راهنمای یافتن شغل در کانادا

یافتن کار در هر مکانی بستگی به مهارت، انگیزه و علاقه شما دارد، پس اگر تازگی به کشور یا شهر جدیدی مهاجرت کرده‌اید و استرس پیدا کردن کار را دارید بهتر است نگرانی را کنار بگذارید. در صورتی که به کانادا مهاجرت کرده‌اید و قصد ادامه‌ی زندگی در این کشور را دارید بهتر است نکاتی را درباره‌ی پیدا کردن شغل در این کشور بدانید. هرگز تصور نکنید به دلیل این که شما مهاجر هستید ممکن است مشکلاتی در زمینه‌ی کاری داشته باشید، بلکه با داشتن تمرکز و انگیزه‌ی کافی می‌توانید شغل مورد نظر خود را بیابید. برنامه‌ریزی کردن یکی از مهمترین مواردی است که برای یافتن شغل در کانادا یا هر کشور دیگری لازم است به آن دقت داشته باشید. با برنامه‌ریزی و حرکت بر اساس گام‌های موثر می‌توانید به راحتی شغل رویایی خود را پیدا کنید.

ترفندها و نکاتی که در این مطلب به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، راهنمای خوبی برای یافتن شغل در کانادا هستند. این ترفندها بر اساس تجربه‌ی هزاران نفر که خودشان برای یافتن شغل درگیر مشکل بوده‌اند و سختی‌های این راه خبر دارند، نوشته شده است. نکاتی که باعث موفقیت این افراد شده را در قالب مقاله‌ی زیر جمع‌آوری کرده‌ایم تا راهنمای جامع و کاملی برای همه‌ی جویندگان شغل باشد و شانس موفقیت آنان در به دست آوردن کار مورد علاقه شان را افزایش دهد.

 

۱. رزومه

رزومه یکی از مهمترین مواردی است که تاثیر بسیار زیادی در استخدام شما دارد. بهتر است از پیش از حضور در مصاحبه‌ی شغلی از داشتن یک رزومه‌ی جامع و پر محتوا مطمئن شوید. سعی کنید در رزومه‌ی خود به علایق و سرگرمی‌هایتان اشاره کنید. از فرمت‌های گرافیکی جالبی که در اینترنت وجود دارد برای ساخت رزومه‌ای خلاقانه استفاده کنید. دقت داشته باشید که از یک رزومه برای همه‌ی شرکت‌ها استفاده نکنید، گاهی لازم است بر حسب میزان اداری و رسمی بودن شرکت، رزومه‌ی خود را آماده کنید. بهتر است چند نمونه از کارهایی که دارید را در صورت نیاز و بسته به شغل مورد نظر، ضمیمه‌ی رزومه‌ی خود کنید. اگر صفحه‌ای در شبکه‌ی لینکدین دارید، آدرس آن را ذکر کنید. همچنین یک ایمیل مخصوص مقاصد کاری برای خود بسازید و در رزومه از این ایمیل استفاده کنید.

رزومه‌ی شما اولین معرفتان به شرکت یا کارفرمای موردنظر است. در صورتی که در مرحله‌ی اول قبول شده‌اید، خلاصه‌ای از رزومه‌ی خود را حفظ کرده و با اعتماد به نفس در مصاحبه شرکت کنید.

 

۲. تنوع در راه‌های استخدام و یافتن شغل را فراموش نکنید.

در بسیاری از حرفه‌ها بهترین راه استخدام شدن، ارسال رزومه‌ی آنلاین برای رده‌ی شغلی درخواست شده در آگهی از طریق اینترنت است. یکی از بهترین راه‌های یافتن شغل در کانادا استفاده از وب‌سایت‌‌های کاریابی در این کشور است. اما برای یافتن شغل مورد نظر خود بهتر است به همین راه قانع نباشید. یکی از مشکلاتی که کارفرمایان به آن اشاره کرده‌اند و اغلب جویندگان مرتکب آن می‌شوند، ارسال یک رزومه‌ی مشابه از طریق ایمیل برای چندین شرکت مختلف بدون توجه به نوع یا حوزه‌ی فعالیت آن مجموعه است. برای یافتن شغل در کانادا بهتر است راه‌های دیگر را نیز امتحان کنید. اگر می‌خواهید رزومه‌ی شما دیده شود یا سریع‌تر شغل مورد نظر خود را پیدا کنید، از سایر شیوه‌ها مانند ارتباط با کارفرما، مصاحبه‌ی حضوری و تماس با شرکت در صورت امکان و موارد این چنینی که در آگهی استخدام به آن اشاره شده است، برای نشان دادن رزومه‌ی خود استفاده کنید.

3.مشتاق باشید

یکی از مسائلی که نشان می‌دهد شما به شغل مورد نظر علاقه دارید این است که با ارسال رزومه به دنبال نتیجه‌ی استخدام خود باشید و از این که پاسخی به شما نداده‌اند ناراحت نشوید، این شما هستید که باید به دنبال نتیجه‌ی استخدام و پاسخ آن‌ها بروید. بهتر است یک هفته بعد از ارسال رزومه‌ با کارفرما تماس گرفته و نتیجه را از او بپرسید، به این ترتیب شور و اشتیاق خود را برای کسب این رده‌ی شغلی به او نشان خواهید داد. در صورتی که امکان تماس با  شرکت مورد نظر را ندارید، می‌توانید ایمیلی حاوی متن تشکر، یک هفته بعد از زمانی که رزومه را ارسال کردید برای آن‌ها فرستاده و نتیجه را در آن بپرسید.

ترفند استخدامی: با پیشرفته شدن دنیای امروزی، کمتر نامه‌های دست نویس دیده می‌شود، یکی از راه‌هایی که می‌توانید در یاد کارفرما ماندگار شوید، این است که از یک نامه‌ی دست نویس برای تشکر از وقتی که برای خواندن رزومه‌ی شما گذاشته‌اند، استفاده کنید. نامه را به آدرس شرکت ارسال کنید و می‌توانید یک کارت پستال تشکر نیز به همراه آن بفرستید.

۴. اهمیت سابقه‌ی کار

یکی از مواردی که به یافتن شغل در کانادا کمک می‌کند، این است که شما سابقه‌ی کاری خوبی داشته باشید. در صورتی که سابقه‌ی همکاری با شرکت‌های مطرح را دارید، با دریافت توصیه نامه یا نمونه کارهایی که برای آن‌ها انجام داده‌اید، شانس خود برای استخدام در شغل جدیدتان را افزایش دهید. البته به این نکته دقت کنید که سابقه و نمونه کاری که ارائه می‌دهید مرتبط با رده‌ی شغلی جدید باشد که مد نظر دارید.

 

۵. از ابزاری که در دسترستان قرار دارد، استفاده کنید.

برای یافتن شغل در کانادا از همه‌ی ابزاری که دارید استفاده کنید. یکی از بهترین ابزارهای که به صورت رایگان می‌توانید از آن استفاده کنید، سایت لینکدین است. این سایت به راحتی امکان ارتباط بین کارفرما و کارمندان را فراهم ساخته است و شما می‌توانید با ساختن یک پروفایل شغلی و حرفه‌ای و قرار دادن رزومه‌ی خود شانس به دست آوردن رده‌ی شغلی مورد نظرتان را افزایش دهید. به خصوص در کشورهای خارجی مانند کانادا، پروفایل لینکدین شما تاثیر بسیار زیادی در آینده‌ی شغلیتان دارد.

 

۶. ارتباطات گسترده، شانس استخدام بیشتر

داشتن شبکه‌ی مناسبی از ارتباطات به شما در یافتن شغل مورد نظرتان کمک بسیار زیادی خواهد کرد. این که فقط به امید آگهی‌های شغلی که در سایت‌های مختلف پست می‌‌شوند، نشسته و انتظار داشته باشید که شغل رویایی خود را پیدا کنید، اصلا درست نیست. در واقع شانس استخدام شما با این روش بسیار پایین است. هر چه افراد بیشتری در زمینه‌ی کاری مورد نظر خود بشناسید و در ایونت‌های مختلف شرکت کنید، شانس شما برای دستیابی به شغل رویایتان افزایش می‌یابد. استفاده‌ی صحیح از رسانه‌ها و ارتباطات را برای رسیدن به اهداف خود یاد بگیرید.

به یاد داشته باشید بیش از ۵۰ درصد موقعیت‌های شغلی مناسب هرگز به اعلان عمومی نمی‌رسند و تنها راه با خبر شدن از آن‌ها این است که دوستانی داشته باشید که خبر استخدامی جدید در شرکت مورد نظر یا خالی شدن یک فرصت شغلی را به شما بدهند. پس برای یافتن شغل در کانادا باید از خانه بیرون بروید و با افراد مختلف آشنا شوید.

 

ارتباط با افراد محلی و پیدا کردن دوستان جدید به خصوص زمانی که به عنوان مهاجر و تازه وارد به یک کشور وارد می‌شوید، کمک بسیار زیادی به شما برای یافتن شغل خواهد کرد. یکی از راه‌هایی که می‌توانید از طریق آن شغل مورد نظرتان را پیدا کنید، مشاغل داوطلبانه و خیریه است. برای پیدا کردن شغل‌های داوطلبانه به سایت GoVolunteer.ca بروید و موقعیت‌های شغلی مختلفی که وجود دارد را بررسی کنید.

اگر در نظر دارید برای شرکت خاصی کار کنید، بهتر است هر روز و هر زمان که توانستید سری به صفحه‌ی رسمی آن شرکت در فیسبوک، اینستاگرام، لینکدین و سایر شبکه‌های اجتماعی بزنید تا از آخرین آگهی‌های استخدامی باخبر شوید. در صورتی که این شرکت یک ایونت یا مراسم عمومی برگزار کرد، با شرکت در آن و آشنا شدن با افراد جدید می‌توانید شانس خود را برای به دست آوردن پست مورد نظر افزایش دهید.

 

۷. تشکر را فراموش نکنید.

هرگز تشکر از افرادی را که در رسیدن به شغل مورد نظرتان به شما کمک کرده‌اند، فراموش نکنید. فردی فعال و با انگیزه باشید و زمانی که توانستید شغل رویایی خود را پیدا کنید از طریق تلفن یا ایمیل از شخصی که بیشترین نقش را در این موفقیت داشته تشکر کنید. حتی بهتر است پس از انجام مصاحبه‌ی حضوری ایمیلی حاوی متن تشکر به شرکت مد نظر فرستاده و از وقتی که برای شما قرار داده‌اند تشکر کنید. تشکر در زمان مصاحبه را نیز فراموش نکنید زیرا تاثیر بسیار خوبی در ساخت تصویر مثبتی از شما در ذهن کارفرما دارد.

 

۸. مدارک مورد نیاز را از پیش آماده کنید.

زمانی که قصد مهاجرت به کشور دیگری را دارید باید به مدارک مورد نیازی که برای یافتن شغل در آن کشور ضروری است، توجه کنید. گاهی لازم است در زمینه‌ی خاصی مدرک خود را ترجمه کنید یا مدرک معتبری دریافت کنید. به خصوص در مشاغلی مانند فیزیوتراپی، پرستاری، کارهای اجتماعی و تدریس لازم است مدارک اضافی که معتبر هستند، بگیرید. معمولا پروسه‌ی دریافت مدرک معتبر در زمینه‌هایی که به آن اشاره شد از کشوری مانند کانادا تا 6 ماه زمان خواهد برد. بنابراین پیش از مهاجرت و شروع به یافتن شغل در کانادا برنامه‌ریزی کرده و اگر نیاز به مدرک خاصی با تاییدیه‌ی این کشور دارید، مدارک لازم را برای دریافت آن ارسال کنید.

 

۹. اعتماد به نفس داشته باشید.

مطمئنا، مهاجرت به کشور دیگر چالشی بسیار سخت و پر از استرس برای هر فرد خواهد بود. اما به این دقت کنید که افراد زیادی هستند که حتی فرصت دیدن یک کشور جدید در طول زندگی خود را ندارند. از فرصت پیش آمده نهایت استفاده را ببرید، شما کار سختی را انجام داده‌اید که کمتر کسی از پس آن برآمده است. پیدا کردن شغل در کانادا سختی‌ها و مشکلات خاص خودش را دارد اما به کمک داشتن دوستان و افراد مختلف در شهر جدید محل زندگی می‌توانید بر این مشکل نیز فائق آیید.

لازم است در طول مدت زمانی که به دنبال یافتن شغل در کانادا هستید، اعتماد به نفس و انگیزه‌ی خود را حفظ کنید. شما لیاقت به دست آوردن یک شغل خوب را دارید. اجازه دهید که افراد این اعتماد به نفسی که با غرور متفاوت است را ببینید و از شخصیت کاریزماتیک شما تاثیر بگیرند. دقت داشته باشید در مصاحبه‌ی حضوری نه تنها اطلاعات، مدارک، سابقه‌ی کار و میزان تحصیلات موثر است، بلکه زبان بدن، لباس مناسب و حالت صمیمانه و انرژی و اعتماد به نفسی که دارید، تاثیر بسیار زیادی در روند استخدام شما خواهند داشت.

 

۱۰. آخرین نکته، مهم‌ترین مورد

یکی از نکانی که در میان موارد موثر بر یافتن شغل در کانادا به آن اشاره کردیم کمک کردن است. یکی از راه‌هایی که به راحتی می‌توانید با افراد محلی آشنا شوید و در کارهای داوطلبانه شرکت کنید، ثبت‌نام در کتابخانه‌ی محلی شهری است که در آن ساکن هستید. در این محل می‌توانید دوستان جدید پیدا کنید، در دورهمی‌ها شرکت نمایید و به این ترتیب روابط جدید بسازید که در یافتن شغل مورد نظرتان به شما کمک خواهند کرد.

 

یافتن شغل در کانادا برای کارگران خارجی

کارگران خارجی در زمینه‌های مختلف می‌توانند به راحتی در کانادا شغل خوبی پیدا کنند و گاهی حتی می‌توانند قبل از رسیدن به این کشور در این شغل استخدام شده باشند. ممکن است در کشوری زندگی کرده باشید که توجه چندانی به مشاغل کارگری نشده و اصلا مزایایی نداشته، اما کانادا کشوری است که در آن به نیروی کارگری توجه بسیار زیادی شده و اغلب درخواست برای استخدام کارگران به خصوص در شهرهای صنعتی زیاد است. بهتر است نا امید نباشید و با تمرکز و حفظ انگیزه‌ی خود به دنبال یافتن کار در زمینه‌ای که مهارت دارید، باشید.

در مطالب زیر اطلاعات بیشتری در مورد کانادا کسب می‌کنید:

فرهنگ کانادا
آب و هوای کانادا
زبان کانادا
بهترین شهرهای دانشجویی کانادا
درباره تورنتو کانادا
لیست دانشگاه‌های کانادا
سیاست‌های ویزا و مهاجرت به کانادا
10 سایت کاریابی در کانادا

 

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button