رشته های پولساز در کانادا ، بهترین انتخاب برای ساخت یک زندگی ایده‌آل

زمانی که صحبت از رشته های پولساز در کانادا به میان می‌آید، همه افراد تنها رشته‌هایی همانند جراحی، دندان پزشکی، پزشکی، داروسازی و اپتومتریستی را به یاد می‌آورند. البته در اینکه رشته‌های نام برده، جزء مشاغل پردرآمد کانادا محسوب می‌شوند، شکی نیست. اما اخذ مدرک در این رشته‌ها بسیار دشوار است و در برخی موارد نمی‌توانید به سادگی کسب و کار خود را راه اندازی کنید. حتی امکان دارد در مکانی که شما قصد راه اندازی کسب و کار خود را دارید، بازار رقابتی بسیار داغ باشد و نتوانید فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز کنید.

معمولا در کانادا برای دست‌یابی به مشاغلی با درآمد بالا، باید زمان و هزینه‌ی زیادی را صرف کنید. اما از طرفی بهتر است بدانید که برخی رشته های پولساز در کانادا وجود دارند که شما از آن بی اطلاع هستید. برای انتخاب یک شغل مناسب، باید مهارت‌های فردی، علاقه شخصی خود و رشته های پولساز آن کشور را مد نظر داشته باشید و سپس دست به کار شوید. در اینجا قصد داریم تا شما را با رشته های پولساز در کانادا آشنا کنیم. رشته‌‌هایی که رو به رشد هستند و در آینده نزدیک امکان دارد شما را به درآمدهای بالایی برسانند. البته برخی از شغل‌های پردرآمد در کانادا اشباع شده اند. اما خوشبختانه رشته هایی که قرار است به شما معرفی کنیم، در حوزه‌هایی هستند که پیش‌بینی می‌شود تا سال 2026، حدود 15 هزار موقعیت شغلی را پوشش دهند. پس بیایید به چند مورد از این مشاغل نیم نگاهی داشته باشیم:

 

 • پزشکی و پرستاری
 • علوم انسانی
 • اقتصاد
 • توریست
 • تکنولوژی
 • آموزش
 • رشته‌های فنی
 • حقوق

پزشکی و پرستاری

پزشکی و پرستاری

در حال حاضر مشاغل مرتبط با رشته پزشکی و پرستاری جزء برترین و پردرآمدترین مشاغل کانادا محسوب می‌شوند. با بالا رفتن میانگین سنی ساکنین کانادا، میزان امراض مزمن در این کشور افزایش یافته است. به همین دلیل کانادا نیاز به افراد متخصص در زمینه‌ی پزشکی و پرستاری دارد. جالب است بدانید که در مقایسه با جمعیت کانادا، تعداد پزشکان، پرستاران، پرستاران بخش مراقبت ویژه و کارمندان بیمارستانی بسیار اندک است. پس نیاز به این گروه از متخصصان در جامعه بیش از اندازه احساس می‌شود. به همین دلیل با در نظر گرفتن مسائل اقتصادی و نیاز کشور، این دسته افراد می‌توانند مشاغل مناسبی را با درآمد بالا داشته باشند. خوشبختانه کسانی که در حوزه پزشکی و پرستاری تحصیل کرده‌اند، می‌توانند به سادگی در سراسر کانادا مشغول به کار شوند.

 • پرستار دارای مدرک پرستاری

پرستاری یکی از رشته های پولساز در کانادا محسوب می‌شود. شما با طی کردن یک دور‌ه‌ی دو ساله آموزشی، می‌توانید مدرک پرستاری خود را به دست بیاورید. در این صورت در یک بیمارستان، وظیفه ارزیابی بیمار و اجرای اصول درمانی را به عهده خواهید داشت. این رشته را در کانادا، رشته‌ی LPN می‌نامند. در صورتی که بخواهید به عنوان یک پرستار ثبت شده و رسمی در کانادا مشغول به کار شوید، باید حدود چهار سال تحت آموزش قرار بگیرید. زمانی که شما یک پرستار ثبت شده رسمی یا همان RN باشید، وظیفه شما سنگین‌تر و در نتیجه درآمد شما نیز بیشتر خواهد بود. درآمد پرستاری در شمال کانادا حدود 70 دلار به ازای هر ساعت کار خواهد بود.

حداقل درآمد یک RN حدود 37 دلار به ازای هر ساعت و حداکثر درآمد آنها 46 دلار در ساعت است. در حال حاضر حدود 157 هزار و 100 موقعیت شغلی مختلف برای این دسته افراد در کانادا وجود دارد. همچنین اگر قصد دارید در بخش LPN مشغول به کار شوید، باید درآمدی بین 26 تا 33 دلار در ساعت را مد نظر داشته باشید. گفتنی است که 32 هزار و 500 موقعیت شغلی برای این دسته افراد وجود دارد.

 • پزشک طب سنتی

جالب است بدانید که در شاخه‌ی پزشکی، طب سنتی یکی از رشته های پولساز در کانادا محسوب می‌شود. در این رشته شما می‌توانید مهارت‌هایی همچون زایمان طبیعی، طب سوزنی، طب چینی یا طب گیاهی را بیاموزید. در حال حاضر بسیاری از ساکنین کانادا به این نوع طب علاقه زیادی نشان می‌دهند و شما می‌توانید از این راه درآمد مناسبی را از آن خود کنید. درآمد یک پزشک طب سنتی در کانادا بین 19 تا 36 دلار در ساعت است و حدود 25 هزار و 700 موقعیت شغلی برای این رشته وجود دارد.

 • تکنیسین آزمایشگاهی

یک تکنیسین آزمایشگاه مسئول انجام آزمایش‌های روتین ، آماده سازی و تعمیر و نگه‌داری از دستگاه‌های آزمایشگاهی است. اما اگر در زمینه انجام آزمایش‌های مختلف نیز تخصص دیده باشید، می‌توانید آزمایش‌های متنوع را خودتان انجام دهید تا به تشخیص، جلوگیری و درمان بیماری کمک کنید. در حال حاضر، یک متصدی آزمایشگاه در کانادا می‌تواند درآمدی بین 19 تا 36 دلار در ساعت داشته باشد. جالب است بدانید که در حال حاضر حدود 25 هزار و 700 فرصت شغلی برای این رشته تحصیلی وجود دارد.

 • تکنیسین قلب و عروق

وظیفه تکنیسین قلب و عروق، استفاده از دستگاه ثبت ضربان قلب و سایر دستگاه‌های مرتبط با قلب است. این دسته افراد باید بتوانند به تشخیص بیماری‌های قلبی بیمار کمک کنند و از سلامت عملکرد دستگاه‌های مختلف اطمینان حاصل نمایند. به همین دلیل کارمندان این بخش بین ساعتی 27 تا 37 دلار کانادا دریافت می‌کنند. در ضمن حدود 23 هزار و 100 موقعیت شغلی برای این رشته وجود دارد.

علوم انسانی

علوم انسانی

همه کانادا را به عنوان کشوری می شناسند که به مردم خود بسیار اهمیت می‌دهد. این مساله مخصوصا در مورد افرادی که سختی بیشتری را در زندگی خود تحمل می‌کنند، بیشتر صادق خواهد بود. پس طبیعی است که انتظار داشته باشیم یکی از بهترین موقعیت‌های شغلی در کانادا مربوط به رشته‌های علوم انسانی باشد. جالب است بدانید که در کانادا به صورت میانگین سه هزار و 500 زن، شب را در پناهگاه‌های دولتی سپری می‌کنند تا از همسر خود در امان باشند. در حدود 362 هزار کودک کانادایی به خاطر دعواهای خانوادگی دچار استرس و مشکلات روانی شده‌اند و حدود 17 درصد از ساکنین کانادا در فقر زندگی می‌کنند. پس نیاز به مشاغل مرتبط با علوم انسانی در این کشور به شدت احساس می‌شود.

 • فعال اجتماعی

یک فعال اجتماعی فردی است که به افراد مختلف که دچار سختی و مشقت شده‌اند، کمک می‌کند. شما می‌توانید با افراد، زوج‌ها یا خانواده‌ها و یا حتی جوامع بزرگ تر مثل سازمان‌ها کار کنید. ممکن است در این شغل، وظیفه مصاحبه با بیمار، ارزیابی نیاز‌های او و مشاوره یا ارجاع فرد به یک نهاد دیگر به شما واگذار شود. جالب است بدانید که یک فعال اجتماعی یا همان مشاور، همیشه می‌تواند شغل مناسب خود را در کانادا پیدا کند. به همین دلیل است که رشته‌ی علوم انسانی یکی از رشته های پولساز در کانادا به حساب می‌آید. یک مشاور می‌تواند حداقل 33 دلار و حداکثر 46 دلار در ساعت دریافت کند. در حال حاضر حدود 27 هزار و 800 فرصت شغلی برای فارغ التحصیلان این رشته وجود دارد.

 • استخدام در موسسات مشاوره

قطعا اگر شرایط لازم برای ایجاد یک دفتر مشاوره‌ی شخصی را نداشته باشید، باز هم می‌توانید به افراد جامعه که دارای مشکلات مختلفی هستند، کمک کنید. در این حالت شما می‌توانید به عنوان کارمند در موسسات مشاوره و فعالیت‌های اجتماعی استخدام شوید و درآمد مناسبی نیز داشته باشید. البته درآمد این کار کمی کمتر از دفتر مشاوره خصوصی است، اما با این حال درآمدی بین 21 تا 23 دلار در ساعت، عاید شما خواهد شد. در ضمن شاید تعجب کنید اگر بدانید حدود 51 هزار و 600 موقعیت برای استخدام در این شغل وجود دارد.

علوم اقتصاد

علوم اقتصاد

مشاغل کوچک و استارتاپ‌ها، اعضای مهمی هستند که در پیشرفت اقتصاد یک کشور نقش اساسی دارند. این مشاغل کوچک هستند که می‌توانند رفته رفته کارمندان زیادی را استخدام کنند. به هر صورت یکی از بهترین مشاغلی که می‌توانید در کانادا پیدا کنید، استخدام شدن در یکی از همین شرکت‌های کوچک است. در این میان نیاز بالایی به متخصصان علوم اقتصاد وجود دارد.

 • متخصص امور مالی

قطعا می‌توان گفت که کانادا یکی از بزرگ‌ترین و بهترین ارائه دهندگان خدمات مالی در سراسر دنیا به شمار می‌آید. کانادا دارای یک سیستم بانکداری بسیار قدرتمند، سیستم پوشش بیمه‌ی قوی و تکنولوژی‌ بسیار پیشرفته‌ای است. معمولا در سه بخش مختلف به یک متخصص امور مالی در کانادا نیاز می‌شود: بخش تحلیل سرمایه گذاری، بخش مدیریت مالی و بخش بانکداری و اعتبارات.

اگر در بخش مدیریت مالی مشغول به کار شوید، باید درآمد بالایی بین 44 تا 72 دلار در ساعت را دریافت کنید. همچنین کانادا به بیش از 27 هزار و 800 مدیر مالی نیاز دارد. اما جالب است بدانید که درآمد مدیر سرمایه گذاری، اعتبارات و بانکداری نیز خیلی کمتر از یک مدیر مالی نخواهد بود. چنین افرادی حدود 45 تا 65 دلار در ساعت درآمد دارند. این روزها بیش از 16 هزار و 700 موقعیت شغلی برای این دسته از افراد وجود دارد. در نهایت اگر بخواهید به عنوان تحلیل‌گر سرمایه‌گذاری و امور مالی مشغول به کار شوید، درآمدی بین 33 تا 52 دلار در ساعت انتظار شما را می‌کشد. خوشبختانه 27 هزار و 400 موقعیت شغلی نیز در این زمینه وجود دارد. پس در نهایت باید گفت که کسب تخصص در امور مالی یکی از رشته های پولساز در کانادا محسوب می‌شود.

 • متخصص نیروی انسانی

تمام بخش‌های اقتصادی کانادا به متخصص نیروی انسانی نیاز دارند. در این جایگاه، شما باید بتوانید نیروی کاری مفید را برای مجموعه استخدام کنید. وظیفه شما تنها استخدام نیروی مناسب با تحصیلات مرتبط است. پیشرفت در این شغل کاملا محسوس است. شما با کسب تخصص در رشته کاری خود، می‌توانید به مدیر بخش نیروی انسانی تبدیل شوید. معمولا برای استخدام در این پست، نیاز به تحصیلات در زمینه علوم اقتصادی خواهید داشت.

در ابتدای استخدام و شروع کار در پست کارمند بخش نیروی انسانی، می‌توانید حدود 27 تا 41 دلار در ساعت درآمد داشته باشید. اما با کمی ارتقاء پست و تبدیل شدن به متخصص نیروی انسانی، درآمدی بالغ بر 35 تا 54 دلار انتظار شما را می‌کشد. در نهایت اگر قادر باشید خودتان را در این پست ثابت کنید و به مدیریت بخش نیروی انسانی برسید، درآمدی حدود 42 تا 69 دلار در ساعت خواهید داشت که واقعا درآمد بالایی است. در حال حاضر حدود 73 هزار و 800 پست خالی برای این شغل در مشاغل مختلف کانادا وجود دارد.

 • مدیریت بازاریابی و تبلیغات

تبلیغات و بازاریابی یکی از بخش‌های مهم هر کسب و کاری محسوب می‌شود. در حقیقت این روز‌ها رگ حیات هر سازمانی در دستان مدیریت بازاریابی و تبلیغات آن قرار دارد. البته برای کار در این پست باید مدارک مرتبط با مدیریت بازاریابی را اخذ کرده باشید. این رشته زیر مجموعه‌ای از علوم اقتصاد به شمار می‌آید و یکی از رشته های پولساز در کانادا محسوب می‌شود. شما به عنوان یک مدیر باید بتوانید فعالیت‌های تبلیغاتی، کمپین‌ها، استراتژی تبلیغاتی، برنامه‌ی فروش، میزان فروش و از این قبیل مسائل را مدیریت کنید تا سازمان یک گام به موفقیت نزدیک‌تر شود. یک مدیر تبلیغات و بازاریابی در کانادا حداقل 39 و حداکثر 65 دلار در ساعت درآمد خواهد داشت. در ضمن باید بدانید که کانادا نیاز به بیش از 18 هزار و 500 مدیر بازاریابی و تبلیغات دارد.

 • مدیر مشاور

مشاوران یا تحلیل‌گران یک سازمان باید بتوانند در زمینه‌های اقتصادی و بازاریابی، مشاوره‌های موثری به آن موسسه ارائه دهند. شما می‌توانید با مشتریان مختلف همکاری کنید تا به حل مشکل آنها کمکی کرده باشید. همچنین می‌توانید به صورت دائم در یک شرکت استخدام شده و مشغول به کار شوید. در هر صورت وظیفه شما ارزیابی مشکل و پیدا کردن بهترین راه کار برای حل آن خواهد بود. جالب است بدانید که در کانادا به بیش از 39 هزار و 900 مدیر مشاور نیاز است و سازمان‌ها حاضر هستند تا برای این پست، حدود 36 تا 53 دلار در ساعت پرداخت کنند. پس قطعا می‌توان گفت که اقتصاد یکی از رشته های پولساز در کانادا به حساب می‌آید.

 • حسابدار و دفتردار

اگر به بازی با اعداد علاقه مند هستید، بهترین شغل برای شما حسابداری و یا دفترداری خواهد بود. در این صورت شما مسئول ثبت رویداد‌های مالی، اصلاح حساب‌های مالی، آماده‌سازی حساب ها و از این قبیل مسائل خواهید بود. یک حسابدار باید بتواند اطلاعات مالی را تحلیل کند، گزارشی کامل تهیه نماید و توصیه‌های لازمه را به مدیریت ابلاغ کند. شاید تعجب کنید اگر بدانید که در کانادا به بیش از 94 هزار و 500 حسابدار خبره نیاز است. این متخصصان می‌توانند در حدود 32 تا 56 دلار در ساعت درآمد داشته باشند. اگر قصد دارید در بخش دفترداری فعالیت کنید، درآمدی حدود 31 تا 35 دلار در ساعت انتظار شما را می‌کشد. در ضمن حدود 82 هزار و 700 موقعیت شغلی برای دفترداری وجود دارد. پس حسابداری به جرات یکی از رشته های پولساز در کانادا است.

 • متخصص امور بیمه

اگر یک فرد تیز بین، دقیق و جزئی نگر هستید و مدرکی مرتبط با علوم اقتصادی دارید، بهترین فرصت شغلی برای شما، متخصص امور بیمه خواهد بود. یک متخصص امور بیمه می‌تواند مسئول فروش انواع بیمه‌نامه به مشتریان باشد. موسسات بیمه انواع بیمه‌نامه برای آتش‌سوزی، خودرو، سرقت و غیره را پوشش می‌دهند. شما باید نیاز مشتری را درک کرده و به او بیمه‌ای با پوشش مناسب را ارائه دهید. همچنین می‌توانید پای خود را یک گام فراتر گذاشته و تبدیل به مامور بیمه شوید. یک مامور بیمه باید میزان خسارت را برآورد کند، مستندات را جمع آوری کرده و در مورد مبلغ پرداخت خسارت تصمیم‌گیری نماید. یک کارمند فروش بیمه می‌تواند بین 23 تا 35 دلار در ساعت درآمد داشته باشد و حدود 27 هزار و 600 فرصت شغلی برای این دسته افراد وجود دارد. اما اگر تبدیل به مامور بیمه شوید، می‌توانید بین 27 تا 41 دلار در ساعت درآمد داشته باشید. در حال حاضر حدود 18 هزار و 800 جای خالی برای این فرصت شغلی وجود دارد.

 • معاون اجرایی یا مدیر دفتر

معاون اجرایی یا مدیر دفتر یکی از اجزای اصلی هر سازمانی محسوب می‌شود. یک مدیر دفتر باید روش کار سازمان را بررسی کند و در عین حال بر کار نمایندگی‌ها، بخش انبار، آماده سازی بودجه، گزارش نویسی، تعمیر و نگهداری و همچنین امنیت سازمان نظارت داشته باشد. در عین حال یک معاون اجرایی باید به مدیر رده بالای خود در انجام وظایفش کمک کند. حیطه‌ی وظایف او در محدوده گزارش نویسی، مدیریت قرار‌ها و انجام تحقیقات مختلف خواهد بود. خوشبختانه در بخش صنعتی به هر دوی این نیرو‌ها نیاز بسیار اساسی وجود دارد. پس اگر تصمیم دارید به عنوان یک مدیر دفتر در کانادا مشغول کار شوید، می‌توانید درآمدی حدود 24 تا 35 دلار در ساعت داشته باشید. همچنین شاید شوکه شوید اگر بدانید که 118 هزار و 100 فرصت شغلی برای این رشته‌ی تحصیلی وجود دارد. همچنین اگر بتوانید در مرور زمان پست معاونت اجرایی را از آن خود کنید، می‌توانید انتظار درآمد 26 تا 39 دلاری را داشته باشید. این پست تنها نیاز به 18 هزار و 700 نیروی انسانی دارد. پس در نهایت باید تاکید کنیم که علوم اقتصادی یکی از رشته های پولساز در کانادا محسوب می‌شود.

توریست

توریست

باید بدانید که صنعت توریست کانادا یک صنعت 102 میلیارد دلاری است. حدود یک میلیون و 800 هزار نفر در این صنعت مشغول به کار هستند و درآمدزایی بالایی دارند. به همین دلیل قطعا صنعت توریست را باید یکی از رشته های های پولساز در کانادا دانست. صنعت هتل‌داری به تنهایی دارای درآمد سالانه 22 میلیون دلار است و 309 هزار و 800 نفر را مشغول به کار کرده. به همین دلیل حتی بسیاری از ساکنین کانادا نیز در این رشته تحصیل می‌کنند تا به موقعیت های شغلی عالی دست پیدا کنند. اما با این حال هنوز هم بخش‌های مختلف صنعت کانادا نیاز به نیروی انسانی متخصص در این زمینه دارد.

 • مدیر خدمات اسکان

مدیر خدمات اسکان همان فردی است که مسئولیت آماده سازی و پیگیری بودجه، بهبود وضعیت سازمان، مذاکره با تامین کنندگان و مشتریان و همچنین استخدام مدیران بخش‌های مختلف یک موسسه توریستی مثل هتل را بر عهده دارد. درآمد یک مدیر خدمات اسکان، بین 26 تا 48 دلار در ساعت است. همچنین باید بدانید که حدود 37 هزار و 500 جای خالی در این شغل وجود دارد.

 • مدیریت رستوران یا بخش غذایی

اگر شما به این صنعت پرسود و خوشمزه علاقه‌مند هستید، باید حتما به فکر شغل مدیریت رستوران یا بخش غذایی در کانادا باشید. با تلفیقی از تجربه و تحصیل، شما می‌توانید تبدیل به یک مدیر عالی شوید. به این شکل قادر خواهید بود رستوران یا باری که در آن مشغول به کار هستید را پر ‌رونق کرده و درآمد مناسبی داشته باشید. به عنوان یک مدیر رستوران یا بخش غذایی شما باید کارمندان مختلف را استخدام کنید، برنامه‌ریزی داشته باشید، قیمت‌های منو را تعیین کنید، به شکایت‌های مشتریان رسیدگی نمایید و با تامین کنندگان مختلف مواد غذایی مذاکره کنید. یک مدیر رستوران یا بخش غذایی در کانادا حدود 20 تا 40 دلار در ساعت درآمد دارد. در ضمن کانادا نیازمند حدود 32 هزار و 900 مدیر رستوران و بخش‌های مختلف غذایی است.

تکنولوژی

تکنولوژی

کانادا توانسته صنعتی مبتکرانه و قدرتمند در زمینه تکنولوژی داشته باشد. به همین دلیل نیاز به کارمندان با تجربه و تحصیل‌کرده‌ای در این زمینه دارد و حاضر است برای جذب این افراد حقوق مناسب و چشم‌گیری نیز پرداخت کند. در حقیقت هر کارمند بخش تکنولوژی در کانادا به صورت میانگین سالانه 77 هزار و 800 دلار درآمد دارد. کارمندان بخش ارتباطات و تکنولوژی کانادا در حدود 37 هزار کمپانی مختلف مشغول به کار هستند. رقم کلی تعداد این کارمندان نزدیک به 652 هزار نفر است. اما با پیشرفت و توسعه‌ی چشم‌گیر صنعت تکنولوژی و ارتباطات کانادا، نیاز به چنین نیروی کار متخصصی باز هم احساس می‌شود. پس قطعا شغل‌های مرتبط با تکنولوژی را باید یکی از رشته های پولساز در کانادا بدانیم.

 • مدیریت سیستم‌های اطلاعات و کامپیوتر

در کانادا نیاز به نیروی کار متخصص در مدیریت بخش‌های مرتبط با کامپیوتر و ارتباطات شدیدا احساس می‌شود. شما می‌توانید در دپارتمان پردازش داده‌های الکتریکی یا سیستم‌های اطلاعاتی مشغول به کار شوید. مسئولیت یک مدیر در این بخش‌ها، نظارت بر روش کار، سیاست گذاری، مدیریت تیم، بررسی بودجه و تحلیل سیستم‌های مختلف خواهد بود. مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی در حدود 49 تا 74 دلار در ساعت درآمد خواهد داشت و تا به امروز حدود 32 هزار و 400 جای خالی در این شغل وجود دارد.

 • طراح و مهندس نرم افزار

بسیاری از سازمان‌ها برای دستیابی به اهداف خود در راستای تکنولوژی، نیاز به نیروی متخصص نرم افزار دارند. به همین دلیل شما به عنوان یک مهندس نرم افزار می‌توانید در چنین شرکت‌هایی مشغول به کار شوید. یک مهندس نرم افزار باید نیاز مشتری را درک کند و بر اساس آن پیشنهاد مناسبی ارائه دهد. طراح نرم افزار باید قادر به طراحی، تولید و تست یک برنامه باشد و بتواند آن را عیب‌یابی کند. به صورت میانگین یک طراح قادر است بین 42 تا 65 دلار در ساعت درآمد کسب کند. همچنین به بیش از 20 هزار و 700 نفر نیروی متخصص در این زمینه نیاز است.

 • مشاور یا تحلیل‌گر سیستم‌های اطلاعاتی

یک مشاور یا تحلیل‌گر می‌تواند در بخش خصوصی یا دولتی مشغول به کار شود. معمولا مسئولیت یک مشاور یا تحلیل‌گر در سازمان‌های مختلف، تحقیق، طراحی، تولید و ارائه‌ی مشاوره به مشتریان خواهد بود. البته برخی دیگر در بخش‌های مربوط به سیاست‌های سیستم اطلاعات، مدیریت استراتژی و امنیت می‌توانند مشغول به کار شوند. به صورت کلی یک تحلیل‌گر درآمدی بالغ بر 38 تا 55 دلار در ساعت خواهد داشت. همچنین جالب است بدانید که به حدود 100 هزار نیروی انسانی در این رشته کاری نیاز است.

 • برنامه نویس کامپیوتر

یکی از موقعیت‌های شغلی در کانادا که نیاز به مهارت و درک بالایی از تکنولوژی دارد، برنامه نویسی است. اگر شما به عنوان یک برنامه نویس در شرکتی مشغول به کار شوید باید در تمام روز، کاری که عاشق آن هستید را انجام دهید!  یعنی تمام روز مشغول کد نویسی خواهید بود! شما باید بتوانید کد‌های منحصر به فرد نوشته، کد‌های نرم‌افزار‌های مختلف را بهینه کنید و گزارش‌های نرم‌افزاری ارائه دهید. یک کد نویس در کانادا می‌تواند درآمدی بین 36 تا 55 دلار در ساعت داشته باشد. حدود 52 هزار و 200 موقعیت شغلی مختلف برای برنامه نویسان در کانادا وجود دارد. پس کد نویسی را نیز می‌توان یکی از رشته های پولساز در کانادا دانست.

 • متخصص شبکه‌های کامپیوتری

شما می‌توانید با داشتن تخصص در زمینه‌ی شبکه‌های کامپیوتری، در شرکت‌های IT مشغول به کار شوید. یک متخصص شبکه‌های کامپیوتری باید مراقب شبکه‌های داخلی و خارجی باشد. همچنین مسئولیت تعمیر و نگه‌داری شبکه‌های کامپیوتری نیز به عهده این فرد خواهد بود. البته برای بهبود عملکرد، یک متخصص در این زمینه باید بر مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری تسلط کافی داشته باشد. اما برای چنین شغل سختی، درآمد بالایی نیز وجود دارد. یک متخصص شبکه می‌تواند بین 32 تا 48 دلار در ساعت درآمد داشته باشد. در حال حاضر حدود 23 هزار و 200 موقعیت شغلی برای یک متخصص شبکه در کانادا وجود دارد.

 • پشتیبانی فنی کاربران

یک پشتیبان فنی باید اطلاعات نرم افزاری و سخت افزاری جامعی داشته باشد تا بتواند مشکلات کاربران کامپیوتر یک سازمان را به خوبی حل و فصل نماید. در ابتدا یک فرد مسئول پشتیبانی فنی کاربران، باید بتواند مشکل را به خوبی درک کند. در مرحله بعد باید راه حل مناسب را یافته و به کاربر اعلام کند. این کار نیاز به مهارت بسیار زیادی دارد و موسسات زیادی در سراسر کانادا به دنبال چنین نیرویی هستند. به همین دلیل معمولا مسئول پشتیبانی فنی کاربران در کانادا می‌تواند بین 27 تا 46 دلار در ساعت درآمد داشته باشد. در حال حاضر به بیش از 39 هزار مسئول پشتیبانی در کانادا نیاز است.

 • طراح گرافیکی

آیا شما می‌توانید با استفاده از طرح‌های گرافیکی یک حس را منتقل کنید یا یک داستان را روایت نمایید؟ پس شما قادر خواهید بود در یک سازمان به عنوان طراح گرافیک کار کنید تا پیام کمپانی را به شکل بصری به مخاطب منتقل نمایید. وظیفه یک طراح گرافیکی در سازمان، طراحی کارت ویزیت، پوستر و اعلانیه‌های گرافیکی خواهد بود که برای فروش بیشتر کالا یا دعوت به یک کمپین خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند. یک طراح می‌تواند بین 23 تا 38 دلار در ساعت درآمد داشته باشد. کانادا در حال حاضر نیاز به 21 هزار و 400 طراح گرافیکی دارد.

آموزش

آموزش

در حال حاضر کانادا نیاز به معلمان و اساتید زیادی دارد. تدریس و آموزش نه تنها جزء رشته های پولساز در کانادا محسوب می‌شود، بلکه آینده‌ی شغلی بسیار درخشانی نیز دارد. در حال حاضر بیشترین ثبت‌نام در مدارس، مربوط به مهد کودک و دبستان است. از طرف دیگر، اساتید با تجربه در حال بازنشسته شدن هستند. به همین دلایل، کانادا نیاز به نیروی متخصص در حوزه‌ی آموزش دارد و این باعث شده تا افرادی که در این حوزه دارای تخصص هستند، به سادگی شغلی مناسب پیدا کنند و درآمد بالایی نیز داشته باشند.

 • معلم

منظور از معلمی، تدریس در مقاطع پایین تحصیلی مثل مهدکودک یا دبستان است. در هر شهر و منطقه کانادا، مدارس مختلفی وجود دارند و نیاز به یک معلم تحصیل‌کرده و متخصص در تمامی آن‌ها حس می‌شود. از طرف دیگر دولت کانادا به رشد کودکان و نوجوانان خود شدیدا اهمیت می‌دهد. پس اگر در این زمینه تخصص دارید، می‌توانید بهترین شغل را از آن خود کنید. یک معلم راهنمایی بین 40 تا 52 دلار در ساعت درآمد دارد و جالب است که بیش از  46 هزار و 100 فرصت شغلی برای این دسته معلمان وجود دارد.

 • استاد دانشگاه

از طرف دیگر باید بدانید که تفاوت زیادی بین درآمد یک معلم و یک استاد دانشگاه وجود ندارد. یک استاد دانشگاه و یا همان معلم مقاطع بالای تحصیلی نیز بین 36 تا 54 دلار درآمد خواهد داشت. اما به دلیل بازنشسته شدن اساتید مجرب دانشگاه‌ها، به حدود 99 هزار استاد برای تدریس در مقاطع عالی در کانادا نیاز است.

رشته های فنی

رشته‌های فنی

رشد صنایع کانادا باعث شده تا نیاز به نیروی فنی بیش از هر زمان دیگر در این کشور پهناور احساس شود. متاسفانه نیرو‌های فنی این کشور اکثرا از کار افتاده و مسن شده‌اند و نیاز به نیروی تازه نفس شدیدا احساس می‌شود. بر خلاف بخش تکنولوژی، کانادا نمی‌تواند بخش‌های فنی را به کشور‌های همسایه واگذار کند. به همین دلیل دولت حتما باید نیروی متخصص فنی استخدام کند. جالب است بدانید که سیاست دولت کانادا بر این منوال است که مردم خود را به سمت یادگیری رشته‌های فنی هدایت کرده و این شاخه ها را جزء رشته های پولساز در کانادا معرفی می‌کند. پس اگر در این زمینه‌ها استعداد دارید، می‌توانید انتظار درآمد مناسبی را داشته باشید.

 • مهندس شهرسازی

یک مهندس شهرسازی مسئول طراحی، ساخت و مدیریت فضاهای شهری است. این فضاها می‌تواند شامل پل‌ها، ساختمان‌ها، جاده‌ها، فضای سبز، آب‌نما یا سرویس‌های بهداشتی شهری باشد. پس اگر در زمینه‌ی مهندسی شهرسازی تحصیل کرده‌اید، می‌توانید در شرکت‌های ساخت و ساز، موسسات دولتی و شرکت‌های خصوصی مهندسی کانادا مشغول به کار شوید. درآمد یک مهندس شهرسازی در کانادا بین 38 تا 60 دلار در ساعت متغیر است و 19 هزار و 100 فرصت شغلی برای این دسته افراد وجود دارد.

 • مدیر ساخت و ساز

مدیر ساخت و ساز در پروژه‌های مختلف مسئولیت تمام بخش‌های ساخت را در تمامی مراحل بر عهده دارد. اگر شما قصد دارید که به عنوان یک مدیر ساخت و ساز مشغول به کار شوید، باید توانایی آماده‌سازی بودجه، مدیریت برنامه‌ها، مذاکره با پیمانکار‌ها و نظارت بر کیفیت ساخت را داشته باشید. یک مدیر ساخت و ساز در کانادا می‌تواند بین 38 تا 60 دلار در ساعت درآمد داشته باشد. در حال حاضر به بیش از 28 هزار و 200 مدیر ساختمان سازی در کانادا نیاز است.

 • کارگر بنادر

کارگر بندر در بنادر مختلف کار می‌کند و وظیفه جا به جایی کانتینر‌های مختلف را بر عهده دارد. این کارگران حقوق بسیار مناسبی دارند و باید مهارت کار با جرثقیل‌های سنگین بنادر را داشته باشند. برند‌های مختلفی مثل بریتیش کلمبیا و نووا اسکوتیا به چنین نیروی متخصصی شدیدا نیاز دارند. یک کارگر متخصص کار با جرثقیل‌های بنادر در کانادا می‌تواند بین 35 تا 42 دلار در ساعت درآمد داشته باشد. جالب است بدانید که به بیش از 50 هزار و 300 نفر کارگر در بنادر کانادا نیاز است.

 • برقکار

برقکاری در کانادا یک بازار شغلی وسیع دارد. معمولا همه‌ی افراد به متخصصانی نیاز دارند که وسایل برقی تازه‌ی آن‌ها را نصب کند. به علاوه اینکه برخی متخصصان باید مسئولیت تعمیر و نگهداری وسایل برقی قدیمی بخش‌های تجاری یا خانگی را عهده‌دار شوند. یک برقکار باید توانایی تفسیر نقشه‌های برق‌کشی، نصب ابزارآلات نورپردازی و تست کردن مدار‌های برق خانه و رفع مشکلات قطعی برق را داشته باشد. اگر در این زمینه تحصیل کرده‌اید و چنین مهارت‌هایی را دارید، می‌توانید بین 30 تا 45 دلار در ساعت درآمد داشته باشید. کانادا در حال حاضر به بیش از 30 هزار و 800 برقکار نیاز دارد.

 • مکانیک ابزارآلات و ماشین آلات سنگین

تعمیرات و نگهداری از ابزارآلات و ماشین آلات سنگین کشاورزی، ساخت و ساز، جنگل‌بانی، حفر معدن و صنایع نفت و گاز و حمل نقل جزء مهمی از صنعت کل یک کشور را تشکیل می‌دهد. افراد متخصص باید توانایی تعمیر این دستگاه‌ها را داشته باشند تا آسیب زیادی به صنعت وارد نشود. کارشناسان در این زمینه به سرعت می‌توانند وارد بازار کار فنی کانادا شوند و درآمدی حدود 30 تا 45 دلار در ساعت را به دست آورند. در سال جاری، صنایع مختلف کانادا به بیش از 24 هزار و 400 مکانیک ابزارآلات و ماشین آلات سنگین نیاز دارند.

 • جوشکار

یک جوشکار باید کار با انواع ابزار جوشکاری را بداند. صنایع مختلفی مثل جوش لوله، ساخت کشتی، ساخت و ساز خانه و همچنین صنایع تولیدی نیاز زیادی به جوشکار‌های خبره و حرفه‌ای دارند. حتی شما می‌توانید با آموزش بیشتر، در بخش صنایع هوانوردی و جوش‌های زیر آب در خصوص خطوط لوله های نفتی نیز فعالیت داشته باشید. یک جوشکار معمولی در کانادا می‌تواند بین 24 تا 40 دلار در ساعت درآمد داشته باشد. در حال حاضر کانادا به تعداد 23 هزار و 900 جوشکار نیاز دارد.

 • نجار

نجاری یکی دیگر از رشته های پولساز کانادا محسوب می‌شود. یک نجار خبره باید توانایی ساخت سازه‌های مختلف چوبی را داشته باشد و یا بتواند وسایل چوبی یک خانه‌ی زیبا را بسازد. شما به عنوان یک نجار در کانادا باید توانایی خواندن نقشه‌های طراحی، ساخت نمونه اولیه، آماده سازی مواد اولیه و ساخت فونداسیون را داشته باشید و هم چنین ابتکار عمل را نیز چاشنی کار خود کنید. نجاری در کانادا شغل مناسبی محسوب می‌شود و یک نجار می‌تواند بین 25 تا 37 دلار در ساعت درآمد داشته باشد. در حال حاضر نیاز به حدود 27 هزار و 800 نجار در کانادا احساس می‌شود.

 • مکانیک خودرو

اکثر افرادی که در حوزه‌ی مکانیکی خودرو وارد می‌شوند، عاشق این کار هستند. حال تصور کنید که هر روز قرار است ایراد خودرو‌های مختلف را تشخیص دهید و آن‌ها را تعمیر کنید. شما می‌توانید از ابزارآلات به روز برای تشخیص و تعمیر خودروهای مختلف استفاده نمایید. یک مکانیک خبره در کانادا باید توانایی تشخیص و تعمیر انواع بخش‌های خودرو، چه مکانیکی و چه الکتریکی را داشته باشد. شما می‌توانید یک مغازه‌ی مکانیکی شخصی در کانادا داشته باشید یا در یک شرکت تعمیراتی استخدام شوید. به صورت کلی یک مکانیک می‌تواند بین 24 تا 37 دلار در ساعت درآمد داشته باشد. این روزها کانادا به بیش از 27 هزار و 700 مکانیک خبره نیازمند است.

 • راننده کامیون

بسیاری از افراد عاشق رانندگی بین شهری هستند. در حال حاضر کمبود بسیار زیادی در سیستم حمل و نقل کانادا به وجود آمده. برای رانندگی هم نیاز به آموزش مهارت خاصی نیست. معمولا دو موقعیت شغلی برای رانندگان کامیون و ماشین‌آلات سنگین در کانادا وجود دارد. شغل اول مخصوص کسانی است که شیفت‌های صبح تا شب دارند و باید در این مدت کار خاصی را انجام دهند. شغل دوم هم مخصوص رانندگانی است که باید محموله‌های مختلف را بین دو شهر جا به جا کنند. در حالت دوم ممکن است هفته‌ها در راه باشید. یک راننده کامیون حداقل 21 دلار در ساعت و حداکثر 32 دلار در ساعت دریافت خواهد کرد. سیستم حمل و نقل جاده‌ای کانادا در حال حاضر به بیش از 114 هزار و 800 راننده کامیون نیاز دارد.

حقوق

حقوق

حقوق بی شک جزء رشته های پولساز در کانادا محسوب می‌شود. افزایش تجارت بین المللی در کانادا باعث شده تا نیاز به افراد مسلط بر رشته‌ی حقوق بیشتر شود. همچنین با رشد جمعیت، قطعا مشکلات حقوقی افزایش می‌یابد و افراد تحصیلکرده در رشته حقوق بیشتر و بیشتر به کار می‌آیند. خوشبختانه موقعیت‌های شغلی زیادی برای فارغ التحصیلان حقوق در کانادا وجود دارد و می‌توانند درآمد بسیار مناسبی داشته باشند.

 • وکیل

وکالت جزء برترین رشته های حقوقی در کانادا محسوب می‌شود. اما متاسفانه برای داشتن پروانه‌ی وکالت در کانادا، باید تحصیلات تکمیلی طولانی را پشت سر بگذارید. بعد از آن هم ممکن است با سیستم قضاوت کانادا سازگاری نداشته باشید و مجبور به ترک این شغل شوید. اما شما می‌توانید با گذراندن یک دوره‌ی آموزشی کوتاه، به عنوان کارآموز وکالت وارد دادگاه‌های کانادا شده و علاقه خود را نسبت به این کار بسنجید. اگر به این کار پر درآمد علاقه پیدا کردید، با تجربه‌ی کاری واقعی می‌توانید تحصیلات خود را ادامه دهید. یک وکیل در کانادا می‌تواند بین 41 تا 55 دلار در هر ساعت درآمد داشته باشد. جالب است بدانید که به بیش از 42 هزار و 900 نفر وکیل در کانادا نیاز است.

 • افسر پلیس

برخی از افراد به صورت ذاتی به برقراری عدالت و مبارزه با جرایم علاقه دارند. پس اگر شما نیز جزئی از این دسته افراد هستید، می‌توانید به نیروی پلیس کانادا ملحق شوید. البته ممکن است شرایط استخدام در نیروی پلیس هر منطقه با مناطق دیگر تفاوت داشته باشد. همچنین شما می‌توانید در پلیس شهری، پلیس استانی یا فدرالی کانادا خدمت کنید و بین 41 تا 55 دلار در ساعت درآمد داشته باشید. در حال حاضر کانادا به بیش از 23 هزار نیروی پلیس نیاز دارد.

 

رشته های پولساز کانادا در شهرهای بزرگ آن

معمولا کسانی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند، یکی از سه شهر تورنتو، ونکوور یا ادمونتون را انتخاب می‌کنند. به همین دلیل قصد داریم تا شما را با برترین مشاغل پردرآمد این شهر‌ها آشنا کنیم.

 1. تورنتو
 • مدیر بخش‌های پزشکی – درآمد 84 دلار در ساعت
 • مدیر سیستم‌های اطلاعاتی و کامپیوتری – درآمد 75 دلار در ساعت
 • تحلیل‌گر و مشاور سرمایه گذاری و امور مالی – درآمد 49 دلار در ساعت
 • مدیر رستوران‌ها و مراکز غذایی – درآمد 46 دلار در ساعت
 1. ونکوور
 • مدیر مهندسی – درآمد ساعتی 80 دلار
 • مدیر خدمات اجتماعی و اصلاحات اخلاقی – درآمد 62 دلار در ساعت
 • مدیر ساخت و ساز – درآمد 57 دلار در ساعت
 • حسابدار و حسابرس – درآمد 48 دلار در ساعت
 • قاضی و کارمندان دادگاه – درآمد 39 دلار در ساعت
 1. ادمونتون
 • تکنیسین و متخصص تولید و مهندسی صنایع – درآمد 65 دلار در ساعت به بالا
 • مشاور و تحلیل‌گر سیستم‌های اطلاعاتی – درآمد 55 دلار در ساعت
 • متخصص منابع انسانی – درآمد 54 دلار در ساعت
 • پرستار رسمی و پرستار رسمی بخش روان درمانی – درآمد 50 دلار در ساعت
 • سوپروایزر و ارشد پرستاران – درآمد 48 دلار در ساعت

خب همراهان عزیز با رشته های پولساز کانادا به خوبی آشنا شدید. همانطور که شاهد بودید، تفاوت بین درآمد مشاغل مختلف پولساز در کانادا آنقدر هم زیاد نیست. جالب است که درآمد یک معلم دوره راهنمایی می‌تواند به نوعی بیشتر از درآمد حتی یک مهندس کامپیوتر باشد. پس به جای اینکه در کانادا به دنبال درآمد بیشتر بگردید، بهتر است در ابتدا رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنید. دولت کانادا به دنبال کسانی می‌گردد که عاشق شغل و کاری که انجام می‌دهند باشند. پس به دنبال علاقه خود بگردید و بهترین انتخاب را داشته باشید. شما کدام رشته و شغل را در کانادا انتخاب خواهید کرد؟

 

5+

3 دیدگاه. ترک جدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button