لیست دانشگاه‌های کانادا

لیست دانشگاه‌های کانادا

دانشگاه‌های کانادا تحت منشور دولت استانی تاسیس می‌شوند و فعالیت می‌کنند. بیشتر مدارس عضو دانشگاه‌های کانادا (Universities Canada) هستند که سابقاً انجمن دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا (AUCC) نامیده می‌شدند. عنوان دانشگاه تحت حمایت قوانین فدرال است. قوانین و مقررات استانی، موسسات آموزش عالی کانادا را از تبدیل شدن به کارخانه‌ی صدور مدرک منع کرده است.

در کانادا، هر دانشگاهی در مسائل مربوط به خودمختار است، از جمله این موارد می‌توان به سیاست‌ها و عملکردهای تضمین کیفیت برنامه‌های تحصیلی، مدرسان و آیین‌نامه‌های آن اشاره کرد. عضویت در دانشگاه‌های کانادا (Universities Canada) و منشور دولت استانی دانشگاه‌ها در واقع حکم تایید موسسه‌ی آموزشی مربوط در کانادا و نیز در خارج از کشور را دارند. هشت استان کانادا هیئت‌هایی تاسیس کرده‌اند که کارشان تضمین کیفیت سطح دوم در دانشگاه‌هاست. ساسکاچوان (Saskatchewan) و نیوفاندلند (Newfoundland) و لابرادور (Labrador) فاقد آژانس‌های تضمین کیفیت استانی هستند.

علاوه بر این، برنامه‌های تحصیلی و مدارس حرفه‌ای مثل حقوق، پرستاری، پزشکی و مهندسی، باید از شوراهای اعتبار سنجی (accreditation boards) تایید اعتبار بگیرند که هیئت‌های قانون‌گذاری حرفه‌ای متعددی آن‌ها را می‌گردانند.

در کانادا، دانشگاه با کالج فرق دارد. دانشگاه‌های کانادا، سازمانی متشکل از دانشگاه‌های کانادا، دانشگاه را اینطور تعریف می‌کند: موسسه‌ای که مدرک یا درجه (degree) اعطا می‌کند، یعنی موسساتی که مدارک کارشناسی (bachelor degrees)، کارشناسی ارشد (master degrees) و دکترا (doctroal degrees) صادر می‌کنند. سازمان یادشده کالج را چیزی شبیه به مدارس دو ساله‌ی ایالات متحده‌ی امریکا (Commuinity colleges) تعریف می‌کند که در واقع موسساتی هستند که دیپلم (diploma) ارائه می‌کنند.

مقررات استانی به بعضی کالج‌ها این امکان و اجازه را می‌دهد که مجموعه‌ی محدودی برنامه‌ی آموزشی داشته باشند که برایشان مدرک کارشناسی صادر کنند یا از طریق برنامه‌های مشترک با دانشگاه‌ها، درجه‌ی کارشناسی اعطا کنند. این قابلیت خیلی محدود است و باید هر ساله تجدید شود.

تا سال 2016، 96 دانشگاه در کانادا وجود داشت و 1.8 میلیون دانشجو در دانشگاه ثبت نام کرده‌ بودند. دانش آموزانی که از دبیرستان فارغ التحصیل می‌شوند، می‌توانند رشته‌ی خود را انتخاب کنند اما برای ورود به دانشگاه باید معدل مشخصی داشته باشند که معمولاً بین 65 تا 85 درصد است که این عدد بستگی به معیارهای دانشگاهی دارد که برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند. 95 درصد از دانشگاه‌های کانادا در پردیس‌های دانشگاهی خود خوابگاه دانشجویی دارند. بیشتر این خوابگاه‌ها برنامه‌های غذایی و امکانات عمومی دارند. اقامت در این خوابگاه‌های دانشجویی انتخابی است و تصمیم در مورد آن به عهده‌ی خود دانشجویان است.

دوره‌های تحصیلی معمولاً سه یا چهار سال طول می‌کشند اما در عین حال، برخی رشته‌ها ممکن است به خاطر داشتن برنامه‌های آموزشی مشارکتی (cooperative education- Co-op) یا دوره‌های مشترک با کالج‌ها برای گذراندن دوره‌ی عملی، بیشتر طول بکشند. شهریه‌ی دانشگاه بستگی به دروس رشته‌ی تحصیلی و محتوای آموزشی دارد که هر کدام قیمت متفاوتی دارند. در بسیاری از رشته‌های دانشگاهی، بیشتر درس‌های عمومی در سال اول ارائه می‌شوند، در حالی‌که درس‌های اختصاصی هر رشته، در سال دوم شروع می‌شوند. بعضی از دانشگاه‌ها مثل دانشگاه تورنتو (University of Toronto) برای بعضی از رشته‌ها جدای از پذیرش اولیه‌ از دبیرستان، مستلزم پذیرشی جداگانه است که مبتنی بر استانداردهای ورودی است که در سال اول به دست می‌آید (یعنی معدلی که عدد آن از پیش تعیین شده است).

دانشگاه‌های کانادا استان به استان

آلبرتا (Alberta)

در استان آلبرتا تحصیلات دانشگاهی را «وزارت آموزش عالی» (Ministry of Education) تحت نظارت خود دارد. در آلبرتا هشت دانشگاه دولتی، یازده کالج دولتی، دو موسسه‌ی پلی تکنیک (که مدرک (degree) صادر می‌کنند) و هفت کالج خصوصی (که همه‌شان مدرک (degree) صادر می‌کنند) وجود دارد. بیشتر دانشگاه‌های خصوصی خودشان را «کالج دانشگاهی» (university colleges) می‌خوانند و مدرک معادل (equivalent degrees) اعطا می‌کنند.

ادمونتون (Edmonton)، مرکز استان آلبرتا، مراکز آموزش عالی زیر را در خود جای داده است: دانشگاه آلبرتا (University of Alberta) که بزرگ‌ترین دانشگاه این استان است؛ دانشگاه مک‌ایوان (MacEwan University)؛ دانشگاه کینگز (The King’s University)؛ و دانشگاه کنکوردیای ادمونتون (Concordia University of Edmonton) (با دانشگاه کنکوردیای مونترال اشتباه نکنید). پردیس فرانسه زبان سن ژان (French-language Campus Saint-Jean) بخشی از دانشگاه آلبرتاست که رشته‌هایی برای دانشجویان فرانسه زبان و فرانسه دوست ارائه می‌کند.

چهار دانشگاه در کلگری (Calgary) وجود دارد: دانشگاه کلگری، دانشگاه اَمبروز (Ambrose University)، دانشگاه مونت رویال (Mount Royal University) و دانشگاه هنر آلبرتا (Alberta University of Arts). دانشگاه لثبریج (Lethbridge) خارج از لثبریج است اما پردیسی در کلگری هم دارد. دانشگاه آثاباسکا (Athabasca) یک دانشگاه آموزش از راه دور است که از سال 1970 در خارج از آثاباسکا قرار دارد.

دانشگاه بورمن (Burman University) که در سال 1907 در لیدوک (Leduc) تاسیس شد، دانشگاهی مستقل و دولتی در لاکومب (Lacombe) و قدیم‌ترین دانشگاه استان آلبرتاست. این دانشگاه سابقاً کالج دانشگاهی بود اما دولت آلبرتا به این موسسه‌ی آموزش عالی اجازه داد تا از کالج دانشگاهی به دانشگاه تغییر وضعیت دهد.

در سال 2009، پارلمان آلبرتا لایحه‌ای تصویب کرد که به دو کالج دولتی که مدرک (degree) صادر می‌کردند (کالج مک‌ایوان (MacEwan College) در ادمونتون و مونت رویال کالج (Mount Royal College) در کالگری) اجازه داد وضعیتشان به دانشگاه تغییر پیدا کند. نام مونت رویال کالج در تاریخ 3 سپتامبر 2009 به دانشگاه مونت رویال تغییر پیدا کرد و گرانت مک‌ایوان کالج (Grant MacEwan College) در تاریخ 24 ستامبر 2009 تبدیل به دانشگاه گرانت مک‌ایوان شد (و در سپتامبر 2013 دوباره نامش تغییر کرد و دانشگاه مک‌ایوان خوانده شد).

به تازگی دانشگاه کینگز (The King’s University) و دانشگاه کنکوردیای ادمونتون اجازه پیدا کردند اسم خود را از کالج دانشگاهی به دانشگاه تغییر دهند.

 

بریتیش کلمبیا (British Columbia)

یازده دانشگاه دولتی و پنج دانشگاه خصوصی در بریتیش کلمبیا وجود دارد. از این بین، هشت دانشگاه، یعنی: دانشگاه کاپیلانو (Capilano University)، دانشگاه هنر و طراحی امیلی کار (Emily Carr University of Art and Design)، دانشگاه فریزر ولی (University of the Fraser Valley)، دانشگاه پلی تکنیک کوانتلن (Kwantlen Polytechnic University)، دانشگاه ترینیتی وسترن (Trinity Western University)، دانشگاه سیمون فریزر (Simon Fraser University)، دانشگاه کانادا وست (the University Canada West) و دانشگاه بریتیش کلمبیا که در منطقه‌ی مترو ونکوور (Metro Vancouver) قرار دارند، که پرجمعیت‌ترین منطقه در بریتیش کلمبیا محسوب می‌شود (به استثنای دانشگاه بریتیش کلمبیای اوکاناگان (University of British Columbia Okanagan) که پردیس اصلی UBC بوده و در اوکاناگان ولی (Okanagan Valley) قرار دارد). سه دانشگاه از بین دانشگاه‌های بریتیش کلمبیا، یعنی: دانشگاه ونکوور آیلند (Vancouver Island University)، دانشگاه رویال رودز (Royal Roads University) و دانشگاه ویکتوریا (University of Victoria) در ونکوور آیلند قرار دارند. پردیس اصلی دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی در پرنس جرج (Prince George) قرار دارد و پردیس‌های منطقه‌ای آن در کیسنیل (Quesnel)، تراس (Terrace) و فورت سنت جان (Fort St. John) قرار دارند. سه دانشگاه دولتی، یعنی دانشگاه کاپیلانو، دانشگاه فریزر ولی و دانشگاه پلی تکنیک کوانتلن و نیز دانشگاه خصوصی کوئست کانادا (Quest University Canada)، در اصل موسسات آموزش عالی در سطح کارشناسی (undergraduate) هستند. دو پردیس دانشگاه خصوصی امریکایی که در ونکوور مستقر هستند، یعنی موسسه فناوری نیویورک (New York Institute of Technology) و دانشگاه فِیرلِی  دیکینسون (Fairleigh Dckinson University)، هر دو در وهله‌ی اول برگزار کننده‌ی دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند.

قدیمی‌ترین دانشگاه این استان دانشگاه بریتیش کلمبیاست که در سال 1908 تاسیس شد و جدیدترین پردیس آن در سال 2005 در اوکاناگان تاسیس گردید. پنج موسسه‌ی آموزش عالی در بریتیش کلمبیا در تاریخ 1 سپتامبر سال 2008، رسماً دانشگاه اعلام شدند: دانشگاه کاپیلانو، دانشگاه هنر و طراحی امیلی کار، دانشگاه پلی تکنیک کوانتلن، دانشگاه فریزر ولی و دانشگاه ونکوور آیلند. تعداد ثبت نام‌ها در دانشگاه بریتیش کلمبیا از 700 دانشجو در دانشگاه کوئست کانادا تا 45.484 دانشجو در دانشگاه بریتیش کلمبیا می‌رسد.

بزرگ‌ترین ارائه کننده‌ی آموزش از راه دور در بریتیش کلمبیا، دانشگاه تامپسون ریورز (Thompson Rivers University)، آموزش آزاد است. دانشجویان می‌توانند با بیش از 400 کلاس و بیش از 57 رشته که می‌توان از راه دور و به شیوه‌ی آموزش آنلاین خواند، در دوره‌های بیشمار متنوعی ثبت نام کنند؛ این دوره‌ها عبارتند از دبیرستان بزرگسالان؛ گواهینامه و دیپلم از جمله پیشرفته و فوق دیپلم؛ مدرک کاردانی و مدرک کارشناسی. دانشگاه تامپسون ریورز 22.036 دانشجو دارد که از این تعداد، 8964 نفرشان از راه دور هستند.

 

مانیتوبا (Manitoba)

در مانیتوبا هفت دانشگاه وجود دارد که مسئولیت آن‌ها با وزارت آموزش عالی (Ministry of Advanced Education and Literacy) است. از این بین، پنج دانشگاه، یعنی کالج دانشگاهی بوث (Booth University College)، دانشگاه منونیت کانادا (Canadian Mennonite University)، دانشگاه مانیتوبا، دنشگاه وینی‌پگ (University of Winnipeg) و دانشگاه سن-بونیفاس (Université de Saint-Boniface)، در وینی‌پگ، مرکز و بزرگ‌ترین شهر این استان هستند. دانشگاه سن-بونیافس که در سال 1818 تاسیس شده است، قدیمی‌ترین دانشگاه مانیتوبا و تنها دانشگاه فرانسه زبان در غرب کاناداست. کالج دانشگاهی بوث که در سال 1982 تشکیل شد، یکی از جدیدترین دانشگاه‌های استان است. دانشگاه براندون (Brandon University) در شهر براندون در غرب مانیتوبا واقع شده است. در شمال مانیتوبا، کالج دانشگاهی شمال (University college of the North) نواحی دی پاس (The Pas) و تامپسون (Thompson) را تحت پوشش قرار می‌دهد. پردیس‌های کوچک‌تر وابسته، 12 مرکز کوچک‌تر دیگر را تحت پوشش دارند که 9 مورد آن‌ها در فرست نیشنز (First Nations) هستند. ثبت نام دانشگاه در مانیتوبا از کمترین در کالج دانشگاهی بوث با چند صد دانشجو تا بیشترین دانشجو در دانشگاه مانیتوبا با 26800 دانشجو، انجام می‌شود.

 

نیو برانزویک (New Brunswick)

در نیو‌برانزویک هشت دانشگاه مجازی وجود دارند که از این بین، چهار دانشگاه دولتی و زیر نظر وزارت آموزش عالی، آموزش و کار (Ministry of Post-Secondary Education, Training and Labour) هستند و چهار دانشگاه، موسسه آموزش عالی خصوصی هستند که یک دانشگاه آنلاین، دانشگاه یورک‌ویل (Yorkwille University)، هم در بین آن‌هاست. نیو برانزویک این امتیاز را دارد که اولین دانشگاه انگلیسی زبان کانادا و اولین دانشگاه دولتی در امریکای شمالی است (دانشگاه نیوبرانزویک)؛ همچنین اولین دانشگاه در بریتیش ایمپایر (British Emire) است که در سال 1875 به یک زن درجه‌ی کارشناسی اعطا کرد. دانشگاه سنت توماس (St. Thomas University) و دانشگاه نیو‌برانزویک در مرکز استان، فرِدِریکتون (Fredericton) پردیس دارند و دانشگاه نیوبرانزویک همچنین در سنت جان هم یک پردیس دارد. دانشگاه سنت توماس تنها دانشگاه دولتی در استان نیو‌برانزویک است که دوره‌های سطح تحصیلات تکمیلی ندارد. دانشگاه نیو‌برانزویک که در سال 1785 تاسیس شد، قدیمی‌ترین دانشگاه دولتی استان است و دانشگاه مونکتون (Université de Moncton) که در سال 1963 تشکیل گردید، جدیدترین دانشگاه شمرده می‌شود؛ البته از طریق یکی از موسسات سابق خود، پیشینه‌ی آن به سال 1864 می‌رسد. تعداد ثبت نام‌ها در دانشگاه‌های دولتی از 2486 دانشجو در دانشگاه مونت آلیسون شروع می‌شود و به 10587 دانشجو در دانشگاه نیو‌برانزویک می‌رسد. در بین سه دانشگاه خصوصی استان، دانشگاه کراندال (Crandall University) بزرگ‌ترین دانشگاه است و تعداد ثبت نام‌های آن به 1200 نفر می‌رسد. دیگر دانشگاه خصوصی دانشگاه سنت استفنز (St. Stephen’s University) واقع در سنت استفن در نیوبرانزویک است.

نیوفاندلند و لابرادور (Newfoundland and Labrador)

لایحه‌ی اعطای مدرک (degree) نیوفاندلند و لابرادور مقررات قائم بر دانشگاه‌های استان است که مدرک می‌دهند. تنها دانشگاه نیوفاندلند و لابرادور، دانشگاه مموریال نیوفاندلند (Memorial University o Newfoundland) است که در دو شهر پردیس دارد، یک پردیس در شهر سنت جانز (St. John’s)، مرکز نیوفاندلند و لابرادور و پردیس دیگر در ساحل غربی استان، در کرنر بروک (Corner Brook). این دانشگاه با 18172 دانشجو، بزرگ‌ترین دانشگاه کانادای آتلانتیک است.

نووا اسکوشیا (Nova Scotia)

10 دانشگاه در استان نووا اسکوشیا وجود دارد. از بین آن‌ها شش دانشگاه در هالیفاکس، نووا اسکوشیا، مرکز استان و بزرگ‌ترین شهر کانادای آتلانتیک واقع شده‌اند که عبارتند از: مدرسه‌ی الهیات آتلانتیک (Atlantic Scool of Theology)، دانشگاه دالهوزی (Dalhousie University)، دانشگاه مونت سنت وینسنت (Mount Saint Vincent University)، دانشگاه NSCAD، دانشگاه سنت ماریز (Saint Mary’s University)،  و دانشگاه کالج کینگز. قدیمی‌ترین دانشگاه در استان نووا اسکوشیا دانشگاه کینگز کالج است که در سال 1789 تاسیس شد؛ جدیدترین دانشگاه استان هم دانشگاه کِیپ برتون (Cape Breton University) است که در سال 1974 تاسیس شد. تعداد ثبت نام دانشگاه‌ها در نووا اسکوشیا از کمترین تعداد با 150 دانشجو در مدرسه‌ی الهیات آتلانتیک شروع می‌شود و به بیشترین ثبت نام با 18000 دانشجو در دانشگاه دالهوزی می‌رسد.

چندین دانشگاه در نووا اسکوشیا ارتباطات مذهبی دارند. دانشگاه کینز کالج که در ویندسور (Windsor) تاسیس شد، اولین کالجی بود که در زمانی که بخش بالای کانادا (Upper Canada) از خود دولتی نداشت، در امریکای شمالی بریتانیایی (British North America) قدرت پیدا کرد و همیشه تحت کنترل کلیسای انگلستان باقی ماند. دانشگاه دالهوزی، که در ابتدا کالج دالهوزی بود، در سال 1818 با کمک کلیسای پرسبیتریان در هالیفاکس تاسیس شد و دانشگاه آکادیا (Acadia) را بابتیست‌ها پایه‌گذاری کردند. کاتولیک‌ها دانشگاه‌های سنت ماریز، مونت سنت وینسنت و سنت فرانسیس اگزاویر (Saint Francis Xavier University) را تشکیل دادند.

دانشگاه سنت آن (Université Sainte-Anne)، دانشگاه دهم، در پوانت دو لِگلیز (Pointe-de-l’Eglise) قرار دارد و کلاس‌ها در آن به زبان فرانسه تدریس می‌شود.

انتاریو (Ontario)

در استان انتاریوی کانادا 24 دانشگاه دولتی وجود دارد که موسسات آموزش عالی‌ای با اختیار و صلاحیت اعطای مدرک (degree) هستند. هر کدام از این موسسات آموزش عالی یا از طریق لایحه‌ی قانونی مجلس (Act of the Legislative Assembly) یا به واسطه‌ی منشور سلطنتی (Royal Charter) بنیان گذاشته شده‌اند. به استثنای کالج نظامی سلطنتی کانادا (Royal Military College of Canada)، دانشجویان برای اخذ پذیرش در دیگر دانشگاه‌های دولتی انتاریو از طریق مرکز درخواست دانشگاه‌های انتاریو (Ontario Universities’ Application Center) اقدام می‌کنند.

انتاریو همچنین دارای 24 کالج دولتی است و بیشتر آن‌ها کاج کاربردی هنر و فناوری (Colleges of Applied Arts and Technology) خوانده می‌شوند. پنج مورد از این کالج‌ها موسسات فناوری و آموزش پیشرفته (Institutes of Technology and Advanced Learning) هستند. همه‌ی این موسسات آموزشی عموماً کالج خوانده می‌شوند. 12 کالج تا سال تحصیلی 13-2012 موفق به اعطای 74 مدرک درجه‌ی کارشناسی شدند.

دانشگاه تورنتو (University of Toronto) در سال 1827 تاسیس شد و قدیمی‌ترین دانشگاه انتاریوست. جدیدترین دانشگاه انتاریو، دانشگاه آلگوما (Algoma University) است که بعد از جدا شدن از دانشگاه لورنتیان (Laurentian University) در سال 2008 تاسیس شد. بزرگ‌ترین دانشگاه از نظر ثبت نام دانشگاه تورنتو است که در سه محل پردیس دارد. دانشگاه یورک (York University) در تورنتو، با بیش از 50000 دانشجو دومین دانشگاه بزرگ از نظر ثبت نام است. دفتر مرکزی گروه U15 دانشگاه‌های پژوهشی کانادا (U15 Group of Canadian Research Universities) در شهر اوتاوا واقع شده است.

جزیره‌ی پرنس ادوارد (Prince Edward Island)

در جزیره‌ی پرنس ادوارد یک دانشگاه وجود دارد که اجازه‌ی اعطای مدرک را دارد. آموزش عالی در این استان در حوزه‌ی مسئولیت اداره‌ی آموزش و پرورش و توسعه‌ی کودکان (Department of Education and Early Childhood Development)، شاخه‌ی خدمات شرکتی و آموزش عالی (Higher Education and Corporate Services Branch) قرار دارد. تنها دانشگاه استان، یعنی دانشگاه جزیره‌ی پرنس ادوارد، در مرکز استان، شهر شارلوت‌تاون (Charlottetown) قرار دارد. این موسسه‌ی آموزش عالی حاصل ادغام دو موسسه‌ی آموزش عالی است: کالج پرنس وِیلز (Prince of Wales College)، کالج دانشگاهی سابق که در سال 1834 تاسیس شده بود و دانشگاه سنت دانستانز (Saint Dunstan’s University) که در سال 1855 تاسیس شده بود. دانشگاه جزیره‌ی پرنس ادوارد کالج دامپزشکی آتلانتیک را در خود دارد که دولت‌های استانی آتلانتیک آن را تامین بودجه می‌کنند.

کبک (Quebec)

در بزرگ‌ترین استان فرانسه زبان کانادا، یعنی کبک، 18 دانشگاه وجود دارد که از بین آن‌ها، 10 دانشگاه شبکه‌ی دانشگاه کبک (Université du Québec) را تشکیل می‌دهند.

در کبک دانشگاه‌ها از دولت مستقل هستند و در اداره‌ی امورشان خودمختارند. از نظر قوانین و مقررات و منشورهای قانونی، قانونگذاران به هر دانشگاه آزادی عمل داده‌اند تا برنامه‌ی درسی خود را تعریف کرده و برنامه‌های آموزشی و پژوهشی خود را توسعه دهند. دانشگاه مسئولیت کامل برای تعیین استانداردهای پذیرش و شرایط ثبت نام، اعطای مدرک و استخدام کارکنان خود را دارد.

از هجده دانشگاه، سه مورد انگلیسی زبان هستند: دانشگاه کنکوردیا (Concordia University)، دانشگاه مک‌گیل (McGill University) و دانشگاه بیشاپ (Bishop’s University). بقیه‌ی دانشگاه‌ها فرانسه زبان هستند. از این بین، پنج دانشگاه یعنی: مدرسه‌ی عالی فناوری (Ecole de technologie supérieure)، مدرسه‌ی پلی تکنیک مونترال (Ecole Polytechnique de Montréal)، HEC Montréal، دانشگاه مونترال و دانشگاه کبک در مونترال، در شهر مونترال قرار دارند که پرجمعیت‌ترین شهر کبک است. چهار دانشگاه در شهر کبک، مرکز استان کبک، قرار دارند که عبارتند از: مدرسه‌ی ملی مدیریت دولتی (Ecole nationale d’administration publique)، موسسه‌ی ملی تحقیقات علمی (Institut national de la recherche scientifique)، TELUQ و دانشگاه لاوال (Université de Laval). موسسه‌ی ملی تحقیقات علمی و مدرسه‌ی ملی مدیریت دولتی دوره‌های سطح کارشناسی ارائه نمی‌کنند.

قدیمی‌ترین دانشگاه استان دانشگاه لاوال است که در سال 1663 تاسیس شد. جدیدترین دانشگاه‌ها عبارتند از: دانشگاه کبک در آبی‌تی‌بی- تِمیسکامینگ (Université du Québec en Abitibi-Témiscamingue) (1983)، دانشگاه کنکوردیا (1974)، مدرسه‌ی عالی فناوری (1974)، تِلوک (Téluq) (1972- با UQAM در سال 2005 ادغام شد و در سال 2012 جدا شد). تعداد ثبت‌نام‌های دانشگاه در استان کبک، از کمترین تعداد در موسسه‌ی ملی پژوهش‌های علمی با 480 دانشجو شروع می‌شود و به بیشترین تعداد در دانشگاه مونترال با 55.540 دانشجو می‌رسد (اما این رقم در واقع شامل HEC و پلی تکنیک می‌شود که قانوناً دانشگاه‌های مجزایی هستند).

ساسکاچوان (Saskatchewan)

در استان ساسکاچوان سه دانشگاه وجود دارد. دولت ساسکاچوان باید به‌صورت جداگانه حق وضعیت اعطای درجه را برای هر دانشگاه قائل شود. این وضعیت، اختیار و صلاحیت هر موسسه‌ی آموزش عالی، مقررات و آیین‌نامه‌های آن‌ها را تعیین می‌کند. دانشگاه فرست نیشنز کانادا (First Nations University of Canada) و دانشگاه رجینا (University f Regina) هر دو در رجینا، مرکز استان ساسکاچوان واقع شده‌اند و دانشگاه ساسکاچوان در ساسکاتون (Saskatoon) قرار دارد که پرجمعیت‌ترین شهر ساسکاچوان است. دانشگاه ساسکاچوان قدیمی‌ترین دانشگاه استان است و در سال 1907 تاسیس شده است. دانشگاه فرست نیشنز کانادا جدیدترین دانشگاه استان است که در سال 1976 بنیان گذاشته شده است. دانشگاه ساسکاچوان همچین بزرگ‌ترین دانشگاه استان با 18620 دانشجوست و دانشگاه فرست نیشنیز کانادا (FNUC) با 840 دانشجو، کوچک‌ترین دانشگاه است. دانشگاه فرست نیشنز کانادا تنها دانشگاه کاناداست که نیازهای دانشجویان فرتس نیشنیز (یعنی بومی‌های کانادا) را تامین می‌کند. این دانشگاه قبلاً فدراسیون مردم بومی ساسکاچوان (the Federation of Saskatchewan Indian Nations) نامیده می‌شد و زمانی‌که شکل گرفت، با دانشگاه رجینا تفاهم‌نامه امضا کرد که کالج متحد بومیان ساسکاچوان (Saskatchewan Indian Federated College (SIFC)) را ایجاد کند. این توافق‌نامه به FNUC اجازه می‌داد تبدیل به یک کالج دانشگاهی مستقل شود که به دانشجویان فرست نیشنز خدمت می‌کند. دانشگاه فرست نیشنز کانادا تنها دانشگاهی در استان است که دوره‌های سطح تحصیلات تکمیلی ارائه نمی‌کند.

 

اعتبارسنجی

کانادا تنها کشور توسعه‌یافته‌ای است که سیستم اعتبارسنجی برای ارزیابی کیفیت مدارس آموزش عالی ندارد؛ سیستمی مانند شبکه‌ی سازمان‌های ملی و منطقه‌ی اعتبارسنجی ایالات متحده‌ی امریکا (United States’ network of national and regional accreditation organizations). عضویت دانشگاه‌های کانادا و منشورهای منطقه‌ای یا مقررات جای این اعتبارسنجی را می‌گیرند اما استان‌ها معمولاً دانشگاه‌ها را با جدیت و دقت سازمان‌های اعتبارسنجی امریکایی ارزیابی نمی‌کنند و دانش آموختگان آن دسته از موسسات آموزش عالی که عضو دانشگاه‌های کانادا نیستند، گاهی با این مشکل مواجه می‌شوند که دانشگاه‌های دیگر استان‌ها مدارکشان را به رسمیت نمی‌شناسند.

چند رتبه بندی یا همان رنکینگ (ranking) غیر رسمی به صورت سالانه منتشر می‌شوند. برای شروع، رتبه‌بندی سالانه‌ی دانشگاه‌های کانادای مکلینز (Maclean’s) (Maclean’s annual Canadian university rankings) برای مقایسه‌ی دانشگاه‌های مختلف مناسب هستند. چند مجله‌ی دیگر مثل مجله‌ی تایمز (Times Magazine) نیز مرتباً رتبه بندی‌ها را منتشر می‌کنند.

آثاباسکا (Athabasca) در سال 2006 یکی از اولین دانشگاه‌های کانادا بود که مورد تایید امریکا قرار گرفت و کمیسیون آموزش عالی ایالت‌های میانی (Middle States Commission on Higher Education) درخواست آن را پذیرفت. بعد از این که گروه سیمون فریزر (Simon Fraser Clan) اولین تیم غیر امریکایی شد که به انجمن دانشگاهی ملی آتلانتیک (National Collegiate Athletic Association) پیوست- انجمنی که مستلزم تایید اعتبار منطقه‌ای است- این دانشگاه در سال 2008 به کمیسیون شمال غربی کالج‌ها و دانشگاه‌ها (the Northwest Commission on Colleges and Universities (NWCCU)) درخواست داد و اعتبارش تا سال 2015 مورد تایید قرار گرفت. بر اساس سیمون فریزر، «اعتبارسنجی ایالات متحده روابط ما را با موسسات و نهادهای امریکایی، از جمله دولت، بنیادها و انجمن‌های ورزشی دانشگاهی ساده خواهد کرد و ارزش درجه‌ی SFU را برای دانش آموختگان خارج کشور و دانشجویان خارجی که به خانه بر می‌گردند، بالا خواهد برد.» در سال 2013، عضو غیر دانشگاهی کانادا یعنی کاپیلانو هم از NWCCU تایید اعتبار گرفت و تامپسون ریورز، تمایل خود را برای ارائه‌ی درخواست اعلام کرد.

لیست دانشگاه‌های دولتی

نامشهراستانزبانتاسیسکارشناسیتحصیلات تکمیلیتعداد کل دانشجویان
دانشگاه آثاباسکا

Athabasca University

آثاباسکا، کلگری (Calgary)، ادمونتون (Edmonton)آلبرتا (Alberta)انگلیسی197036240346039700
دانشگاه مک‌ایوان

MacEwan University

ادمونتونآلبرتاانگلیسی197118897018897
دانشگاه مونت رویال

Mount Royal University

کلگریآلبرتاانگلیسی191024768024768
دانشگاه آلبرتاادمونتون، کامروز (Camrose)، کلگریآلبرتادو زبانه190631904759839502
دانشگاه کلگریکلگری، ادمونتونآلبرتاانگلیسی196623320654029860
دانشگاه لثبریج (University of Lethbridge)لثبریج، ادمونتون، کلگریآلبرتاانگلیسی196779303008230
دانشگاه کاپیلانو (Capilano University)ونکوور شمالیبریتیش کلمبیا (British Columbia)انگلیسی1968750007500
دانشگاه هنر و طراحی امیلی کار (Emily Carr University of Art and Design)ونکووربریتیش کلمبیاانگلیسی19251870281898
دانشگاه پلی تکنیک کوانتلن (Kwantlen Polytechnic University)ریچموند (Richmond)، سری (Surrey)، لانگلی (Langley) و کلووردال (Cloverdale)بریتیش کلمبیاانگلیسی198116811016811
دانشگاه رویال رودز (Royal Roads University)ویکتوریا (Victoria)بریتیش کلمبیاانگلیسی199588733854272
دانشگاه سیمون فریزر (Simon Fraser University)برنابی (Burnaby)، سری، ونکووربریتیش کلمبیاانگلیسی196529697550735204
دانشگاه تامپسون ریورز (Thompson Rivers University)کاملوپس (Kamloops)بریتیش کلمبیاانگلیسی19701307210013172
دانشگاه بریتیش کلمبیاونکوور، کلونا (Kelowna)بریتیش کلمبیاانگلیسی190841700863050330
دانشگاه ویکتوریاویکتوریابریتیش کلمبیاانگلیسی196318863354222405
دانشگاه فریزر ولی (University of Fraser Valley)ابوتسفورد (Abbotsfor)، چیلی‌واک (Chilliwack) و میشن (Mission)بریتیش کلمبیاانگلیسی19748124408164
دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالیپرنس جرج (Prince George)بریتیش کلمبیاانگلیسی199030684903558
دانشگاه ونکوور آیلند (Vancouver Island University)نانایمو (Nanaimo)، دانکن (Duncan)، پارکسویل (Parksville)، پاول ریور (Powell River)بریتیش کلمبیاانگلیسی196961161636279
دانشگاه براندون (Brandon University)براندونمانیتوبا (Manitoba)انگلیسی189931401203260
کالج دانشگاهی نورث (University College of the North)دی پاس (The Pas)، تامپسون (Thompson)مانیتوباانگلیسی1966240002400
دانشگاه مانیتوباوینی‌پگ (Winnipeg)مانیتوبادو زبانه187723640316026800
دانشگاه وینی‌پگوینی‌پگمانیتوباانگلیسی187193944539847
دانشگاه سن-بونیفاس (Université de Saint-Boniface)وینی‌پگمانیتوبافرانسوی181893054984
دانشگاه مونت الیسون (Mount Allison University)ساکویل (Sackville)نیو برونزویک (New Brunswick)انگلیسی18392678162694
دانشگاه سنت توماس (St. Thomas University)فرِدِریکتون (Fredericton)نیو برونزویکانگلیسی1910249402494
دانشگاه نیو برونزویکفردریکتوون، سنت جاننیو برونزویکانگلیسی17859061157710638
دانشگاه مونکتون (Université de Moncton)مونکتون، شیپاگان (Shippagan)، ادموندستون (Edmundston)نیو برونزویکفرانسوی196352816835964
دانشگاه مموریال نیوفاندلند (Memorial University of Newfoundland)سنت جانز، کرنر بروک (Corner Brook)، هارلو (Harlow)، UKنیوفاندلند و لابرادور (Newfoundland and Labrador)انگلیسی192515418349518913
دانشگاه آکادای (Acadia University)ولفویل (Wolfville)نووا اسکوشیا (Nova Scotia)انگلیسی183836076474254
دانشگاه کِیپ برتون (Cape Breton University)سیدنی (Sydney)نووا اسکوشیاانگلیسی197431402043334
دانشگاه دالهوزی (Dalhousie University)هالیفاکس (Halifax)، ترورو (Truro)نووا اسکوشیاانگلیسی181814423393118354
دانشگاه کینگز کالج (University of King’s College)هالیفاکسنووا اسکوشیاانگلیسی17891180101190
دانشگاه مونت سنت وینسنت (Mount Saint Vincent University)هالیفاکسنووا اسکوشیاانگلیسی1873292310363959
دانشگاه NSCADهالیفاکسنووا اسکوشیاانگلیسی188794229971
دانشگاه سنت فرانسیس اگزاویر (Saint Francis Xavier University)آنتیگونیش (Antigonish)نووا اسکوشیاانگلیسی185348153435158
دانشگاه سنت ماریز (Saint Mary’s University)هالیفاکسنووا اسکوشیاانگلیسی180269046827586
دانشگاه سنت آن (Université Sainte-Anne)پونت دو لِگلیز (Pointe de l’église)نووا اسکوشیافرانسوی189043520455
دانشگاه آلگوما (Algoma University)ساولت سنت ماری (Sault Ste. Marie)اونتاریو (Ontario)انگلیسی2008115001150
دانشگاه بروک (Brock University)سنت کاتارینز (St. Catharines)، همیلتون (Hamilton)اونتاریوانگلیسی196415747125917006
دانشگاه کارلتون (Carleton University)اوتاوا (Ottawa)اونتاریوانگلیسی194220950330024250
کالج دانشگاهی دومینکن (Dominican University College)اوتاوااونتاریودو زبانه190019054244
دانشگاه لِیکهِد (Lakehead University)خلیج تاندر (Thunder Bay)، اوریلیا (Orillia)اونتاریوانگلیسی196573007508050
دانشگاه لورنشین (Laurentian University)سادبری (Sudbury)، باری (Barrie)، هِرست (Hearst)، کاپوسکاسینگ (Kapuskasing)، تیمینز (Timmins)اونتاریودو زبانه196082006008800
دانشگاه مک‌مستر (McMaster University)همیلتوناونتاریوانگلیسی188722940313026070
دانشگاه نی‌پی‌سینگ (Nipissing University)خلیج نورث (North Bay)، بریس‌بریج (Bracebridge)، برانتفورد (Brantford)اونتاریوانگلیسی190963004006700
دانشگاه OCADتورنتو (Toronto)اونتاریوانگلیسی1876345003450
دانشگاه کوئینز (Queen’s University)کینگستون (Kingston)اونتاریوانگلیسی184116700385020550
دانشگاه سنت پل (Saint Paul University)اوتاوااونتاریودو زبانه1965430350780
کالج سلطنتی نظامی کانادا (Royal Military College of Canada)کینگستوناونتاریودو زبانه187610406601700
دانشگاه رایرسون (Ryerson University)تورنتواونتاریوانگلیسی194836200236038560
دانشگاه ترنت (Trent University)پیتربوروگ (Peterborough)، اوشاوا (Oshawa)اونتاریوانگلیسی196377003608060
دانشگاه گِلف (University of Guelph)گلف، تورنتو، آلفرد، ریجتاون (Ridgetown)، کمپتویل (Kemptville)اونتاریوانگلیسی196419800228022080
دانشگاه اونتاریو

موسسه فناوری

اوشاوااونتاریوانگلیسی2002944167210000
دانشگاه اوتاوااوتاوااونتاریودو زبانه184836042654542587
دانشگاه تورنتوتورنتو (سنت جورج)، اسکاربوروگ (Scarborough)، می سی سوگا (Mississauga)اونتاریوانگلیسی1827606601410074760
کالج دانشگاهی هورون (Huron University College)مندناونتاریوانگلیسی186312001001300
دانشگاه واترلو (University of Waterloo)واترلو، کمبریج، کیچنر، استراتفورداونتاریوانگلیسی195730000510035100
دانشگاه اونتاریوی غربیلندناونتاریوانگلیسی187829500460034100
دانشگاه ویندسورویندسور (Windsor)اونتاریوانگلیسی185714700148016180
دانشگاه ولفرید لوریر (Wilfrid Laurier University)واترلو، برانتفورد، تورنتو، کیچنراونتاریوانگلیسی191118500161020000
دانشگاه یورکتورنتواونتاریودو زبانه195946640565052290
دانشگاه جزیره پرنس ادوارد (University of Prince Edward Island)شارلوت تاون (Chrlottetown)جزیره پرنس ادواردانگلیسی196942513044555
دانشگاه بیشاپز (Bishop’s University)شربروک (Sherbrooke)کبک (Quebec)انگلیسی18432442202260
دانشگاه کنکوردیا (Concordia University)مونترال (Mointreal)کبکانگلیسی197432347646243944
مدرسه عالی فناوری (Ecole de technologie supérieure)مونترالکبکفرانسوی19747480318010600
مدرسه ملی مدیریت دولتی (Ecole nationale d’administration publique)مونترال، شهر کبک، گاتینو (Gatineau)، ساگنه (Saguenay)، تروا-ریویر (Toris-rivières)کبکفرانسوی1969018801880
مدرسه پلی تکنیک مونترالمونترالکبکفرانسوی1873406014905550
HEC Montréalمونترالکبکدو زبانه19079390259011980
موسسه ملی تحقیقات ملی (Institut national de la recherche scientifique)شهر کبک، مونترال، لاوال، وارن (Varennes)کبکفرانسوی19690480480
دانشگاه مک گیل (McGill University)مونترال، سنت آن دو بل وو (Ste Anne de Bellbue)کبکانگلیسی182123758875632514
دانشگاه مونترالمونترالکبکفرانسوی1878410551448555540
دانشگاه شربورک (université de Sherbrooke)شربروککبکفرانسوی195413490601019500
دانشگاه کبک در آبی تی بی تمیسکامینگ (Université du Québec en Abitibi-Téminscamingue)روین-نوراندا (Rouyn-Noranda)، مون- لوریه (Mont- Laurier)کبکفرانسوی197022603902650
دانشگاه کبک در اوتااوئه (Outaouais)گاتینو، سن- ژِروم (Saint- Jérôme)کبکفرانسوی1970436010905450
دانشگاه کبک در شیکوتیمیشیکوتیمی (Chicoutimi)کبکفرانسوی1969514010306170
دانشگاه کبک در مونترالمونترالکبکفرانسوی196933100657041670
دانشگاه کبک در ریموسکیریموسکی (Rimouski) و لویس (Lévis)کبکفرانسوی196946208105430
دانشگاه کبک در تروا ریویرتروا ریویر (Trois- Rivières)کبکفرانسوی19699160145010610
دانشگاه لاوال (Université Laval)شهر کبککبکفرانسوی1663275301027037800
دانشگاه فرست نیشنز کانادا (First Nations University of Canada)رجینا، ساسکاتون (Saskatoon)، پرنس آلبرت (Prince Albert)ساسکاچوان (Saskatchewan)انگلیسی19768400840
دانشگاه رجینا (University of Regina)رجینا، ساسکاتون، سوئیف کرنت (Swift Current)ساسکاچواندو زبانه191110690148012170
دانشگاه ساسکاچوانساسکاتونساسکاچوانانگلیسی190716430219018620

 

لیست دانشگاه‌های خصوصی

نامشهراستانزبانتاسیسکارشناسیتحصیلات تکمیلیتعداد کل دانشجویان
دانشگاه فِیرلِی دیکینسون (Fairleigh Dickinson University)ونکوور (Vancouver9بریتیش کلمبیا (British Columbia)انگلیسی2007785078
موسسه فناوری نیویورک (New York Institute of Technology) (شعبه)ونکووربریتیش کلمبیاانگلیسی2007704070
دانشگاه کوئست (Quest University)اسکوآمیش (Squamish)بریتیش کلمبیاانگلیسی20077000700
دانشگاه نیگارا (Niagara University) (شعبه)وُگان (Vaughan)اونتاریوانگلیسی2019
دانشگاه ترینیتی غربی (Trinity Western University)لانگلی (Langley)بریتیش کلمبیاانگلیسی196221307302860
دانشگاه غرب کانادا (University Canada West)ویکتوریا (Victoria)بریتیش کلمبیاانگلیسی20053500350
کالج دانشگاهی بوث (Booth University College)وینی‌پگ (Winnipeg)مانیتوبا (Manitoba)انگلیسی19822500250
دانشگاه منونیت کانادا (Canadian Mennonite University)وینی‌پگمانیتوباانگلیسی19446000600
دانشگاه کینگزوود (Kingswood University)ساسیکس (Sussex)نیو برونزویک (New Brunswick)انگلیسی19453000300
دانشگاه کراندال (Crandall University)مونکتون (Moncton)نیو برونزویکانگلیسی19496850685
دانشگاه سنت استفن (St. Stephen’s University)سنت استفننیو برونزویکانگلیسی19751000100
دانشگاه فردریکتون (University of Fredericton)فردریکتوننیو برونزویکانگلیسی2005
مدرسه الهیات آتلانتیک (Atlantic School of Theology)هالیفاکس (Halifax)نووا اسکوشیا (Nova Scotia)انگلیسی19710124124
کالج دانشگاهی تیندیل (Tyndale University College)تورنتو (Toronto)اونتاریو (Ontario)انگلیسی19828500850
کالج دانشگاهی ری دیمِر (Redeemer Universit College)آنکاستر (Ancaster)اونتاریوانگلیسی19829550955
دانشگاه کینگز (the King’s University)ادمونتون (Edmonton)آلبرتا (Alberta)انگلیسی19797900790

 

 

چنانچه قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارید، خواندن مطالب زیر به شما در طی این راه کمک خواهند کرد:

مقرون به صرفه‌ترین شهرهای کانادا برای زندگی
19 بورسیه‌ تحصیلی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی
چگونگی بودجه بندی هزینه ها برای تحصیل در کانادا
سیستم آموزشی کانادا
مهاجرت به کانادا
بهترین دانشگاه های کانادا
نحوه‌ی اخذ ویزای تحصیلی کانادا در سال 2019
مدارک لازم برای ویزای دانشجویی کانادا
اقامت کانادا بعد از تحصیل

2+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست