مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا در سال ۲۰۲۰

تحصیل در کانادا طرفداران بسیاری در سراسر جهان دارد. مهاجرت در انواع خود و به ویژه مهاجرت تحصیلی به این کشور دلایل ویژه و پر اهمیتی دارد. از این میان می‌توان به امکانات و فضای آموزشی مدرن˓ امکان پژوهش و کسب مهارت و تجربه‌های ارزشمند˓ اقتصاد موفق و بازار کار پر رونق اشاره کرد.

اگر چه این کشور پذیرای علاقمندان به تحصیل در کانادا است؛ اما این به معنای سهولت مهاجرت تحصیلی به کانادا نیست. البته سخت گیری ها در پذیرش مهاجران و به طور خاص مهاجران تحصیلی به کانادا یک حسن برای این کشور محسوب می‌شود˓ چرا که این امر از ورود افرادی که ممکن است دردسر ساز باشند، جلوگیری می‌کند و موجب افزایش امنیت این کشور می‌شود.

بنابراین تحصیل در کانادا˓ تجربه تحصیل در محیطی امن همراه با برخورداری از امکانات آموزشی و رفاهی بالایی را ممکن می‌سازد. علاقمندان به تحصیل در کانادا نیازمند دریافت ویزای تحصیلی هستند. روند اخذ ویزای تحصیلی به کانادا مشروط به برخورداری از شایستگی‌های لازم و اقدام از طریق یک مرجع مطمئن و کاربلد است. به این منظور توصیه می‌کنیم مراحل زیر را طی کنید.

اقدامات اولیه جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا ۲۰۲۰

 • مراجعه به یک موسسه قانونی و توانمند جهت بررسی شرایط خود
 • انتخاب مرکز آموزشی (مدرسه˓ کالج و دانشگاه) و رشته مناسب منطبق با علاقمندی و شرایط خود
 • ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه انتخابی خود
 • دریافت نامه پذیرش از دانشگاه انتخابی

برای تحصیل در کانادا، اولین گام اخذ پذیرش از یک دانشگاه است. شما باید از یک دانشگاه در میان لیست دانشگاه‌های تعیین شده توسط این کشور پذیرش بگیرید. لیست دانشگاه‌های برگزیده برای تحصیل در کانادا را می‌توانید با جست و جوی عنوان designated learning institution و به اختصار DLI بیابید. پس از پذیرش از سوی یک دانشگاه می‌توانید فرآیند اخذ ویزای تحصیلی را آغاز کنید. این فرایند شامل تکمیل و ارسال مدارک مورد نیاز است.

تحصیل در کانادا

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا ۲۰۲۰

برای تحصیل در کانادا و به منظور اقدام جهت اپلای مدارک زیر را نیاز دارید:

 • یک نسخه از نامه پذیرشی که از یکی از دانشگاه‌های DLI یا برگزیده کانادا دریافت کرده‌اید
 • ترجمه مدارک شامل مدارک تحصیلی و ریز نمرات تحصیلی فرد مهمور توسط وزارت علوم و امور خارجه
 • گواهی ضمانت مالی
 • گواهی توانایی پرداخت هزینه ها
 • حضور جهت انگشت نگاری و تصویر برداری در یکی از کشورهای همسایه نظیر ترکیه˓ امارات˓ ارمنستان و آذربایجان

موراد مهمی که شانس پذیرش شما را افزایش می‌دهد:

 انگیزه نامه  

انگیزه نامه معنای فارسی عبارت Statement of Purpose یا به اختصار SOP است. انگیزه نامه همان طور که از نام آن مشخص است، دلایل شما برای تحصیل در کانادا و اخذ ویزای تحصیلی به این کشور است. نگارش صحیح این نامه نیز می‌تواند تأثیر بسزایی در پذیرش درخواست شما جهت اخذ ویزا و تحصیل در کانادا داشته باشد. در این نامه لازم است به ذکر دقیق اهداف خود برای مهاجرت تحصیلی به کانادا بپردازید. برخی از مهم‌ترین مواردی که می‌توانید در این نامه به آن‌ها اشاره کنید عبارت‌اند از:

 • دلایل تحصیل در کانادا یا به عبارتی انتخاب کانادا به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی خود.
 • دلایل انتخاب دانشگاه مورد نظرتان.
 • دلایل انتخاب رشته مورد نظرتان.
 • به دنبال کسب چه تجربه‌های جدیدی در دانشگاه مورد نظرتان هستید.
 • چه توانایی‌هایی در راستای تحقق برنامه‌های دانشگاه مورد نظر خود دارید.
 • قصد دارید پس از اتمام دوران تحصیل خود چه کاری انجام داهید و مواردی از این دست.

تحصیل در کانادا

چگونه یک انگیزه‌نامه خوب بنویسیم؟

لازم است به دقت و با استفاده از ادبیاتی قانع کننده به نگارش انگیزه نامه خود بپردازید. در رابطه با پاسخ دادن به سؤال آخر بهتر است زیرکانه اقدام کنید. یکی از دلایل رد کردن درخواست مهاجرت تحصیلی به کانادا این است که آن‌ها از بازگشت شما به کشور زادگاهتان اطمینان ندارند. بنابراین لازم است مسئولین کشور کانادا را قانع کنید که اهداف کاری و تحصیلی مشخص و وابستگی عاطفی بسیاری به خانواده و یا کشور خود دارید.

پس از گذراندن مقطعی از تحصیلات خود چنانچه قصد اشتغال˓ پژوهش و یا اخذ اقامت دائم در کانادا دارید، می‌توانید از طریق برنامه‌هایی نظیر مجوز اشتغال دانشجویان بین المللی بعد از فارغ التحصیلی که با نام Post-graduation work permit  و به اختصار PGWP و برنامه‌های دیگر نسبت به اشتغال در این کشور و یا اقامت در آن اقدام کنید.

دریافت مجوز اشتغال پس از تحصیل یا PGWP این امکان را به شما می‌دهد تا معادل مدت تحصیل در کانادا و حداکثر تا سه سال پس از اتمام دوران تحصیلتان در این کشور بمانید و به کار مشغول شوید. پس از آن می‌توانید در صورت تمایل جهت اخذ اقامت دائم اقدام کنید.

اشتباهات رایجی که افراد در اخذ ویزای تحصیلی مرتکب می‌شوند

اگر به خاطر داشته باشید در ابتدای متن به شما توصیه کردیم چنان چه قصد تحصیل در کانادا دارید بهتر است از طریق یک موسسه مشاوره در امر مهاجرت تحصیلی اقدام کنید. چرا که تجربه افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی داشته اند و به صورت شخصی اقدام به تکمیل مدارک نموده‌اند نشان داده است که با دشواری‌های بسیاری روبرو شده‌اند.

به طور کلی مهاجرت تحصیلی از حساسیت خاصی برخوردار است. به طور ویژه تحصیل در کانادا فرصت مغتنم و ارزشمندی است که اگر چه موافقت با درخواست تعدادی مورد قبول واقع می‌شود، اما بسیاری از درخواست‌ها نیز با عدم پذیرش روبرو می‌شوند.

از جمله مشکلاتی که اشخاص در این رابطه با آن روبرو هستند در ترجمه مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا است. در بسیاری از موارد افراد نمی‌دانند که پیش از ترجمه باید مهر تأیید وزارت علوم را برای مدارک دانشگاهی خود دریافت کنند. همچنین لازم است پس از ترجمه مدارک مهر تأیید وزارت امور خارجه را دریافت کنند. این یکی از مواردی است که عدم اطلاع از آن موجب اتلاف وقت و هزینه بسیاری از علاقمندان به مهاجرت تحصیلی از جمله تحصیل در کانادا است. مراجعه به مؤسسات مشاوره برای پیشگیری از چنین اقدامات و خساراتی به متقاضیان مهاجرت تحصیلی است.

همچنین افراد بسیاری هستند که خواستار تحصیل در کانادا یا مهاجرت تحصیلی به کشورهای دیگر هستند، اما به اشتباه فکر می‌کنند امکان اپلای ندارند. یک دسته از این افراد مشمولین خدمت سربازی هستند که فکر می‌کنند امکان اپلای برای آن‌ها وجود ندارد. در حالی که مراجعه به یک موسسه آموزشی می‌تواند راه گشای آنان باشد و از طریق گذراندن مراحلی این افراد می‌توانند به رویای خود تحقق ببخشند.

سخن پایانی

آن چه در این مقاله خواندید راهنمایی برای علاقه مندان به تحصیل در کانادا و مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا در سال ۲۰۲۰ برای آنان است. همانطور که اشاره شد˓ برخورداری این کشور از امکانات آموزشی و رفاهی مناسب˓ اعتبار بین المللی دانشگاه‌های آن، رونق اقتصادی و بازار کار مناسب موجب شده است تحصیل در کانادا خواسته افراد بسیاری در جهان، از جمله ایرانیان باشد.

مهاجرت تحصیلی به کانادا نیازمند طی مراحل مختلفی است که با دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه‌های DLI آغاز می‌شود. در ادامه فرد باید مدارک تحصیلی˓ مالی و مراحلی را جهت اخذ ویزای تحصیلی طی کند. در فرآیند اخذ ویزا باید برنامه روشنی از اهداف خود جهت تحصیل در کانادا ارائه دهید و ثابت کنید به هیچ عنوان تهدیدی برای این کشور محسوب نمی‌شوید.

همچنین در صورتی که از طریق یکی از مؤسسات قانونی و توانمند جهت مهاجرت تحصیلی به کانادا اقدام کنید، با سهولت بیشتری به خواسته خود دست پیدا می‌کنید. یکی از موسساتی که از طریق آن می‌توانید جهت مهاجرت تحصیلی اقدام کنید موسسه مشاوره آریا است.

موسسه مشاوره آریا دارای سابقه درخشانی در مهاجرت تحصیلی به ویژه مهاجرت تحصیلی به کانادا و استرالیا است. مشاوران این موسسه با تکیه بر دانش و سابقه بالای خود در این زمینه می‌توانند از اتلاف وقت و هزینه شما جلوگیری کنند و بهترین پیشنهادها و اقدامات را با توجه به شرایط شما انجام دهند. چنان چه به هر گونه اطلاعات بیشتری در رابطه با تحصیل در کانادا نیاز دارید، کافی است از طریق سایت ما و راه‌های ارتباطی دیگر سؤالات خود را با ما در میان بگذارید.

4+
برچسب‌ها:, ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست