سیستم آموزشی کانادا

کانادا خانه‌ی تعدادی از مراکز آموزش عالی جهان است. سیستم آموزش عمومی کانادا  هم قوی است و هم بودجه خوبی دارد. این سیستم عمدتاً به صورت استانی اداره می‌شود و بنابراین بعضی از جنبه‌های آن بین استان‌ها تفاوت دارد. اگرچه، چون سیستم آموزشی تحت نظارت دولت فدرال است، استانداردهای آموزشی در سطح بالایی در سراسر کشور رعایت می‌شود.

کانادا یکی از تحصیل کرده‌ترین کشورهای دنیا است. به ‌صورتی که در سال 2015، 90 درصد از افراد بین 25 تا 64 سال حداقل مدرک اتمام دبیرستان را داشته و 66 درصد یک مدرک دانشگاهی داشتند. هر دوی این آمار بالاتر از میانگین OCED هست; به ترتیب 78 درصد و 40 درصد.

در کشور کانادا هر دو سیستم آموزشی دولتی و خصوصی وجود دارد. دولت کانادا به طور عمده کمک هزینه‌ی تحصیلات از مهد کودک تا دانشگاه را تأمین می‌کند و تقریباً 6 درصد از تولید ناخالص ملی را در آموزش و پرورش صرف می‌کند.  این بدان معناست که کانادا بیشتر از میانگین کشورهای OCED برای تحصیل هزینه می‌کند.

به‌طور‌کلی سیستم آموزشی به 3 دوره تقسیم می شود:

دوره‌ی ابتدایی (primary)، دوره‌ی دوم/ متوسطه (secondary)، دوره‌ی پس از متوسطه/ دانشگاه (post-secondary)

سیستم آموزشی خصوصی و سایر مدارس مثل مدارس مذهبی هم به همین شیوه هستند.

تحصیل در کانادا برای کودکان زمانی آغاز می‌شود که آن‌ها 5 سالگی‌شان تمام شود. (به جز انتاریو و کبک که کودکان باید زودتر شروع به تحصیل کنند). براساس قوانین هر استان مهد کودک می‌تواند اختیاری باشد. جدول زیر سن کودکان برای حضور در مدرسه را نشان می‌دهد. توجه داشته باشید که شرایط ممکن است برای موسسات مختلف تفاوت داشته ‌باشد و این در کانادا قانونی است.

 

استانسن تحصیلات اجباری
Alberta16-6
British Columbia16-6
Manitoba18-7
New Brunswick18-5
Newfoundland16-6
Northwest Territories18-5
Nova Scotia16-5
Ontario18-6
Prince Edward Island16-5
Quebec16-6
Saskatchewan16-7
Yukon16-6

 

1.1-تحصیلات دوره‌ی ابتدایی

تحصیلات دوره‌ی ابتدایی که به‌عنوان مدرسه ابتدایی نیز شناخته می‌شود، از مهد کودک و یا کلاس اول (سنین 6 تا 7 سالگی) شروع شده و تا کلاس هشتم (سنین 13 تا 14 سالگی) ادامه می‌یابد. سال تحصیلی معمولاً از ماه سپتامبر تا ژوئن بعدی اجرا می‌شود.

1.2-تحصیلات دوره‌ی دوم

تخصیلات دوره‌ی دوم که هم‌چنین به‌عنوان دبیرستان شناخته می‌شود، از کلاس نهم (14 تا 15 سالگی) شروع شده و تا کلاس دوازدهم یا بیشتر ادامه پیدا می‌کند. در کبک دانش‌آموزان تا 16 سالگی در دبیرستان می‌مانند. بعد از آن، آن‌ها ممکن است در CEGEP ادامه تحصیل دهند. CEGEP یک دانشکده‌ی دو ساله است که به صورت دولتی تأمین مالی می‌شود تا دانشجویان بتوانند دیپلم آمادگی دانشگاه یا دیپلم حرفه‌ای را بگیرند.

1.3-تحصیلات پس از متوسطه (دانشگاهی)

کانادا دارای شبکه‌ی وسیعی از کالج‌ها و دانشگاه‌ها است، که تعدادی از بهترین سیستم‌های آموزشی  بعد از دوره‌ی متوسطه را در سراسر جهان ارائه می‌کنند.

کانادا دارای بسیاری از برنامه‌های دانشگاهی شناخته شده‌ی بین المللی است که در مناطق شهری و روستایی سراسر کشور واقع شده‌ا‌ند. مدارک تحصیلی که از دانشگاه‌های کانادا دریافت می‌شود، معادل مدارک سایر دانشگاه‌ها در سراسر جهان است. سال تحصیلی در دانشگاه از سپتامبر شروع شده و تا آوریل و یا می ادامه دارد و از دو نیمه یا ترم تشکیل می‌شود. بسیاری از آموزشگاه‌ها پیشنهاد می‌کنند که دانشجویان در ترم سوم یا ترم تابستانی نیز شرکت کنند. به طور کلی دانشجویان برنامه‌ی تحصیلی خود را می‌توانند از سپتامبر (در بیشتر موارد) و یا ژانویه شروع کنند.

برنامه‌های کالج در تمام طول سال می‌توانند اجرا شوند و دانش آموزان ممکن است در طول سال دوره‌های مختلفی را شروع کنند.

تحصیل به زبان انگلیسی و فرانسوی

دانشجویان بین المللی می‌توانند یکی از دو زبان رسمی کانادا را برای تحصیل انتخاب کنند. برخی از آموزشگاه‌ها ممکن است آموزش با هر دو زبان را داشته باشند، هرچند برای شرکت در هر سطحی در این دانشگاه‌ها نیازی نیست دانشجویان به هر دو زبان تسلط داشته باشند.

در بیشتر مناطق کانادا  زبان مدارس انگلیسی است. گرچه تحصیل به زبان فرانسه هم در سراسر کشور در دسترس است. علاوه بر زبان اصلی مدرسه، فرانسوی یا انگلیسی به عنوان زبان دوم از سنین ابتدایی آموزش داده می‌شود.

در کبک دانش‌آموزان باید وارد مدارس فرانسوی شده و تا  پایان دبیرستان  در آن تحصیل کنند. بعضی استثنائات وجود دارد که تحت آن کودک ممکن است گواهی ضرورت تحصیل به زبان انگلیسی را دریافت کند:

  • اگر مادر یا پدر فرزند شما در کانادا تحصیلات ابتدایی را به زبان انگلیسی گذرانده باشد،
  • اگر یک فرزند یا خواهر یا برادر فرزندی بخش عمده‌ای از دوره‌ی ابتدایی و متوسطه‌ی خود را به زبان انگلیسی در کانادا دریافت کرده ‌باشد (به شرطی که مادر یا پدر بچه شهروند کانادا باشند)؛
  • اگر مادر یا پدر فرزند پس از 26 اوت 1977 در مدرسه‌ای در کبک شرکت کرده باشند که در آن زمان واجد شرایط برای تحصیل به انگلیسی بوده‌اند (‌‌ به شرطی که مادر یا پدر بچه شهروند کانادا باشند).

علاوه بر این، کودکان که والدینشان به صورت موقت در کبک هستند (مثلا موقعیت کاری یا تحصیلی)، ممکن است در مدرسه‌ای به زبان انگلیسی شرکت کنند.

با این حال، به طور کلی، زمانی که مهاجران  به کانادا در کبک زندگی را شروع می‌کنند، فرزندان آن‌ها مجبور به حضور در مدرسه‌ی دولتی با زبان فرانسوی هستند. گرچه گزینه‌های تحصیلی خصوصی با زبان انگلیسی ممکن است در دسترس باشد.

 

در مورد تحصیل در کانادا بیشتر بخوانید:
کبک
ملزومات مهاجرت به کانادا
پایتخت کانادا
مهاجرت به کانادا
حقایقی درباره کانادا
بیمه سلامت در کانادا
استرالیا یا کانادا ؟ به کجا مهاجرت کنیم؟
بهترین دانشگاه های کانادا
نحوه‌ی اخذ ویزای تحصیلی کانادا در سال 2019
مدارک لازم برای ویزای دانشجویی کانادا
اقامت کانادا بعد از تحصیل

 

1+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button