تری را معرفی نمایند. همچنین در یافتن هم اتاقی نیز می توانید از این سرویس بهره بگیرید. گزینه های متفاوتی برای اجاره ی شخصی وجود دارد. خانه ی ویلایی برای یک نفر بسیار پر هزینه خواهد بود، اما بسیاری از دانشجویان به تنهایی یا اشتراکی سوییت اجاره می کنند. منظور از سوییت در اینجا واحد هایی با آشپزخانه، سرویس بهداشتی و اتاق خواب است. در اجاره ی شخصی، باید هزینه هایی مانند برق، گرمایش و قبوض دیگر را نیز در نظر بگیرید. هزینه ی اجاره ی ماهانه ی یک سوییت در کانادا به طور متوسط بین 400 تا 1500 دلار کانادا در سال است. برای یافتن این آپارتمان ها می توانید از وب سایت های زیر استفاده کنید:

www.padmapper.com ، https://singapore.craigslist.org/ ، https://www.kijiji.ca/ و https://rentals.ca/

 

نکات پایانی:

 • حتما از دانشگاه یا ایجنت خود بخواهید تا در یافتن اقامتگاه مناسب به شما کمک کنند
 • مزاقب کلاهبرداری ها در سایت هایی مانند Craigslist باشید و هرگز پیش از دیدن محل و صحبت رو در رو با صاحبخانه مبلغی را پرداخت نکنید
 • دانشگاه ها ممکن است خدماتی را در این زمینه ارائه دهند، این موضوع را به ایجنت یا نماینده ی خود محول نمایند و یا مسئولیت آن را بر عهده ی خود دانشجویان بگذارند، پس از سیاست دانشگاه در این زمینه مطلع باشید
 • انتخاب اقامتگاه هایی که توسط دانشگاه ارائه یا توصیه می شود اجباری نیست
 • هر تصمیمی که می گیرید، اقامتگاهی را انتخاب کنید که در آن احساس آرامش و اممنیت داشته باشید و بتوانید به راحتی در آن مطالعه نمایید.
0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست