سوالات رایج در مورد تحصیل در کانادا

در این نوشته می‌خوانید:

راه‌های پیشنهادی برای ادامه‌ی تحصیلات تکمیلی در کانادا چیست؟

در کانادا تحصیلات عالی شامل هر نوع برنامه‌ی آموزشی رسمی پس از اخذ دیپلم دبیرستان می‌شود. این تحصیلات می‌تواند هر نوع آموزش آکادمیک و فنی و حرفه‌ای یا دوره‌های آموزشی تخصصی را در بر گیرد که عمدتاً توسط دانشگاه‌ها، کالج‌ها و مؤسسات ویژه ارائه می‌شوند.

اگر قصد داشته باشیم از یک مؤسسه‌ی آموزشی تحصیلات عالی کانادایی پذیرش بگیریم، باید چه نوع دیپلم دبیرستانی را ارائه دهیم؟

اگر تا کنون نگران بوده‌اید که آیا دیپلم دبیرستانی را که در کشور خود گرفته‌اید، در کانادا اعتبار خواهد داشت یا خیر، باید بگوییم که لازم نیست دیگر به خود استرس وارد کنید. خبر خوب این است که هر دانش‌آموزی که دیپلم خود را از یکی از دبیرستان‌های دولتی معتبر کشور خود دریافت کرده، می‌تواند برای ادامه‌ی تحصیل در کشور کانادا اقدام کند.

تفاوت اصلی میان دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا چیست؟

در این خصوص باید بگوییم که دانشگاه‌ها به طور مستقل با موضوعات آکادمیک از قبیل برنامه‌ی درسی، روش‌ها و استراتژی‌های آموزشی برخورد می‌کنند. به عبار دیگر، دانشگاه‌ها از اختیار تنظیم سیاست‌ها و استانداردهای تحصیلی، پذیرش و فارغ‌التحصیلی، انتصاب کارکنان و تقبل برنامه‌ریزی تحصیلی برخوردار هستند. به هر حال باید به دانشگاه‌های خصوصی نیز اشاره کنیم. این دانشگاه‌ها عبارتند از مؤسساتی که پس از اینکه از فرآیند ارزیابی کیفی دقیق سربلند بیرون آمدند، دولت کانادا مجوز برگزاری دوره‌های معینی را به آن‌ها خواهد داد.

برای اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌ها یا کالج‌های کانادا به چه مدارکی نیاز خواهیم داشت؟

برای اخذ پذیرش از یکی از مؤسسات آموزش عالی کانادا در هر کدام از دوره‌های کارشناسی یا تحصیلات تکمیلی، لازم است مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه مورد نظر را ارائه دهید. رقابت بین متقاضیان به رشته‌ی تحصیلی، برنامه‌ها و سایر عوامل مرتبط بستگی دارد و می‌تواند متفاوت باشد. با این حال، دو معیار مهم عبارتند از نمرات یا عملکرد متقاضی در دوران دبیرستان و مهارت‌های زبان انگلیسی (در اکثر استان‌های کانادا) یا فرانسوی (به خصوص در استان کبک).

آیا پس از فارغ‌التحصیلی از مقطع کارشناسی در یکی از مؤسسات آموزش عالی کانادا فرصت‌ شرکت در دوره‌های کارشناسی ارشد را خواهیم داشت؟

باید گفت که کانادا فرصت‌های مطلوبی را برای دانشجویانی که در این کشور تحصیل کرده‌اند، فراهم آورده است. بله، پس از فارغ‌التحصیلی از مقطع کارشناسی در هر کدام از مؤسسات عالی کانادا، می‌توانید نسبت به ادامه تحصیل در این کشور اقدام کنید، و طبق قوانین و سیاست‌های مهاجرتی کانادا از حمایت کاملاً قانونی مقامات این کشور بهره‌مند خواهید شد.

طول دوره‌ی کارشناسی ارشد در کانادا چند سال است؟

به طور معمول برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد در کانادا لازم است یک سال تحصیلی کامل را بگذرانید، که البته باید مدت زمانی را که صرف گذراندن یک دوره‌ی کارآموزی اجباری می‌شود، به مدت زمان کلی اضافه کنید. در مجموع باید گفت که گاهی اوقات اخذ مدرک کارشناسی ارشد می‌تواند به مدت دو سال تحصیلی طول بکشد، که با برنامه‌ی درسی و میزان حساسیت رشته‌ی تحصیلی ارتباط خواهد داشت.

طول دوره‌ی دکتری در کانادا چند سال است؟

معمولاً برای اخذ مدرک دکتری در کانادا به دو تا سه سال زمان نیاز خواهید داشت. کمک هزینه‌های تحصیلی متعددی به اغلب دوره‌های دکتری در کانادا تعلق می‌گیرد و حتی و در اغلب موارد (نه همیشه) تحصیل دوره‌ی دکتری به مثابه‌ی یک شغل در نظر گرفته می‌شود.

آیا می‌توانم به صورت آنلاین برای ادامه‌ی تحصیل در یکی از دانشگاه‌های کانادا اقدام کنم، یا باید شخصاً در آن کشور حضور داشته باشم؟

بهتر است برای کسب اطلاعات جامع در این خصوص به راهنمای گام‌ به‌ گام اقدام به صورت آنلاین مراجعه کنید.

تفاوت بین مؤسسات آموزشی عالی خصوصی و عمومی در کانادا چیست؟

نظارت‌های دولت کانادا معمولاً شامل دانشگاه‌های عمومی این کشور نمی‌شود و این دانشگاه‌ها به اعتباربخشی دولتی نیازی ندارند، این در حالی است که دانشگاه‌های خصوصی در مجموع تحت نظارت شورای آموزش دولت کانادا عمل می‌کنند.

چه نوع مهارت زبانی برای اخذ پذیرش از یک مؤسسه‌ی آموزش عالی کانادایی لازم است؟

در دانشگاه‌های آمریکایی معمولاً تافل (آزمون زبان انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی) رایج‌ترین مدرک برای اثبات مهارت زبانی دانشجو به حساب می‌آید. در حالی که امتیاز آزمون آیلتس (سیستم آزمون بین‌المللی زبان انگلیسی) رایج‌ترین مدرک زبانی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا است. اما اغلب دانشگاه‌ها هر دو آزمون را به عنوان مدرکی دال بر مهارت متقاضی در زبان انگلیسی می‌پذیرند. شما می‌توانید در آزمون‌های تافل و آیلتس در مراکز آزمون سراسر جهان شرکت کنید.

 آیا دانشجویان بین المللی علاقمند به ادامه تحصیل در یک مؤسسه‌ی آموزش عالی کانادایی به مدارک دیگری نیز نیاز خواهند داشت؟

لازم است دانشجویان بین‌المللی یک مقاله و انگیزه‌نامه‌ی شخصی خود در ارتباط با دلایل انتخاب رشته‌ی تحصیلی مورد نظر را همراه با اسناد و مدارکی که تجربه‌ی کاری مرتبط با رشته‌ی انتخابی خود (در صورت وجود) را نشان می‌دهند، تا تاریخی که دانشگاه تعیین کرده است، ارسال کنند. البته مدارکی نظیر نامه‌های معرفی، گواهی‌های فعالیت‌های فوق برنامه و سایر مهارت‌ها نیز همیشه یک امتیاز به حساب می‌آیند و بسیار ارزشمند هستند.

 آیا اخذ پذیرش از مؤسسات آموزش عالی کانادا صرفاً براساس رقابت بین متقاضیان صورت می‌گیرد؟

برای اینکه در یک مؤسسه‌ی آموزش عالی کانادا پذیرفته شوید، باید مدارک مورد نیاز پذیرش در آن مؤسسه را داشته باشید. در این مورد تفاوتی بین دوره‌ی کارشناسی یا کارشناسی ارشد وجود ندارد. باید توجه داشته باشید که رقابت بین متقاضیان به رشته‌ی تحصیلی، برنامه‌ها و سایر عوامل مرتبط بستگی دارد و می‌تواند متفاوت باشد. البته لازم است یادآوری کنیم که رقابت بین متقاضیان رشته‌های تخصصی از قبیل پزشکی و مهندسی و همچنین هنرهای کاربردی(مانند هنر، موسیقی، ورزش) ، که یاز فراوانی به استعداد دارند، شدیدتر است.

برترین دانشگاه‌های کانادا کدامند؟

5 دانشگاه کانادایی در رتبه‌بندی ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان حضور دارند. اسامی این دانشگاه‌ها به قرار زیر است:

 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه مک مستر
 • دانشگاه آلبرتا

چگونه برای ادامه‌ی تحصیل در دانشگاه‌ها / کالج‌های کانادا اقدام کنیم؟

می‌توانید فرآیند اقدام خود را  که عبارت است از ارائه‌ی تمام اسناد و مدارک لازم و انجام سایر مراحل ضروری، از طریق آنلاین انجام دهید. شایان ذکر است که پاسخ نیز از طریق ایمیل برایتان ارسال خواهد شد.

آیا تسلط به هر دو زبان فرانسوی و انگلیسی برای اخذ پذیرش از مؤسسات آموزشی تحصیلات عالی کانادا ضروری است؟

اگر استان مورد نظر شما یکی از استان‌های انگلیسی‌زبان است، باید مدارک درخواست شده را به زبان انگلیسی ارائه دهید، اما در صورتی که به دنبال تحصیل در استان فرانسوی زبان هستید، لازم است مدرک تحصیلی‌تان را به زبان فرانسه ارائه کنید. البته همیشه استثناهایی وجود دارند.

 آیا ارائه‌ی مدرک کارشناسی ارشد برای شرکت در دوره‌ی دکتری یا کارشناسی ارشد مجدد ضروری است؟

اگرچه معمولاً مدرک لیسانس برای ادامه‌ی تحصیلات تکمیلی اجباری است، اما این موضوع همیشه صادق نیست. معمولاً تحصیلات تکمیلی بر پایه‌ی انجام تحقیق در مورد یک موضوع خاص است، و در صورتی که تمام دانش نظری و ادبی لازم حوزه‌ی مورد نظر را داشته باشید، نداشتن مدرک باعث نمی‌شود که صلاحیت لازم را برای گرفتن مدرک دکتری یا ارشد نداشته باشید. طبق روال متعارف، در برنامه‌ی تحصیلات تکمیلی یک سوپروایزر خواهید داشت که بر تمام فعالیت‌های شما نظارت خواهد کرد، علاوه بر این، سوپروایزر مسئولیت ارزیابی توانایی‌ها شما از طریق انجام مصاحبه و استفاده از سایر ابزارها را به عهده دارد. به این ترتیب صلاحیت شما برای رشته‌ی مورد نظر مورد سنجش قرار می‌گیرد.

شهریه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان خارجی به چه میزان است؟

از آنجایی که استان‌های کانادا به صورت جداگانه اداره می‌شوند، هزینه‌های تحصیل برای یک سال تحصیلی در سطح آموزش عالی، متفاوت است.

آیا در کانادا امکان استفاده از بورسیه‌ی تحصیلی برای دانشجویان بین المللی فراهم شده است؟

لازم است گفته شود که دریافت بورسیه‌ی تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی که مایل به تحصیل در کانادا هستند، دشوار است. دلیل این امر آن است که در مجموع فرصت‌های دریافت کمک هزینه‌ی تحصیلی از نهادهای سراسر جهان محدود هستند. با این حال، چند نوع بورسیه وجود دارند، که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

 چه گزینه‌هایی برای دریافت کمک هزینه‌ی تحصیلی در کانادا وجود دارند؟

چندین گزینه در دسترس هستند تا، بدون توجه به ملیت، در تأمین مالی تحصیلات به دانشجویان کمک شود. از سوی دیگر کانادا علاوه بر بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی، خدماتی از قبیل وام‌های دانشجویی، وام بانکی یا خط اعتباری را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است.

هزینه‌ی تحصیل در کدام یک از استان‌های کانادا برای دانشجویان خارجی پایین‌تر است؟

برای آگاهی خوانندگان از هزینه‌های تحصیل دانشجویان بین‌المللی در استان‌های مختلف کانادا، در ادامه شهریه‌های تحصیلی در هر کدام از استان‌های این کشور را فهرست کرده‌ایم:

استاندانشجویان دوره‌ی کارشناسیدانشجویان تحصیلات تکمیلی
نیوفاندلند، جزیره‌ی شاهزاده ادوارد، نوا اسکوشیا، نیو برانزویک7 هزار و 260 دلار، 7 هزار و 510 دلار، 8 هزار و 520 دلار، 12 هزار و 480 دلار1 هزار و 896 دلار تا 3 هزار و 549 دلار، 6 هزار و 100 دلار، 4 هزار و 329 تا 15 هزار دلار
کبک7 هزار و 63 تا 10 هزار و 720 دلار5 هزار و 610 تا 8 هزار و 465 دلار
انتاریو9 هزار و 168 تا 10 هزار و 518 دلار8 هزار و 268 تا 20 هزار دلار
مانیتوبا6 هزار و 900 تا 16 هزار و 204 دلار5 هزار و 432 تا 29 هزار دلار
ساسکاچوان4 هزار و 940 تا 6 هزار و 900 دلار3 هزار و 795 تا 9 هزار و 685  دلار
آلبرتا6 هزار و 293 تا 11 هزار و 78 دلار5 هزار و 298 تا 19 هزار و 200 دلار
بریتیش کلمبیا4 هزار 462 تا 15 هزار و 780 دلار2 هزار و 272 تا 17 و 499 دلار

 

هزینه‌ی زندگی برای یک دانشجوی بین‌المللی در کانادا به طور تقریبی چقدر است؟

در پایین برآورد تقریبی هزینه‌های زندگی و تحصیل یک سال هر دانشجوی بین‌المللی در کانادا ارائه شده است؛ در ضمن، هزینه‌های عمومی که هر دانشجو با آن مواجه می‌شود نیز بررسی شده است. همانطور که مشاهده می‌کنید، در کانادا نوع اقامت نقشی کلیدی در ارزیابی هزینه‌های دانشجویی ایفا می‌کند.

خدمات اقامتی                             7 هزار 300 تا 14 هزار دلار

خوراک                                        3 و 600 دلار

پوشاک                                       1 هزار و 200 تا 2 هزار دلار

حمل و نقل عمومی                      1 هزار 272 دلار (106 دلار در ماه)

هزینه‌های متفرقه                        1 هزار و 200 تا 2 هزار 400 دلار

کتاب‌ها و لوازم و ابزار                    1 هزار دلار

برنامه‌ی بیمه‌ی درمانی دانشگاه     684 دلار (از سپتامبر 2013)

جمع کل                                    16 هزار و 656 تا 26 و 856 دلار

 

برای درخواست ویزای دانشجویی کانادا چه مدارکی لازم است؟

به طور کلی متقاضیان به مدارک زیر نیاز دارند:

 • مدرک پذیرش و ثبت‌نام در یکی از مؤسسات علمی معتبر در کانادا؛
 • مدرک معتبر گذرنامه / مسافرتی و ارائه‌ی مدرک حمایت مالی؛
 • ارتباط متقاضی با کشور زادگاه و شواهدی مبنی بر اینکه پس از پایان تحصیلات کانادا را ترک خواهند کرد.

علاوه بر این، دانشجویان باید مدرکی را ارائه دهند که نشان دهد هیچ گونه سابقه‌ی کیفری ندارند یا شرایط پزشکی و سلامتی آن‌ها در خطر نیست و در صورت نیاز آزمایش پزشکی را انجام دهند.

چه مدت باید منتظر بمانیم تا مجوز / ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنیم؟

زمانی که صرف فرآیند دریافت ویزا می‌شود، در هر کشوری متفاوت است. در واقع زمان دریافت ویزا به نوع درخواست ارسالی متقاضی و نیز مکانی بستگی دارد که درخواست مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌گیرد.

آیا می‌توانم در حین تحصیل در کانادا کار کنم؟

کار کردن در کانادا به عنوان یک دانشجو تنها در صورتی امکان‌پذیر است که برای دریافت مجوز کار اقدام کنید؛ در غیر این صورت دانشجویان خارجی فقط در محوطه‌ی دانشگاه می‌توانند کار کنند.

اگر بخواهم در کانادا تحصیل کنم، به بیمه‌ی سلامت نیاز دارم؟

تمام دانشجویان بین‌المللی که در کانادا مشغول تحصیل هستند، باید بیمه‌ی درمانی داشته باشند.

از کجا می‌توانم بیمه‌ی درمانی را به عنوان یک دانشجوی بین المللی در کانادا خریداری کنم؟

معمولاً این معامله از طریق دانشگاه انتخابی دانشجو مورد بررسی قرار می‌گیرد و تمام امور به استان محل تحصیل مربوط است. ممکن است در برخی از استان‌ها، دانشجویان بین‌المللی مشمول برنامه‌ی بیمه‌ی سلامت عمومی نشوند، در این صورت باید بیمه‌ی سلامت خصوصی را خریداری نمایند.

هزینه‌ی بیمه‌ی سلامت برای یک دانشجوی خارجی در کانادا چقدر است؟

هزینه‌ی بیمه‌ی سلامت در هر استان متفاوت است، با این حال برآورد تقریبی پانصد دلار کانادا در سال خواهد بود.

دانشجویان بین‌المللی، که در کانادا تحصیل می‌کنند، برای کسب مجوز کار باید چه مدارکی را ارائه دهند؟

برای اینکه صلاحیت دریافت مجوز کار را داشته باشید، باید دارای مجوز معتبر تحصیلی باشید و به عنوان دانشجوی تمام وقت در یکی از مؤسسات آموزشی عالی معتبر کانادا ثبت‌نام کرده باشید. مؤسسات معتبر معمولاً شامل یک کالج یا دانشگاه عمومی، یا برنامه‌های مؤسسات خصوصی در سراسر کانادا است که به منظور اعطای مدرک برگزار می‌شوند.

 آیا می‌توانم در حین تحصیل، بدون مجوز کار، در کانادا کار کنم؟

در این مورد کانادا مکان بهتری برای دانشجویان بین‌المللی است. مشاغل کوچکی برای دانشجویانی که به طور کامل بر تحصیلات خود تمرکز کرده‌اند، وجود دارند که به مجوز کار نیاز ندارند. اما توجه داشته باشید که پرداختی و حقوق این گونه مشاغل نسبتاً پایین است.

 چگونه می‌توانم مجوز اقامت در کانادا را دریافت کنم؟

برای دریافت مجوز تحصیلی باید در خارج از خاک کانادا درخواست دهید. برای این منظور لازم است به دفتر صدور ویزایی که مسئولیت کشور یا منطقه‌‌ی محل زندگی شما را به عهده دارد، مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که لازم است مدارک زیر را نیز همراه با فرم ویژه‌ی درخواست، که باید به صورت آنلاین دانلود کنید، ضمیمه کرده و به اداره‌ی مربوطه تحویل دهید.

 • نامه‌ی پذیرش از یک دانشگاه یا مؤسسه‌ی تحصیلات عالی کانادا
 • اثبات هویت شخص (شناسنامه، کارت ملی)
 • گواهی تمکن مالی که توانایی مادی شما برای اقامت در کانادا را اثبات کند

بودجه‌ای که باید برای تهیه‌ی مکان اقامت در کانادا در نظر بگیرم، تقریباً چقدر است؟

بودجه‌ی مورد نظر به منطقه‌ای که برای سکونت در نظر گرفته‌اید و همچنین نوع اقامتی که انتخاب کرده‌اید، بستگی خواهد داشت. باید توجه داشته باشید که نکات فوق باعث تغییر هزینه‌ی اقامت شما در کانادا می‌شوند؛ به هر حال، می‌توان گفت که هزینه‌ی تأمین مکان سکونت در کانادا به صورت تقریبی 7 هزار و 300 تا 14 هزار دلار در سال است.

سبک زندگی معمولی کانادایی‌ها چگونه است؟

برای اکثر کسانی که پیش از این هیچ وقت به کانادا نرفته‌اند، معمولاً طبیعت این کشور به عنوان جواهری پرارزش خود را نمایش می‌دهد – مناظر زیبا، کوه‌های چشمگیر و جنگل‌های ترسناک تجربه‌ی ایده‌آلی را برای فرد می‌آفرینند. در سوی دیگر این طبیعت وحشی، فرد خواهد فهمید که در واقع کانادا روحیه‌های متعدد و سبک‌های گوناگونی را نیز در خود جای داده است. باید یادآوری کرد که کانادایی‌ها برخوردی جسور، صریح و شفاف با مهاجران حاضر در این کشور دارند.

آیا جایگزینی برای اقامت کوتاه مدت در کانادا وجود دارد؟

زمانی که به کانادا می‌رسید، خواهید دید که هتل‌های متعددی در این کشور وجود دارند، که می‌توانید برای اقامت کوتاه مدت خود مورد استفاده قرار دهید. البته علی‌رغم هتل‌های گران قیمت، می‌توانید از مهمان‌ خانه‌های عالی موجود در شهرهای بزرگ و کوچک کانادا نیز استفاده کنید؛ در این صورت به بودجه‌ی کم‌تری نیاز خواهید داشت. گزینه‌ی دیگری که می‌توانید به منظور اقامت کوتاه مدت استفاده کنید، مکان‌هایی در کانادا است که تختخواب و صبحانه را در اختیار مسافران قرار می‌دهند.

مزایای اقامت خصوصی در کانادا چیست؟

اجاره کردن یک مکان خصوصی برای دانشجویان، که ساکت بودن محل زندگی و صمیمیت برای آن‌ها مهم است، گزینه‌ی بهتری است. اجاره‌ بهای منازل و آپارتمان در کانادا با توجه به موقعیت، کیفیت و در دسترس بودن ملک، بسیار متفاوت است. در صورتی که بتوانید به تنهایی در یک آپارتمان زندگی کنید، گزینه‌ی کاملاً لوکسی را انتخاب کرده‌اید؛ به همین دلیل دانشجویان تمایل دارند تا به صورت گروهی یک مکان را اجاره کنند و به این صورت هزینه‌ها را پایین نگه دارند.

معایب امکانات دانشگاه کانادا چیست؟

خوابگاه‌های دانشجویان معمولاً ساختمان‌های قدیمی دانشگاه‌ها هستند و برخی اوقات حتی به درستی مبله نمی‌شوند. همچنین، در خوابگاه دانشگاه‌ها تمام امکانات رفاهی (حمام، آشپزخانه، سالن مطالعه) مشترک هستند و در آن‌ها محدودیت رفت و آمد وجود دارد.

در کانادا در چه شرایطی صاحبخانه می‌تواند مستأجر را از خانه بیرون اندازد؟

در صورتی که مستأجر از تعداد زیادی از قوانین پیروی نکند، صاحب خانه اقدام کرده و اخطاریه‌ی تخلیه‌ی خانه به او فرستاده خواهد شد:

 • اجاره را به طور کامل پرداخت نکند،
 • اجاره ‌بها را دیر و با اصرار صاحبخانه پرداخت کند،
 • باعث آسیب به ملک اجاره‌ای شود،
 • در ملک فعالیت غیرقانونی انجام دهد،
 • امنیت اجتماعی دیگران را به مخاطره اندازد،
 • از مزاحمت ایجاد کردن برای سایر مستأجران و صاحبخانه لذت ببرد،
 • به افراد زیادی اجازه دهد که در واحد اجاره شده زندگی کنند (ازدحام بیش از حد افراد)،
 • درآمد داشتن (کار خانگی) در خانه‌ را گزارش ندهد.

مواردی وجود دارد که در آن صاحبخانه می‌تواند از رفتار خطرناک یک حیوان خانگی نسبت به اجتماع عصبانی شود و با اخطاریه‌ی تخلیه با رفتار مستاجر برخورد کند.

 به عنوان یک دانشجوی خارجی در کانادا در چه نوع مشاغلی می‌توانم کار پیدا کنم؟

دانشجویان خارجی معمولاً به مشاغل نیمه وقت، مانند تمیز کردن، متصدی بار، کار داوطلبانه و یا انواع خدمات درمانی مشغول می‌شوند. می‌توانید با جست‌وجو در اینترنت اطلاعات بیشتری در مورد فرصت‌های شغلی موجود در کانادا به دست آورید.

آیا می‌توانم برای کسب تجربه‌ی کاری و مسافرت به کانادا بروم؟

هر سال به محبوبیت مسافرت و کار در خارج از کشور بیش از بیش افزوده می‌شود و هزاران جوان در سراسر جهان درگیر چنین تجربه‌ی خردمندانه‌ای می‌شوند‌. با توجه به تعداد زیادی از مهاجرانی که به کانادا سفر می‌کنند، به نظر می‌رسد که این کشور رازی را در خود نهفته داشته باشد، رازی که اشتیاق جوانان خارجی را برانگیخته و آن‌ها را به خود جلب می‌کند.

آیا امکان دریافت شهروندی کانادا برای دانشجویان بین‌المللی که در این کشور مشغول تحصیل هستند، وجود دارد؟

اگر قصد دارید شهروندی کشور کانادا را به دست آورید، چندین راه برای انجام این مهم وجود دارد. خبر خوب این است که در صورتی که در کانادا هستید، در اغلب موارد، ضرورتی برای ترک خاک کانادا وجود نخواهد داشت. اما دریافت شهروندی کانادا به مدارک و شرایط خاصی نیاز دارد، که باید برای کسب اطلاعات بیشتر در اینترنت جست‌وجو کنید.

آیا در صورتی که سابقه‌ی کیفری قبلی داشته باشم، واجد شرایط کار و برنامه‌ی سفر به کانادا خواهم بود؟

سابقه‌ی کیفری قبلی می‌تواند تأثیرات فراوانی در فرآیند صدور ویزا داشته باشد، که البته به شدت عمل و مدت زمانی که از آن می‌گذرد نیز بستگی دارد.

شرایط کار کردن به عنوان پرستار بچه در کانادا چگونه است؟

برای کار به عنوان پرستار بچه در کانادا باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • واجد شرایط ویزای کار در کانادا باشید؛
 • دارای مدرک برای عدم وجود سوابق کیفری و بیمه سلامت باشید؛
 • تجربه مراقبت از کودک را داشته باشید؛
 • دست کم برای یک سال در دسترس باشید.

شرایط استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی در استان‌های کانادا چگونه است؟

اکثر شهرها و به ویژه شهرهای بزرگ کانادا دارای سیستم حمل و نقل عمومی کارآمدی هستند و همچنین مسیرهای دوچرخه‌سواری مطلوبی در مناطق شهری ایجاد شده‌اند. شایان ذکر است که تعداد زیادی از اتوبوس‌های شهری شبکه‌ی اصلی حمل و نقل برای مناطق شهری این کشور را پوشش می‌دهند، اما سایر وسایل حمل و نقل نیز در دسترس هستند. به عنوان مثال، سیستم حمل و نقل از طریق مترو در تورنتو و مونترال فراهم شده و در ونکوور شهروندان از قطار هوایی استفاده می‌کنند، در حالی که در اوتاوا سیستم اُ‌‌-‌ترین برای راحتی رفت و آمد شهروندان فراهم شده است. قیمت‌های حمل و نقل در شهرهای مختلف کانادا را می‌توان معقول دانست و بلیط‌‌های ترانزیت و مسیرهای ترانزیت از انعطاف مناسبی برخورداند و می‌توانید برای سفرهای ماهانه، روزانه یا چند روزه به راحتی از آن‌ها استفاده نمایید.

 آیا می‌توانم در استان فرانسوی زبان کبک به زبان انگلیسی  ادامه تحصیل دهم؟

بله، مطمئناً می‌توانید. در این استان چندین دانشگاه وجود دارند که زبان انگلیسی را به عنوان زبان اصلی تدریس به کار می‌گیرند.

آیا اگر به زبان انگلیسی مسلط نباشم، برای کار در کانادا با مشکل مواجه می‌شوم؟

این امر به نوع کاری بستگی دارد که انجام می دهید. با این حال، توصیه می‌شود که اگر قصد انجام کار در کانادا را دارید، وقت کافی را به بهبود مهارت‌های زبان انگلیسی‌تان اختصاص دهید.

اگر به زبان فرانسه مسلط نباشم، آیا می‌توانم در کانادا کار کنم؟

باید یادآوری کنیم که این امر نیز به استانی بستگی دارد که در آن زندگی می‌کنید؛ اگر به زبان انگلیسی مسلط باشید، در اقامت و کار در استان‌های انگلیسی یا حتی فرانسه زبان با هیچ مشکلی مواجه نخواهید شد، با این حال در هنگام برقراری ارتباط با مردم با مشکلاتی مواجه خواهید شد.

آیا برای درآمدم در کانادا باید مالیات پرداخت کنم؟

البته، بر اساس میزان درآمدتان باید مالیات پرداخت کنید.

 اگر بخواهم در کانادا کار کنم، پول نقد دریافت می‌کنم یا به حساب بانکی نیاز دارم؟

به طور معمول اولین کاری که باید قبل از پیدا کردن شغل انجام دهید، باز کردن حساب بانکی و خریدن شماره تلفنی است که نشان می‌دهد پرداخت حقوق‌تان از طریق انتقالات بانکی امکان‌پذیر است. با این حال، ممکن است برای برخی از انواع مشاغل امکان دریافت روزانه‌ی حقوق و مزایای‌تان وجود داشته باشد.

 


جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در کانادا، مطالب زیر را بخوانید:

ویزای کانادا
راهنمای یافتن شغل در کانادا
بهترین شهرهای دانشجویی کانادا
لیست دانشگاه‌های کانادا
مقرون به صرفه‌ترین شهرهای کانادا برای زندگی
19 بورسیه‌ تحصیلی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی
چگونگی بودجه بندی هزینه ها برای تحصیل در کانادا
سیستم آموزشی کانادا
سیستم جامع رتبه بندی کانادا
بهترین دانشگاه های کانادا
نحوه‌ی اخذ ویزای تحصیلی کانادا در سال 2019
مدارک لازم برای ویزای دانشجویی کانادا
اقامت کانادا بعد از تحصیل


 

1+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button