زبان کانادا

در کانادا به کدام زبان‌ها بیشتر صحبت می‌شود؟

نیاز به گفتن نیست که اصلی‌ترین زبان‌ها در کانادا، انگلیسی و فرانسوی هستند، اما زبان‌های دیگری هم هستند که از نظر تعداد گویش‌ور‌ پیشرو هستند و ممکن است باعث تعجب شما شوند.

کانادا چیزی بیشتر از شربت افرا و ادب و نزاکت غیر عادی مردمانش است. در 10 استان این کشور تنوع زبانی نسبتاً زیادی مشاهده می‌شود و شهرهای بزرگی مثل تورنتو (Toronto) و ونکوور (Vancouver) پر از گویش‌وران زبان‌های متعدد سرتاسر دنیا هستند. البته ناگفته پیداست که زبان‌های انگلیسی و فرانسه بیش از هر زبان دیگری در کانادا صحبت می‌شوند.

اما با وجود این، آیا می‌دانستید که در حال حاضر در کانادا 67 زبان ساکنان اولیه‌ی این کشور هنوز زنده هستند و از آن‌ها استفاده می‌شود؟ یا این که زبان ماندارین (Mandarin) سومین زبان مادری رایج در این کشور است؟ یا این که تعداد کانادایی‌هایی که می‌توانند به زبانی غیر از زبان‌های انگلیسی یا فرانسه حرف بزنند، در حال افزایش است؟ یا مثلاً این که تعداد گویش‌وران تاگالوگ (Tagalog- زبان رسمی فیلیپین) سریع‌تر از هر زبان دیگری در این کشور در حال رشد است؟

مسلماً وجود دو زبان رسمی در یک کشور، همه چیز را از همان ابتدای امر دشوار می‌سازد. اداره‌ی آمار کانادا تنوع زبانی بسیاری در این کشور مشاهده کرده است که از آن جمله می‌توان به زبان خانه (زبانی که خانواده‌ها در خانه به آن صحبت می‌کنند)، زبان مادری، اولین زبان رسمی و زبان محل کار، یعنی زبانی که در محل کار اغلب از آن استفاده می‌شود، اشاره کرد. در اینجا جزئیات 211 زبانی که در کانادا صحبت می‌شوند و تاریخچه‌ی پیچیده‌ای را که با خود همراه دارند، بیان می‌کنیم.

این مطلب را از دست ندهید  آیلتس آکادمیک یا جنرال برای استرالیا

زبان انگلیسی: 20.193.335 گویش‌ور بومی (یعنی 58.1 درصد از کل جمعیت کشور کانادا)

اگر با دانش زبان انگلیسی به کانادا مسافرت کنید، احتمالاً همه چیز برایتان به خوبی و سادگی پیش خواهد رفت. زبان انگلیسی یکی از دو زبان رسمی است که در کانادا صحبت می‌شود و با توجه به این که 86.2 درصد از مردم کانادایی قادر هستند به این زبان صحبت کنند (و 74.5 درصد از آن‌ها در خانه به زبان انگلیسی حرف می‌زنند)، اکثریت غالب زبانی در بین کانوک‌ها (Canuck یعنی کانادایی) زبان انگلیسی است.

این قضیه در همه جا، علاوه بر کبک (Quebec) و نوناووت (Nuanvut) که زبان مادری 83 درصد از جمعیت آن زبان اینویت (Inuit) است، صحت دارد.

زبان فرانسه: 7.452.075 گویش‌ور بومی (21.4 درصد از جمعیت کل کانادا)

دانستن زبان فرانسه در کشور کالاناد بسیار حائز اهمیت است چرا که در سال 2016 درصد کانادایی‌هایی که هم به زبان انگلیسی صحبت می‌کردند هم به زبان فرانسه، 17.9 درصد بود که این رقم بالاترین رقم تا به این تاریخ بوده است.

با وجود این، گستردگی و رواج زبان فرانسه به عنوان زبان مادری و زبانی که در خانه به آن صحبت می‌شود، در حال افت و کاهش است؛ البته این نزول با سرعت خیلی کم اتفاق می‌افتد ولی حتی در بخش فرانسه زبان کانادا یعنی کبک هم مشاهده می‌شود.

گفتنی است که این نزول علی رغم دهه‌ها تلاش برای پر رنگ کردن این زبان، از طریق وضع قوانین سخت زبانی اتفاق افتاده است؛ قوانینی که هدفشان حفظ اولویت زبان فرانسه در کبک بوده است و برای اولین بار در سال 1977 تصویب شدند. گرچه همیشه بر سر این موضوع که آیا این قوانین به اندازه‌ی کافی قاطع بوده‌اند یا نه، کشمکش و اختلاف نظر وجود داشته است. سال گذشته، دولت استان کبک قوانین خود را اصلاح کرد و طبق این اصلاحات مقرر شد که تمام علائم جاده‌ای و تابلوهای مغازه‌ها باید الزاماً به زبان فرانسه باشند.

این مطلب را از دست ندهید  بورس‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی کالج

هلن دیوید (Hélène David) وزیر فرهنگ و ارتباطات، در آن زمان گفت: «آرزویم این است که در همه جا، علائم تجاری به صراحت به یادمان بیاورند که در واقع، در کبک هستیم.»

چینی (ماندارین و کانتونی): 1.204.865 گویش‌ور بومی (3.5 درصد از کل جمعیت کانادا)

از آنجا که ماندارین و کانتونی به عنوان سومین و چهارمین زبان رایج کانادا جای خود را محکم کرده‌اند، می‌توان ادعا کرد که مسلماً زبان چینی سومین زبان رسمی این کشور است.

از آن گذشته، نفوذ و تاثیر این زبان در حال رشد است. تعداد افرادی که در خانه به یکی از زبان‌های چینی صحبت می‌کنند، بین سال‌های 2011 و 2016 جهش 16.8 درصدی نشان داده است.

مهاجران چینی قبل از سال 1867، یعنی سال کنفدراسیون یا هم‌پیمانی (Confederation)، سالی که استان‌های اونتاریو، کبک، نووا اسکوشیا و نیو برانزویک با هم متحد شدند، به کانادا آمده بودند. مهاجرت چینی‌ها دوباره در دهه‌ی 1990 اوج گرفت طوری که بیشتر مهاجرانی که در این دهه به کانادا می‌آمدند، چینی تبار بودند.

البته این بدان معنا نیست که دولت کانادا همیشه با آغوش باز از آن‌ها استقبال کرده است. بسیاری از مهاجران اولیه در دوره‌ی هجوم برای طلا (Gold Rush) بود که به بریتیش کلمبیا آمدند و دولت خیلی زود اقداماتی انجام داد تا قوانین ضد مهاجرتی وضع کند. لایحه‌ی مهاجرت چینی‌های سال 1885، تمام مهاجران چینی (به جز دانشجویان و کاسبان) را ملزم می‌کرد مالیات سرانه‌ای معادل 50 دلار بپردازند.

امروزه، اعضای دولت کانادا به شدت در تلاشند تا موانع ورود را برای مهاجران چینی کم کنند. سال گذشته، وزیر مهاجرت، جان مک کالوم (John McCallum) در تلاش بود که فرایند گرفتن ویزا را برای گردشگران، دانشجویان و کارگران موقت چینی سهولت بخشد.

دیگر زبان‌های مهاجران: 6.544.255 گویش‌ور بومی (18.8 درصد از کل جمعیت کانادا)

از آنجا که بعد از زبان‌های ماندارین و کانتونی، پرگویش‌ورترین زبان‌های موجود در کانادا زبان‌های پنجابی (Punjabi) و تاگالوگ هستند، منصفانه است اگر بگوییم که در این کشور شمالی، نفوذ یک زبان آسیایی قوی دیگر نیز به چشم می‌خورد.

این مطلب را از دست ندهید  پنج تا از گرانترین شهرهای کانادا

تا سال 2016، تاگالوگ ششمین زبان رایج کانادا محسوب می‌شد اما از طرفی، سریع‌ترین رشد را هم نشان داده است چرا که تعداد افرادی که در خانه به زبان تاگالوگ صحبت می‌کنند بین سال‌های 2011 و 2016، جهش 35 درصدی نشان داده است. طبیعتاً، نتیجه‌ای که گرفته می‌شود این است که فیلیپینی‌ها یکی از اصلی‌ترین مهاجران کانادا را تشکیل می‌دهند. زبان‌های عربی، فارسی، هندی و اردو هم در این دوره‌ی زمانی رشد چشمگیری نشان دادند.

به طور کلی، زبان‌های اسپانیایی، عربی، ایتالیایی، آلمانی و اردو به ترتیب رایج‌ترین زبان‌هایی هستند که در کانادا به آن‌ها صحبت می‌شود.

زبان‌هایی مثل کاتالان، فیجیایی (زبان کشور فیجی)، بلاروس، بایلی (Biles) و کشمیری، ناشناخته‌ترین زبان‌های کانادا هستند که کمترین گویش‌ور را دارند و تعداد آن‌ها به کمتر از 1000 نفر می‌رسد.

برای بعضی از این جوامع کو‌چک‌تر، تمرکز جغرافیایی مهم است و باید مد نظر قرار گیرد. معمولاً مشاهده می‌شود که تمرکز جغرافیایی عرب زبانان، اسپانیایی زبانان و یهودی زبانان (Yiddish) در مونترال است، خانواده‌های گجراتی (Gujarati) در آلبرتای شمالی (Northern Alberta) ساکن هستند، مهاجران فیلیپینی غالباً در یوکن (Yukon) متمرکزند و گویش‌وران کره‌ای در نیو برانزویک (New Brunswick) زندگی می‌کنند.

زبان‌های بومی ساکنان اولیه‌ی کانادا: 213.230 گویش‌ور بومی (0.6 درصد از جمعیت کل کانادا)

در کانادا مناطق وسیعی وجود دارد که جمعیت‌های کمی در آن‌ها زندگی می‌کنند و در این مناطق متعددِ پهناور، زبان‌های بومی ساکنان اولیه‌ی کانادا بر دیگر زبان‌های غیر رسمی (یعنی زبان‌هایی غیر از انگلیسی و فرانسه) برتری قابل توجهی دارند.

چنانچه قصد دارید به کانادا مهاجرت کنید، بهتر است پیش از این کار اطلاعات کاملی در مورد این کشور به دست آورید. این مقالات یاریگر شما در حوزه‌ی کانادا خواهند بود:

پایتخت کانادا
مهاجرت به کانادا
دلار کانادا
تحصیل در کانادا

سیاست‌های ویزا و مهاجرت به کانادا
آب و هوای کانادا

1+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button

+


x