رشته‌های تحصیلی مورد نیاز برای بهترین مشاغل کانادا

هر ساله مجله‌ی کسب و کار کانادایی بر اساس نرخ‌های استخدام، میانگین درآمد و رشد دستمزدها، بهترین مشاغل را مشخص می‌کند. در این جا قصد داریم به شما توضیح دهیم که چگونه می‌توانید این مشاغل را به دست آورید.

1- مدیر صنایع همگانی

برای مدیریت صنایع همگانی مدرک لیسانس وجود ندارد. اما نظارت بر ارائه‌ی خدمات ضروری از جمله آب، برق و سیستم‌های گرمایشی، به آموزش‌های مخصوص و چندین سال تجربه در این خدمات نیازمند است. مطالعه‌ی کسب و کارها می‌تواند مسیر خوبی برای رسیدن به شغلی در زمینه‌ی مدیریت خدمات شهری باشد.

2- مدیر مهندسی

به دست آوردن یک موقعیت شغلی با عنوان مدیر مهندسی، که در آن وظیفه‌ی شما نظارت بر کارمندان و پروژه‌های مهندسی است، حداقل به یک مدرک مهندسی، سال‌ها تجربه و شاید برخی آموزش‌های مربوط به کسب و کارها نیاز دارد. برای رسیدن به این عنوان شغلی مسیری طولانی را باید طی کرد اما فرصت‌های شغلی زیادی در این زمینه وجود دارد و متوسط حقوق سالانه‌ی آن 109.000 دلار می‌باشد.

برای دستیابی به این شغل، اولین کار اخذ مدرک کارشناسی مهندسی است. دانشگاه واترلو بزرگترین دانشکده‌ی مهندسی در کانادا را دارد و هر ساله بین بهترین دانشگاه‌ها رتبه‌بندی می‌شود (در سال 2019 پس از دانشگاه‌های تورنتو و UBC، این دانشگاه رتبه‌ی 3 را کسب کرد). دانشجویانی که وارد دانشگاه واترلو می‌شوند بلافاصله تخصص خود را انتخاب می‌کنند. این دانشکده علاوه بر رشته‌های مهندسی عمران، مهندسی مکانیک و مهندسی برق، رشته‌هایی از جمله مهندسی زیست پزشکی و فناوری نانو را نیز ارائه می‌دهد. برای قبولی در دانشکده‌های مهندسی در کانادا، دانشجویان در دوره‌ی دبیرستان باید در دروسی مانند ریاضی، جبر، فیزیک و شیمی نمره‌ی بالایی کسب کنند و معدل کل آن‌ها نیز بالا باشد. پذیرش دانشجو در برخی از رشته‌های مهندسی مانند فناوری نانو، نرم‌افزار و زیست پزشکی دشوارتر است.

پس از دریافت اولین مدرک مهندسی، شما باید مدرک مهندسی حرفه‌ای (P.Eng) را اخذ کنید. برای به دست آوردن این مدرک در انتاریو، به یک مدرک کارشناسی، چهار سال تجربه‌ی کاری به عنوان مهندس و پس از آن گذراندن آزمون اتحادیه‌ی مهندسان انتاریو نیاز خواهید داشت. این فرآیند در ایالات دیگر نیز به همین صورت است. از آن به بعد، شما به عنوان یک P.Eng شناخته شده و می‌توانید به عنوان یک مدیر مهندسی مشغول به کار شوید. مدارک تحصیلی دیگر، از جمله کارشناسی ارشد مهندسی یا MBA، می‌توانند شما را سریع‌تر به این  موقعیت شغلی برسانند.

3- ناظر و سرپرست لوله‌کشی

این یکی از معدود مشاغل در این فهرست است که نیاز به مدرک دانشگاهی ندارد. با این حال، برای رسیدن به این موقعیت شغلی به سال‌ها تجربه و آموزش‌های عملی نیاز خواهید داشت. وظیفه‌ی یک سرپرست لوله‌کشی نظارت بر تیم‌هایی است که سیستم‌های گرمایشی، نفتی و آب را در همه جا، از خانه‌های مسکونی گرفته تا تسهیلات صنعتی و تجاری در مقیاس بزرگ مدیریت می‌کنند. برای اجرای موثر این کار، شما باید در یک دوره‌ی آموزشی در کالج یا دانشکده‌ی صنعتی شرکت کنید، یک دوره‌ی کارآموزی را بگذرانید و گواهینامه‌ی مربوط به آن را دریافت کنید. به عنوان مثال، برنامه‌ی کارآموزی لوله‌کشی و تعمیر لوله‌های بخار در موسسه‌ی NAIT در ادمونتون، به صورت 4 ترم آموزشی 8 هفته‌ای به همراه دوره‌ی آموزش عملی حداقل به اندازه‌ی 1560 ساعت ارائه می‌شود. پس از آن باید در یک آزمون ایالتی شرکت کرده و پذیرفته شوید. شما در طی دوره‌های کارآموزی حقوق دریافت خواهید کرد و در هر ساعت حدودا بین 35 تا 45 دلار درآمد کسب می‌کنید.

