شانس ویزای تحصیلی کانادا ، شروع زندگی جدید در کشوری توسعه یافته

تحصیل در خارج از کشور، مخصوصاً کشور‌های توسعه‌ یافته‌ همچون کانادا، یک آرزو محسوب می‌شود که می‌تواند درب‌های موفقیت را یکی پس از دیگری برای شما باز کند. بسیاری از افراد تمام تلاش خود را می‌کنند تا به جای پناهندگی، از روش‌های صحیح‌تر و ایمن‌تری برای مهاجرت استفاده کنند. یکی از رایج‌ترین انواع ویزا، ویزای تحصیلی است. اما باید بدانید که قرار نیست اخذ ویزای تحصیلی کشور پیشرفته‌ای مثل کانادا ساده باشد. متأسفانه بسیاری از کسانی که قصد اخذ ویزای تحصیلی کانادا را داشتند، با شکست مواجه شدند. اما قطعاً اگر معیار‌های قبول یا رد یک ویزای تحصیلی را بدانید، می‌توانید شانس بیشتری برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا داشته باشید. ما نیز قصد داریم تا اطلاعات جامعی را در حوزه‌ی دریافت ویزای تحصیلی کانادا به شما ارائه دهیم. با ما همراه شوید تا شانس ویزای تحصیلی کانادا خود را افزایش دهید.

شانس ویزای تحصیلی کانادا

شانس ویزای تحصیلی کانادا

چه معیار‌هایی در بالا بردن شانس ویزای تحصیلی کانادا دخیل هستند؟

افرادی که قصد ادامه‌ تحصیل در کشور‌های خارجی را دارند، باید از نظر مسئولین مهاجرت آن کشور، صلاحیت کافی را داشته باشند. در مورد کانادا، معیار‌های منحصر به فردی وجود دارند که شما باید با آن معیار‌ها مطابقت داشته باشید تا با درخواست ویزای تحصیلی شما موفقت شود. بر اساس آمار رسمی به دست آمده از دفاتر مختلف صدور ویزای تحصیلی کانادا، حدود 14 معیار مختلف باید در مورد هر متقاضی لحاظ شود. پس ما به شما این 14 مورد را معرفی می‌کنیم تا بلکه باعث افزایش شانس ویزای تحصیلی کانادا شما شود. این معیار‌ها شامل چنین مواردی هستند:

 1. زمان صدور تقاضای ویزای تحصیلی
 2. وضعیت مالی مناسب دانشجوی متقاضی
 3. سن متقاضی
 4. جنسیت متقاضی
 5. ثبات وضعیت سیاسی محل سکونت دانشجو
 6. زمان سپری شده از آخرین مدرک تحصیلی
 7. تطابق پیشینه‌ی دانشجو نسبت به برنامه‌ی انتخابی توسط او
 8. سطح تحصیلات دانشجو
 9. تسلط بر زبان انگلیسی
 10. داشتن یک برنامه‌ی درسی عالی (استادی پلن)
 11. بیعانۀ شهریه
 12. پرداخت شهریه
 13. رد شدن درخواست‌های قبلی برای اخذ ویزا
 14. سوابق مهاجرت دانشجو در صدور ویزا، حتی صدور ویزای تحصیلی، عوامل سیاسی نیز دخیل هستند. به همین دلیل، متقاضیان ساکن در کشور‌هایی که از نظر سیاسی دارای ثبات نیستند، اکثراً با مخالفت مواجه می‌شوند. البته باید بدانید که ایران جزء کشور‌های بی‌ثبات محسوب نمی‌شود.

در ادامه با توضیحات کامل در مورد هر یک از این موارد، شما را با جزئیاتی آشنا می‌کنیم که می‌توانند باعث افزایش شانس دریافت ویزای تحصیلی کانادا شما شوند.

آشنایی با پارامتر‌های مؤثر در اخذ ویزای تحصیلی کانادا

زمان صدور تقاضای ویزای تحصیلی

هر چقدر که یک دانشجو، سریع‌تر برای شرکت در یک برنامۀ درسی خارجی اقدام کند، شانس ویزای تحصیلی کانادای او بیشتر خواهد بود. مدرسه باید اعلام کند که دانش‌آموز به چه برنامه‌ای نیاز دارد. حال هر چقدر این کار سریع‌تر انجام شود، فرایند اخذ ویزا سریع‌تر خواهد بود. هر چقدر این کار را به تعویق بیاندازید، انجام مراحل نیز به تعویق خواهند افتاد و این به دلیل افزایش میزان درخواست صدور ویزای تحصیلی کانادا خواهد بود.

البته بسیاری از مدارس خارجی ابتدا کمی منتظر می‌مانند تا درخواست‌های بیشتری دریافت کنند. به این طریق آنها می‌توانند درخواست‌های مختلف تحصیلی را با هم مقایسه کنند و بهترین گزینه را برای تحصیل انتخاب نمایند. در این صورت حداقل نمرۀ قبولی در آن مدارس، افزایش پیدا خواهد کرد.

بر طبق آمار به دست آمده، دفاتر صدور ویزا، حداقل 2 ماه پیش از شروع برنامۀ کلاسی یک دانشجو، ویزای او را صادر می‌کنند. پس اگر زمان لازم برای صدور ویزا در کشوری مثل کانادا، یک ماه باشد، دانشجو باید حداقل 3 ماه پیش از شروع برنامۀ کلاسی خود، درخواستش را به سفارت اعلام کند. بهترین زمان برای صدور درخواست ویزای تحصیلی کانادا، ماه‌های سپتامبر، ژانویه و می هستند. البته خوشبختانه شانس ویزای تحصیلی کاندا بیشتر از سایر کشور‌ها است و زمان کمتری را نیز نیاز دارد.

وضعیت مالی مناسب دانشجوی متقاضی

در زمان درخواست ویزای تحصیلی، برای افزایش شانس ویزای تحصیلی کانادا ، باید با استفاده از مدارک لازم، اثبات کنید که از نظر مالی در وضعیت مناسبی هستید. خانواده‌ی شما باید بتوانند ثابت کنند که وضعیت مالی مناسبی دارند و می‌توانند شهریه دانشگاه شما را تا آخرین ترم بپردازند. در صورتی که مسئول صدور ویزا احساس کند که خانواده شما توان پرداخت شهریه را ندارند، با صدور ویزای شما مختلف می‌کند. در پرونده خود برای اثبات وضعیت مالی، باید این موارد را در نظر بگیرید:

 • اسپانسر مالی شما چه کسی است؟ حتی اگر قرار است یکی از بستگان شما هزینه‌های تحصیلی‌تان را متقبل شود، باید نسبت او را با خودتان اعلام کنید و در مورد وضعیت مالی او توضیح دهید.
 • شما یا اسپانسر مالی‌تان، باید حداقل به اندازه یک سال پرداخت هزینۀ شهریۀ دانشگاهی که انتخاب کرده‌اید را در حساب بانکی خود داشته باشید‌.
 • مبلغ یک سال شهریه شما حداقل باید به مدت 4 تا 6 ماه در حساب شما دست نخورده باقی مانده باشد.

سن متقاضی

از نظر قواعد و قوانین، محدودیتی در سن متقاضای ویزای تحصیلی کانادا وجود ندارد. اما بر اساس آمار به دست آمده، شانس ویزای تحصیلی کانادا برای افرای که سن زیادی دارند، بسیار پایین است. در حال حاضر بر طبق آمار، متقاضیان بالای 25 سال که هنوز وارد دانشگاه نشده‌اند و افراد بالای 35 سال که دارای تحصیلات دانشگاهی هستند، شانس بیشتری برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا دارند.

جنسیت متقاضی

قطعاً بر طبق گفته دفاتر صدور ویزای تحصیلی کانادا، هیچ‌گونه تبعیض جنسیتی در انتخاب آن‌ها وجود ندارد. اما آمار نشان می‌دهند که 55 تا 65 درصد از پذیرفته‌شدگان ویزای تحصیلی کانادا، خانم هستند. پس اگر خانم هستید، شانس ویزای تحصیلی کانادا شما بیشتر است.

ثبات وضعیت سیاسی محل سکونت دانشجو

متأسفانه همیشه در صدور ویزا، حتی صدور ویزای تحصیلی، عوامل سیاسی نیز دخیل هستند. به همین دلیل، متقاضیان ساکن در کشور‌هایی که از نظر سیاسی دارای ثبات نیستند، اکثراً با مخالفت مواجه می‌شوند. البته باید بدانید که ایران جزء کشور‌های بی‌ثبات محسوب نمی‌شود.

زمان سپری شده از آخرین مدرک تحصیلی

اگر بین اخذ آخرین مدرک تحصیلی شما و درخواست ویزای تحصیلی‌تان بیش از 6 ماه زمان وجود دارد، باید در مورد دلیل این وقفه زمانی توضیح دهید. شما باید طی یک نامه رسمی، توضیح دهید که در این مدت مشغول چه کاری بودید و چرا ادامه تحصیل نداده‌اید. کسانی که دبیرستان خود را به پایان رسانده‌اند، بین 3 تا 5 سال فرصت دارند تا درخواست ویزای خود را صادر کنند. اگر بیش از 5 سال از اخذ مدرک دیپلم شما می‌گذرد، شانس ویزای تحصیلی کانادا شما بسیار کاهش می‌یابد.

البته اگر شما با مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد متقاضی ویزای تحصیلی کانادا هستید، بین 5 تا 7 سال فرصت دارید تا تقاضای خود را ثبت کنید. کسانی که بیش از 7 سال از دریافت مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد‌شان می‌گذرد، شانس ویزای تحصیلی کانادا آن‌ها بسیار کم خواهد بود. البته باید بدانید که دولت کانادا این زمان را برای کسب تجربه‌ی کاری در نظر گرفته است. یعنی اگر پنج سال از اخذ مدرک کارشناسی شما می‌گذرد، باید حداقل 2 سال سابقه کاری در همان رشته را داشته باشید و با یک رزومه‌ی کاری معتبر این مساله را ثابت کنید. با اثبات اینکه حداقل 2 سال در رشته‌ای که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید کار کرده‌اید، می‌توانید شانس ویزای تحصیلی کانادا خود را افزایش دهید.

تطابق پیشینه‌ی دانشجو نسبت به برنامۀ انتخابی توسط او

اگر تقاضای ویزای تحصیلی شما برای ادامه‌ تحصیل در رشته‌ای است که هیچ تجربه‌ای در آن زمینه ندارید، شانس ویزای تحصیلی کانادا شما بسیار کاهش پیدا خواهد کرد. شما باید رشته‌ای را انتخاب کنید که در آن یا تجربه کاری یا تجربه تحصیلی داشته باشید. البته به یاد داشته باشید که این برای اخذ ویزای تحصیلی ملاک است. اگر با ویزای شما موافقت شد و وارد دانشگاه‌‌های کانادا شدید، می‌توانید رشته‌ی تحصیلی خود را تغییر دهید.

سطح تحصیلات دانشجو

معمولاً بر اساس آمار، دفاتر صدور ویزای تحصیلی، با تقاضای افرادی که تحصیلات عالیه ندارند، مخالفت می‌کنند. پس بهتر است زمانی که مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد یک رشته را به دست آوردید، برای ادامه تحصیل در همان رشته، تقاضای ویزای تحصیلی نمایید. البته اگر علاقه‌ای به ادامه تحصیل در همان رشته ندارید، پس از صدور ویزا، می‌توانید آن را تغییر دهید. به یاد داشته باشید که حتی با مدرک فوق‎ دیپلم نیز می‌توانید برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی همان رشته تقاضا دهید.

تسلط بر زبان انگلیسی

بر اساس آمار به دست آمده از دفاتر صدور ویزای تحصیلی، این دفاتر با صدور ویزای متقاضیان کشور‌های نپال، بنگلادش، الجزیره، پاکستان، سریلانکا، عراق و سوریه که دارای تسلط کافی بر زبان انگلیسی نیستند، مخالف می‌کنند. البته ایران جزء این کشور‌ها نیست اما بهتر است برای بالا بردن شانس ویزای تحصیلی کانادا خود، حتماً امتیاز مناسبی در آیلتس یا تافل داشته باشید.

داشتن یک برنامۀ درسی عالی (استادی پلن)

داشتن یک برنامۀ درسی یا همان پرپوزال عالی باعث می‌شود تا شانس ویزای تحصیلی کانادای شما افزایش یابد. به همین دلیل باید در پروپوزال شما، پاسخ به این سؤالات وجود داشته باشد:

 • چرا می‌خواهید در این برنامه تحصیلی کانادا شرکت کنید؟
 • هدف کلی شما از تحصیل در این کشور چیست؟
 • چرا شما در همین رشته داخل کشور خود تحصیل نمی‌کنید؟
 • چه تحقیقاتی در زمینه‌ی رشته‌ای که تقاضای آن را دارید انجام داده‌اید؟
 • چطور این رشته باعث افزایش احتمال استخدام شما در کشور خودتان می‌شود؟
 • چه ارتباطی با کشور محل اقامت خود دارید؟
 • وضعیت اقامت خانواده‌ی شما چطور است؟
 • به چه کشور‌هایی سفر کرده‌اید؟ در مورد سفر‌های خارجی والدین خود نیز توضیح دهید.
 • چه کسی قرار است هزینه‌های تحصیلات شما را پرداخت کند؟

بیعانه‌ی شهریه

اگر می‌خواهید تا شانس ویزای تحصیلی کانادا شما بیشتر شود، باید بیعانۀ شهریۀ دانشگاهی که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید، پرداخت کنید. تنها با پرداخت این هزینه است که دانشگاه یک صندلی برای شما خالی نگه می‌دارد. در غیر این صورت، قطعاً دفاتر صدور ویزای تحصیلی، با درخواست شما مخالفت خواهند کرد.

پرداخت شهریه

آمار و ارقام نشان می‌دهد که با پرداخت کل شهریه، شانس ویزای تحصیلی کانادا بین 30 تا 60 درصد افزایش پیدا خواهد کرد. بهتر است برای اینکه با ویزای تحصیلی شما موافقت شود، حداقل نیمی از شهریۀ یک سال تحصیلی در آن دانشگاه را نیز پرداخت کنید.

رد شدن درخواست‌های قبلی برای اخذ ویزا

شما حتماً باید در مورد تمامی سوابق تقاضای ویزای خود در طی 5 سال گذشته یک گزارش تهیه کنید و در پروندۀ تقاضای ویزای تحصیلی خود ارائه دهید.

سوابق مهاجرت دانشجو

اگر سوابق شما نشان دهنده این بوده‌اند که در گذشته پس از گذراندن تحصیلات خارجی به کشور خود بازگشته‌اید، بر اساس آمار، به احتمال زیاد با درخواست ویزای تحصیلی کانادا شما نیز موافقت خواهد شد. پس اگر چنین تجربه‌ای دارید، حتماً آن را در سوابق خود درج کنید.

آشنایی با پارامتر‌های مؤثر در اخذ ویزای تحصیلی کانادا

آشنایی با پارامتر‌های مؤثر در اخذ ویزای تحصیلی کانادا

شانس ویزای تحصیلی کانادا خود را افزایش دهید!

خب، تا اینجا با 14 پارامتر مختلف آشنا شدید که بر تصمیم‌گیری مسئول صدور ویزای تحصیلی شما بسیار تاثیر می‌گذارند. اما شما با راه‌کار‌هایی نسبتاً ساده، می‌توانید باعث افزایش شانس ویزای تحصیلی کانادا خود شوید. این راه‌کارها در زیر از 1 تا 6 شماره‌گذاری شده است:

1- مدارک خود را کامل ارائه دهید.

بهتر است برای بالا بردن شانس اخذ ویزای کانادا خود، حتماً مدارک خود را کامل تحویل دهید. به این طریق هم احتمال قبول شدن شما بیشتر خواهد بود و هم زمان کمتری برای فرایند اخذ ویزا صرف خواهید کرد. مدارکی که نیاز دارید، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • یک کپی از نامۀ قبولی شما در دانشگاه
 • یک کپی از تأییدیۀ آزمایشات پزشکی شما
 • نامۀ تأییدیۀ سرمایه‌گذاری تضمین شدۀ 10 هزار دلاری یا همان GIC
 • نامۀ تأییدیۀ پرداخت سال اول شهریۀ دانشگاه
 • مدرک آیلتس با حداقل نمرۀ 7 برای انگلیسی و یا نامۀ تأییدیۀ قبولی در آزمون زبان فرانسه
 • شایستگی خود را برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا ثابت کنید.

2- در دانشگاه مورد نظر خود ثبت‌نام کنید.

3- پس‌انداز کافی برای پرداخت شهریه و بازگشت به کشور خود را داشته باشید. (پول به صورت نقدی در حساب بانکی شما باشد.)

4- هیچ‌گونه سابقه کیفری که ممکن است جامعۀ کانادا را تهدید کند نداشته باشید.

5- برای اثبات سلامت فیزیکی باید آزمایش دهید.

6- باید به نوعی کارمندان مهاجرت را قانع کنید که پس از تحصیل به کشور خود باز می‌گردید.

یک باور غلط ما ایرانیان!

اکثر افراد تصور می‌کنند که با بیشتر درخواست‌های ویزای تحصیلی کانادا مخالفت می‌شود و این تنها به خاطر ملیت ایرانی متقاضیان است. اگر شما نیز چنین تصوری دارید، سخت در اشتباه هستید. اگر مراحل اخذ ویزای تحصیلی را به ترتیب انجام دهید و شرایط لازم برای دریافت آن را داشته باشید، مطمئن باشید که به خاطر ملیت با شما مخالفت نمی‌شود. پس برای بالا بردن شانس ویزای تحصیلی کانادا خود باید یا تمام مراحل و شرایط را به خوبی بدانید یا از مشاورین خبره در این زمینه کمک بگیرید.

به امید موفقیت شما در اخذ ویزای تحصیلی کانادا و ادامه تحصیل در رشتۀ مورد علاقه‌تان!

4+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button