سیستم مالیاتی کانادا به چه صورت است؟

“در جهان هیچ چیز قطعی نیست، جز مرگ و مالیات”. این جمله از بنجامین فرانکلین قطعا برای کشور کانادا صدق می کند. دولت کانادا بر پرداخت دقیق و به موقع مالیات تاکید دارد، زیرا مالیات درواقع بنیان اقتصادی این کشور و منبع اصلی ارائه ی خدمات به شهروندان و مهاجرین در این کشور است.دولت مالیات را از شهروندانش جمع کرده و آن را در قالب آموزش، سیستم خدمات درمانی رایگان، جاده ها و بزرگراه ها و بسیاری مزایای اجتماعی دیگر به آن ها باز می گرداند. البته تا پیش از جنگ جهانی اول، کانادا یک بهشت بدون مالیات بود! برخلاف امریکا و انگلیس، کانادا مفتخر بود به این که یک دولت فدرال بدون مالیات دارد، و این موضوع را باعث جذب نیروهای کار و متخصصین و سرمایه گذارانی می دانست که شدیدا به آن ها محتاج بود. به جای مالیات، درآمد دولت از طریق فروش منابع طبیعی و تعرفه های گمرکی بالا بر کالاهای وارداتی به دست می آمد. اما در سال 1917 وزیر امور مالی وقت کانادا، مالیات بر درآمد را برای پرداخت هزینه های جنگ وضع کرد. پس از پایان جنگ، دولت که یک منبع درآمد بسیار خوب پبدا کرده بود، سیستم اخذ مالیات را ادامه داد.

انواع مالیات در کانادا

مالیات فدرال در کانادا توسط “آژانس درآمد کانادا” یا CRA در هر استان (به جز کبک) جمع آوری می شود. در کانادا بیش از یک نوع مالیات وجود دارد که در زیر به برخی از آن ها می پردازیم

 • مالیات مواد مصرفی (مالیات کالا و خدمات یا GST) : این نوع از مالیات که بیشتر به عنوان مالیات فروش شناخته می شود، مالیات بر اقلامی است که خریداری می کنید، خواه خرید شما از یک فروشگاه لباس باید و یا غذا خوردن در رستوران. در کانادا وقتی چیزی می خرید و یا از خدماتی استفاده می کنید، این مبلغ خود به خود به هزینه ای که می پردازید اضافه می شود. البته این مبلغ عموما بر روی برچسب قیمت اضافه نشده است. برخی اقلام از این مالیات معاف هستند، مانند خوار و بار و مواد غذایی اصلی، داروهای تجویز شده توسط پزشک، اجاره، خدمات و وسایل مربوط به بهداشت و سلامت کودکان و خدمات پزشکی و دندان پزشکی. برخی اقلام نیز با “نرخ صفر” هستند. یعنی جزو اقلامی که مالیات به آن ها تعلق می گیرد دسته بندی شده اند، اما نرخ مالیات آن ها صفر درصد است. اقلامی مانند محصولات ماهیگیری، کشاورزی و دامی. نرخ مالیات کالا و خدمات که دولت فدرال دریافت می کند 5 درصد است، این مقدار در استان های محتلف متفاوت بوده و بین 6 درصد تا 9.975 درصد است.
 • مالیات بر ثروت: از جمله مواردی که در این دسته قرار می گیرند مالیات بر خانه و املاک است.
 • مالیات غیر مستقیم: این مالیات بر روی کالاهای خاص وضع می شود. مالیات ممکن است بر فروش یا تولید آن ها وضع شود. همچنین کالاهایی که به منظور فروش در کشورهایی خاص تولید می شوند نیز مشمول این مالیات هستند. به طور خاص این نوع از مالیات برروی سیگار و نوشیدنی های الکلی وضع می شود و هدف از آن بالا بردن قیمت و در نتیجه کمتر شدن مصرف این مواد است که خود باعث کاهش هزینه های درمانی در این کشور می گردد. همچنین لوازم مربوط به خودرو و سوخت و همینطور جواهرات نیز مشمول این نوع از مالیات هستند. این مالیات بر روی قیمت این کالا ها کشیده شده و در واقع افراد عموما نسبت به پرداخت آن آگاهی ندارند.
 • مالیات بر درآمد: تقریبا برای هر یک دلاری که در کانادا کسب می کنید، باید بخشی را برای دولت کنار بگذارید. مالیت بر درآمد بخش عمده ی درآمد سالانه ی دولت کانادا و دولت های استانی این کشور است. همه ی ساکنین کانادا باید سالانه فرم مالیات بر درآمد خود را تکمیل و ارسال نمایند. بر اساس تعریف CRA فردی “مقیم” کانادا محسوب می شود که وایستگی قابل توجهی در این کشور داشته باشد. این وابستگی می تواند داشتن اقامت دائم در کانادا و یا داشتن همسر یا عضو خانواده ی وابسته در کانادا باشد. داشتن مدارک کانادایی نیز می تواند به عنوان وابستگی قابل توجه باشد، مدارکی مانند شماره بیمه اجتماعی یا کارت بهداشت استانی و یا داشتن گواهینامه ای که آدرس شما در کانادا بر روی آن باشد. همچنین CRA ممکن است شما را یک “شهروند مفروض” بداند، در صورتی که در طول یک سال بیش از 183 روز را در کانادا باشید. و در صورتی که وابستگی های قابل توجهی به کشور دیگر و یا کشور اصلی خود داشته باشید، مقیم کانادا محسوب نمی شوید. در کانادا هر عضو خانواده که درآمد دارد، باید فرم مالیات بر درآمد مجزایی تکمیل نماید. برای مثال زن و شوهر باید فرم های جداگانه تکمیل کنند. اگر فرزند نوجوان آن ها از یک کار پاره وقت درآمدی داشته، او نیز باید فرم مخصوص خودش را تکمیل کند. درآمد ها و ورودی هایی هستند که مشمول مالیات بر درآمد نمی شوند. مانند هدایا، برنده شدن در لاتاری یا قمار و شرط بندی، مبالغ دریافتی از بیمه ی عمر، درآمد برخی از سازمان های بین المللی مانند سازمان ملل، حقوق بازنشستگی معلولین جنگی، برخی از حقوق بازنشستگی مانند بازنشستگان نظامی. بخش های زیر نیز جزو مالیات بر درآمد طبقه بندی می شوند.:
 • مالیات شرکت های کانادایی: شرکت ها و سازمان ها در کانادا باید بر اساس درآمد سالیانه ی خود مالیات پرداخت کنند. این مالیات پیش از تقسیم سود بین سهامداران شرکت کسر می شود. مقدار این مالیا بر اساس استان های مختلف و همچنین اندازه و نوع کسب و کار تفاوت دارد. هرچه شرکت یا سازمانی کوچک تر باشد مالیات کمتری می پردازد و بالعکس.
 • مالیات های فیش حقوقی: این مورد درواقع با بیمه ای که از فیش های حقوقی در ایران کسر می شود مشابهت دارد. به این معنا که در کانادا کارفرمایان علاوه بر مالیات شرکت ها که پرداخت می کنند، باید مالیات حقوق کارمندان خود را نیز بپردازند که این مالیات صرف بیمه ی بیکاری و حقوق بازنشستگی آن ها خواهد شد. البته این مالیات از پرداختی کارمندان کسر خواهد شد.
 • مالیات بین المللی: اگر کسب و کار شما در کشوری غیر از کانادا باشد اما درآمد خود را به کانادا منتقل کنید، باید مالیات آن را بپردازید. مگر آن که در کشور اول، یعنی جایی که کسب و کار شما در آن جا قرار دارد مالیات پرداخته باشید که در این صورت با توافقت دولت فدرال کانادا این مبلغ از مالیات شما کسر خواهد شد.

مالیات خانه و ملک در کانادا

این مالیات شبیه آن چیزی است که در ایران به نام عوارض نوسازی می پردازیم. با این تفاوت که مبلغ آن در کانادا بسیار زیادتر از ایران است. صاحبان املاک مسکونی، تجاری و صنعتی در کانادا باید سالانه درصدی از ارزش آن ملک را تحت عنوان مالیات ملک یا Property Tax به شهرداری بپردازند. این درصد توسط شورای شهر تعیین می شود و بنابراین مقدار آن در شهرهای مختلف متفاوت است. اکثز شهرداری ها این مالیات را در دو قسط دریافت می کنند، به این صورت که قسط اول در نیمه ی اول سال و به صورت علی الحساب دریافت می شود و قسط دوم در پایان سال و پس از محاسبه ی دقیق مالیات پرداخت خواهد شد. پرداخت نکردن این مالیات عواقب سنگینی از جمله مصادره و حراج ملک توسط شهرداری به دنبال دارد. اگر برای ملکی به بانک اقساط پرداخت می شود، بانک این گزینه را به شما می دهد که به همراه اقساط مالیات ملک را نیز از شما دریافت کرده و خود بانک به شهرداری بپردازد تا این بار از دوش شما برداشته شود و اطمینان یابید که هرگز به شهرداری بدهکار نخواهید بود. درواقع می توان گفت که شهرداری ها در دریافت مالیات ملک از بانک ها در دریافت اقساطشان بسیار سخت گیر تر هستند! البته این مالیات نیز مجددا صرف رفاه شهروندان خواهد شد. خدماتی از جمله پاک کردن برف از خیابان ها، جمع آوری زباله، نیروی انتظامی و آتش نشانی از محل این مالیات تامین بودجه می شوند. برای انتقال ملک نیز مالیاتی وجود دارد که درشدی از ارزش آن ملک است. البته در ایالت های آلبرتا و ساسکاچوان مالیات بر انتقال ملک وضع نمی شود. البته برخی از ایالت ها نیز برای افرادی که برای اولین بار خانه ای می خرند تخفیف های مالیاتی برای انتقال ملک در نظر می گیرند.

مالیات ماشین در کانادا

در کانادا چه ماشین نو بخرید و چه دست دوم، چه از به اصطلاح نمایشگاه ماشین خرید کنید و چه از شخص، به هرحال باید مالیات ماشین را پرداخت کنید. برای ماشین نو ممکن است لازم باشد مالیات کالا و خدمات، مالیت فروش استانی و یا ترکیبی از هر دو را پرداخت نمایید. اگر ماشین دست دوم را از به اصطلاح Dealer خریداری نمایید نیز همین مالیات ها به آن تعلق می گیرد. اگر از یک شخص ماشینی را خریداری کنید، مالیات خرده فروشی به آن تعلق می گیرد.

معافیت مالیاتی در کانادا

افراد، سازمان ها و اقلام و خدمات خاصی در کانادا مشمول پرداخت مالیات نمی شوند که در اینجا به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

افرادی که درآمد سالیانه ی آن ها کمتر از مقدار مشخصی باشد از پرداخت مالیات بر درآمد سالانه معاف هستند. برای مثال، اگر کمتر از 65 سال داشته، مجرد باشید و درآمد سالیانه ی شما کمتر از 12 هزار دلار باشد ممکن است نیازی به پرداخت مالیات نداشته باشید.

در بخش مالیات بر درآمد برخی از درآمد ها مشمول معافیت مالیاتی می شوند. از جمله:

 • اکثر مبالغی که از طریق بردن لاتاری به دست می آید
 • اکثر هدایا و ارثیه ها
 • پرداخت هایی که به خانواده های دارای فرزند می شود
 • مبالغی که از طریق بیمه ی عمر پرداخت می شود
 • پرداخت اتحادیه های برای اعتصاب ها
 • بورسیه های تحصیلی

درباره بورسیه تحصیلی کانادا بیشتر بدانید

همچنین شرکت ها و موسسات خیریه و غیر انتفاعی نیز مشمول برخی معافیت های مالیاتی خواهند شد. عموما شرکت هایی که برای سود مالی فعالیت نمی کنند و خدمات ارزشمندی به جامعه ارائه می دهند، من توانند تقاضای معفیت مالیاتی نمایند. در کانادا IRS باید با معافیت مالیاتی سازمان ها یا شرکت ها موافقت نماید. تحت این قوانین، موسسات رفاه اجتماعی، مدرسه ها، کالج ها، سازمان های کارگری، برخی کلوپ های اجتماعی، سازمان های نظامیان بازنشسته و سازمان هایی که تحقیقات ارزشمندی را انجام می دهند، میتوانند با موافقت IRS از پرداخت مالیات معاف شوند.

مالیات دانشجویان بین المللی

از آنجایی که سیستم مالیاتی کانادا براساس اقامت است و نه شهروندی، دانشجویان بین المللی ممکن است مشمول مالیات بر درآمد شوند. در صورتی که این دانشجویان منبع درآمدی در کانادا داشته باشند، مثلا به عنوان دستیار تدریس یا دستیار تحقیق، هرگونه کار پاره وقت دانشجویی تا سرمایه گذاری و درآمد ناشی از فعالیت های تجاری، باید مالیات بر درآمد خود را پرداخت نمایند. به طور کلی دانشجویان باید درآمدی که از خارج از کانادا به دست آن ها می رسد را نیز گزارش دهند. البته دانشجویان از کشورهایی که با کانادا توافقنامه مالیاتی دارند می توانند از پرداخت این مالیات معاف شوند.

نکات پایانی

سال مالی در کانادا در پایان ماه دسامبر پایان می پذیرد و افراد باید تا پایان ماه اوریل فرم های مالیاتی خود را تحویل دهند. در صورت تاخیر در ارائه ی این فرم ها نه تنها جریمه ای برای افراد تعیین می شود، بلکه باید بهره ی پولی که پرداخت نکرده اند را نیز بپردازند. شاید به نظر برسد در کانادا مبلغ مالیاتی که افراد به صورت روزانه و سالانه پرداخت می کنند بسیار بالا بوده و سیستم مالیاتی این کشور بیش از اندازه پیچیده است. کاملا صحیح است! اما شهروندان کانادا از این موضوع شکایتی ندارند. اولا برای حل معضل پیچیدگی محاسبه و پرداخت مالیات راه حل هایی وجود دارد. هم می توان از اپلیکیشن هایی که به این منظور طراحی شده اند کمک گرفت و هم می توان کل کار را به متخصصین و مشاورین مالیاتی سپرد. با پرداخت مبلغی ناچیز به این افراد هم می توانید از صحیح و دقیق بودن اظهارنامه مالیاتی خود مطمئن شوید و هم تا جای ممکن موارد معاف از مالیات از اظهارنامه ی شما کسر شده و مبلغ کمتری را به عنوان مالیات پرداخت خواهید کرد. در ضمن تمامی مالیاتی که افراد در کانادا پرداخت می کنند صرف رفاه و خدمات رسانی به آن ها خواهد شد. ممکن است مبلغ پرداختی بابت مالیات زیاد باشد، اما در عوض آرامش خاطر شهروندان نیز بیشتر است. برای کانادایی ها نگرانی از بابت هزینه های زندگی در زمان بازنشستگی معنا ندارد. یا اگر زمانی بیکار شدند، استرسی از بابت مسائل مالی نداشته و با دریافت بیمه ی بیکاری می توانند به دنبال شغل مطلوب خود باشند. و از همه مهم تر خدمات درمانی برای همه ی شهروندان در این کشور رایگان است. کانادایی ها با اطمینان از اینکه تمامی مالیاتی که می پردازند صرف آرامش و رفاه خودشان می شود، با فراغ بال اظهارنامه های مالیاتی خود را ارسال می کنند!

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست