رنکینگ جهانی دانشگاه ها 2022

رنکینگ جهانی دانشگاه ها 2022

 

  • دانشگاه هایی که تحقیقاتی با ایمپکت بالا در مورد کووید 19 منتشر کرده اند در جدول رده بندی ارتقا یافته اند و چین همچنان بیشترین جوایز را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه هایی که تحقیقات پزشکی در ارتباط با کووید 19 را منتشر کرده اند، بر اساس آخرین رده بندی Times Higher Education World University Ranking رتبه های بالایی را به خود اختصاص داده اند، اما مشخص نیست که آیا این پاندمی سلسله مراتب موجود در سیستم جهانی تحصیلات عالی را تغییر شکل خواهد داد یا به آن استحکام خواهد بخشید.

تحلیل هایی که توسط تیم اطلاعات THE صورت گرفته است، نشان می دهد که پس از انتشار مقالات پزشکی در ارتباط با کووید 19، نوزده  موسسه  در امتیاز Citation Impact  خود در رده یندی جهانی از سال 2021 تا 2022 جهش قابل توجهی داشته اند. 11 عدد از این موسسات در چین قرار دارند، یک موسسه در تایوان و یک موسسه دیگر در هنگ کنگ. در نتیجه اکنون 5 موسسه ی برتر از 200 موسسه برتر جهان، در رده بندی THE متعلق به چین هستند (در مجموع در مقایسه با 7 موسسه از چین در این لیست، امسال 10 موسسه در بین 200 موسسه ی برتر قرار دارند).

 

10 دانشگاه برتر جهان در رده بندی جهانی 2022

رده بندی 2022رده بندی 2021موسسهکشور / منطقه
11University of Oxfordبریتانیا
2=4California Institute of Technologyایالات متحده
2=3Harvard Universityایالات متحده
42Stanford Universityایالات متحده
5=6University of Cambridgeبریتانیا
5=5Massachusetts Institute of Technologyایالات متحده
79Princeton Universityایالات متحده
87University of California, Berkeleyایالات متحده
98Yale Universityایالات متحده
1010University of Chicagoایالات متحده

 

این جدول اولین شاهد است برای این که تحقیقات دانشگاه ها در مورد ویروس کووید 19 بر رده بندی جدید تاثیر داشته است. جدول رده بندی که برای سال 2022 منتشر شده است، بر اساس مقالاتی که در قاصله ی سال های 2016 تا 2020 منتشر شده اند و همچنین citations (استناد به مقالات و نقل قول از آن ها) که در همین فاصله ی زمانی صورت گرفته شده تنظیم گردیده است.

موسساتی که بیشترین جهش را در امتیاز Citation Score داشته اند، عبارتند از Capital Medical University (لینک www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/capital-medical-university (، Wenzhou Medical University (لینک www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/wenzhou-medical-university ( و Wuhan University (لینک www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/wuhan-university ( که همه ی آن ها در چین قرار داشته و امتیاز آن ها بیش از 30 امتیاز جهش یافته است.

بخش عمده ی پیشرفت های اخیر کشورها، در بین دانشگاه های شناخته شده و نخبه ی آن ها است، اما اگر موسساتی که در سطح بین المللی کمتر شناخته شده هستند نیز در سال های آتی با انتشار مقالاتی مرتبط با پاندمی بتوانند خود را در رده بندی ها بالاتر بکشانند، آنگاه پیشرفت چین می تواند سوپر شارژ شود.

چین اکنون برای اولین بار دو دانشگاه را در 20 دانشگاه برتر جهان دارد: Peking University و Tsinghua University که به ترتیب 7 و 4 پله ترقی کرده اند و به طور مشترک در جایگاه شانزدهم قرار دارند.

 

Best-represented nations in World University Ranking top 200

کشور / منطقهتعداد موسسات در 200 تای برترموسسه ی برتررده بندی
ایالات متحده57California Institute of Technology2=
Harvard University2=
بریتانیا28University of Oxford1
آلمان22LMU Munich32
استرالیا12University of Melbourne33
چین10Peking University16=
Tsinghua University16=
هلند10Wageningen University & Research53
کانادا7University of Toronto18=
سوییس7ETH Zurich15
کره ی جنوبی6Seoul National University54=
فرانسه5Paris Sciences et Letters – PSL Research University Paris40=
هنگ کنگ5University of Hong Kong30=
سوئد5Karolinska Institute39

 

دیوید واتکینز (David Watkinz)، رئیس علوم داده ها در THE، می گوید :از آنجایی که کووید 19 تاثیری بسیار زیاد در سراسر جهان داشته است، Citation Effect  قابل پیش بینی بوده است”.

” تحقیقات در مورد بیماری و خصوصا کار بر روی واکسن ها کاملا در اولویت قرار گرفته و بودجه ی زیادی به آن تخصیص داده شده است، و برخی از مقالات در زمان یک سال از انتشارشان بیش از 20 هزار بار Citation داشته اند (از آن ها نقل قول شده یا به آن ها ارجاع داده شده است) “.

” به دلیل اینکه THE از یک بازه ی پنج ساله برای مقالات منتشر شده استفاده می کند، ما اعتقاد داریم این تاثیر قابل توجه برای مدتی در رنکینگ ها باقی خواهد ماند و سایر تاثیرات مرتبط با کووید 19 مانند reputational impact (هم مثبت و هم منفی) و درآمد نیز احتمالا مشهود خواهند بود”.

“در دراز مدت انتظار دارم که حتی پس از دوران پاندمی نیز بالا رفتن Citation Impact به طور ثابت ادامه پیدا کند، بیشتر به این دلیل که چین هم اکنون در مقالات علمی پیشرو است. همچنین چین به همکاری های جهانی خود در زمینه های مختلف ادامه می دهد که خود باعث بالاتر رفتن Citation Impact می شود”.

کارولین واگنر (Caroline Wagner)مسئول روابط بین الملل در دانشگاه Ohio State  که در تالیف مقاله ی مربوط به کووید با عنوان Research on International Collaboration Patterns (لینک www.timeshighereducation.com/news/question-over-political-control-covid-collaboration-falls-back ( مشارکت داشته است، می گوید “سه یا چهار مقاله از مهم ترین مقالاتی که در مورد کووید منتشر شده اند از چین بوده اند”.

او می گوید: “آن ها ژنوم و علائم اولیه را تشخیص دادند و هزاران Citation دارند که برای یک مقاله ای که یک سال از انتشار آن می گذرد بسیار زیاد است. پس از آن، توجه ما به چین و همکاری ایالات متحده و چین و اروپا جلب شد. همچنین متوجه شدیم نقل قول و ارجاعات به آن کار ها بسیار زیاد بوده است”.

دکتر واگنر می گوید پاندمی باعث شده است برخی از موسسات بیشتر به چشم بیایند که پیش از این بحران کمتر دیده شده اند – به طور خاص دانشگاه Wuhan. هرچند، کووید 19 به طور عمده شهرت دانشگاه هایی که پیش از این نیز معروف بوده اند را بیشتر کرده است به این معنا که احتمال کمی وجود داشت که پاندمی بتواند سلسله مراتب سیستم جهانی تحصیلات عالی را بازتعریف کند.

یک تحقیق که اخیرا انجام شده است و دکتر واگنر در تالیف آن مشارکت داشته است نشان می دهد که اکثر Citation های چیینی مرتبط با کووید متعلق به مقالاتی هستند که موسسات چینی در آن ها با دانشگاه های پیشرو در بریتانیا یا ایالات متحده همکاری داشته اند.

او می گوید: “بسیاری از Citation ها به تحقیقات اولیه در مورد کووید بر می گردد، اما به طور کلی اغلب به دانشگاه های مشهور بر می گردد.”

“شما فرصت اینکه خودتان تمامی اطلاعات را بررسی کنید و تمامی مقالات را بخوانید ندارید، و بنابراین ما تصمیم گرفتیم برای شروع به آن هایی که جمعیت بیشتری را در خود جای می دهند بپردازیم.. بنابراین به طریقی می توان گفت ما موسسات مشهور و نخبه ای که از قبل شهرت لازم را داشته اند مجددا معرفی کرده این”.

دکتر واگنر اضافه می کند که “ارتقاء Citation ها برای موسساتی که کمتر مطرح بوده اند، احتمالا به شدت کاهش خواهد یافت. هرچند این موضوع بستگی خواهد داشت به این که این دانشگاه ها چقدر در ادامه دادن به ایجاد منابع در رابطه با کووید دوراندیش باشند”.

سایمون مارجینسون (Simon Marginson)، استاد تحصیلات عالی در دانشگاه آکسفورد می گوید: “دانشگاه هایی که در مورد ویروس کرونا تحقیق می کنند از بابت این موضوع همچنان ارتقا خواهند یافت، هرچند تاثیر آن بر عملکرد تحقیقاتی بسیار ناچیز خواهد بود”.

“این شاخه از تحقیقات در آینده بسیار رقابتی خواهد بود، بخشی از آن به این دلیل است که رقابت تجاری (واکسن ها) در طول زمان افزایش خواهند یافت”

او اضافه می کند که “تحقیقات در مورد کووید 19 احتمالا در رابطه با افزایش Citation ها در دانشگاه هایی با تخصص پزشکی به نسبت دانشگاه های جامعی مانند Tsinghua، Zhejiang و Fudan روشنگر تر خواهد بود”.

در رابطه با اینکه عملکردهای تحقیقاتی و Citation ها چگونه می توانند در سال های آینده به روال خود ادامه دهند، پروفسور مارجینسون می گوید “سه تغییر همزمان اتفاق افتاد که باید به آن ها توجه بسیار می شد: رشد ادامه دار دستاورد های علمی و Citation ها در چین و سنگاپور، اختلالات محتمل در همکاری های چین و ایالات متحده به دلایل ژئوپلتیکی، و تحولات مرتبط با کووید در تحقیقات پزشکی.

 

برای مطالعه ی اصل این مقاله می توانید به www.timeshighereducation.com/news/world-university-rankings-2022-results-announced مراجعه نمایید.

 

 

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست