سیاست‌های ویزا و مهاجرت به کانادا

هر ساله هزاران دانشجو تصمیم می‌گیرند که با شور و اشتیاق تحصیلات خود را در کانادا ادامه دهند. حال ممکن است این دانشجویان تصمیم داشته باشند که در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد به تحصیل بپردازند. کانادا در زمینه‌ی تحصیلی در سراسر جهان به شهرت و معروفیت ویژه‌ای رسیده است و در حال حاضر یکی از یکی از جذاب‌ترین مقاصد برای تحصیل دانشجویان خارجی محسوب می‌شود.

کانادا از جمله کشورهایی است که کیفیت آموزش‌های دانشگاهی آن منحصربه‌فرد و تک است و امکان کار حین تحصیل و حتی بعد از آن وجود دارد. همین دلایل باعث می‌شود که این کشور به یک مزیت رقابتی دست پیدا کند و نسبت به سایر رقبای خود برتری ویژه‌ای داشته باشد. همچنین گزینه‌های مهاجرت برای اخذ اقامت دائم به روی دانشجویان بین‌المللی که بتوانند یک مقطع تحصیلی را در این کشور پشت سر بگذارند، باز است و می‌توانند هر گزینه‌ای را که بخواهند انتخاب کنند.

ویزای دانشجویی کانادا به دانشجویان خارجی این اجازه و امکان را می‌دهد که در دانشگاه‌ها و کالج‌های این کشور که از کلاس جهانی برخوردار است، به تحصیلات خود ادامه دهند. کانادا هر سال نزدیک به 100000 دانشجوی خارجی را می‌پذیرد و این عدد واقعاً بالاست. کانادا برای تحصیل به زبان انگلیسی یا فرانسوی به عنوان یک نهاد دوزبانه در سراسر دنیا شناخته می‌شود. بسیاری از دانشجویان در سراسر جهان به دیده‌ی تحسین به این کشور می‌نگرند و آن را به سبب ارتقای علم و دانش در دنیا ستایش می‌کنند.

ویزای دانشجویی به افراد خارجی اجازه می‌دهد مطالعات خود را به صورت دانشگاهی یا کاری در کانادا ادامه دهند. این ادامه تحصیلات باعث می‌شود که:

 • از تبادل فرهنگی متقابل برخوردار شوند؛
 • دانش و علم خود را گسترش و توسعه دهند؛
 • می‌توانند با حضور در مدارس و کلاس‌های درس چند وجهی به مهارت‌های گوناگونی دست یابند.

در صورتی که فردی بخواهد به ویزای دانشجویی کانادا دست پیدا کند، باید اثبات کند که توسط سیستم آموزش عالی کانادا پذیرفته شده است و قصد دارد برای تحصیل وارد این کشور شود. همچنین باید این فرد نشان دهد که پول کافی را برای پشتیبانی مالی از خودش در طول دوران تحصیل دارد. این فرد باید در کشور محل زندگی خودش چیزی داشته باشد که انتظار او را بکشد تا وقتی که از درس و دانشگاه فارغ شد، بتواند به کشور خودش برگردد و آن مسئله را پیگیری کند.

به محض این‌که فردی ویزای دانشجویی را دریافت کرد، لازم است که مدرک کیفیت کانادا را بگیرد. همچنین می‌تواند به یک فرصت شغلی دائمی ویژه‌ی کارشناسی ارشد نیز دست پیدا کند که این فرصت‌ها در کانادا وجود دارد و فرد می‌تواند از آن‌ها بهره‌مند شود.

الزامات و شرایط ویزای دانشجویی

ویزای دانشجویی کانادا در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌گیرد و به آن‌ها کمک می‌کند که بتوانند در موسسات آموزشی مناسب و واجد شرایط این کشور تحصیل کنند. الزامات و شرایط اخذ ویزای دانشجویی بسته به میزان و سطح تحصیلات، پیش‌زمینه‌ی آموزشی و آکادمیک متقاضی و کشور محل شهروندی وی متفاوت است.

به صورت کلی و عمومی متقاضیان باید موارد زیر را داشته باشند:

 • مدارک مربوط به پذیرش و ثبت نام در یک موسسه‌ی آموزشی معتبر و قابل قبول در کانادا؛
 • داشتن اسناد مسافرتی یا گذرنامه‌ی معتبر و مدارک مربوط به پشتیبانی مالی؛
 • وابستگی عاطفی به کشور محل زندگی خود و داشتن شواهد لازم برای خدمت به کشور خود و ترک کردن کانادا پس از پایان تحصیلات.

همچنین لازم است که دانشجو هیچ‌گونه سابقه‌ی کیفری یا شرایط پزشکی و بیماری خاص نداشته باشد. برای بررسی این موارد و در صورت لزوم، دانشجو باید تحت آزمایش‌های پزشکی قرار گیرد.

مجوز تحصیل

قبل از این‌که بخواهید وارد کانادا شوید و در یک موسسه‌ی آموزشی ثبت نام کنید، فارغ از نوع آن موسسه و نوع تحصیل حرفه‌ای در دانشگاه، کالج و غیره، باید مجوز تحصیل (مجوز اقامت) دریافت کنید. البته در مورد این قانون استثناءهایی هم وجود دارد. به عنوان مثال، اگر تصمیم دارید که در یک دوره یا برنامه‌ی آموزشی کوتاه مدت شش‌ماهه یا کمتر شرکت کنید، نیازی به اخذ مجور تحصیل ندارید.

در صورتی که قصد دارید در یک دوره‌ی آموزشی شرکت کنید که طول مدت آن دوره بیش از شش ماه است، اخذ مجوز تحصیل قبل از ورود به کانادا الزامی است. کاری که باید انجام دهید، این است که قبل از این‌که وارد کشور کانادا شوید، برای دریافت مجوز تحصیل درخواست دهید. باید این درخواست را در اداره‌ی گذرنامه‌ای که در کشور یا محل زندگی شما قرار دارد، ثبت کنید.

لازم است که همراه با درخواستی که برای مجوز مذکور ثبت می‌کنید، مدارک زیر را هم به درخواست خود پیوست کنید:

 • نامه‌ی پذیرش؛
 • مدارک شناسایی؛
 • مدارکی دال بر وجود منابع مالی کافی برای اقامت در کانادا.

مجوز کار

اکثر دانشجویان بین‌المللی که وارد کانادا می‌شوند، هزینه‌هایی دارند که این هزینه‌ها از طریق جوایز، کمک هزینه‌ها و بورس‌های تحصیلی جبران می‌شود. این جوایز و امتیازها به صورت رقابتی به دست می‌آیند. البته ممکن است همیشه به این شکل نباشد. به محض این‌که بتوانید ویزای دانشجویی خود را دریافت کنید، می‌توانید در محیط دانشگاهی مشغول به کار شوید و در حین سال تحصیلی همزمان با درس خود، کار هم بکنید و با کسب درآمد هزینه‌های تحصیل مانند شهریه و سایر هزینه‌های شخصی خود را بپردازید.

وقتی در این کشور فارغ‌التحصیل شدید، می‌توانید برای اخذ ویزای کار پس از تحصیل در کانادا اقدام کنید. ویزای مذکور به شما این امکان را می‌دهد که سه سال دیگر هم در این کشور بمانید و به کار و تحصیل بپردازید. بعد از آن، می‌توانید برای گرفتن مجوز اقامت دائم کانادا هم اقدام کنید. اگر موفق شوید که این مجوز را بگیرید، می‌توانید تا ابدالدهر در این کشور کار و زندگی کنید و از مزایا و محاسن بی‌نظیر آن بهره‌مند شوید.

به علاوه دانشجویان این توانایی را دارند که پس از گذشت شش ماه، برای اخذ ویزای کار خارج از دانشگاه اقدام کنند. برای کار در محیطی خارج از دانشگاه، لازم است که مجوز کار داشته باشید. مجوز کار به دانشجو این اجازه را می‌دهد که حین کلاس‌های دانشگاه به صورت پاره‌وقت (20 ساعت در هفته) و در طول تعطیلات دانشگاهی مانند تعطیلات زمستان، بهار و تابستان به صورت تمام‌وقت کار کند.

دانشجو می‌تواند در هر زمینه و رشته‌ای که علاقه دارد، کار کند و هیچ‌گونه محدودیتی از طرف قانون برای وی در نظر گرفته نشده است. او می‌تواند هر زمانی که صلاح دید، کارش را عوض کند. بسیاری از مواقع دانشجویان به دلیل این‌که کار خود را دوست ندارند، آن را تغییر می‌دهند.

برای این‌که صلاحیت اخذ مجوز کار را کسب کنید، باید یک مجوز تحصیلی معتبر داشته باشید. شما باید حتما دانشجوی تمام‌وقت یکی از موسسات آموزش عالی در کانادا باشید و مدارک دال بر این موضوع را هم باید ارائه دهید. موسسات معتبر و شناخته‌شده معمولا کالج یا دانشگاه دولتی یا برنامه‌های تحصیلات تکمیلی هستند که از طرف موسسات خصوصی موجود در سراسر کاناداچ ارائه می‌شوند.

شهروندی کانادا

در صورتی که قصد دارید کانادا را به منزل ابدی و همیشگی خود تبدیل کنید، چندین راه وجود دارد. در اکثر موارد با گرفتن مجوز شهروندی، دیگر نیازی به ترک کانادا نیست. برای این‌که فردی بتواند واجد شرایط اخذ مجوز شهروندی کانادا شود، باید اثبات کند که شرایط زیر را دارد:

سن

فرد در هنگام اقدام جهت اخذ شهروندی کانادا باید حداقل 18 سال داشته باشد.

بودن در وضعیت اقامت دائم

فرد باید مجوز اقامت دائم کانادا را داشته باشد تا بتواند از طریق آن برای اخذ شهروندی اقدام کند. به هیچ عنوان نباید در مورد داشتن اقامت دائم کانادا مشکلی داشته باشید؛ این جمله بدین معناست:

 • نباید مشکلات مهاجرتی یا موارد کلاهبرداری داشته باشید؛
 • نباید تحت دستور حذف و اخراج از کانادا باشید.

زمان زندگی در کانادا

برای اخذ شهروندی کانادا، باید حداقل سه سال از چهار سال گذشته را در کانادا زندگی کرده باشید. زمان اقامت شما در کانادا از وقتی محاسبه می‌شود که مجوز اقامت دائم کانادا را دریافت کرده باشید.

قابلیت‌های زبانی

کانادا دو زبان رسمی دارد. مردم این کشور به دو زبان انگلیسی و فرانسوی صحبت می‌کنند. در صورتی که فردی بخواهد شهروند رسمی کانادا شود، باید اثبات کند دانش کافی را از یکی از زبان‌های مذکور دارد.

پیشینه‌ی کیفری (سوء سابقه)

در صورتی که یکی از مشکلات زیر را داشته باشید، نمی‌توانید شهروند کانادا شوید:

 • سه سال قبل از اقدام جهت اخذ شهروندی، به جرایم کیفری و قابل تعقیب یا مواردی که در قانون شهروندی جرم شناخته می‌شود، محکوم شده باشید؛
 • در حال حاضر متهم به جرایم قانون شهروندی باشید؛
 • در حال حاضر زندانی یا در مرحله‌ی آزادی مشروط باشید؛
 • دستور حذف یا اخراجتان از کانادا صادر شده باشد؛
 • به جرایم جنگی یا جنایت علیه بشریت محکوم شده باشید یا در مرحله‌ی تحقیقات برای اثبات جرم باشید؛
 • مجوز شهروندی کانادا در پنج سال گذشته از شما گرفته شده باشد.

چقدر کانادا را می‌شناسید و با آن آشنا هستید

برای این‌که بتوانید شهروندی کانادا را بگیرید، باید با حقوق، مسئولیت‌ها و امتیازهای شهروندی کانادا آشنا باشید. با شهروندی این کشور، می‌توانید در انتخابات شرکت کنید، رأی بدهید و همچنین باید از تمامی قوانین این کشور پیروی نمایید. همچنین باید شناخت کافی و مناسب از موارد زیر داشته باشید:

 • تاریخ کانادا؛
 • ارزش‌های حاکم بر این کشور؛
 • موسسات و نهادهای کانادایی؛
 • نمادها.

 

در صورتی که مایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت تحصیلی به استرالیا هستید، مطالب زیر را دنبال کنید:

مقرون به صرفه‌ترین شهرهای کانادا برای زندگی
19 بورسیه‌ تحصیلی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی
چگونگی بودجه بندی هزینه ها برای تحصیل در کانادا
سیستم آموزشی کانادا
مهاجرت به کانادا
بهترین دانشگاه های کانادا
نحوه‌ی اخذ ویزای تحصیلی کانادا در سال 2019
مدارک لازم برای ویزای دانشجویی کانادا
اقامت کانادا بعد از تحصیللیست دانشگاه‌های کانادا

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button

+


x