پس از دریافت مدرک آزمون ایالتی، برای ارتقاء رتبه‌ی خود به عنوان ناظر حداقل 5 سال تجربه‌ی کاری نیاز خواهید داشت.

4- داروساز

اگر می‌خواهید به سرعت به یک داروساز تبدیل شوید، باید در دانشگاه تحصیل کرده و مدرک کارشناسی اخذ کنید. سپس به یکی از 10 دانشکده‌ی داروسازی در کانادا مراجعه کنید (2 مورد از آن‌ها فرانسوی‌زبان هستند). پذیرش در این دانشکده‌ها رقابتی است. برای مثال، برای پذیرش در دانشگاه آلبرتا دانشجویان در سطح ایالت نیاز به معدل 3.5 از 4 دارند. دانشجویان خارج از ایالت باید معدل 3.7 یا بالاتر داشته باشند. پس از دریافت مدرک، شما باید در آزمون مخصوص شورای داروسازی کانادا پذیرفته شوید.

5- مدیر امور عمومی

هیچ راه مستقیمی برای تبدیل شدن به یک مدیر ارشد امور عمومی وجود ندارد، اما حداقل مدرک لازم برای این شغل مدرک کارشناسی در رشته‌ی علوم اجتماعی است. رشته‌های علوم سیاسی و اقتصاد نیز برای این شغل می‌توانند مفید باشند. شما باید تحصیلات خود را با تجربه‌ی کاری فراوان در بخش عمومی در هم بیامیزید. اگر قصد دستیابی به این موقعیت شغلی در کانادا را دارید بهتر است هر دو زبان انگلیسی و فرانسه را آموخته باشید، چرا که این شغل مربوط به خدمات عمومی فدرال می‌باشد.

دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی اتاوا مکان خوبی برای یک شروع حرفه‌ای به منظور دستیابی به مشاغل خدمات عمومی فدرال است. دانشگاه کارلتون از موقعیت مکانی خود در پایتخت برای ارائه‌ی مدرک کارشناسی امور عمومی و مدیریت سیاست استفاده می‌کند. این رشته بسیار رقابتی است و برای تحصیل در آن به حداقل معدل 83 درصد در دوره‌ی متوسطه نیاز خواهید داشت. دانشکده‌ی امور عمومی این دانشگاه همچنین دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم و کارشناسی ارشد در مدیریت عمومی می‌باشد. در دانشگاه اتاوا، دانشکده‌ی امور عمومی و بین‌الملل در بخش علوم اجتماعی مدرک کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد. رشته‌ی MA ترکیبی از مطالعات سیاست داخلی و امور بین‌الملل است. برای تحصیل در این رشته نیاز به یک مدرک لیسانس و پیش‌نیازهای علوم اقتصادی خواهید داشت.

6- مدیر خدمات درمانی

مانند دیگر مشاغل مدیریتی در این فهرست، برای دستیابی به این موقعیت شغلی یک راه مشخص تحصیلی وجود ندارد. برخی مدیران خدمات درمانی ممکن است قبلا در سمت‌هایی مانند پرستار، پزشک یا دیگر حرفه‌های خدمات درمانی مشغول به کار بوده و بعد از سال‌ها تجربه به سمت مدیریت دست یافته باشند. اگر می‌خواهید از مسیر پرستاری به این موقعیت شغلی برسید، دانشگاه‌های آلبرتا، تورنتو و UBC را مد نظر خود قرار دهید. این دانشگاه‌ها در زمینه‌ی رشته‌ی پرستاری برترین دانشگاه‌های کشور به شمار می‌آیند.

با این حال، برخی از دانشکده‌ها با توجه به بالا رفتن سن جمعیت کانادا، نیاز به آموزش مدیران خدمات درمانی را بیش از پیش حس کرده‌اند. برای مثال کالج سنکا در تورنتو مدرک لیسانس مدیریت خدمات درمانی را در یک دوره‌ی 4 ساله ارائه می‌دهد. این رشته شامل یک کارآموزی اجباری است یعنی دانشجویان با تجربه‌ی کار در دنیای واقعی مدرک تحصیلی خود را دریافت می‌کنند. در سطح کارشناسی ارشد، دانشگاه UBC رشته‌ی مدیریت بهداشت و سلامت را در دانشکده‌ی جمعیت و خدمات درمانی خود ارائه می‌دهد. در ضمن، دانشگاه مک‌مستر مدرک کارشناسی ارشد مراقبت‌های بهداشتی را برای پزشکان و پرستارانی که می‌خواهند در سمت‌های مدیریتی مشغول به کار شوند، در نظر گرفته است. این دانشگاه متقاضیان دارای مدرک لیسانس و همچنین تجربه‌ی کاری را می‌پذیرد.

7- مدیر ارشد بازرگانی

برای رسیدن به این شغل انتخاب یک دانشکده‌ی بازرگانی برای تحصیل در مقطع لیسانس اولین گام خواهد بود. بهترین دانشکده در این زمینه، دانشکده‌ی بازرگانی UBC است. تحصیل در این دانشکده نیازمند نمرات بالا در دوره‌ی متوسطه به خصوص در دروس ریاضی و زبان انگلیسی است. برای مثال، در دانشگاه UBC، معدل کل دوره‌ی متوسطه برای پذیرفته شدن در رشته‌ی بازرگانی باید بالای 90 درصد باشد.

اگر به تحصیل در رشته‌ی تجارت جهانی علاقمند هستید دانشگاه یورک یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما است. این دانشگاه مدرک تجارت بین‌الملل، شامل یک دوره‌ی تحصیلی اجباری خارج از کشور، را ارائه می‌دهد. در زمینه‌ی انرژی نیز دانشکده‌ی بازرگانی دانشگاه هاسکن رشته‌ی مدیریت حرفه‌ای زمین و انرژی را ارائه می‌دهد.

8- مدیر اعتباری و بانکداری

معمولا تحصیل در رشته‌ی بازرگانی یا اقتصاد بهترین راه برای رسیدن به سمت مدیریتی در بانک‌ها یا اتحادیه‌های اعتباری است. اگر به دنبال تحصیل در یک دانشکده‌ی بازرگانی در کانادا هستید، بدانید که خوشبختانه گزینه‌های فراوانی پیش روی شما قرار دارد. اگر به مشاغل بانکی علاقه دارید، دانشکده‌ای که در آن بتوانید قبل از فارغ‌التحصیلی، تجربه‌ی کار در خدمات مالی و پولی را پیدا کنید بهترین گزینه برای شماست.

یکی از گزینه‌ها در این زمینه دانشگاه مک‌مستر در همیلتون است. دانشکده‌ی بازرگانی دگروت دانشگاه یکی از بزرگترین دانشکده‌های بازرگانی در کاناداست. دانشجویان در دانشکده‌ی دگروت پس از سال سوم تحصیل خود می‌توانند برای کارآموزی 12 تا 16 ماهه ثبت نام کنند. در مقایسه با دوره‌های کارآموزی 3 یا 4 ماهه، این دوره‌ی کارآموزی طولانی امکان کسب درآمد و فارغ‌التحصیل شدن همراه با تجربه‌ی کاری در رزومه‌ی خود را برای دانشجویان فراهم می‌کند. برای دانشجویانی که می‌خواهند در زمینه‌ی خدمات مالی گزینه‌های متفاوتی را امتحان کنند دانشگاه واترلو نیز گزینه‌ی خوبی خواهد بود.

9- دامپزشکی

برای تبدیل شدن به یک دامپزشک موفق میانبری وجود ندارد. کسانی که می‌خواهند در رشته‌ی دامپزشکی تحصیل کنند، باید قبل ار گذراندن یک دوره‌ی 4 ساله در کالج دامپزشکی، یک دوره لیسانس 4 ساله دیگر را نیز بگذرانند. پذیرفته شدن در یکی از کالج‌های دامپزشکی کار بسیار سختی است. تنها 5 کالج در کانادا وجود دارند که این رشته را ارائه می‌دهند و سالانه 450 مدرک دامپزشکی جدید صادر می‌کنند. این 5 کالج عبارتند از دانشگاه جزیره‌ی پرنس ادوارد، دانشگاه مونترال، USask و دانشگاه کالگاری. همانند رشته‌ی پزشکی، دانش‌آموزانی که در این دانشگاه‌ها پذیرفته نمی‌شوند به تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور، از جمله دانشگاه‌های ایالات متحده، بریتانیا، استرالیا یا نیوزلند فکر می‌کنند. اگر بتوانید این مدرک تحصیلی را دریافت کنید، موقعیت‌های شغلی فراوانی پیش روی شما خواهد بود.

10- بازاریابی و مدیر روابط عمومی

برای مشغول به کار شدن در این زمینه، می‌توانید از مدارک تحصیلی متنوعی استفاده کنید. روزنامه‌نگاری، ارتباطات، بازاریابی و روابط عمومی از جمله‌ی این مدارک هستند.

اگر می‌خواهید از طریق روزنامه‌نگاری وارد این حرفه شوید، دانشگاه رویرسون در قلب شهر تورنتو یکی از برترین دانشگاه‌ها در این زمینه است و مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد را ارائه می‌دهد. دانشگاه‌های کینگز کالج، کارلتون، وسترن و UBC نیز گزینه‌های مناسب دیگری در زمینه‌‌ی دانشکده‌های روزنامه‌نگاری در کانادا هستند. بسیاری از این دانشگاه‌ها برای پذیرش نیاز به نمرات بالا دارند. بهتر است قبل از اقدام برای پذیرش در این دانشگاه‌ها در زمینه‌ی روزنامه‌نگاری سابقه‌ی کاری داشته باشید.

چنانچه می‌خواهید به صورت مستقیم برای مدیریت روابط عمومی اقدام کنید، می‌توانید در یک دانشکده‌ی صنعتی به تحصیل بپردازید. برای مثال دانشگاه سنکا گواهینامه‌ی تحصیلی 8 ماهه در زمینه‌ی روابط عمومی ارائه می‌دهد که مورد تایید انجمن روابط عمومی کانادا و انجمن بین‌المللی روابط تجاری می‌باشد.

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button