شرایط بورسیه تحصیلی در کانادا

شرایط بورسیه تحصیلی در کانادا به گونه‌ای تعیین شده است که دانشجویان بااستعداد و آینده‌دار در سراسر دنیا بتوانند در این کشور تحصیل کنند. بسیاری از دانشجویان تصور می‌کنند که تحصیل در خارج از کشور، سخت و گران است و همین موضوع آن‌ها را از اقدام برای تحصیل در بهترین دانشگاه‌های دنیا باز می‌دارد. این در حالی است که راه‌های زیادی برای تحصیل در کشورهای پیشرفته مانند کانادا وجود دارد. یکی از این راه‌ها اخذ بورسیه است.

تحصیل در کشورهای پیشرفته مانند کانادا

تحصیل در کشورهای پیشرفته مانند کانادا

در این مطلب تصمیم داریم که به شرایط بورسیه تحصیلی در کانادا بپردازیم. آیا شما هم یکی از آن دانشجویان مستعد و باهوش هستید که تاکنون رفتن به خارج از کشور برای تحصیل را سخت می‌دانستید؟ در صورتی که علاقه دارید در کانادا بورسیه بگیرید و درس بخوانید، این مطلب کمک شایانی به شما خواهد کرد پس تا پایان این مقاله با ما همراه شوید.

در مطلب زیر لیستی از بورسیه‎‌های تحصیلی موجود در کانادا آمده است که تمامی دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از طریق آن‌ها برای تحصیل در کانادا اقدام کنند. یکی از نیازهای اصلی دانشجویان در طول تحصیل، منابع مالی است. اگر شرایط بورسیه تحصیلی در کانادا را داشته باشید و بتوانید بورسیه را دریافت کنید، علاوه بر وام‌های تحصیلی، کمک‌هزینه‌ی مالی به شما تعلق می‌گیرد. جالب است که هیچ لزومی برای بازگرداندن کمک‌هزینه وجود ندارد.

چند نکته‌ی حیاتی در مورد بورسیه

 • برای اخذ بورسیه تحصیلی در کشور کانادا، باید اطلاعات کامل و جامعی در رابطه با فرآیند و شیوه‌ی ارائه‌ی درخواست بورسیه داشته باشید. همچنین باید به مهلتی که از سوی موسسه‌ی بورسیه‌کننده تعیین شده است، توجه داشته باشید.
 • نکته‌ی بعدی آن است که شرایط و مقررات بورسیه‌های مختلف ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد. پس در صورتی که قصد دارید برای اخذ بورسیه‌ی خاصی اقدام کنید، شرایط آن را به صورت کامل مطالعه کنید.
 • امکان تغییر شرایط بورسیه‌ی تحصیلی در کانادا وجود دارد. پس برای این‌که مشکلی برایتان به وجود نیاید، شرایط بورسیه را به صورت کاملاً به‌روز و جدید مطالعه کنید تا به مشکلی برنخورید.
چند نکته‌ی حیاتی در مورد بورسیه

چند نکته‌ی حیاتی در مورد بورسیه

مسابقه‌ی بورسیه 500 دلاری مخصوص مرکز تحصیلی کانادا ویزا

مسابقه‌ی مخصوص بورسیه‌ی کانادا ویزا به اعضای مرکز تحصیلی کانادا ویزا این امکان و اجازه را می‌دهد که در مسابقه‌ای شرکت کنند و در صورت برنده شدن، 500 دلار جایزه دریافت کنند. هر ماه یک عضو به صورت تصادفی به عنوان برنده برگزیده می‌شود.  این رقابت با این هدف طراحی شده است که بتواند از دانشجویان بین‌المللی و کارکنان فارغ‌التحصیل در کانادا حمایت کند.

مرکز تحصیلی کانادا ویزا، یک پرتال آنلاین است که انواع و اقسام ابزارها و منابع را در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهد تا این دانشجویان بتوانند حداکثر استفاده‌ی مفید ممکن را از زمان خود در کانادا ببرند.

شرایط لازم برای شرکت در این رقابت

 • فرد باید حتماً یکی از اعضای مرکز مطالعه‌ی کانادا ویزا باشد؛
 • این عضو باید مجوز معتبر تحصیل یا مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی داشته باشد؛
 • شخص باید مدارک مربوط به ثبت نام در موسسه‌ی آموزش عالی را ارائه دهد.

مهلت ثبت نام

این رقابت هیچ‌گونه ضرب‌الاجلی ندارد و در صورت تمایل، همواره امکان ثبت نام در آن وجود دارد.

فرصت‌های بورسیه‌ی بین‌المللی گلوبال افیرز (Global Affairs) برای غیرکانادایی‌ها

کانادا به خاطر تعهدی که به مشارکت و همکاری در برنامه‌های مشترک پژوهشی دارد، تلاش می‌کند که با سازمان‌های موجود در سطح جهان همکاری و از این طریق به ترویج آموزش و پژوهش در سطح بین‌المللی کمک کند. ارزش بورسیه‌هایی که توسط گلوبال افیرز ارائه می‌شود، بسته به مدت زمان و سطح تحصیلات تغییر می‌کند. معمولاً ارزش این بورسیه بین 7200 دلار تا 14700 دلار متغیر است.

شرایط بورسیه تحصیلی در کانادا از طریق گلوبال افیرز

برای این‌که شخصی بتواند از جوایز، بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های گلوبال افیرز برخوردار شود، باید معیارهای لازم برای هر کدام از این موارد را داشته باشد. همچنین بسیاری از بورسیه‌های گلوبال افیرز نیاز به ثبت نام و ارسال درخواست شخص متقاضی دارد. بنابراین سعی کنید مدارک لازم را آماده کنید و هماهنگی‌های لازم را با دانشگاه مقصد انجام دهید.

مهلت ثبت نام

هر ساله مهلت ثبت نام در طرح‌های گلوبال افیرز تغییر می‌کند. برای اخذ این مدل از بورسیه‌ها لازم است که متقاضی به طور کامل این برنامه‌ها را پیگیری کند.

بورسیه‌ی مقطع کارشناسی ارشد (CGS M)

این نوع از بورسیه، مخصوص آن دسته از دانشجویان بین‌المللی است که اقامت دائم کشور کانادا را دارند. در این برنامه‌ی بورسیه، از مطالعات و پژوهش‌های دانشجویان بین‌المللی در زمینه‌ی سلامت و بهداشت، علوم طبیعی، مهندسی، علوم اجتماعی و علوم انسانی حمایت می‌شود.

این برنامه مبلغ 17000 دلار به مدت حداکثر 12 ماه در اختیار دانشجو می‌گذارد. در هر سال، این بودجه به حدود 2000 دانشجو که در موسسات آموزش عالی واجد شرایط کانادا ثبت نام کنند، تعلق می‌گیرد.

شرایط لازم برای اخذ این بورسیه

شخصی که بخواهد برای اخذ این بورسیه اقدام کند، باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • شهروند کانادا باشد یا اقامت دائم این کشور را داشته باشد؛
 • برای پذیرش تمام‌وقت در مقطع فوق لیسانس یا دکترا در یک موسسه آکادمیک واجد شرایط درخواست داده باشد؛
 • پیش از این نباید از این طرح استفاده کرده باشد؛
 • متقاضی باید بر اساس تأییدیه‌ی موسسه‌ی میزبان در دو سال آخر تحصیل خود، معدل برتر را کسب کرده باشد.

در صورتی که تمایل دارید از این طرح استفاده کنید،  می‌توانید به وب‌سایت CGS M مراجعه نمایید و اطلاعات بیشتر را در این زمینه کسب کنید.

مهلت ثبت نام در این طرح

آخرین مهلت ثبت نام برای استفاده از این طرح بورسیه، اول دسامبر هر سال است.

بورسیه‌ی استان انتاریو (OGS)

بورسیه‌ی استان انتاریو (OGS) به دانشجویان کارشناسی ارشد کمک می‌کند که بتوانند به تحصیلات خود ادامه دهند. مبلغ این بورسیه بسته به تعداد واحدها و ترم‌های موجود در برنامه‌ی تحصیلی دانشجو، 10000 و 15000 دلار است.

مبالغ مربوط به بورسیه‌ی استان انتاریو بر عهده حکومت استانی انتاریو و دانشگاهی است که دانشجو در آن به تحصیل خود ادامه می‌دهد. ارزیابی دانشجویان برای اعطای بورسیه بر اساس موقعیت علمی، مهارت‌های پژوهشی و تجربه‌ی رهبری انجام می‌شود.

استان انتاریو هر سال  حدود 30 میلیون دلار برای پشتیبانی از طرح OGS هزینه می‌کند.

شرایط بورسیه تحصیلی در کانادا از طریق طرح OGS

در صورتی که قصد دارید با استفاده از این طرح، برای تحصیل به کانادا بروید، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • باید در این طرح و در سطح کارشناسی ارشد یا دکترا ثبت نام کنید؛
 • در طرح مطالعات تمام‌وقت به مدت 2 ترم یا بیشتر (مجموعاً 21 تا 52 هفته) ثبت نام کنید؛
 • مجوز معتبر تحصیل در کانادا داشته باشید؛
 • وارد یک از مراکز آموزشی انتاریو شوید (باید این مراکز آموزشی مشمول این طرح بشود).

مهلت ثبت نام

مهلت ثبت نام در این طرح بر اساس رشته‌ی تحصیلی و همچنین دانشگاهی که می‌خواهید در آن ادامه‌ی تحصیل بدهید، متفاوت است.

بورسیه‌ی تحصیلی مقطع دکترا ونیر کانادا

شرایط بورسیه تحصیلی در کانادا از طریق طرح ونیر به‌گونه‌ای است که فقط دانشجویان مقطع دکترا می‌توانند از آن استفاده کنند. در این طرح مبلغ 50000 دلار به ازای هر سال تحصیل به دانشجو اعطا می‌گردد. مدت زمان حداکثری این بورسیه، سه سال است.

طرح ونیر در سال 2008 و توسط دولت کانادا وضع شد. هدف از اعطای این بورسیه، جذب دانشجویان بااستعداد و درجه‌ی یک دنیا به کانادا بود. از زمان اعطای این بورسیه تاکنون کانادا در زمینه‌ی پژوهش و آموزش عالی پیشرفت‌های خارق‌العاده‌ای را تجربه کرده است.

دولت کانادا هر سال 167 عضو جدید به مشمولان این بورسیه اضافه می‌کند. به بیان دیگر هر سال 167 دانشجوی سطح ‌بالا و عالی برای تحصیل در مقطع دکترا به کانادا می‌روند.

شرایط بورسیه تحصیلی در کانادا از طریق طرح ونیر

ارزیابی بورسیه ونیر بر اساس مهارت‌های رهبری و توانمندی‌های آکادمیک در زمان تحصیل در مقطع کارشناسی انجام می‌شود. در اکثر موارد برای اخذ بورسیه‌ی ونیر، لازم است که متقضای شرایط زیر را داشته باشد:

 • برای تحصیل در مقطع دکترا در یکی از دانشگاه‌های کشور کانادا ثبت نام کرده باشد؛
 • دانشجوی متقاضی باید شرایط لازم برای قبولی در ارزیابی را داشته باشد. به بیان دیگر مهارت‌های او در زمینه‌ی علمی، پژوهشی و رهبری قابل قبول و رضایت‌بخش باشد؛
 • فرد باید عنوان نامزدی برای اخذ این بورسیه را از دانشگاهی که قصد دارد در آن ادامه‌ی تحصیل بدهد، دریافت کند.

مهلت ثبت نام در این بورسیه

برای این‌که بتوانید اطلاعات کامل و درستی در خصوص مهلت ثبت نام در این بورسیه دریافت کنید، بهتر است نگاهی به وب‌‎سایت دولت بیندازید؛ زیرا زمان مشخص و معلومی برای این نوع بورسیه وجود ندارد.

بورسیه‌ی تحصیلی تریلیوم انتاریو (OTS)

دولت استانی انتاریو، طرح بورسیه‌ی تحصیلی تریلیوم انتاریو را در سال 2010 اعلام و از همان سال شروع به پذیرش دانشجو از طریق این بورسیه کرد. در این بخش از مطلب قصد داریم به شرایط بورسیه تحصیلی در کانادا از طریق طرح OTS بپردازیم. هدف از ارائه‌ی این طرح، جذب دانشجویان بین‌المللی توانمند و بااستعداد به استان انتاریو بود. این طرح ویژه‌ی دانشجویان مقطع دکترا ارائه شده است.

در صورت اخذ بورسیه‌ی تریلیوم انتاریو، هر سال 40000 دلار به دانشجو اعطا می‌شود. چیزی که در مورد طرح OTS اهمیت دارد، این است که طرح مورد بحث فقط سه سال اعتبار دارد. دانشجویی که بخواهد در این طرح پذیرفته شود، باید از نظر علمی، عملکرد شایسته‌ای داشته باشد. همچنین باید در طول تحصیل، شایستگی خود را به منصه‌ی ظهور برساند.

شرایط لازم برای اخذ بورسیه‌ی OTS

 • دانشجو باید مجوز معتبر برای تحصیل را داشته باشد؛
 • قصد داشته باشد که به صورت تمام‌وقت در مقطع تحصیلی دکتری تحصیل کند؛
 • تجارب عالی در زمینه‌ی پژوهش و توانمندی علمی لازم برای درخشش در مقطع دکتری را داشته باشد؛
 • در زمان مشخص و اعلام‌شده برای تحصیل تمام‌وقت در مقطع دکتری در دانشگاه مورد نظر ثبت نام کند.

دانشگاه‌های مختلفی در استان انتاریو از طرح OTS بهره می‌برند.

جوایز بورسیه ویژه‌ی دانشگاه‌ها

برخی از دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا، یک سری طرح خاص برای بورسیه کردن دانشجویان مستعد بین‌المللی در نظر می‌گیرند. این طرح‌ها و کمک‌هزینه‌های تحصیلی عموماً به صلاحیت افراد بستگی دارد و بر اساس عملکرد علمی افراد اعطا می‌شود. در ادامه به برخی از مهم‌ترین جوایز بورسیه در کانادا اشاره شده است:

 • بورسیه‌ی ورودی دانشجویان بین‌المللی در کالج هامبر به ارزش 1000 تا 1500 دلار؛
 • بورسیه‌ی تحصیلی دانشگاه منیتوبا به ارزش 14000 تا 18000 دلار (بسته به مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا)؛
 • جوایز تحصیلی دانشگاه کلگری به ارزش 1000 تا 40000 دلار بر اساس رشته‌ی تحصیلی؛
 • بورسیه‌ی دانشگاه دالهاوزی به ارزش 40000 دلار برای دانشجویان بین المللی.

نتیجه‌گیری در رابطه با شرایط بورسیه تحصیلی در کانادا

در این مطلب سعی کردیم که بورسیه‌های گوناگون موجود در کشور کانادا و همچنین شرایط بورسیه تحصیلی در کانادا را از طریق طرح‌های مختلف بررسی کنیم. حال نوبت به شما می‌رسد که به عنوان دانشجو طرحی را برای ادامه‌ی تحصیل در کانادا انتخاب ‌کنید. هر کدام از این طرح‌ها مخصوص مقاطع تحصیلی خاصی هستند و حمایت‌های مالی گوناگونی از دانشجویان می‌کنند. مسلماً هر چه مقطع تحصیلی دانشجو و توانمندی علمی و پژوهشی او بهتر باشد، از مزایای بیشتری برخوردار می‌شود.

نتیجه‌گیری در رابطه با شرایط بورسیه تحصیلی در کانادا

5+

6 دیدگاه. ترک جدید

 • درود و بسیار مختصر و مفید بود اما کاش به شرایط زبان انگلیسی مثل نمره مورد نیاز آیلتس هم اشاره می شد

  پاسخ
  • جلال عزیز، مچکریم ازین که وب‌سایت ما رو انتخاب کردید. نمرۀ آزمون‌های زبان انگلیسی مثل آیلتس کاملاً بستگی به مقطع تحصیلی و دانشگاه انتخابی مد نظر شما برای ادامه تحصیل دارد. لطفاً جهت انجام مشاوره با ما تماس بگیرید.

   پاسخ
 • سلام,
  بنده فارغ‌التحصیل رشته علوم آزمایشگاهی هستم با معدل کل ۱۸، درحال گذراندن دوره طرح نیروی انسانی در انستیتو پاستور هستم، میخواستم بدونم اگر توصیه نامه از اساتید داشته باشم و تکنیک های مولکولی برای کارهای پژوهشی بلد باشم شانسی برای گرفتن بورسیه تحصیلی برای ارشد هماتولوژی وجود داره؟( مدرک آیلتس هم میگیرم حتما)

  پاسخ
  • سلام سحر عزیز
   در مورد بورسیه تحصیلی و شرایط آن لطفا با مشاورین ما تماس بگیرید تا بهترین گزینه رو با توجه به شرایط و سوابق شما بهتون پیشنهاد بدن.
   ممنون از همراهی شما.

   پاسخ
 • درود پسرم از دانشگاه پلی تکنیک میلان کارشناسی ارشد عمران در ریسک متیکیشن با معدل 30 + را به تازه کی اخذ کرده است و داوطلب اخذ بورس دکترا است خواهشمند است راهنمایی فرمایید

  پاسخ
  • درود بر شما احمد عزیز
   برای دریافت مشاوره با دفتر ما تماس بگیرید , کارشناسان ما شما رو راهنمایی میکنند.

   پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button