مراحل گرفتن ویزای تحصیلی کانادا

مراحل گرفتن ویزای تحصیلی کانادا چندان هم سخت به ‌نظر نمی‌رسد. أخذ پذیرش در دانشگاه‌های برتر کانادا به نمره‌ی عالی دانشگاهی نیاز دارد. اما در کنار آن طی کردن مراحل گرفتن ویزای تحصیلی کانادا نیز اهمیت زیادی دارد. به ‌طوری که حتی اگر بالاترین نمره را هم کسب کرده باشید، بدون ویزای تحصیلی قادر به ادامه‌ی تحصیل در این کشور نیستید. تمامی مؤسسات آموزشی در کانادا اعم از کالج‌ها، آکادمی‌ها و دانشگاه‌ها به ویزای تحصیلی نیاز دارند و زمان ثبت‌نام باید مجوز تحصیلی خود را ارائه دهید.

بعد از طی کردن مراحل گرفتن ویزای تحصیلی کانادا زمانی که وارد این کشور می‌شوید، به شما ویزای تحصیلی داده می‌شود. با این ‌حال شما باید قبل از ورود به این کشور، تمامی مراحل گرفتن ویزای تحصیلی کانادا را پشت سر گذاشته باشید. اما بعد از ورود به کانادا ابتدا باید به کمیته‌ی عالی کانادا و سپس مراکز درخواست ویزا مراجعه کنید تا ویزای تحصیلی برای شما صادر شود.

مجوز تحصیلی چیست؟

مجوز یا ویزای تحصیلی به ‌طور کلی به سندی گفته می‌شود که توسط مقامات مهاجرت کانادا برای متقاضیانِ تحصیل در این کشور صادر می‌شود. افرادی که این مجوز را دریافت می‌کنند، به آن‌ها اجازه‌ی تحصیل در کشور کانادا داده می‌شود. البته دانشجویان فقط مجازند در یک مؤسسه‌ی آموزشی ثبت‌نام و تحصیل کنند که نام آن‌ در مجوز آورده شده است. همچنین ممکن است متقاضی در چندین دانشگاه پذیرفته شده باشد که در این ‌صورت دانشجو می‌تواند تنها یکی از آن‌ها را انتخاب کند.

برای پشت سر گذاشتن مراحل گرفتن ویزای تحصیلی کانادا ابتدا باید نامه‌ی قبولی از سوی یک مؤسسه‌ی آموزشی را به ‌همراه سایر اسناد مشخص شده، برای دولت کانادا ارسال کنید. بعد از بررسی شرایط و مدارک، یک معرفی‌نامه برای شما صادر می‌شود. زمان ورود به کانادا، با یکی از افسرهای سازمان مهاجرت کانادا ملاقات می‌کنید که با دادن پاسپورت و برگه‌ی معرفی‌نامه‌ی خود به او، دستور صدور ویزای شما ارسال می‌شود.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا

دریافت ویزای تحصیلی در تمامی کشورها شرایط و ضوابط خاص خود را دارد. برای طی کردن مراحل گرفتن ویزای تحصیلی کانادا نیز باید شرایط مربوط به آن را رعایت کنید که عبارتند از:

 • ابتدا باید توسط یک مؤسسه‌ی آموزشی معتبر (DLI) پذیرفته شوید.
 • باید ثابت کنید که توان مالی کافی برای پرداخت شهریه و هزینه‌های زندگی در کانادا را دارید.
 • باید گواهی عدم سوءسابقه‌ی خود را از دفتر خدمات الکترونیک انتظامی دریافت کنید. با این کار ثابت می‌کنید که سابقه‌ی کیفری ندارید و حضور شما در کانادا به امنیت این کشور صدمه نمی‌رساند.
 • با انجام معاینات پزشکی و دریافت گواهی سلامت، باید سلامت جسمانی خود را به اثبات برسانید.
 • در زمان مصاحبه برای دریافت ویزای تحصیلی، باید افسر بررسی مدارک را متقاعد کنید که بعد از اتمام تحصیل، کانادا را ترک می‌کنید.

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا

شما باید مراحل گرفتن ویزای تحصیلی کانادا را بعد از دریافت نامه‌ی قبولی از یک مؤسسه‌ی آموزشی پشت سر بگذارید. اگر قصد دارید در ماه سپتامبر وارد دانشگاه شوید، باید مراحل گرفتن ویزای تحصیلی کانادا را از ماه ژوئن آغاز کنید. برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور به مدارک زیر نیاز دارید:

 1. پاسپورت معتبر

برای این‌که بتوانید جهت دریافت مجوز تحصیلی کانادا درخواست خود را ارائه دهید، به یک گذرنامه یا پاسپورت نیاز دارید. از نظر کمیسیون عالی کانادا، داشتن پاسپورت برای متقاضیان ورود به این کشور اهمیت زیادی دارد و به اقامت شما در کانادا، اعتبار می‌دهد. از سوی دیگر میزان اعتبار پاسپورت باید کل دوره‌ی اقامت شما در کانادا را پوشش دهد. به ‌عنوان مثال اگر قصد دارید برای یک دوره‌ی دو ساله در اکتبر 2019 به کانادا سفر کنید، گذرنامه‌ی شما باید تا حداقل اکتبر سال 2021 اعتبار داشته باشد.

 1. اثبات پذیرش در مؤسسه‌ی آموزشی معتبر در کانادا

یکی از مراحل گرفتن ویزای تحصیلی کانادا ارائه‌ی درخواست است که همزمان با آن باید نامه‌ی پذیرش از دانشگاه یا مؤسسه‌ی آموزشی که قصد تحصیل در آن را دارید، ارائه دهید. اگر قصد دارید در یکی از مؤسسات آموزشی در استان کبک تحصیل کنید، به CAQ هم نیاز دارید. CAQ تاییدیه‌ی ایالت کبک برای متقاضیان تحصیل در این استان است که بعد از پرداخت هزینه‌های مربوطه‌، برای شما صادر می‌شود.

 1. اثبات بودجه و توانایی مالی

در زمان ارائه‌ی درخواست برای دریافت مجوز تحصیلی، باید میزان توان مالی خود را اثبات کنید. براساس استانداردهای مشخص شده از سوی دولت کانادا، متقاضیان باید توانایی پرداخت حداقل شهریه‌ی یک‌سال اول تحصیلی و هزینه‌های زندگی خود را در این کشور داشته باشند. به ‌طور تقریبی یک دانشجو برای تحصیل و زندگی در کانادا برای هر یک سال حداقل به 10 هزار دلار نیاز دارد. به غیر از دو مورد فوق‌الذکر، باید توانایی مالی کافی برای تهیه‌ی بلیط بازگشت به وطن را نیز داشته باشید.

توجه داشته باشید که زمان پر کردن فرم درخواست، باید توانایی خود برای پرداخت هزینه‌های شهریه و زندگی تا مبلغ 10 هزار دلار را به اثبات برسانید. البته شما برای هر سال اقامت و تحصیل در کانادا حداقل به 11 هزار دلار نیاز دارید. اما دولت کانادا توانایی شما برای پرداختِ 10 هزار دلار را نیز می‌پذیرد.

 1. ارائه‌ی عکس پرسنلی

اگر درخواست خود را از طریق پست برای دولت کانادا ارسال می‌کنید، باید دو قطعه عکس به‌ اندازه‌ی عکس‌هایی که بر روی گذرنامه قرار دارد و با همان استانداردها، در مدارک قرار دهید. اگر درخواست خود را به‌صوررت آنلاین برای این کشور ارسال می‌کنید، می‌توانید دو قطعه عکس دیجیتال با حجم کمتر از 4 مگابایت ارسال کنید. عکس شما باید تمامی گردی صورت را نشان دهد. پس‌زمینه‌ی عکس سفید و ساده باشد. اگر به‌ حجاب مقید هستید، عکس با حجاب و اگر اعتقادی به آن ندارید، عکس باید بدون روسری باشد. روسری نباید گردی صورت شما را پنهان کند. همچنین تصویر باید مربوط به 6 ماهه‌ی اخیر شما و اندازه‌ی آن حداقل 35*45 میلی‌متر باشد.

 

 1. انجام معاینه‌ی پزشکی برای مهاجرت (IME)

یکی دیگر از مدارک مورد نیاز برای پشت سرگذاشتن مراحل گرفتن ویزای تحصیلی کانادا انجام معاینات پزشکی است. شما باید یک هفته قبل از ارسال درخواست ویزا، معاینات پزشکی مربوطه را انجام دهید. در این یک هفته پزشک فرصت کافی برای بررسی آزمایشات شما را دارد. در پایان پزشک نتایج معاینات شما را به سازمان CIC (سازمان امور مهاجرپذیری و ویزا در کانادا) ارسال می‌کند. البته می‌توانید شخصاً نتیجه را به ‌همراه سایر مدارک ارسال کنید. دولت کانادا برای انجام معاینات لیستی از پزشکان را در هر کشور تعیین می‌کند.

 1. امتیاز آزمون زبان انگلیسی

اگر چه الزامی وجود ندارد که در زمان ارائه‌ی درخواست برای دریافت ویزای تحصیلی، نتیجه‌ی آزمون زبان انگلیسی خود را ارئه دهید، اما توصیه می‌شود ماه‌ها قبل از شروع مراحل درخواست ویزا، در دوره‌های تافل یا آیلتس شرکت و نمره‌ی مهارت زبان انگلیسی خود را دریافت کنید. البته شما قبل از این، برای پذیرش در دانشگاه یا مؤسسه‌ی آموزشی در کانادا می‌بایست نمره‌ی تسلط خود را به زبان انگلیسی ارائه دهید. بنابراین با توجه به این‌که مؤسسه‌ی آموزشی پیش‌تر نتیجه‌ی آزمون تافل، آیلتس و یا یک آزمون دیگر را از شما گرفته است، در زمان ارائه‌ی درخواست برای دریافت ویزا، ضرورتی برای این کار وجود ندارد.

 1. ارائه‌ی بیانیه‌ی هدف

بیانیه‌ی هدف به این معناست که انگیزه‌ی خود را از انتخاب کانادا و مؤسسه‌ی آموزشی مورد نظر توضیح دهید. این نوشته اختیاری است و اجباری برای ارسال آن ندارید. اما اگر می‌خواهید پذیرش شما در کانادا سریع‌تر انجام شود و به شما مجوز تحصیلی تعلق بگیرد، پیشنهاد می‌دهیم آن را تکمیل کنید.

 1. دریافت کارت اعتباری

در صورتی ‌که درخواست خود را به صورت آنلاین برای دولت کانادا ارسال می‌کنید، باید هزینه‌های آن را نیز از روش‌های آنلاین پرداخت کنید. در این ‌صورت به یک کارت اعتباری هم نیاز دارید. هزینه‌ی درخواست ویزای تحصیلی کانادا 160 دلار است که تنها با کارت اعتباری پرداخت می‌شود. اگر کارت اعتباری ندارید، می‌توانید هزینه‌ را پرداخت و رسید پرداخت را اسکن کنید. اگر درخواست دریافت مجوز تحصیلی را پست کرده‌اید، باید از سند پرداخت هزینه یک کپی تهیه کنید.

زمان ارسال هزینه به ‌صورت آنلاین، از شما خواسته می‌شود تا چندین مدرک را بارگذاری کنید. همچنین باید یک فرم را پر کنید و امضای خود را بر روی آن قرار دهید. با این روش می‌توانید عکس دیجیتالی با کیفیت خود را در کنار سایر مدارک بارگذاری نمایید.

در مجموع این مدارک برای ارسال درخواست ویزای تحصیلی کانادا لازم است. اما ممکن است در زمان مصاحبه، شخص مصاحبه‌گر از شما مدارک دیگری نیز برای اثبات وضعیت تحصیلی و یا مالی‌تان درخواست کند که شامل موارد زیر است:

 • کپی از مدرک دیپلم و یا سایر مدارک و گواهی‌نامه‌های تحصیلی؛
 • نمراتی که در آزمون‌هایی مثل مانند TOEFL، SAT، GRE یا GMAT کسب کرده‌اید؛
 • هدف و قصد شما بعد از اتمام تحصیلات در کانادا؛
 • راه‌های تأمین هزینه‌های تحصیل، زندگی و تهیه‌ی بلیط برای سفر به کانادا و برگشت به وطن.
مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا

مراحل گرفتن ویزای تحصیلی کانادا

برای ارائه‌ی درخواست ویزای تحصیلی باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 • زمان پردازش مدارک را بررسی کنید

از زمانی که درخواست ویزای تحصیلی کانادا ارسال می‌شود، ارزیابی درخواست ممکن است 3 تا 4 هفته طول بکشد. بنابراین توصیه می‌شود از طریق وب‌سایت CIC زمان تقریبی برای پردازش ویزای دانشجویی را مشاهده کنید. البته توجه داشته باشید که زمان اعلام شده به شما تضمینی نیست و فقط یک تخمین است.

 • روش ارائه‌ی درخواست را مشخص کنید

برای ارائه‌ی درخواست ویزای تحصیلی کانادا، باید یکی از روش‌های ارائه‌ی درخواست خود را تعیین کنید. به ‌طور کلی دو روش برای این کار وجود دارد که عبارتند از:

الف- روش آنلاین برای ارائه‌ی درخواست

برای ارسال درخواست آنلاین باید یک اسکنر یا دوربین داشته باشید تا بتوانید نسخه‌ی الکترونیکی اسناد خود را تهیه و سپس آن‌ها را بارگذاری کنید. هم‌چنین باید یک کارت اعتباری هم برای پرداخت هزینه‌ی درخواست ویزا داشته باشید. در کنار این موارد، اسکن اثرانگشت هم ضرورت دارد. در روش آنلاین بعد از انجام تمامی مراحل، باید به دفاتر VFS مراجعه کنید و تاییدیه انجام مراحل و پرداخت هزینه‌ها را ارائه دهید.

ب‌‌- روش حضوری برای ارائه‌ی درخواست

در این روش باید تمامی مدارک مورد نیاز را تکمیل کنید و بعد از تکمیل فرم رضایت‌نامه‌ی VFS، مدارک را به یکی از دفاتر خدمات VFS تحویل دهید. هزینه‌ی پردازش درخواست را می‌توانید از طریق دفتر VFS، حضوری و یا از طریق پست پرداخت کنید. در این روش، شما علاوه بر هزینه‌ی پردازش درخواست، باید هزینه‌ی خدمات دفتر VFS را نیز پرداخت کنید. در بسیاری از موارد هزینه‌ی پردازش قابل استرداد نیست.

اگر برای تحصیل در کانادا، همسر، فرزندان یا یکی از اعضای خانواده شما را همراهی می‌کند، باید برای او ویزای اقامت موقت، مجوز کار و یا مجوز تحصیلی دریافت کنید. پس باید هم‌زمان با ارائه‌ی درخواست خود، برای او هم یک درخواست ویزا ارائه دهید و هزینه‌ی پردازش آن را نیز پرداخت کنید.

 • درخواست و مدارک پشتیبان خود را ارسال کنید

وقتی به دفتر VFS  مراجعه کرده و تمامی مراحل گرفتن ویزای تحصیلی کانادا و پرداخت هزینه‌ها را انجام می‌دهید، در پایان به شما یک رسید داده می‌شود که بر روی آن شماره‌ی پیگیری درج شده است. از این رسید می‌توانید برای مشخص شدن زمان تقریبی برای پردازش درخواست خود استفاده کنید. اگر مراحل گرفتن ویزای تحصیلی کانادا تأیید شود، ممکن است از سوی دولت کانادا برای شما درخواست کپی گذرنامه نیز ارسال ‌شود که در این ‌صورت باید آن را نیز برای دولت این کشور ارسال کنید. پس از تأیید نهایی مدارک و شرایط شما، یک نامه‌ی تأیید (ssport) به ‌صورت حضوری یا از طریق VFS دریافت می‌کنید. زمان مهاجرت به کانادا باید این نامه به ‌همراه داشته باشید تا با تحویل آن به افسر مهاجرت، ویزای تحصیلی شما صادر شود.

هزینه‌ی دریافت ویزای تحصیلی کانادا

هزینه‌ی دریافت مجوز تحصیلی کانادا 150 دلار است. البته می‌توانید در وب‌سایت CIC، نرخ روز آن را مشاهده کنید. همان‌طور که گفتیم به ‌دلیل این‌که ارسال درخواست ویزا به‌ دو صورت حضوری و آنلاین انجام می‌شود، در روش حضوری هزینه‌ی بیش‌تری باید پرداخت کنید. هزینه‌هایی که در وب‌سایت CIC اعلام می‌شود، شامل حق‌الزحمه‌ی دفتر خدمات VAC نیست و تنها هزینه‌ی پردازش درخواست است. نرخ دستمزد این دفتر در مناطق مختلف تفاوت دارد.

زمان پردازش ویزای دانشجویی

سازمان CIC مسئولیت پردازش مدارک و درخواست شما را برعهده دارد. از زمانی که درخواست شما در این وب‌سایت ثبت می‌شود، یک زمان تخمینی را به شما اعلام می‌کند. تاکنون هیچ زمان مشخصی برای پردازش ویزای تحصیلی در کانادا اعلام نشده است. حتی زمان تخمینی هم ممکن است طولانی‌تر و یا کوتاه‌تر شود. اما به ‌طور کلی بهتر است درخواست خود را در اواخر تابستان ارسال نکنید. زیرا به ‌دلیل زیاد بودن حجم درخواست‌ها، ممکن است درخواست شما در مدت زمانی طولانی‌تری پردازش شود. برای کوتاه کردن زمان پردازش درخواست ویزا، بهتر است از اواسط فصل بهار برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید.

تمدید ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی براساس مدت زمان تحصیل شما در کانادا اعتبار دارد. برای مثال اگر قرار است دوره‌ی کارشناسی ارشد خود را در مدت 2 سال طی کنید، اعتبار ویزا از سپتامبر 2019 آغاز و در سپتامبر 2021 پایان می‌یابد. اگر نتوانید تا پایان سپتامبر 2021 تحصیلات خود را به‌پایان برسانید، باید حداقل 30 روز قبل از اتمام اعتبار ویزا، برای تمدید آن اقدام کنید. برای تمدید ویزای تحصیلی کانادا می‌توانید به‌صورت حضوری و یا آنلاین اقدام کنید.

به همراه بردن بستگان در کانادا

اگر زمان تحصیل در کانادا قصد دارید یکی از بستگان نزدیک مثل همسر، والدین یا فرزندان را با خود به ‌همراه ببرید، باید اول ثابت کنید که توانایی مالی کافی برای پشتیبانی از آن‌ها را دارید. در صورتی‌ که همسر را به ‌همراه خود ببرید، می‌تواند در این کشور به ‌صورت تمام‌وقت کار کند. البته به ‌شرط این‌که مدت اعتبار ویزای او برای یک سال یا بیش‌تر باشد.

در مواردی هم ممکن است همسر شما بخواهد وارد بازار کار آزاد شود که هیچ مانعی از نظر دولت کانادا وجود ندارد. شما نیز می‌توانید از بدو ورود به کانادا وارد بازار کار شوید.

نمره‌ی زبان برای کسب ویزای تحصیلی

اگرچه برای کسب ویزای تحصیلی به نمره‌ی زبان نیاز نیست، اما برای قبولی در دانشگاه باید نمره‌ی زبان شما تا حد مشخص شده‌ای باشد. از سوی دیگر تا زمانی که در دانشگاه یا یک مؤسسه‌ی آموزشی در کانادا پذیرفته نشوید، به شما ویزای تحصیلی داده نمی‌شود. بنابراین برای مدرک کارشناسی باید حداقل نمره‌ی 6.0 را در آزمون آیلتس کسب کنید. برای این دوره، در هیچ آزمون زبانی، نمره‌ی کمتر از 5.5 پذیرفته نمی‌شود. البته در برخی از دانشگاه‌ها ممکن است نمره‌ی 5 نیز پذیرفته شود، به ‌شرط این‌ که در مقطع کارشناسی در دانشگاه بتوانید کسری نمره‌ی خود را جبران کند.

برای مقطع کارشناسی ارشد نیز باید در همه‌ی آزمون‌های زبان نمره‌ی 6.5 کسب کنید. در این مقطع در هیچ آزمون زبانی نمره‌ی کمتر از 6.0 پذیرفته نمی‌شود. البته برخی از دانشگاه‌های خاص تنها نمره‌ی 7 – 8 را می‌پذیرند.

 

 

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست