راهنمای تحصیل در کانادا

باید خاطرنشان ساخت که 21 دانشگاه کانادایی در بین 500 دانشگاه برتر و 32 دانشگاه دیگر این کشور نیز در بین 1000 دانشگاه برتر جهان حضور دارند. به همین دلیل کانادا از محبوبیت خاصی در میان دانشجویان بین‌المللی برخوردار است و هر سال از بیش از 400 هزار دانشجوی بین‌المللی استقبال می‌کند. این کشور بهترین برنامه‌های تحصیلی جهان را ارائه می‌دهد و خانه‌ی تعدادی از مؤسسات آکادمیک و تسهیلات پژوهشی پیشرفته‌ی جهان است.

بنابراین، اگر قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید، باید کانادا را در صدر فهرست کشورهای مورد علاقه‌ی خود قرار دهید. در این مقاله مراحل اقدام برای دریافت مجوز تحصیل در کانادا را به صورت گام به گام برایتان توضیح می‌دهیم.

این مقاله به راهنمای تحصیل در کانادا اختصاص دارد:

گام 1: درک مدارک مورد نیاز

اقدام موفقیت آمیز برای تحصیل در یک مؤسسه‌ی آموزش عالی کانادایی مستلزم این است که درک درستی از مدارک مختلف مورد نیاز برای مدارس گوناگون و دوره‌های آن‌ها داشته باشید. نامزدها همچنین باید قوانین و مقررات موجود در فرآیند درخواست برای اخذ مجوز تحصیل در کانادا را به دقت بررسی کنند. توجه داشته باشید که فقط مدارس معتبر و دوره‌های تحصیلی مورد تأیید مشمول دریافت مجوز تحصیل خواهند شد.

در حالت ایده‌آل، باید برنامه‌ی دریافت مجوز تحصیل در کانادا را دست کم یک سال زودتر شروع کنید. در نظر داشته باشید که مدراک مورد نیاز عمومی برای تمام دانشگاه‌ها و مؤسسات به این قرار هستند: گذرنامه‌ی معتبر، تسلط بر یکی از زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی به همراه گواهی قبولی در یکی از آزمون‌های معتبر زبان با حدأقل نمرات و همچنین گواهی تمکن مالی، که نشان دهنده‌ی توانایی مالی متقاضی برای پوشش دادن هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا است.

البته توجه کنید که احتمالاً هر یک از استان‌های کانادا مدارک مختلفی را درخواست می‌کنند. به همین دلیل، باید این مرحله را با دقت و به صورت منظم انجام دهید.

گام 2: انتخاب رشته و مؤسسه‌ی آموزشی

گام اول در انتخاب مؤسسه‌ی آموزشی عبارت است از کسب اطمینان از شرایط آن به‌عنوان یک مؤسسه‌ی آموزشی معتبر. هرچند که محیط آکادمیک کانادا انعطاف زیادی در برابر تغییر رشته‌ی دانشجویان نشان می‌دهد، اما در هر صورت بهتر است قبل از هر کاری گزینه‌های پیش روی خود را با یکدیگر مقایسه کرده و رشته‌ای را انتخاب کنید که واقعاً به آن علاقمند هستید.

گام 3: آزمون مهارت‌های زبانی را انجام دهید

به منظور دریافت موفقیت آمیز مجوز تحصیل در کانادا، هر دانشجوی بین‌المللی باید مدرک تسلط بر یکی از زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی را داشته باشد. توصیه می‌شود که آزمون آیلتس را برای زبان انگلیسی در اولویت قرار دهید، همچنین تعدادی از مؤسسات انگلیسی کمبریج، پیشرفته یا نمرات آزمون تافل را نیز قبول می‌کنند. در مورد زبان فرانسوی می‌توانید در هر کدام از آزمون‌های DALF، DELF یا TCF شرکت کنید، همچنین آزمون TEF معمول‌ترین آزمون این زبان محسوب می‌شود.

آزمون مورد نظر خود را انتخاب کنید، شهریه را بپردازید و تاریخ برگزاری آزمون را تعیین کنید. البته لازم است نسبت به توانایی‌های زبانی خود اطمینان داشته باشید، وگرنه موفق به کسب نمره‌ی لازم در آزمون نخواهید شد.

گام 4: برای تحصیل در دانشگاه اقدام کنید

اکنون زمان آن فرا رسیده که با هر کدام از دانشگاه‌هایی که نزد خود فهرست کرده‌اید، تماس بگیرید. پس مدارک مورد نیاز برای ارسال درخواست به هر کدام از دانشگاه‌ها را تهیه کرده و در اسرع وقت آن‌ها را ارسال کنید. گزینه‌ی اقدام برای تحصیل در چند دانشگاه می‌تواند مزایایی برایتان داشته باشد، اما باید هزینه‌های ارسال درخواست را نیز مورد توجه قرار دهید؛ هزینه‌ی ارسال درخواست برای هر دانشگاه می‌تواند بین 100 تا 250 دلار متفاوت باشد.

بنابراین، بهتر است به صورت تصادفی اقدام نکنید. گزینه‌های پیش روی خود را مقایسه کنید، رشته‌ و مؤسسه‌ی ترجیحی خود را مشخص سازید و یک یا دو جایگزین را هم به‌عنوان گزینه‌ی حمایتی انتخاب کنید.

در هنگام پر کردن فرم درخواست دقت لازم را به خرج  دهید و اطمینان حاصل کنید که اطلاعاتی صحیح و مبتنی بر شواهد مستند را وارد می‌کنید. وقتی که این مرحله تمام شد، زمان انتظار برای دریافت پذیرش فرا‌می‌رسد، که می‌تواند دوران بسیار دشوار و پراسترسی باشد. اما هنگامی که دانشگاه شما را تأیید کرد، نامه‌ی قبولی برایتان ارسال خواهد شد، که نقش بسیار مهمی در انجام امور اداری تشریفاتی خواهد داشت.

برای تحصیل در دانشگاه اقدام کنید

برای تحصیل در دانشگاه اقدام کنید

گام 5: برای دریافت مجوز تحصیل در کانادا اقدام کنید

اکنون که مؤسسه‌ی آموزشی خود را پیدا کرده‌اید، زمان آن فرا رسیده که برای اخذ مجوز تحصیل در کانادا اقدام کنید. این کار را می‌توانید به صورت آنلاین یا از طریق مراجعه‌ی حضوری به مرکز درخواست ویزای کشور خود انجام دهید. به یاد داشته باشید که درخواست شما باید به همراه مدارک زیر تسلیم شود:

  • نامه‌ی قبولی شما، که در مرحله‌ی قبل از دانشگاه دریافت کرده‌اید؛
  • گذرنامه‌ی معتبر؛
  • اسنادی که نشان دهند توانایی مالی برای تحصیل در کانادا را دارید.

در صورتی که برای یکی از مؤسسه‌های آموزشی کبک اقدام کرده‌اید، به همراه نامه‌ی قبولی، “گواهی پذیرش در کبک” (CAQ) را هم دریافت خواهید کرد. اطمینان حاصل کنید که این مدرک را هم به همراه سایر مدارک تسلیم می‌کنید.

گام 6: زمان سفر فرا رسیده است

وقتی که درخواست شما بررسی شد، در صورت نیاز، برای مصاحبه فرا خوانده می‌شوید و افسر مهاجرت در مورد درخواست مجوز تحصیل شما تصمیم‌گیری خواهد کرد. در صورتی که با درخواست شما موافقت شود، اکنون زمان برنامه‌ریزی برای مهاجرت به کانادا فرا رسیده است.

در سند مجوز شما یک تاریخ شروع قید شده است، که تاریخ شروع اعتبار مجوز شما در کانادا را تعیین می‌کند. توجه داشته باشید که نمی‌توانید قبل از این تاریخ وارد کانادا شوید. بنابراین، برنامه‌ی خود را مطابق آن تعیین کنید.

گام 7: در هنگام تحصیل

پیش از اینکه اجازه‌ی ورود به کانادا را به دست آورید، افسر مهاجرت مجوز شما و همچنین سایر مدارک را در بندر ورودی آن کشور بررسی و تأیید خواهد کرد. و این آخرین مرحله از تشریفات اداری مهاجرت تحصیلی به کانادا است و می‌توانید از این به بعد بر شروع زندگی خود به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در کانادا تمرکز کنید.

در هنگام تحصیل

در هنگام تحصیل

پس از اتمام تحصیلات شرایط چگونه است؟

مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی کانادا به دانشجویان اجازه می‌دهد تا پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه، به صورت حرفه‌ای در این کشور مشغول به فعالیت شوند.

توجه داشته باشید، تغییراتی که اخیراً در سیستم گزینش اکسپرس انتری کانادا ایجاد شده‌اند، روند تبدیل مجوز تحصیلی به اقامت دائم کانادا را برای دانشجویان بین‌المللی بیش از پیش تسهیل کرده است.

در پایان باید اشاره کرد که چند روند مهاجرتی استانی هم به صورت ویژه برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته شده است.

 


هنگامی که قصد مهاجرت به کشوری را می‌کنید، باید برای آن‌که زندگی راخت‌تر و بدون دغدغه‌تری را در آن‌جا داشته باشید، و همچنین برای اینکه بتوانید در مواجهه با مشکلات بهتر عمل کنید، از قبل اطلاعاتی را راجع به این موضوع کسب کنید. برای این منظور به شما پیشنهاد می‌کنیم مقالات زیر را مطالعه کنید. همچنین گروه مشاوره‌ی آریا، با ارائه‌ی خدمات قبل و بعد از مهاجرت، می‌تواند در این زمینه یاری رسان شما باشد تا در بدو ورود و در طی مراحل تحصیل خود، در صورت بروز هر گونه مشکل، بتوانید از متخصصان این گروه کمک بگیرید. جهت مشاوره با گروه آریا و بررسی شرایطتان توسط این گروه و پیشنهاد دانشگاه و رشته و شهر به شما، با تلفن زیر تماس حاصل نمایید:

02188240445

لینک‌های مرتبط با مهاجرت تحصیلی به کانادا و اقامت پس از تحصیل:

مزایای تحصیل در کانادا
تحصیل رایگان در کانادا

سوالات رایج در مورد تحصیل در کانادا
پنج تا از گرانترین شهرهای کانادا
راهنمای زندگی دانشجویی و خوابگاهی
انواع بورس تحصیلی برای تحصیل در بهترین شهرهای دانشجویی
ویزای کانادا
راهنمای یافتن شغل در کانادا
بهترین شهرهای دانشجویی کانادا
چه چیزهایی می‌توانید همراه خود به کانادا ببرید
سیاست‌های ویزا و مهاجرت به کانادا
لیست دانشگاه‌های کانادا
مهاجرت به کانادا کبک
مقرون به صرفه‌ترین شهرهای کانادا برای زندگی
19 بورسیه‌ تحصیلی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی
چگونگی بودجه بندی هزینه ها برای تحصیل در کانادا
سیستم جامع رتبه بندی کانادا
سیستم آموزشی کانادا
بیمه سلامت در کانادا

ملزومات مهاجرت به کانادا
بهترین دانشگاه های کانادا
نحوه‌ی اخذ ویزای تحصیلی کانادا در سال 2019
مدارک لازم برای ویزای دانشجویی کانادا
اقامت کانادا بعد از تحصیل


 

6+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button

+


x