دستورالعمل مهاجرت تحصیلی به کانادا بدون نیاز به شکستن شاخ غول!

یکی از سریع‌ترین و ساده‌ترین روش‌ها برای مهاجرت به کانادا، مهاجرت تحصیلی است.  اما  مهاجرت تحصیلی دقیقا چه شرایطی دارد؟ معمولا اسم این شیوه به گوش دانشجویان که می‌رسد، چهره‌ی ناامیدی به خود می‌گیرند و فکر می‌کنند که این کار فقط برای نخبه‌ها است. البته هر نخبه‌ای می‌تواند برای مهاجرت تحصیلی  به کانادا اقدام کند، ولی مهاجرت تحصیلی به کانادا برای  دانشجویان معمولی هم ممکن است و فقط باید تمام شرایط را بدانید و مدارک لازم را تهیه کنید.

علاوه‌بر این، مشکل دیگری که ذهن هر دانشجویی را تحت شعاع قرار می‌دهد، این است که او فکر می‌کند دانشگاه‌های کانادایی بسیار پرهزینه هستند. امکان تحصیل رایگان در هیچ‌کدام از آن‌ها وجود ندارد. اما این تصور کاملا اشتباه است. ما در این مقاله می‌خواهیم راجع به همین موارد صحبت کنیم و شما را نسبت به مهاجرت تحصیلی به کانادا، آگاه سازیم.

فرق پذیرش تحصیلی با ویزای تحصیلی برای مهاجرت به کانادا

اولین قدمی که برای مهاجرت تحصیلی برمی‌دارید این است که برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های مختلف اقدام می‌کنید. شما تنها بعد از اخذ پذیرش از دانشگاه است که می‌توانید برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنید. پس تا اطلاع ثانوی و وقتی که پذیرش نگرفته‌اید، نباید فکرتان را درگیر ویزا و سفارت و انگشت‌نگاری کنید.

ما بعد از اینکه راجع به پذیرش تحصیلی توضیح دادیم، راجع به ویزای تحصیلی کانادا نیز توضیح می‌دهیم. ولی فعلا در همین حد بدانید که بدون پذیرش تحصیلی از دانشگاه، نمی‌توانید ویزای تحصیلی بگیرید.

مهاجرت به کانادا در مقاطع ابتدایی تا متوسطه: تمکن مالیتان را ثابت کنید!

بیاید از پایین‌ترین مقطع تحصیلی شروع کنیم. معمولا متقاضیان به این موضوع فکر می‌کنند که آیا فرزند ما نیز می‌تواند در کانادا درس بخواند یا نه؟ در این مورد، والدین به اولین چیزی که باید دقت کنند تمکن مالی آن‌ها است. چون وضعیت برای دانش‌آموزان مدارس ابتدایی تا متوسطه کمی سخت‌تر است و یک نوجوان حق کار کردن ندارد! او باید در آرامش کامل درس‌های مختلفی را بخواند و به یادگیری تمام مطالب بپردازد.

پس هزینه‌ها نیز سنگین‌تر است. در این مورد شما باید از تمکن مالی خیلی خوبی برخوردار باشید و بر اساس شهریه‌ای که مدرسه تعیین می‌کند، اقدام نمایید. این هزینه معمولا سالانه از 14 هزار تا 50 هزار دلار کانادا است که مطمئنا هزینه‌ی کمی نیست.

تحصیل در کانادا

چگونه فرزند خود را در مدارس کانادا ثبت‌نام کنیم؟

زمانی که از این مرحله گذشتید و  از تمکن مالی خود مطمئن شدید، می‌توانید به سه  روش کودک خود را در یکی از مدارس کانادایی ثبت نام کنید:

  • در روش اول، یکی از والدین می‌توانند با دانش آموز به کانادا مهاجرت کند و در طول مدت تحصیل کنار او بماند.
  • در روش دوم، اگر تمکن مالی خوبی دارید، می‌توانید از دولت کانادا کمک بگیرید تا به شما یک خانواده‌ی دارای صلاحیت معرفی کند، فرزندتان در کنار آن‌ها زندگی کند و این خانواده تا زمان فارغ‌التحصیلی، سرپرستی او را به عهده بگیرند.
  • در روش سوم، می‌توانید دانش آموز را در مدرسه‌ی شبانه‌روزی ثبت‌نام کنید. البته هزینه‌ها و شهریه کمی بالاتر خواهد رفت چون باید هزینه‌ی اقامت او را نیز پرداخت کنید و به این ترتیب، امکانات بیشتری نیز در اختیار دانش‌آموز قرار می‌گیرد. یعنی اینطور نیست که خوابگاه، به معنی مرگ یا سختی بیش از حد دانش‌آموز باشد. بلکه او در رفاه بیشتری می‌تواند به تحصیل بپردازد (خوابگاه دانش‌آموزی مدارس کانادا را با خوابگاه پادگان اشتباه نگیرید).

حتما به این نکته دقت داشته باشید که فرزند شما باید زبان انگلیسی را به خوبی بلد باشد یا بتواند به زبان  فرانسه صحبت کند تا برای او مشکلی پیش نیاید و در کل، بتواند پذیرش بگیرد. چون قبل از اقدام جهت ثبت نام و درخواست پذیرش، باید در آزمون‌های بین‌المللی زبان شرکت کند و مهارت خود در زبان انگلیسی یا فرانسوی را ثابت نماید.

تحصیل در کانادا برای ترم اولی‌های باانگیزه!

مطمئنا اگر کودکان و نوجوانان می‌توانند در یکی از مدارس بین‌المللی کانادا درس بخوانند، پس دیپلمه‌ها نیز می‌توانند در دانشگاه‌های برتر کانادا درس بخوانند و در مقطع کارشناسی، تحصیلات خود را ادامه دهند. فقط کافی است واجد شرایط باشید تا بتوانید به تحصیل بپردازید. برای مثال، باید در آزمون تافل یا آیلتس نمره‌ی خیلی خوبی بگیرید.

علاوه بر این، باید تمکن مالی خیلی خوبی داشته باشید تا ثابت کنید که از پس هزینه‌های زندگی دانشجویی برمیایید تا بالاخره بتوانید از یکی از برترین دانشگاه‌های کانادایی پذیرش بگیرید.

لیسانس خود را در کانادا فوق‌ لیسانس کنید

این کار را نیز می‌توانید انجام دهید! شما می‌توانید در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا درس بخوانید و آینده‌ی خود را درخشان‌تر سازید. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا، دو سال طول می‌کشد و سپس  می‌توانید مشغول به کار شوید و ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تغییر دهید. مطمئنا برای کارشناسی ارشد نیز باید تمکن مالی خوبی داشته باشید، ولی زیاد مثل مقاطع قبلی سختگیری نمی‌شود. چون شما حالا دانشجوی بالغ و بزرگی شده‌اید و می‌توانید هفته‌ای 20 ساعت در کانادا کار کنید و هزینه‌های زندگی را تامین نمایید.

علاوه بر این، شهریه‌ها نیز نسبت به مقطع دبیرستان یا کارشناسی کمتر است. اما یادتان نرود که باید در آزمون تافل نمره‌ی خیلی خوبی کسب کنید و مهارت خود در زبان انگلیسی را ثابت نمایید.

البته اگر دانشگاه برای ارسال پذیرش در رشته‌ی مورد نظر، از شما بخواهد که در آزمون GRE‌ یا GMAT نیز شرکت کنید، قطعا باید خودتان را بیش از پیش آماده کنید تا بتوانید نمره‌ی خیلی خوبی اخذ کنید و تفاوت خود با سایر دانشجویان را نشان دهید.

این نکته را به خاطر داشته باشید که علاوه بر دوره‌های رسمی کارشناسی ارشد، دوره‌های آموزشی دیگری نیز وجود دارد که در مدت زمان کوتاه‌تری برگزار می‌شود. برای مثال می‌توان به دوره‌های یک ساله‌ی Post Graduate اشاره کرد که نسبت به کارشناسی ارشد شهریه‌ی کمتری دارند و شما با تمکن مالی کمتری می‌توانید برای اخذ پذیرش اقدام نمایید.

دکترا گرفتن در دانشگاه‌های کانادایی، سخت ولی محبوب

برای اینکه بتوانید در مقطع دکترا از دانشگاه‌های کانادایی  پذیرش بگیرید، باید هفت خان رستم طی کنید و حواستان به معدل و نمراتتان باشد. شما باید حسابی از لحاظ علمی قوی باشید تا بتوانید از پس مصاحبه‌های چند نفره با اساتید برجسته‌ی دانشگاه بربیایید و در آزمون‌های تخصصی نیز نمره‌ی خیلی خوبی بگیرید. علاوه بر این، از آنجا که دانشگاه‌های کانادا بورسیه‌های تحصیلی خیلی خوبی برای این مقطع ارائه می‌دهند، با حجم زیادی از دانشجویان رقیب از سراسر دنیا برخورد می‌کنید که مثل شما می‌خواهند زندگی و آینده‌ی خیلی خوبی داشته باشند. معمولا برای کمک هزینه به دانشجو از سالی 10 تا 30 هزاردلار پرداخت می‌شود تا هم هزینه‌های دانشگاه هم زندگی را پوشش دهد.

البته  به یاد داشته باشید که این مقطع پنج سال طول می‌کشد و اگر نتوانید موفق به اخذ بورسیه شوید، پس حسابی به خرج میفتید. هرچند به دانشجویان دکترا حقوق داده می‌شود، ولی این حقوق را اصطلاحا می‌توان «بخور نمیر» نامید. پس نباید به آن امید داشته باشید و اگر نتوانستید فول فاند یا بورسیه بگیرید، باید تمکن مالی خیلی خوبی داشته  باشید تا دچار سکته‌ی قلبی نشوید (و البته ویزا بگیرید).

چون سفارت این نکته را در نظر می‌گیرد که شما از سمت دانشگاه، کمک هزینه دریافت نخواهید کرد، پس باید بتوانید از پس آن هزینه‌های سنگین بربیایید. وگرنه با یک مهر ریجکت قرمز رنگ در پاسپورتتان رو‌به‌رو می‌شوید که می‌تواند اشکتان را دربیاورد.

چگونه بورسیه بگیریم؟

مطمئنا این یکی از سوالات محبوب دانشجویانی است که قصد ادامه‌ی تحصیل در کانادا را دارند. خوشبختانه این خبر را به اطلاع می‌رسانم که برخلاف گفته‌ی برخی کلاهبردارها و سودجویان، دانشگاه‌های کانادا برای شما بورسیه‌های مختلفی در نظر می‌گیرد و هوای شما را به خوبی دارد. البته نسبت به آلمان، نروژ و سوئد که در مجموع تحصیل در آن‌ها رایگان است، کمی هزینه‌ها دلخراش‌تر است. اما این کشور به دانشجو کمک می‌کند تا در هنگام تحصیل، زیاد اذیت نشود.

اما به هر دانشجویی هم بورسیه و فاند تعلق نمی‌گیرد. یعنی شما واقعا باید نمرات بالا و رزومه‌ی علمی قوی‌ای داشته باشید. البته نمرات بالا منظورمان صرفا 19 و 20 نیست. حتی اگر 16.5 نیز داشته باشید، وضعیتتان خوب خواهد بود. علاوه بر این، بورسیه به تعداد و کیفیت مقالات isi نیز بستگی دارد.

اگر حتی هنگام ثبت نام و اخذ پذیرش نتوانید بورسیه بگیرید، می‌توانید در ترم اول دانشگاه تمام تلاشتان را بکنید تا بهترین نمرات را اخذ نمایید. به این ترتیب می‌توانید از دانشگاه به عنوان پاداش، کمک هزینه دریافت کنید که این هزینه بر اساس معدل تغییر خواهد کرد.

اما تکلیف بورسیه‌ی استانی چه می‌شود؟

برخی از دانشجویان فکر می‌کنند که بورسیه‌ی استانی فقط مخصوص کشور ایتالیا است و کشوری مثل کانادا به وضعیت  مالی دانشجو اهمیتی نمی‌دهد. اما سخت در اشتباه هستید. در کانادا بورسیه‌ای با عنوان بورسیه‌ی گرنتس وجود دارد که در آن، دانشجو باید به دولت فدرال کانادا ثابت کند که خود و خانواده‌اش، وضعیت مالی خوبی ندارند. به این ترتیب بورسیه‌ی استانی یا گرنتس کانادا به او تعلق می‌گیرد.

تحصیل در کانادا

اخذ ویزای تحصیلی کانادا، غول مرحله‌ی آخر

معمولا دانشجویان درس خوان و خیلی خوب، بعد از اخذ پذیرش استرس اخذ ویزای تحصیلی کانادا را دارند. اینطور نیست که شما با نامه‌ی پذیرش به سفارت مراجعه کنید و در یک ثانیه ویزای تحصیلی بگیرید. اخذ ویزای این کشور همیشه با دردسر همراه است. اگر فوت و فن خاص آن را ندانید و مدارکتان کامل نباشد، مطمئنا ریجکت می‌شوید.

آماده سازی مدارک تا حدی مهم است که  شاید فکر کردن به آن‌ها نفس‌گیر باشد. اما راه نجاتی وجود ندارد و کنسولگری کانادا در این مورد خیلی سختگیر است. از ابعاد و سایز عکس گرفته تا اعتبار پاسپورت، تمکن مالی، سابقه‌ی سفر و … که هر کدام بخش بسیار مهمی از مدارکتان را تشکیل می‌دهند. علاوه بر این، ترجمه‌ی مدارک و مهر وزارت دادگستری و … نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و این کاغذبازی‌ها ممکن است کمی اشکتان را دربیاورد.

اما شما باید از کنسولگری  کانادا سختگیرتر باشید و استعداد و توانایی خود را فدای بی دقتی در ارائه‌ی مدارک به سفارت نکنید. در این موارد حتما باید از مشاوران خوب و باتجربه‌ای استفاده کنید که گروه مشاوره‌ی آریا، با پانزده سال سابقه‌ی درخشان در زمینه‌ی اعزام دانشجو به کانادا در خدمت شما است.

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست