مدارک مختلف تحصیلی در کانادا

سطوح تحصیلی در کانادا

گواهینامه‌ها، دیپلم‌ها و مدارک تحصیلات تکمیلی بسته به نوع انستیتو و طول دوره با یکدیگر متفاوت هستند. در دانشگاه‌ها و کالج‌های دانشگاهی تاکید اساسی بر روی برنامه‌های تحصیلی است. برخی کالج‌ها نیز به‌طور مشخص به ارائه مدرک کاربردی و عملی می‌پردازند. سایر مؤسسات نیز به منظور ارائه‌ی دیپلم و گواهینامه به فعالیت می‌پردازند.

دیپلم و گواهینامه‌ها- کاردانی (1 تا 2 سال)

کالج و انستیتوهای آموزشی ارائه دیپلم و گواهینامه‌های مرتبط را به عنوان وظیفه اصلی خود انجام می‌دهند، هم‌زمان برخی مدارک تخصصی دیگر نیز در بعضی حوزه‌های خاص ارائه می‌گردد. گواهینامه آموزشی بعضا تا دو سال برای کاردانی یا چهار سال برای مدرک تحصیلی کاربردی به طول می‌انجامد. به‌طور عمومی برای دریافت دیپلم دانشگاهی و گواهینامه‌ها یک تا دو سال در حوزه‌های تخصصی باید به تحصیل بپردازید. هرچند نهایتاً برنامه‌های آموزشی بسته به انستیتو آموزشی و منطقه محل تحصیل بسیار با یکدیگر تفاوت دارند.

کالج‌های عمومی به‌طور مستقیم تحت نظارت دولت قرار دارند. این مؤسسات مدارک یک تا دوساله دانشگاهی و دبیرستان، گواهینامه‌های پیش حرفه‌ای، دیپلم‌ها و حتی دوره‌های سه و چهارساله کارشناسی متنوعی را ارائه می‌کنند. بیش از 150 کالج عمومی به حدود 900000 دانشجوی تمام‌وقت و 1.5 میلیون دانشجوی پاره‌وقت در 900 فضای دانشگاهی خدمات خود را ارائه می‌دهند. افزون بر این سالانه هزاران دانشجوی بین‌المللی برای برخورداری از امکانات کالج‌های عمومی به کانادا وارد می‌شوند.

کالج‌های عمومی کانادا بعضا بانام‌های دیگری نظیر انستیتو، انستیتو تکنولوژی، تکنیکال کالج، کالج منطقه‌ای، کالج دانشگاهی، CEGEPS (در کبک) و حتی به سادگی کالج شهرت دارند. کالج‌های عمومی نقش بسیار ویژه و پراهمیتی را در سیستم آموزشی کانادا بازی می‌کنند. در این کالج‌ها کیفیت بالای آموزشی، برنامه‌های کارآفرینی، ارتباط با صنایع و فرصت‌های کارآموزی با یکدیگر تلفیق می‌شوند. افزون بر دوره‌های هنر و علوم، دوره‌های تخصصی شغلی و زبان‌آموزی نیز در این مؤسسات ارائه می‌گردد. حتی کالج‌های عمومی آموزشی نیز ممکن است در حوزه‌های مختلفی نظیر سلامت، کسب‌وکار، تکنولوژی، تجارت، تحصیلات تکمیلی دانشگاهی، هنرهای کاربردی و تجسمی، سرویس‌های اجتماعی، مهمانداری و آمادگی برای دانشگاه به ارائه دوره‌های تخصصی بپردازند. در نقطه مقابل کالج‌های تخصصی، صنعتی و اجتماعی نظیر کالج جنگلداری، هنر و طراحی، قضا و امنیت عمومی یا مطالعات بوم‌شناسی تنها در حوزه‌های خاصی خدمات خود را ارائه می‌دهند. امکان تطبیق مدرک و انتقال گواهینامه‌های دریافتی از کالج عمومی برای دوره‌های کارشناسی انستیتوهای آموزشی تحصیلات تکمیلی وجود دارد.

دوره لیسانس- کارشناسی (سه تا پنج‌ساله)

مدرک کارشناسی به لیسانس نیز شهرت دارد. پایان موفقیت‌آمیز دوره تحصیلی دبیرستان به عنوان پیش‌نیاز معمول برای ورود به دوره کارشناسی شناخته می‌شود. بسته به رشته تحصیلی، برنامه و عمومی یا تخصصی بودن دوره بین سه تا چهار سال طول می‌کشد. دوره مهندسی افتخاری معمولاً تمرکز بیشتری در حوزه مدنظر داشته و به لحاظ آکادمیک ارزش بیشتری دارد. دوره‌های افتخاری بعضاً یک سال بیشتر از دوره‌های کارشناسی معمولی به طول می‌انجامند.

تحصیلات تکمیلی- کارشناسی ارشد و دکترا در کانادا

معمولاً برای سپری نمودن دوره کارشناسی ارشد در کانادا باید دو سال پس از دریافت موفقیت‌آمیز مدرک کارشناسی افتخاری به تحصیل بپردازید. مدرک کارشناسی ارشد نیز به‌طورمعمول پیش‌نیاز ورود به دوره دکترا است. بااین‌حال در برخی شرایط خاص دانشجویان امکان ورود به دوره دکترا را پس از سپری نمودن دوره کارشناسی افتخاری خواهند داشت. ارائه پایان‌نامه، شرکت در برنامه‌های مطالعاتی و تحقیقاتی حداقل سه، چهار یا پنج‌ساله به عنوان الزامات معمول دریافت مدرک دکترای شناخته می‌شوند. پس از پایان دوره دکترای معمولاً مدرک Ph.D دریافت می‌نمایید. بااین‌حال دانش‌آموختگان برخی دوره‌های خاص نظیر موسیقی و حقوق به ترتیب به دریافت مدرک D.Mus. و LLD نائل می‌گردند.

در حوزه‌های تخصصی تحت نظارت نظیر پزشکی، حقوق و آموزش گذراندن دوره‌های کار اجتماعی و کارآموزی برای دریافت مدرک تحصیلی الزامی است.

بسیاری از کالج‌ها و دانشگاه‌ها به دانشجویانی که قصد شرکت در دوره‌های تخصصی مهارت‌آموزی را دارند، نیز خدماتی ارائه می‌کنند. این دانشجویان با شرکت در دوره یک تا دوساله دیپلم تحصیلات تکمیلی و گواهینامه تخصصی را در کنار مدرک کارشناسی خود دریافت می‌دارند.


√بیشتر بخوانید:

بهترین رشته‌ ها برای مهاجرت

کمک‌هزینه تحصیلی برای دانشجویان خارجی کبک

راهنمای قدم به قدم تحصیل در کبک

هزینه تحصیل دانشگاهی در کانادا

تحصیل دانشجویان در کانادا : راهنمای جامع برای تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان

تحصیل در کانادا بدون مدرک آیلتس؛ عدم نیاز به IELTS برای دریافت ویزای دانشجویی 2019 کانادا


 

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button